RADAR NA 28 MHz - hude motnje!

Vse v zvezi z zvezo

Moderatorji: s55o, S57BBA

RADAR NA 28 MHz - hude motnje!

OdgovorNapisal/-a S57S » 23 Feb 2013, 10:50

Že več kot mesec dni se na 28 MHz iz vzhoda pojavljajo ekstremno hude motnje. Teško je določiti točno
frekvenco, ker je signal razpršen po celem bandu. Ponavadi je maximum, vsaj pri meni, 59 +30-50dB in tudi več. (odvisno od ure)
Recimo, da je frekvenca cca 28,260. Nato pa signal seže plus-minus vsaj 200 kHz in pri tem upade le za cca 10 dB. Po celem bandu pa je še vedno toliko moteč, da šibkih signalov ne moreš sprejemati, ker jih zakrije. Smer je pri meni nekje med 80 in 100 stopinjami, zanimivo pa je to, da se istočasno sliši tudi v VK6, od koder je smer nekje proti Norveški. Iz tega sklepam, da je sama lokacija nekje na Kitajskem ali okolici. Sliši se cel dopoldan, čez opoldne, do odpiranja proti USA, še tedaj je včasih tako močan, da, moja 4 el. Yagi, ki ima dokaj dober F/B, vseeno ''potegne'' nekaj motenj od zadaj. Najšibkejši USA signali so še vedno prekriti. USA postaje pravijo, da pri njih ni slišen. Jaz tako močnega signala na 10m še nikoli nisem slišal. Gre verjetno za zelo zelo veliko moč. Kaj storiti? Na koga se obrniti? Morda S51FB kaj ve o tem? Radar se sliši s konstantim piskom. Nato je tišina in čez nekaj sekund ponovno pisk, ki pa je nekaj Hz nižji. Lahko bi rekel dvotonska motnja. Ni slišati kakšnih digitalnih vzorcev, kot pri packetu. Pisoten je le dvotonski (ločen) nosilec in iz pogovorov na bandu sem izvedel, da gre verjetno res za radar. Pojma nimam kakšen, je pa tole najhujša motnja po slavnem Detlu Nagajivčku, ki se ga spomnimo izpred mnogo let. PSE HELP! PS - Ali smo na 10m primarni uporabniki?

73, Aleksander, S57S
S57S
 
Prispevkov: 431
Pridružen: 10 Jan 2002, 01:00
Kraj: Golisce

Re: RADAR NA 28 MHz - hude motnje!

OdgovorNapisal/-a S52DK » 23 Feb 2013, 11:36

Hoj! :D

Jaz sem zaznal najmočnejši signal od 28.220 do 28.280 MHz (šprica pa skoraj po celem bandu). Najmočnejši signal je v smeri 90 stopinj, torej bi težko rekel, da prihaja iz Kitajske.

Tukaj je še posnetek signala: https://docs.google.com/file/d/0BwOMqRDoqNtuVEJNSUhweUc1bUk/edit?usp=sharing
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: RADAR NA 28 MHz - hude motnje!

OdgovorNapisal/-a S51AY » 23 Feb 2013, 11:47

Tudi na 21 MHz je prisoten...
Po nekih informacijah je radar, nekje iz Cipra, tudi smer ustreza.
73 de Arpi-S51AY , HSC#1267, CTC#2268, EPC#3826, FH#1448, DMC#2139, 30MDG#3904, BDM#0288, TRC#005SLO, NDG#0851, HPC#451, ERC#0989
http://www.qrz.com/db/S51AY
Uporabniški avatar
S51AY
 
Prispevkov: 1149
Pridružen: 01 Jan 2006, 11:01
Kraj: Lendava

Re: RADAR NA 28 MHz - hude motnje!

OdgovorNapisal/-a s51fb » 23 Feb 2013, 12:27

Spoštovani

IARU R1 ima po zaslugi prostovoljcev odlično organiziran proces spremljanja "nedovoljene" uporabe tistih KV frekvenčnih pasov, ki so na primarni osnovi dodeljeni radioamaterski storitvi. Kot rezultat tega procesa se izdelujejo poročila in sem ter tja v preteklosti kaj na to temo tudi objavil na Lei.

Ker doma nimam postavljene radijske postaje žal "na enostaven način" ne morem spremljati (včasih mi je kar malce hudo) kaj se dogaja na posameznih frekvenčnih pasovih in se zaradi tega tudi ne vključujem v delo IARU R1 MS procesa.

Seveda pa to ne pomeni, da ostali, ki imate to srečo in imate radijsko postajo na dosegu roke (v dnevni sobi / spalnici / delavnici / PPS ) in nanjo priključeno anteno, ne morete sodelovati v IARU R1 MS procesu.

Na IARU R1 spletni strani se nahaja kar nekaj gradiva (ne pozabit na levi spodnji del spletne strani). Za vse, ki jih to delo malce bolj zanima si lahko prebere Navodilo za delo. Žal nisem preizkusil vendar izgleda, da ima IARU R1 MS možnost preko spletne strani v živo poročati o zaznani motnji.

Ocenjujem, da je za IARU R1 MS izjemno pomemno čim večje število "prijav" (OPOZORILO - govorimo o uporabi radijskega spektra dodeljenega radioamaterski storitvi za neradioaamterski namen in NE govorimo o RTTY načinu dela na 7030 kHz ali pa SSB načinu dela na 14010 kHz ali pa ATV načinu dela na 28030 MHz) in verjamem, da bodo veseli vsake dodatne prijave.

S spoštovanjem

Miha, S51FB
s51fb
 
Prispevkov: 123
Pridružen: 14 Avg 2006, 13:06

Re: RADAR NA 28 MHz - hude motnje!

OdgovorNapisal/-a S52DK » 23 Feb 2013, 12:51

Hoj!

Na strani IARU Region 1 Monitoring je objavljeno, da naj bi radar bil iz Irana.

23.02.2013-08:21 dk2om: entered in
23.02.2013-08:22 dk2om:28245.0 - OTH radar Iran, FMCW, 307 and 870 sps bursts
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: RADAR NA 28 MHz - hude motnje!

OdgovorNapisal/-a s51fb » 23 Feb 2013, 12:58

Robi

Menim, da pri "prijavi" radijske motnje spoh ni najpomembnejše iz katere države prihaja, še posebno, če nismo trdno prepričani o izvoru motnje ampak je bolj pomembno to, da motnjo prijavimo in posredujemo čim več konkretnih podatkov (čas, frekvenca, smer, mogoče tip modeulacije ....).

Verjamem, da je za IARU R1 MS ekipo to že izjemno koristen podatek.

S spoštovanjem

Miha, S51FB
s51fb
 
Prispevkov: 123
Pridružen: 14 Avg 2006, 13:06

Re: RADAR NA 28 MHz - hude motnje!

OdgovorNapisal/-a s55oo » 23 Feb 2013, 18:00

Goran ANDRIC, S55OO
Uporabniški avatar
s55oo
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 02 Avg 2001, 01:00
Kraj: Domzale

Re: RADAR NA 28 MHz - hude motnje!

OdgovorNapisal/-a s52ab » 23 Feb 2013, 23:24

S57S napisal/-a:Že več kot mesec dni se na 28 MHz iz vzhoda pojavljajo ekstremno hude motnje. Teško je določiti točno
frekvenco, ker je signal razpršen po celem bandu. Ponavadi je maximum, vsaj pri meni, 59 +30-50dB in tudi več. (odvisno od ure)
Recimo, da je frekvenca cca 28,260. Nato pa signal seže plus-minus vsaj 200 kHz in pri tem upade le za cca 10 dB. Po celem bandu pa je še vedno toliko moteč, da šibkih signalov ne moreš sprejemati, ker jih zakrije. Smer je pri meni nekje med 80 in 100 stopinjami, zanimivo pa je to, da se istočasno sliši tudi v VK6, od koder je smer nekje proti Norveški. Iz tega sklepam, da je sama lokacija nekje na Kitajskem ali okolici. Sliši se cel dopoldan, čez opoldne, do odpiranja proti USA, še tedaj je včasih tako močan, da, moja 4 el. Yagi, ki ima dokaj dober F/B, vseeno ''potegne'' nekaj motenj od zadaj. Najšibkejši USA signali so še vedno prekriti. USA postaje pravijo, da pri njih ni slišen. Jaz tako močnega signala na 10m še nikoli nisem slišal. Gre verjetno za zelo zelo veliko moč. Kaj storiti? Na koga se obrniti? Morda S51FB kaj ve o tem? Radar se sliši s konstantim piskom. Nato je tišina in čez nekaj sekund ponovno pisk, ki pa je nekaj Hz nižji. Lahko bi rekel dvotonska motnja. Ni slišati kakšnih digitalnih vzorcev, kot pri packetu. Pisoten je le dvotonski (ločen) nosilec in iz pogovorov na bandu sem izvedel, da gre verjetno res za radar. Pojma nimam kakšen, je pa tole najhujša motnja po slavnem Detlu Nagajivčku, ki se ga spomnimo izpred mnogo let. PSE HELP! PS - Ali smo na 10m primarni uporabniki?

73, Aleksander, S57S


Sandi in ostali seveda ...
Vedno, ko kaj takega slišiš, posnemi signal, da se sliši, kaj si to registriral. To lahko storiš preprosto s snemalnikom zvokov iz Windovs sistema. Še bolje pa je, da signal še grafično posnameš z recimo ARGOtom. To je preprosto. S tem imamo tudi dokument, ki dokazuje prisotnost motnje in s tem nadalnje ukrepanje. Brez tega ni nič. (S52DK - link ne dela - vsaj meni ne).
Nekaj teh zadev sem svojčas tudi posnel in predstavil:
http://www.youtube.com/watch?v=e43rXRcZPhs
http://www.youtube.com/watch?v=BZmRXQZMGUY
To je samo delček vsega arzenala teh signalov.
Iz zadnjega posnetka (YT), je razvidno, da gre verjetno za eno od variant "Stanaga"

"Detelj nagajivček", ki je svoj čas delal resne probleme na 7MHz, pa je že davno "na tleh".
Ali smo "primarni" ali "sekundarni" uporabniki obsegov pa že sedaj nima kaj dosti teže. Velike korporacije, ki se jim gre le za profit, že sedaj pritiskajo za odpravo omejitev okoli zahtev RSO, ker bi s tem prihranile miliarde $. Nekateri menijo, da bodo pri tem uspele. Posledice tega za bodočnost hamovščine, si mogoče lahko predstavljate. Ali pa (še) ne...
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: RADAR NA 28 MHz - hude motnje!

OdgovorNapisal/-a S52DK » 24 Feb 2013, 08:36

s52ab napisal/-a:(S52DK - link ne dela - vsaj meni ne).


Jože, zadeva bi morala delati, pri tem pa je potrebno datoteko prenesi na svoj računalnik.
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: RADAR NA 28 MHz - hude motnje!

OdgovorNapisal/-a S55HH » 24 Feb 2013, 11:58

S55HH
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 05 Jul 2007, 21:01
Kraj: JN86BO

Re: RADAR NA 28 MHz - hude motnje!

OdgovorNapisal/-a S57S » 24 Feb 2013, 12:39

Miha in ostali, hvala za odgovore. Čeprav z groznim prehladom in glavobolom, sem danes vseeno posnel in s pomočjo hčerke spravil na YouTube
posnetek Radarja, kakor se sliši pri meni. Stvar je grozljiva. Sploh, če uživaš v delu s šibkimi DX signali iz vzhoda.

https://www.youtube.com/watch?v=Ok9-_4Of7Ew&feature=youtu.be

73, Aleksander, S57S

PS. Miha, ali lahko ta link posreduješ naprej. Tnx!

PS2. Posnamite še drugi, kako se sliši pri vas.
S57S
 
Prispevkov: 431
Pridružen: 10 Jan 2002, 01:00
Kraj: Golisce


Vrni se na ZRS - Zveza Radioamaterjev Slovenije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov

cron