Saj ni res pa je

Vse v zvezi z zvezo

Moderatorji: s55o, S57BBA

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s57uud » 14 Feb 2013, 13:30

Debata je res zašla, ker sem jaz predlagal merjenje moči, ki je izven nosilca, ne pa moč nosilca samega.
To da linear odda samo 500W celotne moči in ne 1000W kot misli lastnik ne pomeni prav nič ! Še posebej ne, če je od teh 500W v nosilcu le 380, preostalih 120 pa v šumu po celem bando in harmonikih.

Globalne rešitve za posamezno tekmovalno točko NI! So samo rešitve za posamezno opremo, posameznega tekmovalca. In če bomo ponovili te rešitve N krat, potem bomo rešili vsaj N problemov.
Če bomo pometli pred svojim pragom bo pri nas eter bolj čist in bodo začeli pometati še sosedje, če zaradi drugega ne pa zaradi foušije, saj bodo začeli razmišljat zakaj imamo nenadoma boljše tekmovalne pogoje.
Uporabniški avatar
s57uud
Moderator
 
Prispevkov: 659
Pridružen: 17 Sep 2001, 01:00
Kraj: Kačiče 15, 6215 Divača

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a S58T » 14 Feb 2013, 19:39

160 m nostalgija:

Prva YU-VK zveza na 160m pred dobrimi 32 leti. Oba korespondenta sva delala s solo postajama, pri meni FT-107M 100W, VK6HD z Kenwoodom 150W. Antena pri meni LW 85m, 20m h, na drugi strani inv V na 25m.
FT-107M ni dobro prenašal bližine domžalskega oddajnika, na mojo srečo je imel RX atenuator in z minimalnim RF gainom je bil sprejem kar soliden.
Kartico sem prejel direktno po 10 dneh z 5 USD za poštnino.

TS-590, ki jo uporabljam sedaj, nima na nobenem področju težav na sprejemu, čeprav je precej blizu več močnih postaj. Osnova za čist sprejem se je pri meni pokazala v uporabi monobandnih anten.
Antena je prvi selektivni element sprejemnika in lahko veliko pripomore k dobrem občutku na sprejemu.

Glede debat o ojačevalcih menim, da panika ni potrebna. Legalen ojačevalec doda 100W postaji 10-12 dB, razlike med signali iz posameznih lokacij ob približno enakih antenskih pogojih so lahko tudi 30 dB. Tudi razlika med vertikalno in horizontalno polarizacijo je lahko do 15 dB, s čemer je pomen QRO-ja bolj realno ocenjen.

Seveda pa je naša radioamaterska dolžnost, da nespretnim uporabnikom take ali drugačne tehnike pomagamo pri njihovem trudu, koristni prijateljski nasveti so vedno dobrodošli in padejo slej ko prej na plodna tla.


Miro S58T
Priponke
VK6HD 2.pdf
(60.77 KiB) Prenešeno 370 krat
VK6HD 1.pdf
(51.48 KiB) Prenešeno 323 krat
S58T
 
Prispevkov: 238
Pridružen: 15 Apr 2007, 09:38
Kraj: Ljubljana Črnuče

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s57uw » 16 Feb 2013, 11:21

Miro ! Govoriš o nostalgiji na TOP bandu...
Vse lepo in prav, saj smo se res slišali med sabo po celem planetu.Toda, takrat je bil ta band predviden in ZAPOVEDAN samo za -ne bodi ga treba,HI-prvo klaso operatorjev, ve se zakaj! Visoka stopnja ham spirita, pravih kolegov recimo tudi v EU prostoru.Namreč : kakšen DL z dobrim antenarijem in TUDI nekaj več moči je delal listo na kakšnega VK ali ZL.Skoraj vsi "revčki" z dipoli in kakimi 100 W smo lepo prišli na vrsto, ostali pa so bili lepo TIHO,ter ne ustvarjali pile up do onemoglosti, kar se sedaj dogaja.Sramota celo za IARU da omogoča vso to anarhijo na bandih.ZRS pa ...horuk za čim več moči bilo komu in kjer koli.Nič nebi rekel da se da čim več moči za meteor skater in luno ter še kaj kar meni ni znano.Da bo mera polna kar nekaj UO enih klubov "grunta" nakup vsaj 3 kW linčijev za 2 m!
Zopet dokaz, da tudi majnše moči sežejo po celem planetu,seveda odvisno od trenutnih pogojev rasprostiranja..... in še česa, kar pa pridobijo s striktno tovariškim obnašanjem.
Lep pozdrav ! A
Vsem čim več dobrega !
s57uw
 
Prispevkov: 254
Pridružen: 27 Jan 2006, 14:14
Kraj: Velika Polana

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s56oa » 16 Feb 2013, 12:13

Tako kot ostala industrija, se očitno tudi radioamaterizem spreminja iz delovno intenzivne panoge v kapitalsko intenzivno.

Zakaj se matrat s kakim QRP in skromno opremo? Daš na mizo 10 jurčkov za novo postajo, pa 10 jurčkov za linear, pa 50 jurčkov za stolp in usmerjene antene. Potem pa samo stisneš mikrofon in zakričiš ter odklofaš od prve.

Težava je le v tem, če tekmuješ s kakim šejkom ali pa ruskim tajkunom, ki imata osebno 25% in 37% tržni delež v svetovni proizvodnji nafte. On potem da 100 jurčkov za postaje, pa 100 jurčkov za linearje, pa pol milijončka za antensko farmo. Potem si pa na vrsti tretji in ne več prvi in razočaranje je spet tu. :lol:

HI

Sem zato, da umirimo konje. Tale zgodba s kilovatarji, me spominja na hladno vojno in katera stran bo imela več atomskih bomb. Američani so se pohvalili, da lahko sovjetsko zvezo nekajkrat zbrišejo iz obličja zemlje. Sovjeti so odgovorili, da so oni skromni in jim je dovolj, da ZDA samo enkrat izbrišejo iz obličja zemlje.

Podobno je s to vojno moči. Nikoli končana zgodba. Na koncu si sami uničimo svoje frekvenčne obsege. Če so pred drugo svetovno vojno na njih brez problema delali s parimi vati (pa vmes se je do antene 99% izgubilo), sedaj pač očitno rabimo kilovate, ki jih preko super prevodnikov hlajenih z tekočim dušikom, dovajamo antenski farmi.

Saj na UKV je podobno. Ko gremo avgusta na Snežnik klofat Alpe Adria VHF, ponavadi pred samim contestom oddelamo tako kakega Francoza, kot tudi Španca. In to s parimi vati. Ko se začne contest, je pa adijo. Poniknejo daleč pod šunder banda.

Grem prah pobrisat iz moje FT-817. :)

73 de S56OA - Ognjen
Member of S59DGO
http://www.s59dgo.org
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s52ab » 16 Feb 2013, 16:14

s56oa napisal/-a: ... ponavadi pred samim contestom oddelamo tako kakega Francoza, kot tudi Španca. In to s parimi vati. Ko se začne contest, je pa adijo. Poniknejo daleč pod šunder banda....


...tudi na 500 in 472 kHz, gre s parimi vati in celo s koščkom drata in to po celi EU pa še malo čez. Ko se bo dalo tudi za to frekvenco vse kupit in bo ta band (472 - 479kHz) ratal novi "top-band", bo isto. Dokler bo.
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s52w » 16 Feb 2013, 16:55

s56oa napisal/-a:Zakaj se matrat s kakim QRP in skromno opremo?


Če ti je delo za postajo muka in si obremenjen s konkurenco je vprašanje res na mestu. Če pa klofaš iz veselja do hobija in v vsakem tekmovanju probaš iztisniti iz obstoječe tehnike čim boljši rezultat je vprašanje povsem odveč.

Veliko nas je takih, ki jim je za slab rezultat vedno nekaj krivo, npr. slaba lokacija in QRM. Če ni eno ali drugo potem nam je kriva premajhna antena, premalo moči, prepoceni RTX… Nikoli pa nismo krivi sami, ker enostavno ne obvladamo obstoječe tehnike, ali še bolj preprosto, ne znamo delati za postajo. Tudi set-up za 1.000.000€ nam nebi pomagal. S5 je tako majhna, da skoraj vsak vsakega pozna in tudi ve se (vsaj približno) kdo s čim dela.

Posledica vsega zgoraj naštetega pa je izražanje frustracij in filozofiranje na forumih in nekih lokalnih frekvencah, ker nas na ostalih obsegih itak nihče ne razume. Tam nihče ne ve kaj je pravo radioamaterstvo, vsi so kriminalci ker uporabljajo PA-je, vsi goljufajo v tekmovanjih…

73 Damjan S52W
s52w
 
Prispevkov: 517
Pridružen: 07 Nov 2004, 15:38
Kraj: Črnomelj

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s57a » 18 Feb 2013, 12:59

Vse redkeje zahajam na ta forum. Spet sem prekšil odločitev, da se ne javljam več. Pri vseh KW, ki se jih
tu omenja, je predvsem prisotna negativna energija. Nekomu ravno popravljam QRO, ker se pa morajo lampe
precej ogrevati, imam čas, da dodam kamenček še jaz. (evergreen tema)

Pri vseh QRO-jih je 40m band prava poezija, kot pred leti, ko je Radio Tirana delala full power,le redki
pa so si v postajah lahko privoščili CW filter.
Ko smo dobili 160m band je bilo v EU malo držav z dovoljenjem za delo na tem bandu in redke postaje so imele
vgrajen ta band. 100W dx-e si lahko poklofal samo v kratki špici do nekaj minut. Danes se pri uporabi QRO-jev
na obeh straneh slišnost podaljša in več postaj lahko naredi redek DX v istem večeru ali jutru. Tudi VI, ki
zagovarjate samo malo moč, naredite marsikoga samo zato, ker ima on dobro RX ant in velik PWR, da ga vi sploh
slišite. Se pravi, QRO na drugi strani dovoljen, tu pa ne. Nivo šuma je na tem bandu večinoma tako visok,da bi
bil izkoristek banda z malimi močmi zelo skromen.
Tovariši se še spomnijo, ko so sm0agd in podobni hodili po Južnem Pacifiku z vertikalko in 100w, si imel zaradi
pomikanja propagacije zelo kratek čas, da jih odklofaš. Govorim o višjih bandih. In ker imamo danes tudi več
bandov, WARC etc, je prav, da delamo tudi tam in imamo isto postajo delamo na več bandih. Hvala ekspedicijam, da
uporabljajo qro-je in s tem podaljšajo čas, ko se jih lahko naredi.
V lokalu imam digitalca ( tty.. psk itd) 100w + vertikalka. Iz pc-ja krmili vse na mikrofonski vhod. Ko po
dolgem času nabijanja CQ ni zadovoljen s svojim log-om, pa poskuša, ker v dolžino ne gre, še malo v širino
in mu roka gre kar sama na mick gain.
Drugi QRO lokalec (lokalec -HAM blizu mojega QTH- ne obiskovalec lokalov) zasliši zanj zanimiv DX, ga v kratkem
času odklofa in gre. Če pa že ostane na bandu, ima le redko obrnjeno Yagico proti meni in signal pošilja tja
kamor ga potrebuje. Če pa mu na CQ pride nazaj kaj zame zanimivega, mi pa pri zvezi posreduje.NO problems!
Zadnje dx-pedicije pa sploh ne kliče, ker ta country naredil ža pred leti in ne povzroča QRM-a.

Tretji 100W lokalec na vertikalki. Porabil je že tri dni dopusta in upam, da bo dx-a čim prej logiral, da
bomo ostali lahko spet zadihali. Oh, da bi imel usmerjeno anteno, da bi jo vsaj kdaj zasukal od mene.
Klinc pa princip..... četrti dan se odloči, da gre do qro lokalca, ker pa dežuje, ga kar po 040 prosi za
pomoč.
Ko smo dobili 6m band (mislim da l.92) je bilo sonce zelo.. zelo aktivno. EU postaj je bilo malo, V S5 manj
kot deset, ne dosti več Italijanov, nič HA-jev LZ-jev.... zato si lahko z 10w poklofal veliko stvari po celi
naši kugli. Kljub temu, da je imelo licenco manj držav se je lahko naredilo dxcc z omenjeno močjo. Danes je
aktivnost velika ( prav je tako). Precej krat smo deležni pojavu 3X ES. Pri tem je dušenje na poti tako veliko,
da je 10w še za poslušat malo(hi). Zakaj ne bi izkoristili teh fenomenov? Podobno je tudi pri side scatter,
aurori, luni etc..... Ja vem, da si ti naredil qso preko AU z 10w, ampak spet le enega BIG GUN.( v bistvu je on
naredil tebe).
Če vam taka klofarija ni všeč, je marsikateri band dovolj širok, da na njem najdete somišljenike, in se ne
zaletavate v gnečo kot sršeni, ko zagledate na ekranu SPOT.
Če hočes z malo močjo dosti poklofat izkljuci dx-cluster!
Kontrola home made qro-jev??? Jaz slabega doma narejenega QRO-ja nisem videl (JAZ), problemi so največkrat v
slabi uglasitvi in nepravilni pobudi.
Hvala, da imamo toliko dovoljenih bandov in takšne dovoljene moči, da lahko uživamo tudi v posebnih propagacijah.
Legalizacija moči na začetku omenjenih bandih ne bi povzročala večjega QRM-a, saj tisti, ki na teh bandih zagrizeno
delajo qro-je imajo, zagovorniki malih moči bodo pa tako ali tako ostali zvesti sami sebi.
Če bomo samo sebi nagajali bomo najprej ob moči, potem ob stolpe, nato antene in se bomo le še po optiki dobivali.

Klofarija ni nič težja ali lažja kot pred leti (lahko trdim le za cca 40), je le drugačna. Več možnosti- bolj
zanimivo.
Spremljajoče slovenke značilnosti ostajajo.
Pri vseh možnostih, ki jih nudi radioamaterstvo, mi ni jasno zakaj nekateri silijo ravno v nekaj, kar jim
povzroča bolečine.
V očeh opazovalcev smo pa smešni tisti, ki se deremo v kos plastike, kot tisti, ki nosijo ribiške palice v hribe.

ps. Prosim, ne razlagajte mi, kaj se s čim da narediti in kaj ne, ker to vem.

73 Boris, s57a
QRP in QRO op.
QRV od 2200 do 2m
QRO največ uporabljam na oddaji :lol:
s57a
 
Prispevkov: 48
Pridružen: 08 Okt 2004, 06:18
Kraj: Nova Gorica

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s55z » 18 Feb 2013, 14:32

Lajkam! :D
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a S53K » 18 Feb 2013, 17:11

oj,

Super! sem vedel da "alfe" povedo tako kot je. Zatorej S58A in S57A z vso podporo enako mislečih.
73 Simon, S53K
Uporabniški avatar
S53K
 
Prispevkov: 331
Pridružen: 02 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN75RX

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s55m » 19 Feb 2013, 06:57

Ta goriški norec (bo že on vedel zakaj) je govoril tudi v mojem imenu :)
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a S51AY » 19 Feb 2013, 09:16

Če je to glasovanje, sem tudi jaz preprosto ZA, lajkam, itd.. :D Tokrat brez komentarjev, da koga ne bi nehote užalil :oops:
73 de Arpi-S51AY , HSC#1267, CTC#2268, EPC#3826, FH#1448, DMC#2139, 30MDG#3904, BDM#0288, TRC#005SLO, NDG#0851, HPC#451, ERC#0989
http://www.qrz.com/db/S51AY
Uporabniški avatar
S51AY
 
Prispevkov: 1149
Pridružen: 01 Jan 2006, 11:01
Kraj: Lendava

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s52ab » 19 Feb 2013, 10:46

Ahh... ma polahko pobi. Sveta hamovska preproščina. APEK se ne odloča po tem, kolk hamov je za to in koliko ne. Odločal se bo po tem, kot sem že navedel. Tudi postopek in pristojnosti so navedene v predpisih, kako to poteka. Malo prebrat, ne pa kar "jaz sem za", kot mali kljubovalni otroci. Dajmo malo resnosti. Preveč je tu ozkogledosti. Ham bandi so ozki pasovi, zunaj teh pa se odvija še marsikaj.

Za APEK je nepomembno pri tem, kdo bo porabil tolk in tolk časa, da bo nekaj "odklofal" in bo motil tolk in tolk drugih hamov tolk in tolk časa. Ma briga jih za to, če se med seboj v tem stilu gnjavite. Povsem možno je, da bo temu predlogu ustregel in to zaradi drugih razlogov, ki so tudi navedeni.
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a S57Z » 19 Feb 2013, 11:04

73 ,Vsem

Škoda pametovat.Ne glede na to kaj bo APEK sprejel,ne glede na to kaj si misli vsak posameznik o tem,je stvar čisto preprosta.Tisti ki je lastnik OM POWERJA ali bilo katerega ojačevalca ki da več kot 1500W outa bo delal s tako močjo kot ga da ojačevalec.(do fula) :D



Igor,S57Z
S57Z
 
Prispevkov: 59
Pridružen: 08 Dec 2004, 21:56

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s52ab » 19 Feb 2013, 13:39

S57Z napisal/-a:73 ,Vsem

Škoda pametovat.Ne glede na to kaj bo APEK sprejel,ne glede na to kaj si misli vsak posameznik o tem,je stvar čisto preprosta.Tisti ki je lastnik OM POWERJA ali bilo katerega ojačevalca ki da več kot 1500W outa bo delal s tako močjo kot ga da ojačevalec.(do fula) :D



Igor,S57Z


... dokler se bo to dogajalo samo na obsegih ham bandov, jih (načelno) ne zanima. To je navedeno. Upoštevat pa gre, ali je amaterska služba na določenem obsegu primarna ali na sekundarni osnovi. S 100W služb na primarni osnovi (skoraj zagotovo) ne boš motil. Že z, recimo, 5 KW pa že ni zagotovil, da se to ne bo dogajalo. Res pa je, da se te službe težko moti - recimo kak radar. Njihovi TXi so primerno opremljeni z ustrezno močjo :wink:. Kako se pa na radioamatersko dejavnost s strani teh služb gleda, pa je tudi jasno. Ni nobenega pametovanja.
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s52ft » 19 Feb 2013, 13:57

Juh!

Igor na zalost imas prav. Podobno kot na cestah, kdor ima hiter avto pac nabije gas neglede
na to ali ogroza druge ali ne. In po tej logiki bi morali dvigniti tudi omejitve na cestah za nekatere?

Kljub sestim stranem niste uspeli napisati niti enega tehnicnega argumenta za dvig moci ,ki prinese
zgolj eno S enoto.

Posiljevanje pogojev...to pocnejo BC postaje. Upam da smo prisli na konec 'vecne' teme ker ocitno
res nima smisla...vecina prepricanih da to kar se ne da narediti s 300W se da potem s 1500W.
Pa da vsi v ctestu nabavijo 1500W in se malo dvignejo sum. Kaj potem? 3CX10000 ? Samo v razmislek...

73 de Bostjan
s52ft
 
Prispevkov: 131
Pridružen: 31 Jan 2004, 12:37

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na ZRS - Zveza Radioamaterjev Slovenije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

cron