Pravilna opredelitev statusa radioamaterjev

Vse v zvezi z zvezo

Moderatorji: s55o, S57BBA

Re: Pravilna opredelitev statusa radioamaterjev

OdgovorNapisal/-a S55WT » 17 Jan 2013, 13:36

Janez, če namiguješ na ZRDej, smo v našem radioklubu bili glasno proti, stvari v zvezi z članarino pa smo vseeno uredili, tako da zanesljivo ne kršimo statuta. Le upam lahko, da je v vseh radioklubih tako.
Imaš pa prav, za mojih lanskoletnih 40€ sem dobil 5 revij CQ_ja in pa 5 QSL_k. Velika večina naših članov, katere sem nagovoril k plačilu članarine, tudi za zvezo, pa je dobilo za svoj denar še manj.
Resnično me zanima lanskoletni zaključni račun, nekako predvidevam, da se velik del sredsetev ni potrošil, kar je po moje enako slabo, kot če bi zveza poslovala negativno.

73, Janko
Uporabniški avatar
S55WT
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 10 Mar 2002, 01:00
Kraj: Radenci JN86AP

Re: Pravilna opredelitev statusa radioamaterjev

OdgovorNapisal/-a S57MJC » 17 Jan 2013, 14:05

S55WT napisal/-a:Janez, če namiguješ na ZRDej, smo v našem radioklubu bili glasno proti, stvari v zvezi z članarino pa smo vseeno uredili, tako da zanesljivo ne kršimo statuta. Le upam lahko, da je v vseh radioklubih tako.

Ne nisem namigoval na ZRDej, ampak na stvari, ki so se dogajale že prej, pa pustimo to ob strani... kar je bil pač je šlo mimo...


S55WT napisal/-a:Imaš pa prav, za mojih lanskoletnih 40€ sem dobil 5 revij CQ_ja in pa 5 QSL_k. Velika večina naših članov, katere sem nagovoril k plačilu članarine, tudi za zvezo, pa je dobilo za svoj denar še manj.
Resnično me zanima lanskoletni zaključni račun, nekako predvidevam, da se velik del sredsetev ni potrošil, kar je po moje enako slabo, kot če bi zveza poslovala negativno.

73, Janko


ja to se sprašuje marsikdo, odgovora pa nekako ni... Imam občutek, da se nekateri še niso sprijaznili da je socializma nepreklicno konec, vsaj v taki obliki kot smo ga bili vajeni... pa ne mislim na politiko, da ne bo pomote...

Marsikdo bi bil pripravljen plačati za skupne stvari, ki jih vsi potrebujemo... zato pa menim, da je potrebno stvari urediti kot sem napisal...

LP

Janez
Član Radio kluba Ajdovščina (S53AAN, S53UAN, S53N) WEB: http://lea.hamradio.si/~s53aan/
S57MJC
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 30 Nov 2003, 14:54
Kraj: Vipava, JN65XU

Re: Pravilna opredelitev statusa radioamaterjev

OdgovorNapisal/-a S51AG » 17 Jan 2013, 18:16

Pozdravljeni,

ker teče debata o financah se počutim poklicanega k odgovoru:

z izdelavo bilance oz. zaključnega računa bo računovodstvo pričelo čim bomo na ZRS prejeli še zadnje račune, ki se nanašajo na leto 2012. Glede na poslovanje v preteklem letu lahko povem, da smo z namensko porabo sredstev, s pazlijvo izbiro dobaviteljev in strogim omejevanjem stroškov preudarno obrnili vsaki Evro, da je bilo izdanih preko 180 računov, da smo zgolj s članarinami zbrali skoraj 40.000 EUR in da smo za ta denar za Zvezo radioamaterjev Slovenije in člane njenih ustanoviteljev razen izdajanja revije in zagotavljanja QSL službe naredili še veliko več. Več o aktivnostih bodo povedali pristojni managerji, čez leto zbrana finančna sredstva pa so bila v celoti porabljena za izvajanje dejavnosti ZRS. Na dan 31.12.2012 je bilo na računu ZRS 20.610,54 EUR, vsi do tega datuma dospeli računi pa so bili tudi plačani. ZRS ima tako odlično startno osnovo za poslovanje v letu 2013, z aktivnim sodelovanjem klubov pa bomo nadaljevali z uvedeno dobro poslovno prakso.

Delo na področju financ je bilo zahtevno ter povsem primerljivo s poslovanjem manjšega podjetja. Nepotrebne težave so nastajale zaradi neustreznega finančnega poslovanja manjšega števila klubov ter neupoštevanja rokov za sporočanje števila članov. K sreči je bilo poslovanje z večino klubov na zelo visokem nivoju, za kar se odgovornim osebam slednjih ob tej priložnosti iskreno zahvaljujem ter se veselim dobrega poslovanega sodelovanja tudi v bodoče.

Natančni podatki o finančnem poslovanju zveze bodo predloženi pred letno konferenco, za morebitna vprašanja pa bova z računovodkinjo go. Mileno Sinur na razpolago.

Lep pozdrav,

Anton Galun, S51AG
Zveza radioamaterjev Slovenije
podpredsednik
področje financ
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

Re: Pravilna opredelitev statusa radioamaterjev

OdgovorNapisal/-a S57XX » 18 Jan 2013, 13:49

S51AG napisal/-a: ... neupoštevanja rokov za sporočanje števila članov. ...


Tono, glede na to, da so za vse zaplete vedno krivi klubi me zanima, kdaj misli ZRS poslati sezname članov po klubih, s katerimi na ZRS razpolagate? V ta namen so se zbirali tudi e-mail naslovi kamor naj se seznam pošlje. Te zadeve so lepo potekale še v časih, ko je bilo potrebno sezname stiskati, vložiti v koverte in poslati po pošti. Zakaj v dobi "elektronskega poslovanja" to ni več možno? Kaj vas tako muči?

Če ne pošljete podatkov, ki jih imate, da jih v klubih preverimo in po potrebi dopolnemo, ne bomo nikoli razčistili, če so "člani DKR po vaši evidenci" res "člani DKR".

Težko pričakuješ spoštovanje rokov s strani članstva, če se ZRS ne drži rokov in konstantno ignorira vprašanja, ki se postavijo bodisi tukaj, na e-mail listi predsednikov ali preko e-mail naslova.

Zanima nas tudi, če se "evidenčne številke", pod katerimi ZRS vodi člane klubov, z usklajevanjem seznamov kaj spreminjajo ali ostajajo take, kot jih poznamo iz preteklosti?
LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

Re: Pravilna opredelitev statusa radioamaterjev

OdgovorNapisal/-a S51AG » 19 Jan 2013, 01:18

Pozdravljen Jurij,

na tvoje vprašanje bom opozoril Bojana, S52ME. Sam se s tem področjem namreč ne ukvarjam.

Evidence ZRS so lahko le tako dobre in popolne, kolikor so dobre in popolne evidence klubov. ZRS je namreč v evidence zajela izključno člane, ki so jih kot plačnike deleža članarine ZRS opredelili klubi. Z drugimi podatki ZRS ne razpolaga.

Lp,

Anton Galun, S51AG
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

Re: Pravilna opredelitev statusa radioamaterjev

OdgovorNapisal/-a S51OG » 19 Jan 2013, 08:56

Članarina

Izgleda, da pozabljamo zakaj smo leta 2012 prešli na pobiranje članarine preko radioklubov, Zveza radioamaterjev Slovenije ne sme uporabljati podatkov osebnih operaterjev če to operater ne dovoli. repoved uporabe osebnih podatkov je prepoved javnega pooblaščenca ker so to podatki, ki spadajo v osebne varovane podatke. Klubi pa imajo evedence saj ne plačujemo prvič že leta 2012 smo plačevali na isti način in klubi imajo podatke kdo je plačal samo dodaš nove ali pa izbrišeš tiste, ki letos ne bodo plačali posreduješ klicne znake na ZRS in dobiš račun na radioklub in ga plačaš v predvidenem roku. Komplicirajo lahko samo tisti, ki nimajo urejenih spiskov svojih članov.


LP! S51OG Tone
S51OG
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 15 Sep 2010, 19:08

Re: Pravilna opredelitev statusa radioamaterjev

OdgovorNapisal/-a s57uud » 19 Jan 2013, 11:16

S51OG napisal/-a: Komplicirajo lahko samo tisti, ki nimajo urejenih spiskov svojih članov.

Ni res!
Izpostavil sem dejstvo, da obstajajo društva/klubi, ki sploh ne poslujejo finančno in kot taki nimajo svojega trr, a za ZRS (zveza računovodij Slovenije) vprašanje očitno ni bilo dovolj resno, da bi dobil odgovor.
Uporabniški avatar
s57uud
Moderator
 
Prispevkov: 659
Pridružen: 17 Sep 2001, 01:00
Kraj: Kačiče 15, 6215 Divača

Re: Pravilna opredelitev statusa radioamaterjev

OdgovorNapisal/-a S51OG » 19 Jan 2013, 12:15

Nevem kako lahko takšna društva sploh obstajajo, ko pa je to osnova za prejemanje dotacij ali poslovanja. To so morda tista društva, ki so na spisku ZRS v resnici pa ji nikjer ni več. Članstvo v ZRS se letno obnavlja in zveza bi morala že davno razčistiti kateri klubi so člani zveze in kateri ne. Resni klubi imajo vsi TRR in evidenco svojega članstva.


LP! S51OG Tone
S51OG
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 15 Sep 2010, 19:08

Re: Pravilna opredelitev statusa radioamaterjev

OdgovorNapisal/-a s57uud » 19 Jan 2013, 12:41

S51OG napisal/-a:Nevem kako lahko takšna društva sploh obstajajo, ko pa je to osnova za prejemanje dotacij ali poslovanja.

Lahko. Razlog je v tem, da za funkcioniranje društva dotacije niso pogoj. Obstaja še mnogo drugih načinov, da se skupaj nekaj naredi.

S51OG napisal/-a:To so morda tista društva, ki so na spisku ZRS v resnici pa ji nikjer ni več.

Ne drži. Društvo je še kako aktivno in lanskem letu je imelo tudi skupščino, kjer se je večina strinjala, da ji tak način dela ustreza.

S51OG napisal/-a:Članstvo v ZRS se letno obnavlja ......

To da je vsako leto vedno manj članov, to mi je jasno.

S51OG napisal/-a: ...in zveza bi morala že davno razčistiti kateri klubi so člani zveze in kateri ne. Resni klubi imajo vsi TRR .....
S stališča pobiranja denarja bo tole kar držalo.

S51OG napisal/-a: ..... in evidenco svojega članstva.
Kolikor vem ima ZRS kompletno evidenco našega članstva, ki je to želelo.
Uporabniški avatar
s57uud
Moderator
 
Prispevkov: 659
Pridružen: 17 Sep 2001, 01:00
Kraj: Kačiče 15, 6215 Divača

Re: Pravilna opredelitev statusa radioamaterjev

OdgovorNapisal/-a S51OG » 19 Jan 2013, 16:56

Zakon o davčnem postopki ZDAvP-2-UPB4 (http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp? ... evilka=553) v 36. členu za vse poslovne subjekte (tudi društva) predpisuje finančno poslovanje preko transakcijskega računa. To pomeni, da mora imeti vsako društvo odprt transkacijski račun. V primeru neupoštevanja zakona so v 14. točki 397. člena Zakona predpisane izredno visoke globe (1.200,00 do 15.000,00 EUR za pravne osebe in 600,00 do 4.000,00 EUR za odgovorne osebe pravnih oseb).
Torej društva, ki nimajo TRR lahko pričakujejo, da bo AJPES ukrepal po tem, ko morajo vsa društva (pravne osebe) predložiti zaključne račune do koneca marca. Kazni niso majhne ne za društvo kot tudi za odgovorno osebo društva



S51OG Tone
S51OG
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 15 Sep 2010, 19:08

Re: Pravilna opredelitev statusa radioamaterjev

OdgovorNapisal/-a s57uud » 19 Jan 2013, 17:29

Citiram zgoraj omenjeni 36.člen
36. člen

(obveznost nakazovanja plačil in prejemkov na transakcijske račune)

(1) Pravne in druge osebe, samostojni podjetniki posamezniki, posamezniki, ki samostojno opravljajo dejavnost, upravni in drugi državni organi in organi samoupravnih lokalnih skupnosti in nosilci javnih pooblastil morajo plačila za dobavljeno blago in opravljene storitve ter druga plačila prejemnikom nakazovati na njihove transakcijske račune, odprte pri ponudnikih plačilnih storitev.

(2) Ne glede na prvi odstavek tega člena se plačila za dobavljeno blago in opravljene storitve ter druga plačila ne nakazujejo na transakcijske račune, če gre za plačila v manjših zneskih ali če je drugače zagotovljena evidenca o teh plačilih.

(3) Minister, pristojen za finance, podrobneje določi, v katerih primerih iz drugega odstavka tega člena se plačila za dobavljeno blago in opravljene storitve ter druga plačila ne nakazujejo na transakcijske račune.

In prosim, da ga še enkrat preberete, tokrat z razumevanjem.

Razlaga: Če nimam nobenega finančnega prometa, ne rabim TRR, ker nimam plačil za dobavljeno blago, nimam plačil za opravljene storitve. Če nimam ( glede na (2)) ne majhnih ne velikih zneskov, potem mi jih verjetno ni treba nikamor nakazovati, saj jih vendar nimam.
Mogoče sem kaj spregledal, a še vedno ne razumem kako naj na TRR nakazujem nekaj kar nimam, še več tudi nočem imeti. Že vsa leta je namreč naš zaključni račun sestavljen iz kopice ničel, pa se zaradi tega ni še nihče pritoževal, če najmanj davčni organ, saj tam kjer ni denarja se ga preprosto ne da vzeti.
Če denarja ni se zaradi njega ne moremo niti skregati in to je takoj jasno vsakemu osnovnošolcu, le nekaterim pogoltnežem, ki bi hoteli vzeti tudi tam kjer nič ni, ne.

Mogoče je pa presežek denarja razlog za razprtije med slovenskimi Računovodji,.... :oops:
Uporabniški avatar
s57uud
Moderator
 
Prispevkov: 659
Pridružen: 17 Sep 2001, 01:00
Kraj: Kačiče 15, 6215 Divača

Re: Pravilna opredelitev statusa radioamaterjev

OdgovorNapisal/-a S57XX » 20 Jan 2013, 12:09

Darko,

poznam še vsaj en klub, ki deluje enako, kot si napisal ti. Uradno so povprašali DURS (res je, da že pred časom) in so dobili tako mnenje, kot ga podajaš. Prav tako morajo vsako leto oddati predpisana poročila, kjer pa so same ničle.

Ko pa smo že pri računovodjih in njihovih cenah. A je ZRS morda kaj razmišljala, da bi izbrali računovodjo, ki bi opravljal storitve tudi za klube po, recimo tem "konkurenčnih cenah"? Bi bilo kaj takega možno narediti? Morda bi bili lahko pri skupinskem naročilu deležni kakih popustov? Računovodstvo je za klub (vsaj po naših izkušnjah) občutno višji strošek (cca 2x) kot strošek TRR (kniženje 90 poslovnih dogodkov, vsa zaključna poročila z oddajo, amortizacija osnovnih sredstev).
LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

Re: Pravilna opredelitev statusa radioamaterjev

OdgovorNapisal/-a S51AG » 20 Jan 2013, 12:51

Zdravo Jurij,

na zadnji konferenci ZRS je ravno s ciljem, zmanjšanja stroškov klubov, računovodkinja ZRS ga. Milena Sinur ponudila njene storitve, vendar je do danes po mojem vedenju ni kontaktiral nihče. Je pa res, da je med mojim kratkim predavanjem z naslovom "Smernice za uspešno poslovanje radiokluba", v sklopu katerega sva z računovodkinjo odgovarjala na vprašanja, dvorana ostala napol prazna.

Go. Sinur bom pozval, da pripravi pisno ponudbo, ki jo bomo objavili. Hkrati pa pozivam tudi ostale prisotne, da pridobijo še kakšno ponudbo.

Lp,

Anton Galun, S51AG
Uporabniški avatar
S51AG
Moderator
 
Prispevkov: 610
Pridružen: 26 Dec 2003, 14:01
Kraj: Ptuj, JN76WK

Re: Pravilna opredelitev statusa radioamaterjev

OdgovorNapisal/-a S57XX » 22 Jan 2013, 14:29

To bi bilo odlično. Bomo videli, kakšna bo ponudba.
LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

Re: Pravilna opredelitev statusa radioamaterjev

OdgovorNapisal/-a s52w » 22 Jan 2013, 21:55

Spoštovani!

Verjeli ali ne, meni je počasi vsega tega nakladanja dovolj. Enostavno se mi ne da ukvarjati s temi stvarmi, ker se z radioamaterstvom ukvarjam povsem iz drugih razlogov. Ko že izgleda, da je neka stvar urejena izpade, da niti približno ni. Cenim delo vseh, ki se trudijo okoli ZRS, imam pa občutek, da so rezultati ravno obratnosorazmerni s trudom, ki je vložen. Nisem se ukvarjal s številkami, koliko članarin ZRS je bilo manj pobranih za leto 2012 kot 2011, ampak prepričan sem da bo za leto 2013 »izplen« še manjši. Upam se trditi, da bi velika večina tistih, ki ima namen plačati članarino ZRS najraje videla, da dobi položnico domov. Sedaj pa nekakšni obrazci in ne vem kaj še. Sprijazniti se bo treba, da članstvu ni do tega in bi samo radi koristili usluge, ki jih imajo kot člani ZRS. Veliko pa jih je takih, ki uslug sploh ne koristijo, ampak čutijo moralno obvezo da so člani ZRS. Upam da je v interesu ZRS, da dobi tudi njihovo članarino.
Glede Zakona o varstvu osebnih podatkov, in statuta ZRS, kar je po mnenju ZRS glavni problem pri pobiranju članarine, pa samo to. Kateri člen tega zakona, ali statuta bi bil kršen, če bi PLUT Damjan – S52W iz Črnomlja sam plačal položnico za 40€ ZRS-ju zato, ker čuti moralno obvezo, da nekaj sredstev nameni uporabi QSL biroja in pravici, da je uvrščen v uradne rezultate v tekmovanjih, ki jih organizira ZRS.

Na eni strani je HQ ZRS zelo dlakocepski, na drugi pa objavi takšno neumnost kot je ta:

Osebni operater – invalid je clan radiokluba, ki je opravil izpit za amaterskega operaterja oziroma ima dovoljenje za uporabo radijske postaje in verificirano najmanj 95% invalid, ki je obvezno tudi clan Zveze društev slepih, slabovidnih Slovenije, Zveze paraplegikov Slovenije ipd.

Kakšno zvezo ima invalidnost in članstvo v Zvezi društev slepih, slabovidnih in ostalih, z ZRS? Izpade tako, kot da so vsi invalidi v nekakšnih društvih in je nemogoče, da bi kdo bil invalid brez članstva v ustreznem invalidskem društvu.

Prosim, da moje pisanje ne razumete kot kritizerstvo, ampak poizkušate stvari urediti tako, da bodo bolj življenske. Zavedam se tudi, da je statut ZRS zastarel, ampak nekaj manevrskega prostora vseeno dopušča. Vsem ali vsaj veliki večini članstva je v interesu, da ZRS v nekakšni obliki živi. Da pa lahko živi potrebuje denar….


73 Damjan S52W
s52w
 
Prispevkov: 517
Pridružen: 07 Nov 2004, 15:38
Kraj: Črnomelj

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na ZRS - Zveza Radioamaterjev Slovenije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 32 gostov

cron