Opozorilo: odklapljanje kabla pred nevihtami ni dovolj

Vse o radioamaterski tehniki

Moderator: s55o

Opozorilo: odklapljanje kabla pred nevihtami ni dovolj

OdgovorNapisal/-a s54mi » 04 Avg 2020, 20:10

Da delim svojo nezgodo še s kom, da ne bo bil kdo kdaj presenečen.

Predvčerajšnem me je ob 4h zjutraj preletela nevihta z močnim vetrom in dežjem. Ker je ponoči še kar vroče imamo vsa okna odprta na stežaj. Zbudil sem se, da sem šel zapreti okna. Nisem utegnil takoj zaspati tako da sem slišal usodni "pok", ki me je pobral nekaj naprav v shacku.

Shack imam ločeno od hiše v baraki na vrtu vendar nimam še posebne ozemljitve za radijsko opreme. Imam en koaksialni kabel za KV dipol in drugi koaksialni kabel za UKV vertikalko speljanja kar skozi okno. Oba sta bila odklopjena od radijskih postaj in visela v zraku, kakih 50cm stran od ostalih naprav v prostoru.

Strela izgleda da je udarla v KV balun (ali kje drugje v neposredni bližini da se je po koaksialcu induciralo kar velika napetost) in je uspela preskočiti iz odklopljena konektorja na ohišje radijske postaje ter hi-fi ojačevalca (dve elektronski napravi, ki sta bili na mizi najbližji). Radijska postaja je počivala na vrhu 12V napajalnika, ki je bil priklopljen in ozemljen preko vtičnice. Tako postaja, kakor napajalnik sta utrpeli le površinske praske in še normalno funkcionirajo. Isto ne velja pa za hi-fi ojačevalec, od kjer udaru se naprej razširiti po drugi opreme. Kompleten spisek škode izgelda tako:

  • balun za KV
  • starejši hi-fi ojačevalec Pioneer (kondenzatorji na vhodih, trase na plošči popolnoma izginile, glavna varovalko raztreščila na koščke)
  • Mešalna miza, ki je povezovala računalnik na ojačevalec in njen napajalnik (odprti stik na primarnem navitju transformatorja)[
  • Matična plošča računalnika (napajalnik in trdi diski so preživeli)
  • wi-fi router TP-Link
  • zgolj dva ethernet porta na wifi router Linksys v hiši 25m stran (preostanek routerja še deluje normalno)
  • Raspberry pi
  • dva 5V USB polnilca

Tako, da ne si delati potuhe in misliti, da ste varni, samo zato ker ste odklopili anteno! Celi shack mi še po dveh dneh smrdi po znanem "dimu". V planu je zdaj čimprej namestiti eno znatno zbiralko za ozemljitev opreme na pultu, zunaj zabiti kakšno ozemljitveno sodno in položiti kaj valjanca od shacka do glavne elektro omarice.
Priponke
IMG_20200803_122608771.jpg
Audio izhod na osnovni plošči računalnika
(143.54 KiB) Še ni prenešeno
IMG_20200803_105419938.jpg
Keramični kondenzatorji na vhodih ojačevalca
(195.83 KiB) Še ni prenešeno
IMG_20200803_094605866.jpg
Kje je uspela priti v hi-fi ojačevalec
(156.51 KiB) Še ni prenešeno
IMG_20200803_085203679.jpg
Amaterska postaja
(103.68 KiB) Še ni prenešeno
IMG_20200803_091205691.jpg
BNC konektor, ki je visel v zraku
(115.18 KiB) Še ni prenešeno
IMG_20200803_090155540.jpg
Balun
(330.32 KiB) Še ni prenešeno
s54mi
 
Prispevkov: 38
Pridružen: 12 Apr 2013, 09:27
Kraj: JN65UM

Re: Opozorilo: odklapljanje kabla pred nevihtami ni dovolj

OdgovorNapisal/-a s57mgp » 05 Avg 2020, 10:41

Še srečno si jo odnesel !
Meni je pred leti statika uničila mrežno kartico na PC , ok sem bil sam kriv ker sem pustil računalnik prižgan ob nevihti !
Drugače pa si lahko pogledaš kje je udarila strela na : https://www.lightningmaps.org
s57mgp
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 25 Apr 2020, 20:52


Vrni se na Tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost