Dipol antene in izračuni

Vse o radioamaterski tehniki

Moderator: s55o

Dipol antene in izračuni

OdgovorNapisal/-a s55o » 17 Maj 2004, 14:29

Pozdravljeni
Spet se obračam na vas in na vaše izkušnje.
Rad bi naredil nekaj dipolov za hf bande na katerih lahko delam, pa me zanima način izračuna in približna višina, kako mora biti dipol postavljen, ali je inverted v boljši za nekatere bande in seveda zakaj x.x (podlaga v tej smeri je na moji strani slabša :( )
Začel sem počasi tudi s 1vim korakom v konstruktorstvo (beri sem si kupil spajkalnik in cin ter primerno količino ostale drobnarije za dipole.
Kakršnekoli informacije oz izkušnje bodo dobrodošle, če ne na forum pa na email.
Zanima me tudi tabela za izračune in razliko glede na debelino vodnika (sam uporabljam 2,5mm bakreno žico). ZA skrajševalni faktor se mi gre in to. V priročniku je tista tabela bolj splošna in me zanima kaj bolj preciznega.
Aja moj icom 746 ima tuner :P zato lahko tudi kakšno bolj extremno varjanto.

Hvala
Boštjan s57wtt (na HF ŽE 2 meseca :o )
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2525
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

OdgovorNapisal/-a s56a » 17 Maj 2004, 17:44

Za bodočega pravnika s tunerjem priporočam izračun KV dipola enakega polovici valovne dolžine v metrih kot 145/MHz. Postavi ga v smeri sever/jug v višino najmanj enako dolžini žice in boš ubijal Ruse in Američane. Napajanje z lahkim RG-58. Inv Vee krožno zrači vendar sproti greje oblake. Za multiband delo je najprimernejša Windom antena.
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s55z » 17 Maj 2004, 18:03

Mario, ko smo že pri HF antenah. Kaj naredit, če lahko žice napenjam samo v smeri vzhod-zahod.

In drugo, katera antena je najboljša za DX na 160 in 80m.

Pa ne mi o kakšnih rotary dipolih prosim... k mam sam 600 m2 parcele, pa še ta je ožja kot širša, HI. In upoštevat moram, da mi lokalni RAF - beri zmajarji in ultralahki avioni letajo parkrat na teden nad bajto...:))

Aja. V sredo bom v Ljubljani...
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Inverted V ter moje izkušnje

OdgovorNapisal/-a S58F » 17 Maj 2004, 20:50

s57tda napisal/-a:Mario, ko smo že pri HF antenah. Kaj naredit, če lahko žice napenjam samo v smeri vzhod-zahod.

In drugo, katera antena je najboljša za DX na 160 in 80m.
.


Zivjo.

Sam sem zadnjo sezono kar precej napenjal žice...predusem za 80m nekaj pa tudi za 160m
Na moji zemlji se je za 80m band najbol obnesel inverted V (grel je tudi oblake :lol: ) postavil sem ga na 19m visoko (vec ni slo)..in v pičlih
9 mesecih sem naklofal preko 100 dxcc (90% jih je bilo narejenih samo z 100W!!!)

No..moram pa priznati da sem se tudi kar precej izognil atmosferskim motjam ki so prisotni na spodnjih bandih tako da sem poslušal nasvet od OM Igorja (S57W) in si napel 240m dolg beverage (seveda ga obvezno zaklučil - čeprav nekateri ga ne..)...ter tako sem pridobil kar nekaj dB na sprejemu predusem ko smo delali Long pas (pozimi) VK,K7,ZL..itd...sem jih slišal precej bolje kot vsi tisti ki niso imeli žice napete po "trtah" (letos bo dobra letna :lol: )

Dragan vse je odvisno kaj misliš počet na 80m oz. na 160m...za kak klepet po EU. je dovol ze simpel žica na 10m za kaj več pa po svojih možnostih oz. prostoru ....hotel sem samo napisati da če postaviš simpel monoband invertev V na vsaj 20m visoko ter če je moznost napneš še kakšen beverage...si mali CAR :lol:

Erik S57LWE

PS.
Toda vseno ti svetujem za nizje bande kak Watt več kot 100W (da ne boš čakal v vrsti ...itd :lol: :lol: ter se učasih čudil ko boš slišall -no copy!! )
Več ti bojo pa 100% napisali stari mački ki imajo veliko več izkušen kot jaz (zelenec)
Za 160m svetujem Inverted L
"LIFE IS TO SHORT TO BE QRP"
EX-S57LWE
Uporabniški avatar
S58F
 
Prispevkov: 222
Pridružen: 14 Mar 2003, 22:24
Kraj: GOČE-VIPAVA

OdgovorNapisal/-a s56a » 17 Maj 2004, 21:53

Pod 10 MHz se nizki DX kot žarčenja lažje doseže z vertikalno anteno. Posebaj priporočljiva je bližina morja! Vse ostalo je prepuščeno iznajdljivosti in ustrajnosti...
s56a
 

Re: Inverted V ter moje izkušnje

OdgovorNapisal/-a s55z » 18 Maj 2004, 01:05

S57LWE-ERIK napisal/-a:
s57tda napisal/-a:Mario, ko smo že pri HF antenah. Kaj naredit, če lahko žice napenjam samo v smeri vzhod-zahod.

In drugo, katera antena je najboljša za DX na 160 in 80m.
.


Zivjo.

Sam sem zadnjo sezono kar precej napenjal žice...predusem za 80m nekaj pa tudi za 160m
Na moji zemlji se je za 80m band najbol obnesel inverted V (grel je tudi oblake :lol: ) postavil sem ga na 19m visoko (vec ni slo)..in v pičlih
9 mesecih sem naklofal preko 100 dxcc (90% jih je bilo narejenih samo z 100W!!!)

No..moram pa priznati da sem se tudi kar precej izognil atmosferskim motjam ki so prisotni na spodnjih bandih tako da sem poslušal nasvet od OM Igorja (S57W) in si napel 240m dolg beverage (seveda ga obvezno zaklučil - čeprav nekateri ga ne..)...ter tako sem pridobil kar nekaj dB na sprejemu predusem ko smo delali Long pas (pozimi) VK,K7,ZL..itd...sem jih slišal precej bolje kot vsi tisti ki niso imeli žice napete po "trtah" (letos bo dobra letna :lol: )

Dragan vse je odvisno kaj misliš počet na 80m oz. na 160m...za kak klepet po EU. je dovol ze simpel žica na 10m za kaj več pa po svojih možnostih oz. prostoru ....hotel sem samo napisati da če postaviš simpel monoband invertev V na vsaj 20m visoko ter če je moznost napneš še kakšen beverage...si mali CAR :lol:

Erik S57LWE

PS.
Toda vseno ti svetujem za nizje bande kak Watt več kot 100W (da ne boš čakal v vrsti ...itd :lol: :lol: ter se učasih čudil ko boš slišall -no copy!! )
Več ti bojo pa 100% napisali stari mački ki imajo veliko več izkušen kot jaz (zelenec)
Za 160m svetujem Inverted L


Erik, hvala za priporočila...

Ja, če že postavljam antene, potem bi rad tudi kakšen DX naklofal na teh nizkih frekvencah (kolega Aleš pravi, da je to enosmerna in da je izmenična šele od 30MHz navzgor, sicer pa se RF začne od 1GHz, hi).

Saj bi najraje postavil vertikalko, tako kot svetuje Mario, saj tudi jaz vem, da s tem dosežeš najnižji kot sevanja. Vendar živim v strnjenem naselju zasebnih največ enonadstropnih zgradb in že mojo vertikalko ECOMET HF8 z začudenjem opazujejo (najbrž se čudijo, da jih nič ne motim, HI) in za kakšno četrtvalovno zadevo za 80, bognedaj za 160 m nimam kje sidrati.

Imel sem Inv.V za 80m, pa je bil prenizko, sredina komaj 7 m nad tlemi, kraki pa kaka 2m, en celo ovit okoli lesene garaže... No, moja vertikalka HF-8 ima sicer možnost tudi dograditve na 80m, vendar pa je to prevelik kompromis. Antena je sicer že res poglašena, učinkovitost na 5m dolgi palici je pa bolj pičla.

Zato sem začel tudi sam razmišljati o inv. L anteni. Za 80m ne vidim težav in bi jo lahko napel z vrha strehe - cca 10 m od tal - do drevja ob potoku, za 160m bi pa moral še skozi veje do naslednjih dreves na še večji višini.

Za 240m dolg Beverage pa tudi slučajno nimam prostora. Da ne govorim, da s svojimi kilogrami niti slučajno ne bi šel plezat po kakšnem visokem drevju, hi. Torej dela sistem kamen in vrvica...

Priznam sicer, da sem že resno začel razmišljati o kakšnem vsaj 15 metrskem stolpu, pri takem bi sosedje morda še preživeli, potem bi pa počasi gor montiral razne antene.

Ampak, ali sem že omenil lokalni RAF, HI? Ne bi rad bil kriv kakšne sestrelitve, da ne rečem sklatenja. Dečki ob lepem vremenu veselo gonijo svoje avtomatike po nebu nad naseljem, saj imajo za vasjo celo nekakšno letališče s hangarjem (beri senikom). In ko tako frčijo nad hišami (eden od njih je moj neposredni sosed, pa mora vedno zaokrožiti nad našo parcelo, da lahko domov pomaha, hi), včasih do trde teme, lahko mimogrede pozabijo na moje antene ali pa jih spregledajo in katastrofa je tu.

Aha, še nekaj. Kakšne antenske izolatorje priporočate in kje se jih dobi? Pa koliko je primerna bakrena zelo gosta pletenica brez izolacije?
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a s56a » 18 Maj 2004, 10:45

S57TDA kilogrami so najbližji 137 kHz :-)

Poceni PVC 2,5 mm2 žico dobiš na Svetu Elektronike!
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s55o » 18 Maj 2004, 14:08

Čao
Hmm sem mislil, da bom dobil kakšen bolj točen napotek...recimo za 15 m vzemi npr 21.300 za srednjo frekvenco, zračunaj dolžino kraka in dodal ali odštej skrajševalni faktor, ki je X .....
Ok bomo šli pa na trial and error vrjanto :)
:P
73
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2525
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

OdgovorNapisal/-a S52OW » 18 Maj 2004, 14:31

Če želiš ti lahko pošljem rei programe, ki zajemajo v glavnem vse vrste anten. vpišeš frekvenco in dobiš mere, potem samo še upoštevaš lastnosti žic....
Programe sem izbral med cca. tridesetimi.

73

Tilen
Dolg boom - srečna postaja!! 73, S52OW de Tilen
Home page: http://tilenpusar.com
Uporabniški avatar
S52OW
 
Prispevkov: 496
Pridružen: 26 Avg 2003, 17:13
Kraj: Golo 670m asl

OdgovorNapisal/-a S58F » 18 Maj 2004, 15:22

s57wtt napisal/-a:Čao
Hmm sem mislil, da bom dobil kakšen bolj točen napotek...recimo za 15 m vzemi npr 21.300 za srednjo frekvenco, zračunaj dolžino kraka in dodal ali odštej skrajševalni faktor, ki je X .....
Ok bomo šli pa na trial and error vrjanto :)
:P
73


Boštjan.
Lahko ti napišem da je dipol za 80m (SSB work -3780-3800) recimo 2X18,60m toda nobeden ti ne more dat tocnega podatka...recimo da bi odsekal žico in jo postavil 15m visoko ter SWR bi bil 1/1...vse je odvisno od zemlje...itd.

Ker imas "tuner" na 746 ti svetujem multiband G5RV anteno toda potrebuješ 10.34m 450 om kabla (lojtrice-odprt vod) ter 2X po 15.50m 2,5 kvadrat žice. (antena ni tako velika kot monoband dipol)
To anteno ima OM Vojko (S57MVD) že več let...z njo je naklofal preko 150dxcc na 80m...lahko jo postaviš tudi kao sloper dipol. http://www.roadkill.com/~unwin/G5RV.html

Za 15m band pa imam odličen načrt kako narediti 2 ele. žični beam...če kje dobiš tako anteno kot smo jo uporabljali v Šempetru (ECO 20-15-10) bo pa vsekakor bolše kot žična antena

73 de Eric

PS.
Error varjante ne more bit :lol: ...itak ko boš postavil anteno na višino boš moral velikokrat splezat na konce žice in jih na obeh straneh enako ščipati da boš prišel do zaželjenega SWR (svetujem ti "čim`bol" poglasiti anteno da ne boš uporabljal kuplerja)

Veliko uspeha - če potrebuješ pomoč...call me!!!!
"LIFE IS TO SHORT TO BE QRP"
EX-S57LWE
Uporabniški avatar
S58F
 
Prispevkov: 222
Pridružen: 14 Mar 2003, 22:24
Kraj: GOČE-VIPAVA

OdgovorNapisal/-a S57BI » 18 Maj 2004, 15:27

Dragan. Danes opoldne sem se spomnil nate, ko sem opazil en veeelik krožeč zepelin nad Ljubljano. Z nim bi bil problem prostora za žice rešen.
Rabil bi samo prostor za sidro, hi.

Lp, Jože.
S57BI
 
Prispevkov: 184
Pridružen: 06 Feb 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a s56a » 18 Maj 2004, 15:58

S57WTT> Hmm sem mislil, da bom dobil kakšen bolj točen napotek...recimo za 15 m vzemi npr 21.300 za srednjo frekvenco, zračunaj dolžino kraka in dodal ali odštej skrajševalni faktor, ki je X .....

Pričakoval sem, da tudi pravniki znate sami odrediti srednjo frekvenco vsakega KV obsega! Natančan pristop je izračun valovne dolžine L=300/f, delenje z dva za poluvalovni dipol ter množenje z X=0,95 skrajševalnim faktorjem. Na koncu dobiš dolžino dipola v metrih kot 142,5/MHz vendar je boljše pustiti malo daljšo žico.

Če pa se hočeš igrati z antenami, potem uzami MMANA brezplačan program in uživaj! Samo spajkalnik bo ostal mrzel...
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s55o » 18 Maj 2004, 18:13

Yo

No Mario, da ne izpadem prow taki čeh x.x
Dipol znam narediti, ampak sem hotel vprašati, če kdo dela z njimi in kaj priporoča (npr 2,5 mm ali 4 mm ali 1mm ) baker ali kaj drugega ? kako se obnese faktor skrajševanja in kako je to v praksi...

No potem bom pač mogel vse preizkusit

lp
Boštjan

p.s.Znanje matematike 8 razreda pa še premoremo...(četudi ne vsega več :lol: )
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2525
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

OdgovorNapisal/-a s55z » 18 Maj 2004, 20:40

S57BIC napisal/-a:Dragan. Danes opoldne sem se spomnil nate, ko sem opazil en veeelik krožeč zepelin nad Ljubljano. Z nim bi bil problem prostora za žice rešen.
Rabil bi samo prostor za sidro, hi.

Lp, Jože.


JA, v nedeljo med neurjem sem že mislil, da je kakšen NLP, HI, ko je tako počasi krožil. No, medtem, ko sem šel po fotoaparat je zginil. Še dobro, da sem ga v ponedeljek pri lepem vremenu spet videl. Menda je reklama za BMW, al nekaj takega....

Ja, zadeva bi bila verjetno kar primerna, sicer se je pa o tem na tem forumu enkrat že govorilo...
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a s56a » 18 Maj 2004, 21:38

S57WTT> kako se obnese faktor skrajševanja in kako je to v praksi...

Ves čas ti dopovedujem, da malo daljši dipol narediš in potem ga skrajšuješ po potrebi! V življenju so ponavadi obratni problemi...
s56a
 

Naslednja

Vrni se na Tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 32 gostov