53. konferenca ZRS

Vse v zvezi z zvezo

Moderatorji: s55o, S57BBA

Re: 53. konferenca ZRS

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 09 Maj 2024, 14:40

S58Y napisal/-a:Hoj!

Mogoče eno hipotetično vprašanje. Kaj bi se zgodilo, če bi nakazal znesek letne članarine direktno na ZRSjev TRR? Bi ti jo vrnili, ker nisi član radiokluba ali bi jo prevzeli in te zaznamovali kot plačnika ZRS, ki nima kluba ali kaj?


Mogoče bi bil prvi samostojno - neodvisni radioamater, hecam se.
Verjetno bi bila rešitev za vse, ki ne želijo biti člani katerega koli RK, da nakažejo ZRS denar kot donacijo, seveda v višini članarine.

73, Marko-S57NAZ
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 632
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Re: 53. konferenca ZRS

OdgovorNapisal/-a s58ru » 09 Maj 2024, 17:58

Vsak lahko poklanja ZRS bilo katero vsoto denarja ali material.
Od ZRS ne more dobit nič, niti revije. Če bi mu dali, na primer, revijo bi ZRS kršila zakon, saj je ZRS neprofitna organizacija.
s58ru
 
Prispevkov: 1071
Pridružen: 28 Okt 2004, 21:07

Re: 53. konferenca ZRS

OdgovorNapisal/-a s54mi » 09 Maj 2024, 18:18

s58ru napisal/-a:Vsak lahko poklanja ZRS bilo katero vsoto denarja ali material.
Od ZRS ne more dobit nič, niti revije. Če bi mu dali, na primer, revijo bi ZRS kršila zakon, saj je ZRS neprofitna organizacija.


Rudi, preberi si 25. člen Zakon o društvih in 4. člen Zakona o nevladnih organizacijah.
s54mi
 
Prispevkov: 40
Pridružen: 12 Apr 2013, 09:27
Kraj: JN65UM

Re: 53. konferenca ZRS

OdgovorNapisal/-a s58ru » 10 Maj 2024, 08:40

-Možnost, da posamezni RA so člani samo ZRS, je bila že odbita. Člani Goriškega RK, ki ni imel svoj bančni račun so morali si poiskat drugi RK.
-Lahko se ustanovi bova zveza, zveza radio amaterjev. (Italijani, na primer, imajo več – šest RA zvez – ne klubov.) RA bi lahko bili člani obeh zvez.
-Lahko bi ustanovitelji ZRS spremenili statut ZRS. ( Problem je le v tem, da nihče ne ve več, kdo so ustanovitelji, statuta nihče ne upošteva – še najmanj vodstvo ZRS, …)
s58ru
 
Prispevkov: 1071
Pridružen: 28 Okt 2004, 21:07

Re: 53. konferenca ZRS

OdgovorNapisal/-a s55m » 10 Maj 2024, 11:52

Obozujem stil: "Za vsako resitev lahko najdem problem!"
Poti za spremembe so znane. Vec kot ena je na voljo.
Vendar jih nihce ne bo "prehodil" za vas. Lopato v roke in na "delo".
Jaz raje placam clanarino klubu. Ne enemu, vsaj dvema :)

73
s55m
 
Prispevkov: 1580
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: 53. konferenca ZRS

OdgovorNapisal/-a s58ru » 10 Maj 2024, 12:24

"Ne enemu, vsaj dvema." Si pozabil na CB klub?
s58ru
 
Prispevkov: 1071
Pridružen: 28 Okt 2004, 21:07

Re: 53. konferenca ZRS

OdgovorNapisal/-a S58Y » 10 Maj 2024, 12:38

s55m napisal/-a:Jaz raje placam clanarino klubu. Ne enemu, vsaj dvema :)
73


Tudi jaz plačujem članarino dvem kluboma. Tistim, ki pa, ki iz takšnega ali drugačnega vzroka ne želijo biti ali nimajo lokalnega kluba pa predlagam, da se vpišejo v Slovenia Contest Club, ki je tudi član ZRS,,,
73 ES GL DE Robi, S58Y.
Ex. YT3DK, S52DK.
Član radiokluba "Študent" S59DXX
Uporabniški avatar
S58Y
 
Prispevkov: 331
Pridružen: 20 Apr 2016, 20:49
Kraj: Ljubično, JN76SH

Re: 53. konferenca ZRS

OdgovorNapisal/-a s53mj.janez » 10 Maj 2024, 13:14

Članarina.

Fantje pozabili ste, kako je bilo ali pa ste tako mladi, da vam misli prehitevajo realnost.
Radioamaterstvo je hobi, ki omogoča radioamaterjem, za kar ste se sami odločili, biti dejavni na vseh področjih, katerega podpira ZRS. Članarina omogoča članom, da koristijo vse kar Zveza ponuja.
Ni ga društva brez članarine, ta ZRS -jeva je veliko bolj ugodna od marsikatere druge, kjer za to tako osovraženo kotizacijo lahko delate vse, kar je dovoljeno v radioamaterstvu. Ko že omenjate nekatere Statute drugih organizacij niste prebrali vsega, kar nalaga svojim članom.
Malo realnosti ne bi škodilo.

Lep pozdrav, Janez S53MJ.
s53mj.janez
 
Prispevkov: 49
Pridružen: 05 Mar 2021, 10:58
Kraj: Novo mesto

Re: 53. konferenca ZRS

OdgovorNapisal/-a S58Y » 10 Maj 2024, 15:14

Spremljam družbene spremembe in tudi radioamaterji smo del tega. Liberalni pristop daje v ospredje posameznika, torej kolektivizem počasi ugaša. Kako doseči ponovno kolektivizacijo družbe? Kot jaz to vidim in dojemam, zelo težko. Že na tem forumu se vidi, da imamo zelo različna mnenja, kako šele bi bilo, če bi se oglasili vsi nosilci klicnega znaka. Verjetno je bila narejena sistemska napaka, ker zakonodaja ni opredelila, da bi morali biti vsi radioamaterji člani vsaj enega kluba in statuti vseh klubov bi morali opredeljevati, da vsak član mora plačati članarino iz katere se splošno določen oz. dogovorjeni del prenese na ZRS. Ker pa je S5 majhna, bi lahko imeli tudi en centralni RK (o tem se je že razliva žolč) in vsi tisti, ki nebi želeli biti člani lokalnega ali kakšnega drugega RK, bi bili tam, beri, plačevali bi članarino direktno ZRS. Ne bi želel italijanskega modela, ker nismo Italijani in tudi ne potrebujemo še večjega nereda. Prav tako ZRS ne potrebuje konkurence, saj gre za neprofitno organizacijo. Kar mene bolj skrbi, je to, da se ukvarjamo sami s seboj, se prerekamo kdo ima bolj prav glede plačevanja članarine, malokdo pa kaj naredi, da se naše vrste pomlajuje. Vsa čast posameznikom in klubom, ki skrbijo, da se prenaša znanje na mlade in da se gleda v prihodnost. Kakorkoli od ZRS dobim tisto kar potrebujem, so še mesta, kjer bi se dalo kaj izboljšati in verjamem, da bo vodstvo to tudi speljalo.
73 ES GL DE Robi, S58Y.
Ex. YT3DK, S52DK.
Član radiokluba "Študent" S59DXX
Uporabniški avatar
S58Y
 
Prispevkov: 331
Pridružen: 20 Apr 2016, 20:49
Kraj: Ljubično, JN76SH

Re: 53. konferenca ZRS

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 10 Maj 2024, 19:00

Še enkrat se oglašam na to temo.
Mislim, da ste vsebino zapeljali od namena vsebine. Nihče ne oporeka plačevanju članarine niti ni bilo oporekanja, tako za članarino ZRS kot za RK. Če si član, veš, da ti to pripada in moraš izpolniti svojo dolžnost.
Problem je le v tem, ko nekateri RA niso člani ničesar, ne ZRS ne RK in tudi ne želijo biti. In pač, če bodo želeli plačati članarino, se bodo morali sami zavzeti za to. Statut ZRS je trenutno tak, kot je.

73, Marko-S57NAZ
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 632
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Re: 53. konferenca ZRS

OdgovorNapisal/-a s57fj » 11 Maj 2024, 20:02

Tema je res malo zašla, ampak bit je vseeno, da eni plačujete eni pač ne.
Bom pa malo v prispodobi-karikirano navedel primer.
Vsako leto registriramo osebno vozilo. Obvezno je plačilo cestne takse, drugače ne moreš registrirati vozila.
Če se hočemo voziti po avtocesti moramo kupiti dodatno letno vinjeto za uporabo le teh.

Zdaj me pa zanima, koliko se vas bi vozilo brez plačila obeh tax, če bi vedeli, da noben tega ne preverja in za to ne bi bili nikdar kaznovani.
Zelo smo si želeli svojo državo, verjetno bi vsi samovoljno plačali ta znesek za pripadnost svoji domovini ali pač ne. Ugibam?

No za uporabo repertoarjev marsikdo ne plačuje že več let in na koncu se sprašujem zakaj bi tudi jaz!?

73s57fj
s57fj
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 05 Dec 2018, 21:43

Re: 53. konferenca ZRS

OdgovorNapisal/-a s53mj.janez » 12 Maj 2024, 09:31

Pozdravljeni.

Fantje, smo res pozabili kao je bilo ne tako davno nazaj. Ni bilo dveh vrst radioamaterjev ampak samo ena,
če si plačal si bil radioamaterr sicer pač ne.
73! Janez, s53mj.
s53mj.janez
 
Prispevkov: 49
Pridružen: 05 Mar 2021, 10:58
Kraj: Novo mesto

Re: 53. konferenca ZRS

OdgovorNapisal/-a s57x » 12 Maj 2024, 10:58

Nisem kaj dosti študiral to problematiko. Imam občutek, da je predvsem občasnega značaja - njega dni smo imeli zgoraj desno lunomer, in si takoj vedel, da bodo na sporedu težke teme.
Ne razumem dileme okoli plačevanja članarin, kotizacije, ipd. Sem pa dobil občutek, da gre tudi za moralno dilemo: nič ne plačam, uporabljam pa - pač nekaj, kar ni moje. Ja, kot kaže, denar niti ni problem. Predlagam, da vsi tisti, ki ne morete zaradi tega spati, nakažete določeno vsoto Zvezi, in napišete v namen Prostovoljni prispevek za delovanje ZRS. Pa bodo živci mirni, računovodja pa tudi ne bo imel nobenih težav.

73 jurij s57x

p.s. če bi toliko časa, kot se porabi za več ali manj neplodno pisanje (pač ni pravo mesto in način), porabili na bandih, mi v marsikaterem ctestu ne bi manjkal množitelj; v našo luknjo se pač težko pride
s57x
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 01 Feb 2004, 23:24

Re: 53. konferenca ZRS

OdgovorNapisal/-a s57fj » 12 Maj 2024, 12:54

s57x napisal/-a:
p.s. če bi toliko časa, kot se porabi za več ali manj neplodno pisanje (pač ni pravo mesto in način), porabili na bandih, mi v marsikaterem ctestu ne bi manjkal množitelj; v našo luknjo se pač težko pride


Žal je to edini prostor kjer lahko javno izraziš svoje mnenje in doseže lepo št. radioamterjev.
Ko je naš bivši klub zapustilo lepo št. članov, sem poslal mail na zrs in jih povprašal, če je opcija, da kako plačamo prispevek saj je bila večina teh članov pripravljena na plačilo.
Odgovora ni bilo nobenega, če predlagali to možnost kot si ti omenil bi verjetno večina sprejela.
Ne moreš pa neki po svoje iskati luknje.
Kar se pa problemov tiče, če mižimo jih ponavadi ni, ko odpremo oči je pa ponavadi prepozno, da bi se jih še dalo reševati. Ampak kot je v navadi v naši prelepi Sloveniji so na koncu vedno drugi krivi (levi,desni, beli, rdeči, izobraženi,neizobraženi,ta mladi,tastari, fotr,mater,sestra,brat,sosed,župani,cigani,uni z juga...) le jaz nikoli.


73 s57fj
s57fj
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 05 Dec 2018, 21:43

Re: 53. konferenca ZRS

OdgovorNapisal/-a s57x » 12 Maj 2024, 13:20

Da ne bo pomote, govoril sem o moji lokaciji, ki je v luknji, ne o iskanju kakih drugih lukenj.

Rešitev je čisto enostavna: nemara obstaja kakšen klub, ki z veseljem pobere članarino, kakšne posebne druge aktivnosti pa ne zahteva.

Alergije, take ali drugačne, pa se ne da zdraviti.

73, jurij s57x
s57x
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 01 Feb 2004, 23:24

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na ZRS - Zveza Radioamaterjev Slovenije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost