Konstruktorstvo

Vse o radioamaterski tehniki

Moderator: s55o

OdgovorNapisal/-a lkos » 25 Sep 2001, 14:12

Pozdravljeni!

Zanimam se za radioamatersko konstruktorstvo.
Kako zaceti, da te veselje prehitro ne mine?
Se dodatno vprasanje: v starejsih nacrtih za
sprejemnike sem zasledil, da se uporabljajo visokoohmske slusalke, ki pa se jih ne da
nikjer dobiti (informacija iz prve roke).
Kako se danes taksna vezja prilagodijo na
obicajnejse slusalke/zvocnike?

lp,
Ludvik Kos
lkos
 

OdgovorNapisal/-a s56al » 11 Okt 2001, 08:40

Zdravo Ludvik

Visokoohmske slusalke se se vedno dobijo na raznih bolsjakih. To so obicajno ruske vojaske slusalke z 2 x 1600 ohm. Tudi sam sem se do pred kratkim imel ene take v predalu in kdaj pa kdaj so prav prisle za kaksen test. Vendar je dandanes ob poplavi cenenih polprevodnikov njihova uporaba verjetno nesmiselna. V trgovinah z audio opremo se dobijo stereo slusalke za walkman ze od 1000 SIT naprej. Obicajno imajo odlicno obcutljivost, ker walkman naj bi porabil cim manj toka iz baterij, njihova impedanca pa je od ca. 2x 20 ohm naprej, do kaksnih 2x 600 ohm za zelo drage in resne audio slusalke. Po mojih izkusnjah vse, tudi najcenejse, dajo boljso reprodukcijo zvoka kot stare ruske vojaske slusalke. Tezava je v tem, da se taksnih slusalk ne da uporabljati tako kot visokoohmskih v kolektorskem krogu preprostega NF transistorskega ojacevalnika (npr. OT-2 ZRS KIT ali ZRS lisicar), brez ustrezne prilagoditve. Prilagoditev je lahko NF izhodni trafo iz starih japonskih tranzistorjev ali pa upor v kolektorskem krogu namesto slusalk in odjem prek locilnega kondenzatorja na preprosto elektronsko vezje, npr. emiterski sledilnik z enim tranzistorjem ali pa napetostni sledilnik z enim op. amp., npr. TL071. Na izhod taksnega sledilnika, ki je v bistvu neke vrste impedancni pretvotrnik, je potem mozno prikljuciti stereo nizkoohmske slusalke.

Lep pozdrav,
Sandi, S56AL (ex. S57NAN)
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI


Vrni se na Tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov