Zaščita pred udarom strele

Vse o radioamaterski tehniki

Moderator: s55o

Zaščita pred udarom strele

OdgovorNapisal/-a S51TK » 05 Jun 2018, 08:26

Zanima me, kako se spopadate s čedalje bolj čudnimi vremenskimi pojavi, med katere spadajo tudi strele, ki niso najbolj zaželen faktor pri naši dejavnosti ! Bolj kot sem star, bolj se bojim, da strela udari tam, kamor naj ne bi ....

Lp, Jani S51TK
S51TK
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 20 Apr 2003, 18:18
Kraj: Galicija p. Žalcu

Re: Zaščita pred udarom strele

OdgovorNapisal/-a s57zl » 06 Jun 2018, 04:47

o tej zadevi sem precej razmišljal in čeprav imam stolp in pps ozemljen vedno, ko me v njem ni fizično izključim antene, internetno povezavo in izklopim 220V. Mislim, da je to najcenejša in precej dobra rešitev, zahteva pa skrb in delo, žal. 73
Verjemi v svoje sanje in živi v lepoti prihodnjosti!
s57zl
 
Prispevkov: 166
Pridružen: 18 Jan 2015, 14:47
Kraj: Tolminski griči, JN66VC

Re: Zaščita pred udarom strele

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 06 Jun 2018, 16:34

Ozemljitev, izenačitev potencialov, strelovod, antenski napetostni odvodniki, če je internet po bakreni parici, še tam odvodniki. Nato še prenapetosti odvodniki na električni napeljavi. Morda ves PPS še na ločilnem transformatorju......

In vse to mora biti predvsem pravilno izvedeno, sicer ne bo veliko pomagalo.

Kot je napisal Zoran s57zl, je izklapljanje ko so nevihte še vedno najbolj učinkovito, predvsem pa nič ne stane.......

Sam imam precej tega narejenega (ozemljitve, izenačitev potencialov, prenapetostne zaščite, ...), ampak ko so nevihte, je vsaj KV antena izklopljena......
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Zaščita pred udarom strele

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 06 Jun 2018, 18:33

Fajn debata, ravno prav.
Vem, da se vas veliko spozna na te zadeve, mene pa zanima konkretno.
Na vrhu bloka imam postavljeno anteno in cca 50 m koaksialca do radijske postaje
v dnevni. Antena, oziroma drog antene je ozemljen na hišno ozemljitev po pravilih.
V času neviht vedno izklopim antenski konektor iz radijske postaje. Na konec konketorja
na koaksialcu pritrdim konektor s kratkostičnimi spoji (več malček debelejših bakrenih žic,
zacinjenih od sredinskega vtiča na ohišje konektorja.
Zanima me predvsem, ali je s tem, ko na konektor pritrdim konektor s kratkostično vezavo,
kaj večja možnost udara strele v anteno ali je to dobra varianta, za preprečitev, ker se
ozražje, če je nabito lažje razelektri.
Pač, nisem strokovnjak na tem področju, bi pa rad vedel, ali delam prav, ali s tem privlačim
strelo.
Že nekaj let kljub bližnjim udarom strele, k sreči še ni bilo nič narobe. Je pa dobro, če vem
da ne naredim nič narobe ali pa da spremenim mišlenje in naredim kar je treba, na pravilen način.

Hvala za odgovor.
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 624
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Re: Zaščita pred udarom strele

OdgovorNapisal/-a S53K » 06 Jun 2018, 23:21

oj.

pri Bojanu v MB / Konekt se da dobit zelo dobro reč, katero rabi skoraj vsakdo med nami ..

paradan.png
(173.09 KiB) Še ni prenešeno
73 Simon, S53K
Uporabniški avatar
S53K
 
Prispevkov: 331
Pridružen: 02 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN75RX

Re: Zaščita pred udarom strele

OdgovorNapisal/-a s57zl » 07 Jun 2018, 05:01

odgovor za S57NAZ; moje osebno mišljenje je, da ko imaš izklopljen konektor antene in sevalec ozemljiš (kot sem razumel tvoje pisanje), pripelješ zemljo še višje v nebo...če je to dobro ne vem, zame ni. Osebno imam vse skupaj izklopljeno v času odsotnosti iz delovnega prostora ter antenske konektorje položene stran od prevodnikov, ohišij aparatov. Predno jih ponovno vključim imam ozemljitveno žico na katero trenutek prislonim konektor (oba pola), da anteno razelektrim. Res zahteva delo ampak v mojem poklicu sem že videl posledice udara strel na el. instalacijah in ne zaupam nobenemu odvodniku ..to je "prenežna" zadeva za strelo, povrhu vsega sem še zadnji na liniji - pri nas pa so el. linije še vedno po zraku. 73
Verjemi v svoje sanje in živi v lepoti prihodnjosti!
s57zl
 
Prispevkov: 166
Pridružen: 18 Jan 2015, 14:47
Kraj: Tolminski griči, JN66VC

Re: Zaščita pred udarom strele

OdgovorNapisal/-a S50DX » 07 Jun 2018, 06:38

Na 10 nadstropni stolpnici sem imel antenski preklopnik zvezan tako, da ko je bil izključen, je kratko sklenil žilo in oplet. Drog antene pa povezan na strelovod.
Pri vseh nevihtah v zadnjih 30+ letih ni strela niti 1x povohala antene. Edino zdravilo pa je še vedno, v primeru nevihte konektor dovolj stran od postaje... :wink:
73's de Alex / JN76LN \ Prevalje
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
PODXS 070 # 173 - EPC # 0066
Uporabniški avatar
S50DX
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 23 Apr 2003, 13:46
Kraj: Prevalje

Re: Zaščita pred udarom strele

OdgovorNapisal/-a s57ro » 09 Jun 2018, 20:00

S57NAZ,tudi jaz delam enako kot ti,se pravi kratko spojim žilo kabla z opletom preko kratko spojenega ženskega konektorja in ne vse skupaj ozemljiti.
RUDI,S57RO.
s57ro
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 14 Feb 2016, 21:32

Re: Zaščita pred udarom strele

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 10 Jun 2018, 09:36

Hvala vsem za odgovore. Upam, na najboljši izid med pokanjem.

Lep dan želim vsem na portalu in z radijskim delom.
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 624
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF


Vrni se na Tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov

cron