Wobbler, RF generator itd.

Vse o radioamaterski tehniki

Moderator: s55o

Wobbler, RF generator itd.

OdgovorNapisal/-a S56SWA » 05 Sep 2003, 13:03

Prosim eno dobro dušo, da mi razjasni, kaj je to:

1. Wobbler
2. RF generator
3. generator signala

ter kakšna je razlika med njimi.

Hvala in LP, Andrej
S56SWA
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 09 Jan 2003, 15:10
Kraj: Ljubljana

Re: Wobbler, RF generator itd.

OdgovorNapisal/-a s55z » 05 Sep 2003, 16:06

S56SWA napisal/-a:Prosim eno dobro dušo, da mi razjasni, kaj je to:

1. Wobbler
2. RF generator
3. generator signala

ter kakšna je razlika med njimi.

Hvala in LP, Andrej


Evo Andrej, na hitro...

Vrstni red bom malce zamenjal...

Generator signala je pač katerakoli naprava, ki ustvarja signal določene oblike, frekvence in amplitude (pri nekaterih tudi faze). Načeloma so lahko vsi ti parametri tudi nastavljivi... Generator signala je v končni fazi tudi generator v elektrarni, ki da signal določene amplitude in frekvence 50Hz (pri nas, drugod je lahko tudi drugače). Načeloma pa govorimo o generatorju signala v zvezi s signali malih moči in napetosti za laboratorijsko uporabo, ki signal ustvarjajo s pomočjo elektronskih vezij - oscilatorjev in oblikovalcev (trikotna, pravokotna, žagasta... oblika) teh signalov (danes tudi z raznimi digitalnimi tehnikami npr DDS).

RF generator pa je generator signala, ki ustvarja ali generira ali proizvaja (katerikoli izraz hočeš, hi) signale visoke frekvence (RF - radio frequency). Uporablja se ga za npr. uglaševanje sprejemnih krogov, itd.
Običajno ima nastavljivo frekvenco, stalno amplitudo in slabilec (atenuator), s katerim natančno nastavljamo nivo izhodnega signala.

Wobbler je posebna vrsta generatorja, ki pa je še frekvenčno moduliran. Nosilno frekvenco (npr. medfrekvenco 455 kHz, 10,7MHz ,...) frekvenčno moduliramo s spektrom frekvenc (npr 1 do 10 kHz), s tem dobimo generator, ki daje na izhodu signal z zvezno naraščajočo in padajočo nosilno frekvenco v omejenem obsegu frekvenc (sweepamo).
Takšna zadeva se uporablja za npr. uglaševanje medfrekvenčnih nihajnih krogov tudi s pomočjo spektralnega analizatorja. Običajno se da nastavljati nosilno frekvenco in širino swepanja, pa tudi amplitudo.

Pri vseh generatorjih je tudi hudo važna izhodna impedanca, saj je optimalno breme generatorju le enaka impedanca bremena. Zato moraš že vnaprej vedeti, približno kakšno breme (nihajni krog, filter, ojačevalna stopnja, itd) boš obravnaval. Dogovorjeni sta načeloma dve izhodni impedanci - 50 in 600 ohmov (za radiokomunikacije in telefonijo).

Ok, toliko na hitro od mene, če pa hočeš kaj bolj poglobljenega, bo pa verjetno Sandi S56AL kaj dodal, ker je iz "foha", hi...

Lep dan...
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a S56SWA » 05 Sep 2003, 20:10

Dragan hvala, ravno to sem potreboval

LP, Andrej
S56SWA
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 09 Jan 2003, 15:10
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 39 gostov