ZRS POLOŽNICA

Vse v zvezi z zvezo

Moderatorji: s55o, S57BBA

Re: ZRS POLOŽNICA

OdgovorNapisal/-a S51KW » 20 Jan 2012, 12:03

Točno tako Arpi,to me je spravilo k pisanju komentarja v omenjenem prispevku.
Lp.
ŽARKO
S51KW
 
Prispevkov: 112
Pridružen: 07 Jun 2006, 07:52
Kraj: KOPER

Re: ZRS POLOŽNICA

OdgovorNapisal/-a s56rir » 20 Jan 2012, 14:29

Zdaj pa jaz prosim še eno razlago.

Ti klubi na papirju ne rabijo voditi nobenih evidenc, knjig? Ne rabijo računa na banki? Ne rabijo podajati poročila Ajpesu in DURSU?

Prosim za razsvetlitev.


V kolikor vse to delajo, nimajo problema. Zberejo to ZRS članarino članov, če že klubske nimajo in jo nakažejo.
V kolikor pa tega ne delajo, pa imajo še tretjo možnost: da vse to začnejo izvajati.

Ampak je najlažje enostavno odstopit od vsega pa jamrat, kako ne morejo plačati članarine ZRS.
Mislim, da je skrajni čas, da se stvari uredijo, ampak to vsem pač ne diši.

P.S.: Mislim da je primerjava z drugimi zvezami na mestu, saj je koncept več ali manj podoben. Le da je večina drugih zvez, poleg zakona o društvih/zvezah, dodatno obvezana še z drugimi zakoni.
73 de Martin
s56rir
 
Prispevkov: 51
Pridružen: 09 Dec 2002, 23:33
Kraj: JN86BN

Re: ZRS POLOŽNICA

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 20 Jan 2012, 15:44

Obvezana ali privilegirana, to je zdaj vprašanje. Zagotovo so marsikatere druge zveze in panoge uspele svoje poslanstvo zavarovati z zakoni (gasilstvo, lovstvo, sladkovodno ribištvo, strelstvo, celo AMZS izdaja prometna dovoljenja na podlagi javnega pooblastila, ki ga sploh lahko pridobi, ker je ta možnost predvidena z zakonom, da o zakonu o športu, ki predstavlja podlago za delovanje oz financiranje Olimpijskega komiteja in različnih športnih zvez in društev niti ne izgubljam besed).
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

Re: ZRS POLOŽNICA

OdgovorNapisal/-a S51AY » 20 Jan 2012, 16:06

s56rir napisal/-a:Zdaj pa jaz prosim še eno razlago.

Ti klubi na papirju ne rabijo voditi nobenih evidenc, knjig? Ne rabijo računa na banki? Ne rabijo podajati poročila Ajpesu in DURSU?

Prosim za razsvetlitev.
-
-
-


Ni nobenega problema Martin ! Za razjasnitev ti povem, da so nekateri od teh klubov že uradno izbrisani, z AJPES-om zato nimajo nič, člani pa so bili z direktno članarino še nekako "povezani" z ZRS, verjetno v pričakovanju nekakšnega centralnega radiokluba... OK, naj se stvari razjasnijo, razčistijo, da se bo vedelo, kdo je kdo in kam spada. Vsi dobronamerni bi se s tem morali strinjati, enkrat je bilo nujno to napraviti. Možna bi bila tudi drugačna opcija, ampak OK, če se je ZRS tako odločila. Sicer bo najkrajše pri temu potegnila ZRS, ampak naj bo, kar mora biti !
73 de Arpi-S51AY , HSC#1267, CTC#2268, EPC#3826, FH#1448, DMC#2139, 30MDG#3904, BDM#0288, TRC#005SLO, NDG#0851, HPC#451, ERC#0989
http://www.qrz.com/db/S51AY
Uporabniški avatar
S51AY
 
Prispevkov: 1149
Pridružen: 01 Jan 2006, 11:01
Kraj: Lendava

Re: ZRS POLOŽNICA

OdgovorNapisal/-a s56oa » 20 Jan 2012, 16:16

Ne preveč mešat AMZS. AMZS je v veliki meri postala profitabilna organizacija. Del njene članarine je tudi obdavčljiv in zanjo direktno plačan DDV. Na te profitabilne dejavnosti pa potem država še dodatno vleče davek od dobička pravnih oseb.
AMZS ima tudi dokaj veliko zaposlenih in se posledično lahko gre zadeve, katerih se ZRS ne more. Izdaja prometnih dovoljenj je pa le en mali minorni del dejavnosti AMZS in nikakor ni ključna dejavnost na katero se obešajo za svoj obstoj.

Pa tudi pri AMZS je bila zadeva takšna, da ko je bilo pri AJPESu izbrisano moje lokalno avto moto društvo, so me najprej napotili na najbližje še živo avto moto društvo. Tudi položnica in TRR na njej je bil izdan na ime tega AMD. Torej po regelcih. Zakon o društvih je namreč jasen. Člani zvez so društva. Jaz pa kot član društva, ki je član AMZS lahko uživam v dobrobitih AMZS. Od glasila, pa do zastojn šlep službe, če mi avto na cesti izpusti dušo. Če pa nisem član, pa je tudi še vedno vse v redu. Noben mi ne brani izdaje prometnega ali vozniškega dovoljenja. Če avto spusti dušo na cesti, pa lahko koristim asistenco zavarovalnice.

73 de S56OA - Ognjen
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

Re: ZRS POLOŽNICA

OdgovorNapisal/-a S51AY » 20 Jan 2012, 22:11

Ah, če že razjasnjujemo, bi bilo na mestu, da je to v vseh temah. Pozabil sem na primerjave z ostalimi zvezami in društvi (tudi to je bila polemika). Glede AMZS so že drugi povedali, kot nekdanji ribič pa lahko povem naslednje. Če si uspešen ribič (ali lovec), imaš tudi kaj od tega, mislim na prihranek pri prehrani. Kar nekajkrat večji je lahko od "članarine"... Torej bi nekdo rekel, splača se !
Kaj pa mi ubogi radioamaterji ? Jaz že 30++ let ne morem ugotoviti, a so QSL kartice boljše z bučnim oljem in čebulo, ali pa z olivnim oljem in sirom... :D :D
Zato pravim, da je primerjava z njimi neumestna.
Vse drugo je le politika in "politika"...
Zadnjič spremenil S51AY, dne 20 Jan 2012, 22:31, skupaj popravljeno 2 krat.
73 de Arpi-S51AY , HSC#1267, CTC#2268, EPC#3826, FH#1448, DMC#2139, 30MDG#3904, BDM#0288, TRC#005SLO, NDG#0851, HPC#451, ERC#0989
http://www.qrz.com/db/S51AY
Uporabniški avatar
S51AY
 
Prispevkov: 1149
Pridružen: 01 Jan 2006, 11:01
Kraj: Lendava

Re: ZRS POLOŽNICA

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 20 Jan 2012, 22:19

Še en zakon sem našel ("Zakon o planinskih poteh", ZPlanP), ki na zanimiv način obravnava planinska društva.

http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=200761&stevilka=3298
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

Re: ZRS POLOŽNICA

OdgovorNapisal/-a S55SR » 20 Jan 2012, 23:03

Spet se vleče ven obvezno članstvo. To je poanta vsega pisanja ZDB-ja in prerekanja okoli članstva drugih društev in zvez. Dajmo že enkrat nehat s tem. Vsakršno obvezno članstvo je PROTIUSTAVNO in pika.(pika)
ISF (imejte se fantastično)
Samo
S55SR
 
Prispevkov: 420
Pridružen: 28 Nov 2007, 17:11
Kraj: Koper - Capodistria

Re: ZRS POLOŽNICA

OdgovorNapisal/-a S59ZB » 21 Jan 2012, 00:22

S56ZDB napisal/-a:Še en zakon sem našel ...


ZDB ne odneha, na vsak način bi nas rad stlačil v nek zakon, kot v starih svinčenih časih.

73 Zvone, S59ZB
73 Zvone, s59zb
ex. yu3azb
E-qsl save you time and money.
S59ZB
 
Prispevkov: 148
Pridružen: 06 Okt 2009, 22:10
Kraj: Maribor

Re: ZRS POLOŽNICA

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 21 Jan 2012, 08:03

Druge zakone sem začel omenjati in navajati, ko je beseda nanesla na to, da druge zveze imajo svoje zakone. Trdim zgolj, da ravno zaradi tega tudi imajo te druge zveze manj težav, četudi je verjetno na mestu tudi trditev, da zaradi tega, ker so se te druge zveze znale organizirati in biti dovolj prodorne so pač uspele v tem, da imajo po različnih drugih zakonih "svoje člene".

73, S56ZDB
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

Re: ZRS POLOŽNICA

OdgovorNapisal/-a s56rir » 22 Jan 2012, 10:42

Da ne bo pomote. Nikoli nisem rekel, da članstvo mora biti obvezno. Me sicer niti ne bi motilo, ker ZRS itak plačujem. Ampak sedaj pa mora ZRS poskrbeti, da je članstvo v zvezi dovolj zanimivo za nekoga. Člani ZRS smo pa RK-ji, člani RK-jev pa smo RA. Posledično moramo mi poskrbeti, da je članstvo v ZRS dovolj zanimivo.
UO ima nalogo da to izvaja/izvede. Ampak ni samo čakamo, da se bodo za teh 40€ (kar je nič, po drugi strani pa ni malo) vse aktivnosti odvijale same od sebe. Tu bi pohvalil klube in prostovoljce, ki so aktivni in delajo. Problem je v klubih (kot pri nas), kjer ni posluha s strani občine, od 25 članov smo, kolikor nam čas dopušča, aktivni 3. ipd. Žal.


Kar se pa tiče drugih zvez:

Druge zveze so bolj uspešne samo zato, ker so bolj zanimive (tako ali drugače).
Obvezno članstvo ne pomeni samoumevno veliko članstvo. Klubi/Družine morajo imeti tudi dovolj zanimivo vsebino, da pritegnejo ljudi.
Ampak s prerekanjem in obtoževanjem se to ne doseže.


Kot primerjavo sem navedel zgolj to, da smo pravno primerljivi ampak, da so druge zveze obvezane z zakoni, kar pa ne pomeni, da tudi mi rabimo kakšnega.
Če se bomo (upam da kmalu) kaj pametnega dogovorili in to tudi izvajali ne rabimo zakonov.
Če bomo pa vsak vlekli v svojo stran bo pa vse skupaj samo še slabše.
Lahko pa vsak izrazi svoje mnenje, ampak ne more biti vsako mnenje uslišano. Vsaj v celoti ne.


Dejstva so kakšna so, sklepi tudi. Zaenkrat jih moramo izvajati, klubi pa bodo lahko že na naslednji konferenci, če se bodo angažirali, kaj spremenili. Seveda po mnenju večine.


Moje skromno mnenje.


Imam pa še eno vprašanje za izkušenejše s to birokracijo :roll: .

Je za vodenje evidenc osebnih podatkov v klubu potrebno soglasje članov?
Vem, da pri nas gasilci niso zbirali ničesar (razen članarine) :wink: .
Kako kaj to izvajate v drugi klubih?
73 de Martin
s56rir
 
Prispevkov: 51
Pridružen: 09 Dec 2002, 23:33
Kraj: JN86BN

Re: ZRS POLOŽNICA

OdgovorNapisal/-a S55SR » 22 Jan 2012, 13:11

"...Je za vodenje evidenc osebnih podatkov v klubu potrebno soglasje članov?..."


