CW keyer - vzrok napake?

Vse o radioamaterski tehniki

Moderator: s55o

CW keyer - vzrok napake?

OdgovorNapisal/-a S52RZ » 16 Maj 2005, 17:32

Spoštovani!


Dogodil se mi je nenavadnen pojav. Crknilo mi je vezje CW keyerja z skuiz funkcijo, katero je delovalo več kot 20 let b.p. Zamenjal sem ga z drugim vezjem in glejga zlomka, pojavljati se mi je začel tiskarski škrat. Ko odtipkam niz z pikicami in črtico, mi samodejno nekontrolirano taster na koncu niza doda za črtico še eno pikico. Npr iz črke U nastane F, iz V nastane ..._. i.t.d. Zamenjal sem tudi to vezje z drugim, napaka ostaja ista. Dobil sem še keyer od MFJ, toda napaka ostaja.

Uporabljam ročico Bencher. Menjaval sem tudi kabel in vtič, toda pojav ostaja. Pojav izgine, če uporabljam staro (home made) ročico, brez skuiz funkcije.

Ni mi jasno, ali gre zgolj za naključje, da sem zaporedoma dobil tri defektna vezja, ali pa je morda napaka v ročici, ali v načinu CW tipkanja. Vem le to da se je o tem pojavu v neki številki ARRL revije nekdo precej razpisal.

Vsaka Vaša izkušnja ali pomoč pri razjasnitvi opisanega pojava mi bo dobrodošla!


GL , 73 de S52RZ Zdravko
Uporabniški avatar
S52RZ
 
Prispevkov: 96
Pridružen: 27 Feb 2004, 21:06
Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a s56a » 16 Maj 2005, 22:34

Novejsa vezja imajo spominsko funkcijo in "zapomnijo" predolgo zadrzan kontakt za pike. Verjetno obstaja moznost preprecitve tega s kaksnim kratkospojnikom. Tip elektronca in IC nisi povedal.
s56a
 

Pike črte

OdgovorNapisal/-a S54Z » 17 Maj 2005, 20:34

Elektronec je MFJ Econo Keyer II. (80C52BOR-1) . Meni dela vse OK (imam oklopljene kable za povezavo) pri Zdravku pa tolče "dodatne" pike. Če se še prav spominjam sem imel takšne probleme pri "AKU" keyer home made, pa sem to rešil z vezavo kondenzatorjev na maso.

73 Bojan
S54Z
 
Prispevkov: 131
Pridružen: 01 Sep 2004, 21:03

OdgovorNapisal/-a s56a » 17 Maj 2005, 22:40

Iz prirocnika je razvidna moznost spremembe JMP3 v B pozicijo. Dva vpora s prikljucka rocice proti +5V napetosti mogoce manjkata. 2 x 10 kOmov bi prav prislo ker mogoce IC rahlo nagaja.
s56a
 


Vrni se na Tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost