S5 callbook

Vse v zvezi z zvezo

Moderatorji: s55o, S57BBA

Re: S5 callbook

OdgovorNapisal/-a s55z » 25 Jan 2011, 21:13

Fantje moji, jaz sem verjetno starokopiten, pa preveč dam na tradicijo in kaj vem kaj še... Ampak takole, kamenček za kamenčkom se mi zdi, da se tale naša ZRS počasi podira... Najprej Callbook ZRS, potem CQ ZRS v pdf, potem QSL biro v koncesijo, potem ... no dejmo se presenetiti...

Še dobro, da se zgodi kakšna dobra stvar... recimo RIS... :D
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Re: S5 callbook

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 25 Jan 2011, 21:20

Dragan, preberi seznam želja "skupine za pripravo pravnih aktov". Tam govorijo o tem, da naj bi se za repetitorsko omrežje naredilo neko povsem novo radioamatersko društvo (kdo, kdaj, kako, kje je "statut", s katerimi sredstvi, kdo so člani, itn..), ki naj bi mu ZRS pač odstopila vse repetitorje. Da o prenosu dejavnosti pivezane z zaščito in reševanjem niti ne izgubljam besed.

Prava smer? Ne vem, če..

73

S56ZDB, Darko
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

Re: S5 callbook

OdgovorNapisal/-a s56rir » 25 Jan 2011, 22:51

Darko, kot si napisal. Kaj je za koga prava smer.

Če tebi pač smer ne odgovarja, večini pa, potem pač nisi na pravem avtobusu.
Upam, da tega ne boš razumel napačno, vendar če bo večina za določene spremembe, bodo pač sprejete. Če bodo pa proti, potem pa pač ostanemo tam kjer smo (tebi in v takem primeru tudi ostali večini v veselje). Dejstvo je, da spremembe so potrebne; starokopitnost gor ali dol. Vsekakor pa se mi predlog teh aktov bolj dopade kot pa ZRDej, čeprav ni idealen in se bo treba verjetno še marsikaj dogovoriti in dorečti. Vendar v tej temi ni debata o tem, ampak o Callbook-u.


Stvar okrog callbook-a je dokaj enostavna (vsaj meni se zdi tako):

Postavljena je stran QRZ.si
Prednosti:
- v slovenščini (kar je za HAM-e s slabim znanjem ali brez znanja tujih jezikov tudi pomembno),
- vsak ob prijavi hkrati poda soglasje, da so njegovi podatki lahko objavljeni javno (ni dodatne papirologije, dela, problemov z zakoni, pravilniki ...),
- ažurnost (vsak HAM zase poskrbi za ažurnost podatkov - mu je verjetno v lastnem interesu)

Slabosti:
- nima vsak amater dostopa do interneta/znanja za delo z računalnikom (ampak ziher pozna koga z dostopom/znanjem računalništva).

Mogoče sem še kaj izpustil, ampak bistvo, ki ga hočem povedati je:
Kdor se bo prijavil, se bo (bo že našel način), kdor pa ne, pa pač ne. Je pa to ena izmed možnosti, da na enostaven način uredimo vprašanje S5 callbook-a (v bistu je rešitev že tu, samo zagrabiti jo moramo).

Če kdo pač hoče, da se callbook pojavi nazaj v stari obliki, lahko tudi pomaga UO ZRS najti "luknjo" v zakonu (meni osebno se to zdi potrata časa in živcev). Da pritegnemo mlade, se bo treba premakniti naprej z razmišljanjem in to je lahko prvi korak.

P.S.:Ne strinjam pa se, da se na podlagi registracij na LEA forumu določa računalniška pismenost slovenskih radioamaterjev (kar se meni zdi močno zgrešena predpostavka).
73 de Martin
s56rir
 
Prispevkov: 51
Pridružen: 09 Dec 2002, 23:33
Kraj: JN86BN

Re: S5 callbook

OdgovorNapisal/-a S56RGA » 26 Jan 2011, 10:51

V RS obstaja Vpisnik Morskih Čolnov.
Če vanj vpišemo registracijo plovila ali ime, dobimo poleg vseh podatkih o tehničnih lasnostih še popolno ime ter naslov lastnika.
Informacijski pooblaščenec je za tovrstni register izdal naslednje mnenje.

Podoben register obstaja tudi na APEk-u, kjer prav tako dobimo polno ime ter naslov lastnika (glej ladijska dovoljenja) in ja,... tudi za fizične osebe.

Morda pa se med vsemi zagriženimi privrženci "obveznega" callbooka najde nekaj ljudi, kateri so pripravljeni pomagati in ustanoviti delovno skupino, ter žrtvovati svoj čas za delo v podobni smeri?
S56RGA
 
Prispevkov: 94
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:27
Kraj: Koper, JN65UM

Re: S5 callbook

OdgovorNapisal/-a S55WT » 26 Jan 2011, 11:16

To z "čolnakli" se mi zdi zanimivo, predvsem pa razlaga pooblaščenke. Mogoče sicer nisem podrobno prebral vsega, venda spotika se le na to, da mora biti onemogočeno iskanje po osebnih podatkih. Če pa vpišeš ime čolna, ali kaj že pač, pa ti vrže ven lastnika. Tu bi hitro potegnil primerjavo z klicnim znakom, ko ga veš, lahko prideš do njegovega lastnika. Vendar, kolikor vem, je naš Callbook tako deloval, če se prav spomnim nisi mogel iskati v obratni smeri, le po klicnem znaku.
Je bilo kaj narobe z interpretacijo vsega skupaj, ali imajo pooblaščenci različna merila, ali pa jaz nekaj ne razumem. Je tam vseeno zadaj neki zakon ali pravilnik?

73, Janko
Uporabniški avatar
S55WT
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 10 Mar 2002, 01:00
Kraj: Radenci JN86AP

Re: S5 callbook

OdgovorNapisal/-a S56ZDB » 26 Jan 2011, 11:38

S55WT napisal/-a:To z "čolnakli" se mi zdi zanimivo, predvsem pa razlaga pooblaščenke. Mogoče sicer nisem podrobno prebral vsega, venda spotika se le na to, da mora biti onemogočeno iskanje po osebnih podatkih. Če pa vpišeš ime čolna, ali kaj že pač, pa ti vrže ven lastnika. Tu bi hitro potegnil primerjavo z klicnim znakom, ko ga veš, lahko prideš do njegovega lastnika. Vendar, kolikor vem, je naš Callbook tako deloval, če se prav spomnim nisi mogel iskati v obratni smeri, le po klicnem znaku.
Je bilo kaj narobe z interpretacijo vsega skupaj, ali imajo pooblaščenci različna merila, ali pa jaz nekaj ne razumem. Je tam vseeno zadaj neki zakon ali pravilnik?

73, Janko


Kdor podrobno prebere stališče Informacijske pooblaščenke bo ugotovil, da že ona sama navaja, da je pravna podlaga za obstoj ladijskega registra zakon (konkretno Pomorski zakonik).

Kakršen koli drugi (hijerarhično nižji) pravni akt (npr. pravilnik, "splošni akt", itn..) ne ustreza in ne zadošča. Radioamaterji, za razliko od pomorščakov, "svojega zakona" pač nimamo.

Brez ustreznega zakona je CALLBOOK mogoče voditi le na podlagi tki. osebne privolitve, oz. izjave s katero bi radioamater dovolil uporabo svojih osebnih podatkov za namen zbiranja (pri CALLBOOKu je to točno tisto kar si opisal, torej, da po klicnem znaku dobimo podatke o konkretnem nosilcu znaka, bodisi radioamaterju ali radioklubu).

Delo na radioamaterskem zakonu je po zadnji konferenci in po izglasovani nezaupnici tedanjemu vodstvu UO prekinjeno.

73

S56ZDB, Darko
S56ZDB
 
Prispevkov: 453
Pridružen: 18 Jun 2006, 23:23
Kraj: Ljubljana

Re: S5 callbook

OdgovorNapisal/-a S56RGA » 26 Jan 2011, 11:52

S56ZDB napisal/-a:Kakršen koli drugi (hijerarhično nižji) pravni akt (npr. pravilnik, "splošni akt", itn..) ne ustreza in ne zadošča. Radioamaterji, za razliko od pomorščakov, "svojega zakona" pač nimamo.


Aneks na zekom?
S56RGA
 
Prispevkov: 94
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:27
Kraj: Koper, JN65UM

Re: S5 callbook

OdgovorNapisal/-a S52RZ » 26 Jan 2011, 13:00

Zakon o varstvu osebnih podatkov določa dve podlagi za obdelavo osebnih podatkov:
- zakonsko podalago in
- osebno privolitev posameznika.
Radioamaterji tega vprašanja zakonsko nimamo rešenega, zato nam ostane druga varianta, t.j. osebno privolitev posameznika, da se njegovi osebi podatki lahko obdelujejo (pridobivajo, zbirajo v zbirki, posredujejo drugim osebam...) Torej tu gre za prostovoljno dajanje osebih podatkov posameznika v zbirko. Temu ustreza ORZ.si, s tem, da bi kazalo nekoliko bolj, pred vpisom posameznika podučiti o principu prostovoljnosti, poudariti namen zbirke in v poduk povzeti še nekatere druge zakonske določbe.

73 de Zdravko S52RZ
Uporabniški avatar
S52RZ
 
Prispevkov: 96
Pridružen: 27 Feb 2004, 21:06
Kraj: Sežana

Re: S5 callbook

OdgovorNapisal/-a S51CP » 26 Jan 2011, 21:16

QRZ.SI je po mojem čisto legalen in to z varovanjem osebnih podatkov nima nič skupnega. Vsak se lahko prijavi prostovoljno in če ga slučajno zaskrbijo osebni podatki se lahko tudi odjavi.
Zdravko, najbrž oba veva kako se prebirajo razni obsežni "agreemant-i". Osebno jih podrobno preberem samo ko gre za "peneze".
Osebno menim, da naj bodo osebni podatki javni, nekateri se s tem ne bodo strinjali. Najbrž zato ker ...

...ker.

Naj si vsak sam odgovori na to vprašanje.

73 de S51CP

P.S. QRZ.SI se propagira na svetovnem spletu, ne bi škodilo dodat ENG prevod.
S51CP
 
Prispevkov: 102
Pridružen: 05 Mar 2010, 11:53
Kraj: JN65WS

Re: S5 callbook

OdgovorNapisal/-a s55z » 27 Jan 2011, 09:49

S51CP napisal/-a:QRZ.SI je po mojem čisto legalen in to z varovanjem osebnih podatkov nima nič skupnega. Vsak se lahko prijavi prostovoljno in če ga slučajno zaskrbijo osebni podatki se lahko tudi odjavi.....

Hmm, v tole pa nisem prepričan, ker sem se ravno spraševal, kako hudiča se človek lahko odjavi... razen, da morda moleduje upravitelja strežnika. Sedaj zgleda, da ko si enkrat noter, si noter za vedno, HI ...
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Re: S5 callbook

OdgovorNapisal/-a S54Q » 27 Jan 2011, 09:53

Dragan, kaj pa če se prijaviš, klikneš nastavitve in tam na desni imaš tipko pobriši račun...
S54Q
 
Prispevkov: 27
Pridružen: 14 Sep 2006, 09:38

Re: S5 callbook

OdgovorNapisal/-a s55z » 27 Jan 2011, 10:14

Uh, to sem pa spregledal... pričakoval sem kaj takega nekje pri urejanju profila... No, se opravičujem za gnjavažo :)
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Re: S5 callbook

OdgovorNapisal/-a S51AY » 28 Jan 2011, 22:22

Kam to lezemo... ? Ko poslušam predloge za nove zakone, razne "pravniške bistroumne" ideje, pa vse to, kar sem tu prebral, si ne morem zbrisati iz domišljije scenarija iz Tunizije, Egipta, Jordanije...
Pred samo 20 leti so se nekateri, ki zdaj jamrajo o varstvu osebnih podatkov, jezili na ZRS, ker ni pravočasno poslala podatkov na ARRL, pa se ne najdejo v Callbooku. Zdaj pa... Bratje po hobiju, ogromno takih drobnih kosti so nam nametali, zdaj pa proletarci vseh dežel, GLODAJTE ! S tem boste tako zaposleni, da ničesar drugega ne boste opazili. A je kdo še v tej državi normalen ? Upam, da bi se jih še par našlo...
Če je kdo prostovoljno objavil svoje podatke, srčno upam, da ne bo končal pred sodiščem... :oops: :wink: :D :D :) :) :)
73 de Arpi-S51AY , HSC#1267, CTC#2268, EPC#3826, FH#1448, DMC#2139, 30MDG#3904, BDM#0288, TRC#005SLO, NDG#0851, HPC#451, ERC#0989
http://www.qrz.com/db/S51AY
Uporabniški avatar
S51AY
 
Prispevkov: 1149
Pridružen: 01 Jan 2006, 11:01
Kraj: Lendava

Re: S5 callbook

OdgovorNapisal/-a S53AP » 02 Feb 2011, 13:27

Tako,zdaj sem se izbrisal,da me kdo ne bo prijavil......žal... LP Tone
Tone Poženel, S53AP
S53AP
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 25 Okt 2002, 08:03
Kraj: CELJE

Re: S5 callbook

OdgovorNapisal/-a s55m » 03 Feb 2011, 11:13

S53AP napisal/-a:Tako,zdaj sem se izbrisal,da me kdo ne bo prijavil......žal... LP Tone


To je bil lažji del posla :)
S tem pravzaprav nisi naredil ničesar.
Če je bilo to resnično mišljeno, kot strah, potem moraš sedaj pisati še stricu googlu, naj te umakne iz "posnetka".
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na ZRS - Zveza Radioamaterjev Slovenije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 59 gostov