DA
ISF (imejte se fantastično)
Samo
S55SR
 
Prispevkov: 420
Pridružen: 28 Nov 2007, 17:11
Kraj: Koper - Capodistria

Re: ZRS POLOŽNICA

OdgovorNapisal/-a S57MJC » 25 Feb 2012, 00:31

DEJA-VU: že videno... 8)

Sem si vzel čas in prebral celotno zadevo... in se ob tem nasmehnil in spomnil "davnih" zlatih časov pred kakimi 12-14 leti. Takrat je bilo še zlato obdobje, radioamaterjev nas je bilo cca 6500, od KOTIZACIJE sta plačo dobivala dva človeka.

Takrat je bil razumljiv interes, da se pobira direkt na ZRS, zato da so bila sredstva tudi za plače... Klubom, pa ni bil intres dodatno delo in pobiranje denarja za nekoga, ki je plačan za to!!! To je "izvirni greh" izuma, ki se mu pravi KOTIZACIJA!!! Posredno je to spodbujalo umiranje klubov...

Že takrat nam je burja prinesla "bogokletne" misli na primorskem koncu (pa ne mislim pobudo za zvezo primorskih radioklubov, ki je bil tudi krik, ki ga nihče ni hotel slišati...) Nekatere predloge sem celo osebno kot delegat kluba podal na dveh konferencah ZRS. Takrat so se mi samo vsi nasmihali in dobil sem odgovor v stilu: ti se še mlad, te bo že minilo... Ja sedaj imam nekaj staža in od takrat se raje jaz nasmiham takim zadevam...

Sedaj se dogajajo točno tiste stvari, na katere smo opozarjali in katerih rešitve smo predlagali.
Lahko si samo mislim, da bi bilo sedaj kaj drugače... a čas je mimo... ali pač ne ?

Potrebovali smo zunajo kontrolo, da nam pove, kar nekateri sami ne znajo prebrati v statutu...

Dejstvo je, da so radioklubi osnova, pa če je to komu všeč ali pa ne... Sedaj je čas KATARZE, ki nikoli ni brez bolečin... Neaktivni klubi bodo zgodovina, aktivni pa veselo naprej... Mogoče bi bilo celo, da če je klub (oz.posamezniki) tako dober in uspešen pri pridobivanju sredstev (ali ima pa srečo kakšne najemnine;), bi lahko dejansko poravnal obveznosti namesto svojih članov... V tem primeru bi pa bili vsi veseli, kajne?

Bistvo dela so klubi, toda hvala Bogu, da se najdejo posamezniki, ki so na zvezi pripravljeni še kaj postorit in peljat to barko naprej... kljub veliko pametnim, ki jim mečejo polena pod noge... Nima smisla govorit zveza to, UO ono... Jaz sem član RK, kjer volimo svoje organe, potem pa delegati RK volijo organe zveze... MI smo tisti ne uni tam (nekje daleč) na zvezi...

Če bomo dovolj razumni in bomo našli srednjo pot, bomo lahko vsi naprej skupaj složno živeli... Mogoče je ta srednja pot tudi kakšen "zastarel" predlog, ki se naenkrat ne zdi več tako smešen... Bomo videli, kaj bo prinesel čas...

Pa brez zamere, če sem komu na žulj stopil... ni bil to moj namen...

Lep pozdrav

Janez
Član Radio kluba Ajdovščina (S53AAN, S53UAN, S53N) WEB: http://lea.hamradio.si/~s53aan/
S57MJC
 
Prispevkov: 41
Pridružen: 30 Nov 2003, 14:54
Kraj: Vipava, JN65XU

SW za ZRS POLOŽNICE ?

OdgovorNapisal/-a S50R » 25 Apr 2012, 07:36

Pozdrav!
Nekdo je dal na forum nek SW za izpisovanje položnic (za čalnarino ZRS).
Prosim za pomoč, ne najdem !!
LP Leo
S50R
 
Prispevkov: 51
Pridružen: 31 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: ZRS POLOŽNICA

OdgovorNapisal/-a S56AFJ » 25 Apr 2012, 08:11

S56AFJ
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 18 Nov 2005, 14:00
Kraj: LAŠKO

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na ZRS - Zveza Radioamaterjev Slovenije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov