Dobra ozemljitev?!

Vse o radioamaterski tehniki

Moderator: s55o

OdgovorNapisal/-a s56a » 07 Sep 2003, 19:54

S56AL> In se nekaj besed o zakonih in predpisih.

Ti predvsem veljajo v pravnih državah! Pri nami se izvrši samo 11% sodnih odlokov. Vseeno me veselo preganja 62 sostanovalcev v bloku zaradi KV anten za katere sem imel soglasje za postavitev pred leti...
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s56al » 08 Sep 2003, 07:05

Mario,

It's time to buy a vacation house on a hill :). Pred casom je pisalo v Radcom, da imajo vsi slovenski HAM stanovanja v mestu in vikendice z antenami v hribih :). Pa se lazje se v poletni vrocini spi na dezeli kot v blokih na Trebinjski. Sevno npr. je odlicna lokacija. Nazaj k naravi :wink:.

V zadnem Funkamateurju je zopet clanek na temo PLC. V DL je od poletja dalje ta zadeva s sprejetjem predpisov dobila zeleno luc za komercialno uporabo s strani internetnih ponudnikov. Testi kazejo, da zadeva moti sprejem ne samo klasicne analogne temvec tudi digitalne KV radiodifuzije. Ce bomo temu trendu sledili tudi pri nas, bomo itak morali s KV opremo vsi v hribe.

LP, Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

Ozemljitev

OdgovorNapisal/-a s55e » 08 Sep 2003, 09:31

Alo!

Kar nekaj čtiva na tematiko EMC in ostale stvari, ki se vežejo na našo dejavnost najdeš v sledečih dokumentih:


REPUBLIKA SLOVENIJA
MINISTRSTVO ZA PROMET IN ZVEZE
UPRAVA REPUBLIKE SLOVENIJE ZA TELEKOMUNIKACIJE
1000 Ljubljana, Kotnikova 19 A
Tel.: 133 10 98 Faks: 132 80 36

Šifra 410-008/97-110
Datum 08.09.2003

Zadeva: Navodilo za izvajanje pravilnika o elektromagnetni združljivosti (EMC)

NAVODILA ZA UPORABO SMERNICE SVETA 89/336/EEC Z DNE 3.MAJA 1989 O USKLAJEVANJU ZAKONOV DRŽAV ČLANIC GLEDE ELEKTROMAGNETNE ZDRUŽLJIVOSTI
(SMERNICA 89/336/EEC, DOPOLNJENA S SMERNICAMI 91/263/EEC, 92/31/EEC, 93/68/EEC, 93/97/EEC)

Na podlagi 28. in 63. člena zakona o telekomunikacijah (Uradni list RS, št. 35/97), 6. člena zakona o standardizaciji (Uradni list RS, št. 1/95) ter 99. člena zakona o upravi (Uradni list RS, št. 67/94 in 29/95) izdaja minister za promet in zveze

PRAVILNIK o elektromagnetni združljivosti (EMC)

1820. Pravilnik o vrstah amaterskih radijskih postaj in tehničnih pogojih za njihovo uporabo
Na podlagi 99. člena zakona o upravi (Uradni list RS, št. 67/94, 20/95, 29/95 – odl. US) in 27. ter 63. člena zakona o telekomunikacijah (Uradni list RS, št. 35/97 in št. 45/97 – odl. US) izdaja minister za promet in zveze
P R A V I L N I K
o vrstah amaterskih radijskih postaj in tehničnih pogojih za njihovo uporabo

Na podlagi 90 člena zakona o telekomunikacijah (Uradni list št 30/01)...
PRAVILNIK O RADIJSKI IN TERMINALSKI OPREMI

Na podlagi 99 člena zakona o upravi (Uradni list RS št. 67/94, 20/95,)...
PRAVILNIK o vrstah amaterskih radijskih postaj in tehničnih pogojih za njihovo uporabo

Na podlagi 30., 37. in 63. člena zakona o telekomunikacijah (Uradni list RS, št. 35/97) in 99. člena zakona o upravi (Uradni list RS, št. 67/94, 20/95 – odl. US in 29/95) izdaja minister za promet in zveze

P R A V I L N I K o ugotavljanju skladnosti in odobravanju terminalske opreme in radijskih postaj


Na podlagi prvega odstavka 37. člena zakona o telekomunikacijah (Uradni list RS, št. 30/01) izdaja Vlada Republike Slovenije

U R E D B O
o načrtu razporeditve radiofrekvenčnih pasov

2643.
Na podlagi 37. in 63. člena zakona o telekomunikacijah (Uradni list RS, št. 35/97) izdaja minister za promet in zveze
P R A V I L N I K o radijskih dovoljenjih

Z A K O N O TELEKOMUNIKACIJAH (ZTel)

3535.
Na podlagi 99. člena zakona o upravi (Uradni list RS, št. 67/94 in 29/95) in 10. člena pravilnika o radijskih dovoljenjih (Uradni list RS, št. 50/97) izdaja minister za promet in zveze

O D R E D B O o tujih radijskih postajah

3538.
Na podlagi 99. člena zakona o upravi (Uradni list RS, št. 67/94 in 29/95), 10. člena pravilnika o radijskih dovoljenjih (Uradni list RS, št. 50/97) izdaja minister za promet in zveze

O D R E D B O o tujih radioamaterskih radijskih dovoljenjih

1730. Odredba o tujih odobritvah in uporabi radijskih postaj PR 27
Na podlagi 14. člena pravilnika o ugotavljanju skladnosti in odobravanju terminalske opreme in radijskih postaj (Uradni list RS, št. 50/97) in na podlagi 99. člena zakona o upravi (Uradni list RS, št. 67/94, 20/95 – odl. US in 29/95) izdaja minister za promet in zveze
O D R E D B O
o tujih odobritvah in uporabi radijskih postaj
PR 27

291. Uredba o razporeditvi radiofrekvenčnih pasov v Sloveniji

Na podlagi 34. in 62. člena zakona o telekomunikacijah (Uradni list RS, št. 35/97, 45/97 – odločba US) in 21. člena zakona o Vladi Republike Slovenije (Uradni list RS, št. 4/93, 71/94 – odločba US, 23/96 in 47/97) izdaja Vlada Republike Slovenije

U R E D B O
o razporeditvi radiofrekvenčnih pasov v Sloveniji

Uradni list RS 32/93 in 1/96

UREDBO
Uredbo o sevanju v naravnem in življenskem okolju

Na podlagi četrtega odstavka 91. člena zakona o telekomunikacijah (Uradni list RS, št. 30/01) objavlja minister za informacijsko družbo v soglasju z ministrico za gospodarstvo

S E Z N A M
standardov, katerih uporaba ustvari domnevo o skladnosti proizvoda s predpisi o elektromagnetni združljivosti



Glede ozemljitve pa je tako (moje mnenje):
- DC - oz. omrežna ozemljitev ni nujno da je tudi dobra HF ozemljitev, če imaš možnost na vrtu (ob zgradbi) v zemljo zabiti ustrezno dolg kol (ali tri, ki jih povežeš med sabo) in potem z ustrezno debelo pletenico po najbljižji poti do postaje bo verjetno še najbolje. Ker je vse to v bloku praktično neizvedljivo bo potrebno.......
Oglej si tudi še kako HAM literaturo v slovenščini in srbohrvaščini je imaš kar nekaj; (dr. Božo Metzger - priručnik za radioamatere i tehničare..) pa tudi tujo (Rothamel..)

LP Jože
73, S57MHJ
s55e
 
Prispevkov: 167
Pridružen: 03 Jun 2002, 08:38

OdgovorNapisal/-a s56a » 08 Sep 2003, 10:19

S57MHJ> Glede ozemljitve pa je tako (moje mnenje):
- DC - oz. omrežna ozemljitev ni nujno da je tudi dobra HF ozemljitev, če imaš možnost na vrtu (ob zgradbi) v zemljo zabiti ustrezno dolg kol (ali tri, ki jih povežeš med sabo) in potem z ustrezno debelo pletenico po najbljižji poti do postaje bo verjetno še najbolje. Ker je vse to v bloku praktično neizvedljivo bo potrebno.......

Domača naloga: Zabiješ kol v vlažno zemljo in imaš perfektno uzemljitev R=0.0 Ohm. Spojiš kol z 2,5 m dolgo debelo pletenico na radijsko postajo. Kako se bo ponašala VF ozemljitev na 30 MHz?

LP MMIII S56A

P.S. Čez vikend sem bil na Slivnici, JN75ES, 1.114 m, zaščiteno območje Cerkniškega jezera, samo planinski dom in radioamaterska postojanka S50L in poslušal na KV z improviziranim dipolom. Precej je šumelo in sumim Telekom in vojaške repetitorje...
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s57ezb » 08 Sep 2003, 12:00

Ziv Sandi

Res je ,da je potrebno gradbeno dovoljenje za postavitev radioamaterske antene NA STREHO ,enako dovoljenje je potrebno tudi za postavitev sprejemnih TV anten, pa tudi, ce na dimnik privezes vodovodno cev in na njo obesis zastavo! Ker je v gradbenem dovoljenju za objekt (st.hiso) podana tudi visina od tal do slemena , se pri pozneje postavljeni npr. anteni ,katera je sestavni del objekta,ta dimenzija spremeni in odstopa od dimenzij v dovoljenju za ta objekt.Se dodatna zahteva je potem strelovod...
V S5 je nekaj sto tisoc stanovanjskih objektov,kateri imajo na strehah po eno ali vec samostojnih TV anten.Od tega jih je HAM 0,xx %. Trdim ,da jih VECINA NIMA gradbenega dovoljenja.Ko sem pred par leti vprasal kaj je potrebno za postavitev ant. stolpa sem dobil odgovor da sem jaz prvi ki je kaj takega vprasal.
Pa se par besed o ozemlitvi oz. strelovodu.V polmeru cca 100 m od moje antene je priblizno petnajst st. objektov; samo na ENEMU je "potegnjen" strelovod;s tem da na vseh ostalih vidim najmanj eno,pa tudi sest TV anten-vse brez....
Koga naj npr. jaz tozim ,ce v TV anteno na isti strehi kjer je tudi moja udari strela in meni (ce slucajno pozabim "odsrauft" ant. konektor in izvlec 220 vtikac) sfizi moje skatle ali obratno...in obe sta brez...!
Koga naj tozi prijatelj-radioamater kateremu je vse odkurlo kar je imel takrat prikljuceno, z rocno postajo vred,katero je imel takrat na usmerniku ko je v bljizno trafo postajo udarilo?Zavarovalnica ni placala skode,ker ni imel posebno zavarovano proti streli.
To, le zaradi avdijo in video naprav pri sosedih v tvoji ulici.
Rad bi videl projektanta,ki bi projektiral ucinkovito ozemljitev za mojo anteno,na terenu kjer v 150m dolgem cca 80x150 cm kanalu par metrov od hise nisem videl niti za samokolnico zemlje,sama skala!
V Alexovem primeru pa , kot sam ugotovis,ni moznosti ,da bi ozemljil postajo .Kdo pa mu bo pustil ,da bo s kopacem ril okoli stolpnice?! Imel bi mogoce nekaj manj motenj od sosedovih mlinckov in racunalnikov ,pa se to je "za probat" saj je po mojem mnenju previsoko in bi v TX-RX smislu prej skodovalo kot koristilo,zato sem mu v prvem odgovoru svetoval to kar tudi sam pocnem,po mojem prepricanju najbolje v teh okoliscinah.
Tudi sam mislim, da je to tema ki je se kako aktualna za nas,pa se o tem premalo pise.Nadaljujejo naj strokovnjaki.
Sicer pa strela ne vprasa ali naj udari v anteno z atestom ali brez za oba primera so strokovni komentarji dobrodosli.
PS.Ce bi morali vsi lastniki na strehah strlecega zelezja in aluminija "jutri" po gradbeno koliko operaterjev bi se ostalo?Samo tisti z vikendi?,tudi za njih velja gradbeno v kolikor ga nimajo.

Lp. 73 Bozo
Uporabniški avatar
s57ezb
 
Prispevkov: 284
Pridružen: 25 Okt 2001, 01:00
Kraj: Sežana,JN65WQ

OdgovorNapisal/-a s56al » 08 Sep 2003, 12:58

Bozo napisal/-a:.
.
.
V Alexovem primeru pa , kot sam ugotovis,ni moznosti ,da bi ozemljil postajo .Kdo pa mu bo pustil ,da bo s kopacem ril okoli stolpnice?! Imel bi mogoce nekaj manj motenj od sosedovih mlinckov in racunalnikov ,pa se to je "za probat" saj je po mojem mnenju previsoko in bi v TX-RX smislu prej skodovalo kot koristilo,zato sem mu v prvem odgovoru svetoval to kar tudi sam pocnem,po mojem prepricanju najbolje v teh okoliscinah...

Lp. 73 Bozo


Bozo,

Nikogar ne zelim siliti oz. nagovarjati, da za svoje antene pridobiva gradbeno dovoljenje. Mislim pa, da je prav, da vsak, ki da na streho anteno, ve, kdaj je njegovo pocetje v nasprotju z veljavnimi predpisi in zakonodajo in da ni nic narobe, ce se na te zadeve opozarja raje vec kot premalo. Mislim tudi, da bi morala biti ta problematika obsirno zajeta v katalogu znanja za radioamaterskega operaterja, kar v tem trenutku ni.

Najbolje, kar lahko Aleks stori, je dober locilni transformator na 230V prikljucku z visoko prebojno trdnostjo primar/sekundar, ozemljitev postaje pa itak ze ima prek oklopa antenskega koaksialca na strelovodno ozemljitev. Pogoj je, da je strelovodna ozemljitev stestirana, da ni v casu, odkar je bil blok zgrajen, v zemlji ze sprhnela, sicer tvega lastno varnost. Toda tudi taka resitev se vedno ni po predpisih, tako kot ni po predpisih ozemljitev na PE jezicek suko vticnice (kar smo mu vkljucno s tabo predlagali oz. namignili kar trije), ce je zadeva povezana prek oklopa koaksialca tudi s strelovodno ozemljitvijo. Kot pa tudi sam ugotavljas ter kot sta to napisala ze S57MHJ in S56A s svojo "domaco nalogo", taka ozemljitev kvecjemu varuje pred elektricnim udarom, nima nikakrsne koristne RF funkcije, le motnje s sosedovih PCjev pobira oz. povzroca TVI na sosedovem TVju, ce antena RTX na strehi ni dobro prilagojena na koaks.

Projektant bi se glede ozemljitve v tvojem primeru najverjetneje odlocil za vrtino premera kaksnih 20cm in globine ca. 2m, bakreno cev v luknji ter zalivanje s prevodnim gelom, ki se razlije v razpoke kamna (predvidevam, da gre za kraski apnenec) in vzpostavi soliden elektricni kontakt. To je na krasu pogosto uporabljena resitev za ozemljitev.

LP, Sandi S56AL
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a s57ezb » 08 Sep 2003, 14:11

ZIV


Med drugim si napisal:"Nikogar ne zelim siliti oz. nagovarjati, da za svoje antene pridobiva gradbeno dovoljenje." Lahko bi sklepal ,da delam antipropagando.Dalec od tega.Opisal sem le stanje katerega vidim okoli sebe,in res ne vem zakaj bi bilo v drugih S5 lokatoorjih kaj bistveno boljse.Zakaj bi bil "jaz" strelovod tudi za sosednje antene?Tehnicno vprasanje-je odgovor?

73,Bozo
Uporabniški avatar
s57ezb
 
Prispevkov: 284
Pridružen: 25 Okt 2001, 01:00
Kraj: Sežana,JN65WQ

Prejšnja

Vrni se na Tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 45 gostov