Dobra ozemljitev?!

Vse o radioamaterski tehniki

Moderator: s55o

Dobra ozemljitev?!

OdgovorNapisal/-a S50DX » 25 Avg 2003, 20:29

Živijo.

Ko berem po raznih forumih opažam, da je veliko povdarka na dobri ozemljitvi radijske postaje. Pri osnovah elektortehnike smo se sicer o tem učili ampak, stvari se zakompicirajo, če živiš v bloku.

Zanima me, kako oz. od kje pripeljati ozemljitev do postaje? Edina stvar, ki mi je najbližje je radiator centralne kurjave. Ali je to dovolj za "dobro" ozemljitev ter ali ne bom s tem povzročal kakršne koli motnje v aparatih pri sosedih? Nekoč sem s tem že imel težave, ko je imel sosed napeljan kabel iz radijskega sprejemnika direkt na radiator...

Vsaka ideja je dobrodošla...
73's de Alex / JN76LN \ Prevalje
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
PODXS 070 # 173 - EPC # 0066
Uporabniški avatar
S50DX
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 23 Apr 2003, 13:46
Kraj: Prevalje

OdgovorNapisal/-a s56a » 25 Avg 2003, 20:59

Uporabljaj simetricne antene z balunom in koaksijalnim napajalnim kablom za VF in primerno zascitno uzemljitev za mrezno napetost po moznosti z dodano feritno dusilko proti VF motnjam.
s56a
 

OdgovorNapisal/-a Gost » 25 Avg 2003, 21:40

Pozdravljeni..

Zanimiva tema, pri kateri še mene veliko zanima...
Začetniška vprašanja....
Mam aluminijevo cev 6m in anteno gor, pol pa kabl do postaje v hiši.
Kaj bi moral tukaj ozemljiti?
Postajo in kol ? anteno ? Kaj priporočate za ozemljitev postaje ? valjanec izven bajte in potem povezava s kablom ali kakšna bolj originalna rešitev ?
Koliko ozemljitve potrebuje recimo 12m stolp in kako more biti razporejena (oziroma nameščena)
Kaj ta ozemljitev v praksi pomeni ? prenos naboja ? razen tega da varuje proti streli :))) ja malo fizika škripa tukaj x.x Manj motenj oz špricanja ?

Hvala vnaprej, ker vem da me zanima veliko ampak kdor ne praša ne ve !

Boštjan s56wtt
Gost
 

OdgovorNapisal/-a s56a » 26 Avg 2003, 10:01

Ozemljitev predvsem ima zaščitno funkcijo pred strelom ali dotikom z mrežno napetostjo. Ves VF poskušamo spraviti v anteno. Ni nam v interesu, da VF energija greje zemljo. To je posebaj pomembno pri vertikalnih antenah. Dobro VF ozemljitev dosežemo edino z veliko radijalov ali morsko vodo. Nobene zapletene fizike tu ni vendar samo ločitev VF toka od varnostne ozemljitve za strele in 50 Hz.
s56a
 

OdgovorNapisal/-a S50DX » 26 Avg 2003, 11:34

Živijo...

Tule je odgovor enega "stručkota" iz US. Ker smo vsi amaterji in zato bolj ali manj obvladamo angleščino, sem prekopiral originalni tekst.
Kaj ostali mislite o takšnem načinu izdalave ozemljitve za radijsko postajo?!

73 de Alex

____________________________________________________________


From: "Calvin Rousseau"
Date: Tue Aug 26, 2003 12:31 am
Subject: RE: Good grounding?!

Probably not, although this would likely meet building codes. Your biggest problem here is the distance from your rig to the ground point. Anything more than a few inches acts like an antenna at RF, and you ARE going to have RF radiating from your ground system. For proper RF grounding you need something a little more sophisticated. Just as an FYI the best way to get a good RF ground is to have your shack in the basement, next drill a hole through the concrete foundation wall & drive at least an 8 foot ground rod through the hole until an inch or two is left protruding, then attach the rigˇŻs ground lug directly to the rod (donˇŻt use any kind of jumper!). Though not very likely or practical, this sort of installation is really the only way to assure a proper RF ground without resorting to more sophisticated methods. Please note that while the previous method is all but absurd to try to achieve (for most of us), anyone who believes that just driving a ground rod out side the house and running a wire, or length of braid to it will give them a proper RF ground is just plain WRONG. They might not notice it, they might not cause much TVI, but there will be RF in the shack in such a case. Now to the proper solutions for yours (any likely most everyone elseˇŻs) RF ground problems. There are two ways to solve a ˇ°remoteˇ± grounding situation like yours. The first method which works (but I donˇŻt recommend) is to track down an MFJ ˇ°Artificial Groundˇ± box. They donˇŻt make these anymore, but if youˇŻre persistent, you can find one. The reason I donˇŻt like this method is that the MFJ box is basically an antenna tuner connected to your ground wire so every time you change frequencies you must retune the MFJ box and your antenna tuner. Not only is this an additional pain in the rear, but IˇŻll bet that the MFJ box and your antenna tuner will interact with each other causing even more tuning efforts to be made, by then that rare DX station will probably have gone off the air! The second method, the one I strongly recommend, the one that IˇŻve used for many years in many second and third floor installations goes by several names, but the one I like best is the ˇ°coaxial groundˇ±. It is one of the best kept secrets in all of Ham Radio! HereˇŻs what you do, Drive a ground rod (at least 8 feet) into the ground as close to your house, and as close to where your coax enters as possible. Next you install a length of coax (any coax at all will due just make sure that the braid is solder-able!) that will reach from the ground rod to the ground BUS inside your shack (you are using a ground BUS arenˇŻt you?). Strip back the coax on BOTH ends so that 5 or six inches of the CENTER conductor and about ¨ůˇ± to ¨öˇ± of the shield braid is exposed. Then solder one lead of a .01 disc ceramic capacitor (at least a 1KV rated cap!!!!) to the braid, the other lead to the center conductor. Make the lead lengths short so that the body of the cap is right up against the coax. Do this on BOTH ends. Then connect the 6 inches or so of CENTER conductor to your ground rod on one end, and to your ground BUS on the other end. IˇŻm not an engineer, and canˇŻt give you explicit details on the theory of what happens here except that ˇ°at RFˇ± the coax (with caps attached) forms a sort of a resonant circuit that ˇ°tricksˇ± the RF into believing that the distance from the ground point to the rig is just a few inches, instead of 15 or 20 feet or even more. I do know that this method works! IˇŻve used it myself for years, and IˇŻve recommended it to many other Hams with RF grounding problems, and IˇŻve never seen it fail yet! It would be highly advisable to ˇ°coatˇ± the ground rod side of the coax/disc cap in silicone RTV to keep moisture out of the coax. And whatever you do, DONˇŻT skimp on the disc caps! Get as high a voltage rating as you can (at least 1 kilovolt). These caps can be obtained from Surplus Sales of Nebraska pretty cheaply. They advertise in QST, and on the web. ThatˇŻs all there is to it Alex, try the coaxial ground and I promise you will be happy with it! Though be advised while you should employ a proper RF ground in any case, your TVI problems wonˇŻt necessarily go away. This is due to the TV manufactures universally skimping on TVI protection, not because of poor RF grounding. But then that issue all by itself can, an does consume entire books! 73ˇŻs Calvin WO¨ŞL


-----Original Message-----
From: Alex – S57MHA
Sent: Monday, August 25, 2003 2:22 PM
Subject: Good grounding?!

Hello there.

As I read all this about good grounding in your shack I would like
to know how can I provide that? I live in 3rd flour in 10 story
building and I DON'T have any posibility to make my own grounding.
The only thing I can come to is central heating pipeline. Is this
enough and won't I make TVI to other neighbors?

Thanks in advance

73's de Alex - S57MHA
73's de Alex / JN76LN \ Prevalje
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
PODXS 070 # 173 - EPC # 0066
Uporabniški avatar
S50DX
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 23 Apr 2003, 13:46
Kraj: Prevalje

OdgovorNapisal/-a s56a » 26 Avg 2003, 19:42

S57MHA> Then solder one lead of a .01 disc ceramic capacitor (at least a 1KV rated cap!!!!) to the braid, the other lead to the center conductor.

Podobnih idiotskih kuharskih receptov je veliko! Ves VF naj gre po napajalnem kablu v antenu, protistrelna in varnostna omrežna ozemljitev sta ločena zadeva...
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s56al » 29 Avg 2003, 17:09

Alex,

Ce stanujes v 10 nadstropnem bloku (sem prav razumel?), potem ima blok gotovo strelovod. Ce bos dal anteno na streho (v principu rabis gradbeno dovoljenje, za njega pa soglasje vseh sostanovalcev), potem strelovodno ozemljitev antene naredis kar na obstojeci strelovod. Kako natancno to izvedes, doloci projektant v projektni dokumentaciji, ki je osnova za pridobitev gradbenega dovoljenja.

Kot je napisal ze S56A, je pomembno, da je antena pravilno prilagojena, oz. ce je simetricna, priklopljena na koaksialni vod prek baluna. Potem po kablu ne bodo tekli sofazni tokovi in kabel ne bo seval VF energije v okolico ter posledicno motil po hisi. Vsako VF ozemljevanje je pri pravilni prilagoditvi nepotrebno. Sporoci, kaksno anteno bos uporabil, da ti lahko kaj vec svetujemo glede prilagoditve. Windomu se v bloku skusaj izogniti.

Ce sevalni element antene za DC ni kratko sklenjen z oklopom kabla (preprosta GP, cenejse multiband vertikalke,...), rabis na strehi se dusilko ali prenapetostni plinski odvodnik.

Ce ima tvoj napajalnik kovinsko ohisje in negativni pol na 12V strani prek PE vodnika povezan s PE jezickom 230V vticnice, potem imas tudi problem ozemljitve za preprecitev elektricnega udara resen.

Zavedati se moras, da kljub predpisno izvedeni namestitvi antene in napajalnega voda, 100W izsevane moci na strehi pomeni, da se bo po hisnih instalacijah inducirala kar velika VF energija. Ali bo ta povzocala RTV motnje, je odvisno od kvalitete izvedbe obstojecih hisnih instalacij in RTV opreme sosedov, na kar pa nimas vpliva. Tu ne pomaga nobena ozemljitev tvoje antene temvec le zmanjsane izhodne moci TX.

LP, Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a S50DX » 29 Avg 2003, 19:31

Juh...

Ni problem ozemljitev antene. Ta je že dobro leto povezana s strelovodom, pred tem pa druga antena dobrih 15 let.

Zanima me, kako pripeljati ozemljitev na ohišje postaje? V vsakih navodilih postaje je takoj na začetku povdarjeno, da je potrebno pripeljati ozemljitev do postaje...

Upam, da je moje vprašanje sedaj bolj razumljivo.

BTW, stolpnica res ima 10 nadstropij, jst sem pa v tretjem.... Antena na terasi pa je trenutno vertikalka Diamond CP6 - 3.5, 7, 14, 21, 28/29 in 50MHz.
73's de Alex / JN76LN \ Prevalje
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
PODXS 070 # 173 - EPC # 0066
Uporabniški avatar
S50DX
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 23 Apr 2003, 13:46
Kraj: Prevalje

OdgovorNapisal/-a s56al » 30 Avg 2003, 10:30

Alex, bojim se, da ti konkretnega odgovora na tvoje vprasanje (recepta kako naredi) nihce ne bo zelel dati, ker je zadeva problematicna iz vec vidikov.

Prvenstveni namen ozemljitve radijske postaje je, da prepreci elektricni udar operaterja, ce pride do okvare napajalnika in se na kovinskem ohisju radijske postaje pojavi napetost faze 230V energetskega prikljucka. Resitev, ki je predstavljena v prirocniku za uporabo RTX, zagotavlja zascito operaterja pred elektricnim udarom in je skoraj gotovo tudi v skladu s slovenskimi predpisi o izvedbi hisnih instalacij (zanesljivo tega ne vem), ne resuje pa problema indukcije RF tokov v zanki, ki jo tvorita obe ozemljitvi prek oklopa koaksialnega voda (antenska strelovodna in ozemljitev radijske postaje). Ta problem je resljiv z namestitvijo "dusilke" na antenskem kablu. Sam imam doma antenski kabel tik za prikljuckom na KV dipol navit v svitek 5 ovojev premera ca. 25cm, ovoji svitka so naviti skozi 7 feritnih prstanov premera 4cm iz materiala primernega za KV sirokopasovne trafote. Na ta nacin sem dobil nekaksen balun, ki poleg v mojem primeru balansiranja simetricne antene in nesimetricnega koaksa preprecuje potovanje sofaznih tokov po antenskem kablu in s tem za RF "razklene" zanko obeh ozemljitev in oklopa kabla.

Ozemljitev, kot je opisana v prirocniku za uporabo RTX, ima to napako, da se jo da izvesti v individualni hisi, kjer lahko prekopljes vrt in polozis posebno ozemljitev za RTX, ni pa izvedljiva v bloku, kjer te moznosti ni, tako kot pravis, da je to v tvojem primeru.

Uporabo vodovodne instalacije (centralne kurjave) za ozemljitev RTX ti odlocno odsvetujem.

Ena moznost je, da postajo ozemljis prek PE jezicka na 230V energetski vticnici. Tako si resil problem, da te ne strese elektrika, ce pride do okvare napajalnika, vendar po mojem vedenju taksna resitev ni usklajena s predpisi o izvedbi hisnih instalacij. Namrec, zascitni vodnik energetskega omrezja imas v tem primeru povezan prek oklopa koaksa s strelovodno ozemljitvijo, cesar predpis gotovo ne dopusca. Prav tako v tem primeru nastopa tudi ze prej omenjeni problem RF zanke, ki jo tvorita obe ozemljitvi in oklop antenskega kabla.

Novejsi bloki imajo vse kovinske gradnike (kovinski podboji vrat, kopalne kadi..) povezan prek posebne ločene ozemljitve in zelezobetonske armature z zemljo. To bi teoreticno lahko uporabil za ozemljitev tvojega RTX, vendar se bojim, da tudi za to ozemljitev predpis skoraj gotovo ne dopusca, da se nanjo prikljucijo naprave, ki se napajajo iz energetskega omrezja, zanesljivo pa ne naprave, ki so neposredno izpostavljene udaru strele (antena tvojega RTX).

Zakljucek bi najbrz bil, da pravilno in s predpisi usklajeno ozemljitev RTX v tvojem primeru ne mores izvesti. Odlociti se bos moral za nekaksen kompromis, pri tem pa tvegati lastno varnost ali morebitne posledice (skodna ali kazenska odgovornost), ki lahko nastanejo, ce ozemljitev postaje ne bo v skladu s predpisi o izvedbi hisnih instalacij in antenskih sistemov, ter bi slo kaj narobe ali pa se bolje svojo RA aktivnost prenesti iz bloka v naravo ali v kaksno "vikend" hisico.

In kaj bi lahko slo narobe? Ce v tvojo anteno udari strela, bo vecji del energije sicer odvedla strelovodna ozemljitev, manjsi del pa bo po antenskem kablu potoval do tvojega RTX ter od tu po PE vodniku ali celo fazi in nicli v 230V energetsko instalacijo. Najmanj, kar se lahko zgodi, je okvara elektronike v tvojem stanovanju in pri sosedih, lahko pa tudi koga "osmodi". Ker instalacij nisi izvedel v skladu s predpisi, pa tudi ce bi jih in ne bi imel veljavnega gradbenega dovoljenja za postavitev antene, si avtomaticno kriv.

Ne razumi, da te zelim kakorkoli prestrasiti. Preprican sem, da velika vecina amaterjev, ki imajo radijske postaje v stanovanjskih blokih, instalacije radijske postaje (v sirsem pomenu besede, t.j. antena + TRX + napajalnik) nima v celoti izvedene po crki zakona. Vendar, kot receno, ce bi kaj slo narobe, se na to ne bos mogel sklicevati.

LP, Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a s57ezb » 03 Sep 2003, 15:08

Zivjo Alex

Zakaj imas "suko"vticnico?, ce?.Po uporabi RTX-a , fizicno izklopi anteno .Zato ne rabis gradbenega dovoljenja.
73,Bozo
Uporabniški avatar
s57ezb
 
Prispevkov: 284
Pridružen: 25 Okt 2001, 01:00
Kraj: Sežana,JN65WQ

OdgovorNapisal/-a s57ezb » 04 Sep 2003, 23:20

Ziv Alex

Spominjam se,da je bil v CQ ZRS objavljen clanek o ozemljitvi.Ker imam Matjazeve projekte bolj na "vrhu", sem ga kar hitro odkril.
V CQ ZRS april 96 je Andrej Braune,s51lq napisal OZEMLJITEV-DA ALI NE?

73,Bozo
Uporabniški avatar
s57ezb
 
Prispevkov: 284
Pridružen: 25 Okt 2001, 01:00
Kraj: Sežana,JN65WQ

OdgovorNapisal/-a S50DX » 05 Sep 2003, 06:00

Bozo napisal/-a:Ziv Alex

Spominjam se,da je bil v CQ ZRS objavljen clanek o ozemljitvi.Ker imam Matjazeve projekte bolj na "vrhu", sem ga kar hitro odkril.
V CQ ZRS april 96 je Andrej Braune,s51lq napisal OZEMLJITEV-DA ALI NE?

73,Bozo


Hvala...

Grem iskat.

LP
73's de Alex / JN76LN \ Prevalje
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
PODXS 070 # 173 - EPC # 0066
Uporabniški avatar
S50DX
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 23 Apr 2003, 13:46
Kraj: Prevalje

OdgovorNapisal/-a s56al » 07 Sep 2003, 14:11

Bozo napisal/-a:Zivjo Alex

Zakaj imas "suko"vticnico?, ce?.Po uporabi RTX-a , fizicno izklopi anteno .Zato ne rabis gradbenega dovoljenja.
73,Bozo


Za postavitev radioamaterske antene na streho vecstanovanjske hise (bloka, stoplpnice) je v vsakem primeru treba imeti gradbeno dovoljenje. Sicer krsis zakon o graditvi objektov.
Nepoznavanje zakonodaje oz. predpisov ne varuje krsitelja pred kazensko odgovornostjo.

LP, Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a S50DX » 07 Sep 2003, 15:40

Živijo...

Še enkrat. Moje vprašanje se je glasilo

KAKO PRIPELJATI OZEMLJITEV DO RADIJSKE POSTAJE?

Nekaj sem sam izbrskal zato se zahvaljujem vsem, ki ste karkoli prispevali s svojimi odgovori.

LP
73's de Alex / JN76LN \ Prevalje
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
PODXS 070 # 173 - EPC # 0066
Uporabniški avatar
S50DX
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 23 Apr 2003, 13:46
Kraj: Prevalje

OdgovorNapisal/-a s56al » 07 Sep 2003, 19:30

s57mha napisal/-a:Živijo...

Še enkrat. Moje vprašanje se je glasilo

KAKO PRIPELJATI OZEMLJITEV DO RADIJSKE POSTAJE?

LP


Aleks,

Oprosti, ce sem te vznemiril, ampak ni treba kricati, vsi dobro vidimo in slisimo. Vprasanje si postavil javno, tako da odgovore berejo tudi drugi udelezenci tega foruma, zato sem ga izkoristil za nekoliko sirse pisanje, ki ni bilo namenjeno samo tebi. Opravicujem se tudi ostalim, ki sem jih s svojim "komplikatorskim" odgovorom morda zivciral, zadevo sem pac zelel osvetliti tudi z druge, manj prijetne plati, pred katero si amaterji vse preradi zatisnemo oci. Zelel sem tudi navesti svoje pomisleke ter morda celo sproziti sirso razpravo s kaksnim strokovno in s poznavanjem predpisov bolj podkovanim udelezencem tega foruma.

Antena je najpomembnejsi sestavni del radijske postaje in odgovor na vprasanje "kako pripeljati ozemljitev do radijske postaje" je pac pogojen tudi z izvedbo antene ter se mnozico drugih dejavnikov, tako da enoumnega in enostavnega odgovora, ce naj ta ne bo zavajajoc, ali "mimo", ni. Aleks, veseli me, da si ustrezen odgovor na vprasanje, kako resiti svoj problem, nasel.

Gradbeno dovoljenje sem omenil predvsem iz razloga, ker je to odlicen nacin, da se amater, ki anteno postavi, izogne nevarnosti, da ga bo v primeru tezav, nesrece, ali pa samo zaradi nedovojenega posega v prostor po sluzbeni dolznosti preganjala kaksna inspekcija, hkrati pa tezavo, kako predpisno izvesti ozemljitve, prepusti projektantu :). Se vedno pa to ni jamstvo za izognitev kaksni civilni tozbi, ce zaradi strele, ki je trescila v anteno, crkne videorekorder pri sosedu. Natancno tak primer smo pred kratkim ob nevihti imeli v nasi ulici. V anteno na strehi individualne! hise je trescilo, audio-video naprave pa so pocrkale tudi pri sosedih. Zal casov pionirckov, marsala in Bratovscine sinjega galeba ni vec in ljudje se danes po USA vzoru tozijo ze zaradi manjsih reci.

In se nekaj besed o zakonih in predpisih. Ti niso namenjeni temu, da bi zivcirali drzavljane, temvec skusajo zagotoviti kolikor toliko znosno sobivanje 6 milijardam ljudi na tem planetu ali pa dvem milijonom drzavljanov v tej drzavi. Primer: "Frajer", ki skozi krizisca in rdeco luc divja 50% ali vec prek hitrostne omejitve, sicer ne misli tako. Vse dokler ne pride do nesrece. Zal pri tem obicajno ne poskoduje ali ubije le sebe, temvec vse preveckrat tudi nic hudega slutece druge udelezence v prometu. Nespostovanje v navedenem primeru cestno prometnih predpisov je veliko vec kot samo nevljudnost, neobzirnost in aroganca do ostalih udelezencev v prometu, saj neposredno ogroza njihovo zdravje in zivljenja.
Podobno je pri postavitvi antene. HAMov je sicer veliko manj kot voznikov avtomobilov, zato so nesrece temu primerno manj pogoste, vendar se je treba zavedati, da postavitev antene brez gradbenega dovoljenja (zlasti v blokih) ni le nedovoljen (in kazniv) poseg v prostor (Zakon o graditvi objektov), temvec nepravilno izvedena namestitev antene in drugih instalacij radijske postaje lahko ogrozi tudi druge naprave v hisi in celo zdravje in zivljenja sostanovalcev. Zadeve pac ne gre jemati prevec zlahka. To, da smo radioamaterji "samo amaterji", nas se ne odvezuje od spostovanja veljavnih zakonov in predpisov, ki se nanasajo na aktivnosti, povezane z naso dejavnostjo.

Se enkrat se opravicujem, ce sem komu stopil na zulj. Sam poznam dva radioamaterja, ki sta za postavitev svoje povprecno velike antene pridobila gradbeno dovoljenje in vem, da od takrat dalje veliko mirneje spita.

Vesel bi bil tudi, ce bi o tej zadevi napisal kaksen stavek kdo, ki dobro pozna predpise o izvedbi antenskih in energetskih instalacij v stanovanjskih objektih.

73,
Sandi S56AL
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

Naslednja

Vrni se na Tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 28 gostov