Saj ni res pa je

Vse v zvezi z zvezo

Moderatorji: s55o, S57BBA

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a S51AG » 23 Feb 2013, 17:15

Veš da :)
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s53mj » 24 Feb 2013, 10:46

Začetek te debate je bilo obvestilo S52FT, da so zaprosili APEK za povečanje moči na določenih frekvencah. Zadnja sporočila pa so šla že v drugo smer in od vsega napora osmih strani prerekanj je ostalo vse še brez pravega odgovora. Recimo, da radioamaterji te moči lahko uporabimo, me resnično zanima, koliko nas bo to izkoristilo. Tudi me zanima kaj s tem pridobimo, saj ne bomo zaradi te moči nič bolje slišali. Smetili bomo obseg do te mere, da bomo sami sebe zadušili. To pelje radioamaterstvo v čisto napačno smer.

http://www.freeweb.siol.net/s53mj/
Janez
s53mj
 
Prispevkov: 268
Pridružen: 11 Jul 2003, 08:31
Kraj: Novo mesto

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s57uw » 24 Feb 2013, 11:35

Veš Janez, bob ob steno je izgleda prav tem kateri so pogosto kršili pravila, tukaj pa nakladajo do onemoglosti prav banalnih zagovorov velikih moči.Namreč: če bi sučajno padli iz višine svojih EGO tov, bi se zanesljivo ubili.
Žal ne vedo da tudi oni sami ne slišijo kaj šibkejših signalov. V kolikor pa se zavedajo jim kljub temu rojijo po bučah samo še večje moči.
Prav tako me čudi njih strokovnosti da do sedaj(8 strani) tehnično niso predstavili-utemeljili svojih pogledov,razen da so nam uporabnikom 100 W svetovali naj si omislimo razne naj in naj postaje (K3 in podobne baje) katere da prenesejo vse mogoče nasilje na mešalno stopnjo v rx ih.Rad bi jim verjel, kar še ne opravičuje dokaj velikih cen teh božičnih drevesc, vsaj za normalne hame ne.Res mi ni znano da je lahko mešalna stopnja linearni element sprejemnika, vsaj do sedaj ne (60 let radio tehnike in servisiranja) in prisotnosti na bandih.
Dajte, poženite na vhod rx a dva ali celo več signal generatorjev v razmiku nekaj kHz, se igrajte z atenuatorji (db) in ocenjujte signale v kanalu bilo katerega filtra za CW ob željenem signalu na poslušani qrg ko ga zmajnšate na nivo kakšne desetinke mikro volta.(IMD in podobni kriteriji).Še kakšnih spektralnih analizatorjev vam ni treba da bi ugotovili če onega šibkejšega še slišite.Razen seveda ČE lahko pomikate po bandu AGC regulacijo tako selektivno, da se ponočajo(preprosto rečeno) tiste ta močne signale.V NF imamo takšne notch filtre, dokaj enostavne, kako pa je to v MF,ali celo v preselekcijii pa mi ni znano,žal. In dajte rajše v to smer svoja stremljenja, beri: izobraževanje, saj smo vendar le samo experimentatorji in ljubitelji tehnike.
A
s57uw
 
Prispevkov: 254
Pridružen: 27 Jan 2006, 14:14
Kraj: Velika Polana

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s57uw » 24 Feb 2013, 11:40

Naj dodam k zgornjemu da sem pač imel te možnosti tudi tako preprosto "preiskušati" radijske sprejemnike že davno. A
s57uw
 
Prispevkov: 254
Pridružen: 27 Jan 2006, 14:14
Kraj: Velika Polana

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s53mj » 24 Feb 2013, 12:48

Albert.

Zanima me, kako bi se radioamaterji obnašali v tekmovanjih, kjer bi bile določene tudi moči, po sistemu vsi enaki v določeni kategoriji z dopustno razliko 10% plus minus. Vsako tekmovanje, kjer so upoštevane moči imajo neko pravilo in nihče ne gre v dirko, če nima vsaj podobne moči kot drugi. Pri nas pa je omejena le največja moč tako da v kategoriji HP lahko delamo tudi s sto ali petsto vati. Torej, če bi v kategoriji HP kjer je omejena moč na 1,5 KW morali uporabiti vsi enake moči, kaj bi imeli od tega povečevanja, ko bi bili enaki med enakimi. Prav nič. Uspešni smo le, če so drugi slabši, kar je slaba tolažba.

http://www.freeweb.siol.net/s53mj/
Janez
s53mj
 
Prispevkov: 268
Pridružen: 11 Jul 2003, 08:31
Kraj: Novo mesto

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s55z » 24 Feb 2013, 15:09

Če bi odločala samo moč, ne bi bila Tine in Robi četrta na WRTCju v Rusiji, kjer delajo vsi z enakimi močmi in antenami! 8)

Sicer sem pa jaz za obezno kategorijo One wire na vseh bandih! :wink:
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s53mj » 24 Feb 2013, 15:13

Dragan.

O tem sem pa že pisal tudi v CQ ZRS, pa se nikogar ni nič prijelo.
Za pravično tekmovanje ali enake možnosti, so samo enaka moč za vse. Potem bi se morda bolje posvetili antenam oziroma sprejemu, saj bi ta odločal (in sposobnosti operatorja) o zmagi. To se bo zgodilo, verjemite . . .

http://www.freeweb.siol.net/s53mj/
Janez
s53mj
 
Prispevkov: 268
Pridružen: 11 Jul 2003, 08:31
Kraj: Novo mesto

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s55z » 24 Feb 2013, 15:35

Janez, verjemi, da se ne bo... Ni samo moč, antene, spretnost, ... Še bolj pomembna je geografska lega postaje... pa trenutne propagacije, pa industrijske motnje, pa... Pa kaj, naj se vsi preselimo na Kubo, da bomo imeli enake možnosti??? Fantje, temu ne bo nikoli konca, pa če še tako omejujemo in razpravljamo ... Za enake možnosti bi potem morali tudi vsi uporabljati enako opremo...

Ampak jaz nimam možnosti postaviti 10km beverage anten, še radialov za vertikalko ne morem raztegniti toliko, kot bi moral...

Naj pripomnim še to... tisti, ki imajo za OM3500 ali še kaj hujšega, si komot omislijo tudi najnovejši SDR s šestimi hkratnimi sprejemniki, petimi displeji, skimmerji, ki sprejemajo bolje od povprečno izkušenih operaterjev itd... SDR pač zajame cel band in ne rabi klasičnih mikserjev... Ampak, tehnika gre naprej, saj če ne bi šla, bi še vedno tolkli tam-tam na votla debla in pošiljali dimne signale...
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s55z » 24 Feb 2013, 15:55

P.S.: 2m. Septembrski UKV contest... S50C dela z Menine, z vsemi kanoni (legal power) strelja na vse strani neba... dober kiloherc stran slišim čeha in ga brez problema poklofam... vrtim naprej... pet kHz stran od postaje, ki je prijavila LP (ne bom pisal imen) se matram kakih 10 minut sprejeti drugega čeha... Odneham... Saj se bo počasi preselil, pa bom potem prečesal še teh 10 kHz...

Hočem reči, da dobro poštimanih 1000 W mnogo manj moti, kot do zadnjih dB z vsemi procesorji nateranih 100 ali celo mnogo manj W... Pa saj to vsi poznate...

Sicer pa, slišimo se prvi vikend marca.... VHF/UH/SHF ctest.. CU...
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s53mj » 24 Feb 2013, 16:09

Dragan.

Vse to je le izgovor na izgovor.

http://www.freeweb.siol.net/s53mj/
Janez
s53mj
 
Prispevkov: 268
Pridružen: 11 Jul 2003, 08:31
Kraj: Novo mesto

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s57uw » 25 Feb 2013, 09:36

Še enkrat MJ, morda zadnjič. Tako kakor se zagovorniki moči izgovarjajo in celo junaško naštevajo uspehe enih v WRTC ju( nikakor jim pa ne oporekam operatorskih veščin!), enostavno širijo floskule o neki enako pravnosti.Namreč: če bi tam bilo tisto popolnoma res, potem nebi že vrabci čivkali o mahinacijah tudi na teh zveličavnih tekmovanjih. Vsem kateri so mi z zasebnimi maili ter po telefonu omenili te mahinacije se pa zahvaljujem, saj mi potrjujejo razloge za omejitve moči na največ moči solo postaj že iz stališča ham spirita in vseh njegovih postulatov.Žal ga vse redkejše izjeme potrjujejo, kar je očitno sizifov posel v navalu vse grših vojn med ljudmi na PLanetu.
Popolnoma isto se obnašajo kakor na cestah ko se vozijo s precej večjimi hitrostmi.Saj me ne bo radar ujel, ali pa se bom izmazal pri policaju.Imam pa naj močnejši avto v dalnji soseski,haha!So pač samo ljudje, kar nam, kateri se vozimo (večinoma) po pravilih-tudi na bandih- ne povzročajo komplekse majn vrednosti če delamo z normalnimi močmi in ne s tistimi s katerimi bi preglasili čim več konkurence.Celo ribiči si ne dovolijo v tekmovanjih rabiti dinamit ob ostalih kateri imajo samo trnke in lakse.
Na eden moj "dajte" je samo delno odgovorjeno z omembo SDR-ja, ni pa mene in ostale še poučeno o ostalih razlogih za čim večje moči ob rabi "navadnih" rtx ov, katerih je bilo in še bo največ med nami.
Kje ste vsi tisti člani in ne člani kateri le vstrajate na bandih kljub temu da smo navadna topovska hrana za pike?Večinoma.
Lep pozdrav A
s57uw
 
Prispevkov: 254
Pridružen: 27 Jan 2006, 14:14
Kraj: Velika Polana

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a S51AY » 25 Feb 2013, 11:22

Slika 25.2.2013
=biga, zdaj je ta prava...
Mirko, pazi metak, misim, topničari... Fijuuu... Hvala Slavko !
73 de Arpi-S51AY , HSC#1267, CTC#2268, EPC#3826, FH#1448, DMC#2139, 30MDG#3904, BDM#0288, TRC#005SLO, NDG#0851, HPC#451, ERC#0989
http://www.qrz.com/db/S51AY
Uporabniški avatar
S51AY
 
Prispevkov: 1149
Pridružen: 01 Jan 2006, 11:01
Kraj: Lendava

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s55z » 25 Feb 2013, 11:33

Pozabil si: " Spasio si mi život....!"

Lajkam.... :D
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a s53mj » 25 Feb 2013, 11:39

Še luna trka vse z enako močjo, ne glede na lokacijo, antenski sistem itd . . .

http://www.freeweb.siol.net/s53mj/
Janez
s53mj
 
Prispevkov: 268
Pridružen: 11 Jul 2003, 08:31
Kraj: Novo mesto

Re: Saj ni res pa je

OdgovorNapisal/-a S51AY » 25 Feb 2013, 12:01

s53mj napisal/-a:Še luna trka vse z enako močjo, ne glede na lokacijo, antenski sistem itd . . .

http://www.freeweb.siol.net/s53mj/

Ja, ja, enim trka, drugim kuca, tretje tuca, četrtim pa..... na glavo pade... :D
(reklama za novo čelado Tine Maze, če je dovoljeno .. če ni, si zbrišite :D )
73 de Arpi-S51AY , HSC#1267, CTC#2268, EPC#3826, FH#1448, DMC#2139, 30MDG#3904, BDM#0288, TRC#005SLO, NDG#0851, HPC#451, ERC#0989
http://www.qrz.com/db/S51AY
Uporabniški avatar
S51AY
 
Prispevkov: 1149
Pridružen: 01 Jan 2006, 11:01
Kraj: Lendava

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na ZRS - Zveza Radioamaterjev Slovenije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov