NEKAJ MALEGA O C4FM . . .

Moderator: S56CT

NEKAJ MALEGA O C4FM . . .

OdgovorNapisal/-a s56bfb » 05 Nov 2022, 14:56

Pozdravljeni,
začetki so vedno težavni, ampak nekdo mora začeti . . . (v resnici je to temo že začeli S56CT s prispevkom RPT na Nanosu)
Zahvalil bi se moderatorju S56CT, Tilnu, da je odprl to temo in da se začnemo tudi na področju digitalnega standarda C4FM radioamaterji, ki jim ta standard radioamaterska postaja omogoča, družiti. Prepričan sem, da je v Sloveniji kar nekaj deset radioamaterjev, ki imajo novejše Yaesu postaje (ročne, mobilne, stacionarne), ki jim omogočajo C4FM delo in bi radi le-te uporabljali v komunikaciji, vendar ne vedo, kako začeti oziroma tisti, ki konfiguracijo C4FM obvladajo pa nikakor ne najdejo sogovornika bodisi v direktni povezavi bodisi preko repetitorja (RPT).
Trenutno kot samostojni delujejo 3 (trije) C4FM RPT: Veliki Brebrovnik, Mrzlica in najnovejši-Nanos. Frekvence in tehnične specifikacije vseh treh trenutno delujočih RPT si lahko pogledate na: http://rpt.hamradio.si/?modul=repetitorji&vrsta=5. Vsi trije RPT delujejo tudi v FM oziroma analogni obliki. Na vseh treh RPT je nameščena Yaesu DR-1x ali DR-2x enota, ki omogoča takoimenovano FUSION delo, kar v praksi pomeni, da lahko preko RPT komunicirate "analogno-analogno", analogno-digitalno" ali "digitalno-digitalno". Yaesu RPT prepozna vhodno obliko signala in jo nato v isti obliki pošlje naprej na izhod. V primeru, da bo "digitalni" uporabnik odprl RPT v digitalni obliki, bo RPT oddal digitalno obliko signala, ki ga analogni uporabnik ne bo slišal (oziroma bo slišal neke vrste šumenje), a ko bo analogni uporabnik "odgovoril" v analognem signalu, se bo RPT preklopil v analogno obliko in oddal analogni signal, ki bo prišel do digitalnega uporabnika. V tem trenutku se bo pri digitalnem uporabniku postaja preklopila v analogno obliko in bosta lahko komunicirala naprej analogno. Zato tudi ime RPT "FUSION".
Naslednja uporabnost teh RPT je tudi dostop do svetovnega WIRES-X omrežja, kjer lahko preko C4FM RPT dostopamo v takoimenovane "ROOM-e", kjer se zbirajo in medsebojno komunicirajo radioamaterji s celega sveta. Najbolj prometna soba (ROOM) je American-Link, kjer je v povprečju vedno okoli 120 korespondentov, ID te sobe je 21080. Sicer pa je vseh sob v sistemu WIRES-X nekaj tisoč. Tudi Slovenci imamo svoje sobe, kjer se lahko zbiramo in komuniciramo.
Obstaja ogromno literature v zvezi s tem, žal, v glavnem v angleškem jeziku. Največ te literature ja na spletnih straneh http://www.yaesu.com in http://www.yaesu.com>wires-x. Obstaja tudi "biblija" za C4FM/WIRES-X in sicer na https://www.hamoperator.com/Fusion/Fusi ... nstall.pdf, kjer je razložena vsa filozofija tega digitalnega standarda. Mogoče jo bomo prevedli v slovenski jezik, če bo interes za to.
Toliko zaenkrat. Prihodnjič mogoče pa še nekaj besed o YSF (Yaesu System Fusion), kjer lahko preko MMDVM repetitorjev (ki to omogočajo v konfiguraciji) dostopamo do YSF vozlišč, kar pa NI isto kot WIRES-X sistem.
V upanju, da se bo tu gor še kdo oglasil s pripombami, nasveti, izkušnjami, vprašanji, ne glede na to ali je C4FM uporabnik ali ne, vas lepo pozdravljam.
Bojan, S56BFB
s56bfb
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 02 Feb 2017, 11:25

Vrni se na Yaesu System Fusion

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron