UVOZ IZ ZDA

Vse o radioamaterski tehniki

Moderator: s55o

UVOZ IZ ZDA

OdgovorNapisal/-a S58M » 21 Dec 2012, 22:29

Pozdrav!

Zanima me, če ima kdo izkušnje z uvozom iz ZDA? Če kdo ima, me predvsem zanima, kakšne dajatve so tukaj predpisane? V mislih imam carinske dajatve in DDV.

Za vse odgovore se vam zahvaljujem.

73 Dare S58M
S58M
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 17 Mar 2005, 17:07
Kraj: MORAVČE

Re: UVOZ IZ ZDA

OdgovorNapisal/-a S57PNX » 22 Dec 2012, 09:29

Dajatve so odvisne od višine nakupa vključno s stroški poštnine. Glede na skupni znesek imaš tri možnosti:

a) nakup + poštnina pod 22 EUR: plačaš ne nič
b) nakup + poštnina med 22 EUR in 150 EUR: plačaš 20% DDV in stroške postopka, carine si oproščen
c) nakup + poštnina nad 150 EUR: plačaš 20% DDV, stroške postopka in carino po predpisani carinski stopnji

Carinsko stopnjo za tvoj tip artikla najdeš na http://taric-curs.gov.si/itaric/Prog01.jsp?pakcija=nov&plang=SL - najprej klikni na Nomenklatura in v šifrantu ugotovi, kam (pod katero TARIC številko) tvoj artikel spada, nato pa izberi državo uvoza. Namig: radijske postaje in računalniška oprema večinoma imajo 0% carinsko stopnjo, druga RA oprema pa ni nujno 0% - preveri!

Stroški postopka se razlikujejo glede na to, kateri servis ti dostavlja pošto. Pri Pošti Slovenije znašajo okoli 8 EUR, pri UPS okoli 12 EUR, pri nekaterih drugih hitrih poštah pa znajo biti tudi več deset EUR.

Še nekaj specifičnosti pri nakupu prek Pošte Slovenije: včasih se tudi v točki b), še redkeje pa v točki c) zgodi, da Carinska pošta blago sprosti brez postopka, ker so ocenili, da gre za manjšo vrednost. V tem primeru se smatraj za srečnega in nekaj privarčevanega denarja doniraj v dobre namene. :) Če je iz spremne dokumentacije razvidno, koliko si plačal, dobiš položnico za dajatve, ki jo plačaš poštarju ali na pošti pred prevzemom. Če iz dokumentacije ni razvidno, potem te pozivajo, da predložiš dokumentacijo (izpisek iz ebayja, izpisek kreditne kartice ali kaj drugega), na podlagi katerega ti obračunajo, kar je cesarjevega. Sploh pri cenejših paketih iz Azije znajo podvomiti v poštenost prodajalca in priloženega računa, zato plačano marsikdaj še enkrat dokažeš in če padeš v varianto a), vseeno ne plačaš nič.
S57PNX
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 19 Sep 2010, 09:00
Kraj: Izola

Re: UVOZ IZ ZDA

OdgovorNapisal/-a s55m » 22 Dec 2012, 10:20

Pozabil si še na bistveno stvar.....znajo hecati zaradi CE oznake. Ko sem jaz uvažal rabljen IC575H iz USA, sem imel celo štalo z letanjem po LJ od Poncija do Pilata, da so mi dovolili kot radioamaterju uvoziti primopredajnik.
Sam pri sebi sem sklenil, da se grem uvoz primopredajnikov po pošti samo še iz EEC. Druga zgodba je to, da sem plačal še carino, ker so oni trdili, da je to nekaj drugega, kot je bilo po pravilni carinski oznaki. In ker je njihova vedno prava, sem požrl cmok in plačal. Lahko bi se sicer preganjal z njimi in zagotovo dobil carino nazaj, a nisem imel ne časa ne volje. Skratka, odvisno je, na kakšnega carinika nabašeš.
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: UVOZ IZ ZDA

OdgovorNapisal/-a S57D » 22 Dec 2012, 10:54

Pri nakazilu preko PayPal plačilnega sistema dobiš od njih povraten mail s specifikacijo in vrednostjo plačanih stvari. Ta mail, po potrebi posredovan carinarnici, zadostuje carinikom kot dokazilo vrednosti pošiljke in osnova za obračun dajatev. Je pa res, kdaj gre "vse" brez problema in odpiranja skozi, kdaj ti pa znajo zatežiti za "nič vredne" stvari. Npr. meni so ocarinili 6 kosov ARRL Mini LOG-ov .... carinska specifikacija: blokci, ostalo :lol:

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: UVOZ IZ ZDA

OdgovorNapisal/-a S57PNX » 22 Dec 2012, 11:40

Miloš,

Minilog stane slabih 5$, torej ti 6 kosov (+ poštnina) ne bi smeli cariniti, saj je skupni znesek pod 150 EUR. Verjetno so ti zgolj nabili 20% DDV in stroške postopka, ki znajo biti pri takih majhnih zneskih kar boleči.

Adi,

RA postajam za osebno rabo (ne za nadaljno prodajo) CE oznaka ni obvezna, je pa res, da imaš potem celo štalo, kot se je zgodila tebi. Podobno zabavo sem imel nekoč v službi, ko mi je eden največjih industrijskih dobaviteljev elektronskih komponent dal free shipping, ker je bil znesek nakupa visok (okoli 1000 USD). Cariniki pa v tale free shipping niso verjeli, saj je to ena najstarejših carinskih goljufij, ki se jo poslužujejo zlasti azijski trgovci (izstavijo dve fakturi, ena je za blago + free shipping, druga pa za shipping - prodajalec je pokrit in pokasira oboje, kupec drugo fakturo zataji carinikom in na poštnino ne plača dajatev). Obvestili so me, da free shipping "ne obstaja" in da če ne bom dokazal, koliko smo res plačali za poštnino, nam bodo obračunali dajatve kar na ocenjeno poštnino po ceniku kurirske službe. :roll: No, z nekaj dopisi, podkrepljenimi z dokazi, je bila zadeva urejena in zdaj pri pri uvozu od tega dobavitelja nimamo več težav.
S57PNX
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 19 Sep 2010, 09:00
Kraj: Izola

Re: UVOZ IZ ZDA

OdgovorNapisal/-a S57D » 22 Dec 2012, 12:06

Res je, jaz sem pač uporabil izraz "ocarinili", mišljeno bolj na splošno, tehnično sem res plačal DDV, odpiranje (pregled) in poštnino. Zanimivo, da mi zadnjič, ko sem uvažal skoraj 1kg težak kitajski vojaški ročni taster sploh niso odprli paketa.

http://www.ebay.com/itm/K-4-Chinese-Mil ... true&rt=nc

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: UVOZ IZ ZDA

OdgovorNapisal/-a S58M » 22 Dec 2012, 15:15

Pozdrav vsem!

Hvala za izčrpne odgovore...v bistvu malo kolebam okoli nakupa K3 postaje, zato bi rad imel malo predstave, koliko stroškov pri tem nastane, če zadevo uvozim direktno iz USA. Res, da je en dobavitelj iz DL, vendar se mi zdi cena pri njem za K3/100 izredno visoka.

Adi, tudi jaz sem imel 3 leta nazaj podobne težave, ko sem uvažal rabljeno TS-711. Zadeva ni imela CE oznake, izjave o skladnosti pa od prodajalca nisem uspel pridobiti, zato je zadeva romala nazaj v USA.

Še enkrat hvala vsem, ter vam želim lepe praznike, srečen Božič in HNY 2013.

73 Dare S58M
S58M
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 17 Mar 2005, 17:07
Kraj: MORAVČE

Re: UVOZ IZ ZDA

OdgovorNapisal/-a S50DX » 22 Dec 2012, 22:01

Pred skoraj 10 leti sem iz USA naročil novo IC-746PRO. Razen davka na celoten znesek s poštnino (20% DDV) sem plačal še nek drobiž za takso in špediterja.
Carine za HAM primopredajnike ni bilo in mislim, da je še vedno ni. Ne vem pa kako je z ostalo HAM opremo?!
73's de Alex / JN76LN \ Prevalje
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
PODXS 070 # 173 - EPC # 0066
Uporabniški avatar
S50DX
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 23 Apr 2003, 13:46
Kraj: Prevalje

Re: UVOZ IZ ZDA

OdgovorNapisal/-a S57PNX » 22 Dec 2012, 22:53

Dare,

pa dajva na hitro številke skupaj vreči. K3/100 brez dodatkov je 2250 USD, na to pride še dobrih 100 USD poštnine, če pošiljaš z USPS - ameriško pošto, kar običajno traja dober teden. (UPS pride v dveh dneh, ampak je še 300 USD dražji). Vzemiva torej celoten nakup okroglih 2400 USD, kar je po današnjem tečaju 1820 EUR. Ko pošiljka pride v S5, boš na to plačal še 20% DDV (364 EUR) + 8 EUR postopka pa še kakšen drobiž poštarju za položnico, carina je 0% (razen če se boš moral skregat glede klasifikacije, kot se je zgodilo Adiju). Skupaj torej slabih 2200 EUR.

Pri Waters & Stanton v UK pride okoli 2500 EUR s poštnino vred, dajatev in davka ni, ker je to nakup znotraj EU. DL dealer ima celo malenkost višjo ceno. Če se ti torej splača uvažati iz ZDA, je tvoja odločitev, prihranil boš tako od oka kakih 300 EUR oziroma okoli 12%.
S57PNX
 
Prispevkov: 113
Pridružen: 19 Sep 2010, 09:00
Kraj: Izola

Re: UVOZ IZ ZDA

OdgovorNapisal/-a S56RGA » 24 Dec 2012, 10:04

Če izdelek uvaža fizična oseba za nekomercijalne namene, CE oznaka ni več potrebna.
S56RGA
 
Prispevkov: 94
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:27
Kraj: Koper, JN65UM


Vrni se na Tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov