Mit ali resnica o tehniki uporabljeni v tekmovanjih

Vse o radioamaterski tehniki

Moderator: s55o

Mit ali resnica o tehniki uporabljeni v tekmovanjih

OdgovorNapisal/-a S58Y » 22 Dec 2019, 23:06

Hoj!

Zadnje čase opažam, da mnogi radioamaterji, ki prodajajo svojo tehniko zelo radi napišejo, da je oprema iz nekadilskega okolja in nikoli uporabljena v tekmovanjih. Tudi sam sem pristaš tehnike, ki ni delovala v kadilskem okolju, več ali manj zaradi vonja, ki jo tehnika med svojim delovanjem potem še kar dolgo "pušča". Navsezadnje je po mojem mnenju tehnika iz nekadilskega okolja bolj zanesljiva, ne pomeni pa, da je popolnoma zanesljiva. Postaje in ojačevalniki imajo neko svojo življensko dobo, vendar sem mnenja, da pri normalni uporabi (kontest je zame normalna uporaba, saj traja kvečjemu 48 ur, potem pa postaje niti ne povohaš naslednjih nekaj dni ali celo tednov) polprevodniki, kondenzatorji in ostali elementi zdržijo leta in leta, zato je na trgu kar mnogo postaj, ki so stare po dvajset in več let in še v polni kondiciji. Enako velja za ojačevalce, še posebej cevne, če se uporabljajo v deklariranih režimih dela, zdržijo elektronke leta in leta. Seveda pri rabljeni opremi ne moreš nikoli vedeti, kdaj po zadeva spustila dim, navsezadnje se to zgodi še pri novi oz novejši, ali v garancijskem roku ali pa malo izven. Ojačevalec, ki ni bil uporabljen nekaj časa je s stališča stanja elektronke zelo problematičen, vsaj na začetku, ko v elektronki ni vzpostavljen popon vakuum. Tudi drugi elementi v ojačevalcu, še posebej visokonapetostni elektrolitski kondenzatorji, če niso v uporabi, izgubijo svoje karakteristike in dim pri dokaj glasnem poku hitro uide iz ohišja.
Zanimivo, da nihče ne napiše, da so bile antene izpostavljene nenormalnemu vetru in so preživele, torej so grajene iz dobrih materialov. Npr, rotator, ki je uporabljen v kontestu je tudi zelo obremenjen. Obremenjen v smislu, kolikokrat se obrne levo in desno v 48 urah. Seveda je na določenih lokacijah obremenjen tudi zaradi zunanjih sil, ki delujejo na celoten antenski sistem.
Zakaj to pišem? Zato, da vsakemu povem, da je moja tehnika bila uporabljena v ne vem kolikih tekmovanjih in še vedno deluje kot, da je prišla iz tovarne, ojačevalec kljub letom še vedno daje deklarirano moč, le operater se je postaral in mu počasi zmanjkuje vzdržljivosti, sluh in vid počasi peša, čedalje težje spleza na stolp itd, itd. Torej skrbite za tehniko, da bo v dobri koniciji in skrbite za svoje zdravje, da boste še naprej lahko uporabljali to tehniko.

MC ES HNY!!!
73 ES GL DE Robi, S58Y.
Ex. YT3DK, S52DK.
Član radiokluba "Študent" S59DXX
Uporabniški avatar
S58Y
 
Prispevkov: 323
Pridružen: 20 Apr 2016, 20:49
Kraj: Ljubično, JN76SH

Vrni se na Tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov