X1M PRO (Platinum) QRP postaja

Vse o radioamaterski tehniki

Moderator: s55o

Re: X1M PRO (Platinum) QRP postaja

OdgovorNapisal/-a s52o » 31 Avg 2014, 08:57

Modifikacije na X1M

Že skoraj leto dni imam postajo X1M in sem z njo zelo zadovoljen. Pred časom sem na njej naredil še nekaj modifikacij, ki so še izboljšale njeno delovanje in uporabnost.

1. Modifikacija glasnosti - Volume
Za povečanje glasnosti je potrebno upor R80 vrednosti 1Kohm zamenjati z uporom 0Ohm ali ga preprosto samo kratko skleniti.

Slika Slika

S to predelavo se pridobi za +12dB ojačanja na LM386, njegovo delovanje pa je še vedno znotraj njegovih specifikacij. Sam sem najprej prispajkal kratkospojnik na upor, kasneje sem postajo razstavil in zamenjal upor za novega vrednosti 0Ohm.

Slika

Na zgornji sliki je lega upora potrebnega za zamenjavo označeno z rdečim pravokotnikom.

(Zgoraj navedena modifikacija se nahaja na Google strani uporabnikov X1M )

2. Modifikacija AGC
Z zadnjo zamenjavo softverja se je sicer izboljšalo delovanje AGC vendar še ne dovolj. Težava nepravilnega delovanja AGC se je občutila pri zelo močnih signalih saj je postaja rabila 1-2 sekundi da se je "pobrala". Ameriški radioamater W4OP je ugotovil, da je napetost na ICju MC 1350 previsoka, zato je izdelal novo vezje AGC v SMD tehniki, ki na navedeni IC pripelje napetost 4.17V, z ustreznim uporom pa nato izberemo še hitrost delovanja AGC.
Kit komplet s tiskanino in vsemi elementi sem naročil pri W5COV.

Slika
Slika

Ploščico sem zaspajkal in jo nato z dvostranskim lepilnim trakom prilepil na predvideno mesto.

Slika

Nato je sledilo umerjanje vezja-nastavitev napetosti 4.17V za pravilno delovanje AGC.

Slika

Vse skupaj je nameščeno v postaji na mesto kjer je največ prostora, kljub temu je potrebno zelo paziti da vezje in povezave izdelamo čim bolj na majhno in da se pri zapiranju postaje deli ne dotikajo ohišja. Pomaga tudi izolacijski trak na notranj strani ohišja tik nad novim vezjem AGC.

Slika

Zgoraj opisani modifikaciji zelo izboljšata delovanje postaje tako na SSB, kot tudi na CW.


3. Vmesnik za digitalne načine dela
Za še večjo uporabnost postaje X1M sem izdelal vmesnik za digitalna načine dela. Ker postaja nima predvidenih dodatnih vhodov - izhodov za take vmesnike, je potrebno vmesnik prilagoditi postaji. Načrt zanj sem povzel po projektu radioamaterja NU0D.
Slika

Iz načrta je razvidno, da vezje deluje kot VOX saj s pomočjo signala iz zvočne kartice aktiviramo PTT na postaji.
Izdelano vezje v fazi testiranja:

Slika Slika

Vmesnik vrajen v ohišje in izdelani povezovalni kabli za računalnik in postajo:

Slika


Če povzamem zgornji prispevek, vsakemu lastniku postaje X1M predlagam zgoraj navedene modifikacije. Tudi delovanje vmesnika zaradi svoje enostavnost do sedaj pri meni ni povzročal težav.


73 de S57PZ - Zvone
s52o
 
Prispevkov: 406
Pridružen: 02 Sep 2004, 21:04
Kraj: Hotavlje JN76BC

Prejšnja

Vrni se na Tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov