Linearji, 10W, 0,1W in poraba energije

Vse o radioamaterski tehniki

Moderator: s55o

Linearji, 10W, 0,1W in poraba energije

OdgovorNapisal/-a s53v » 18 Jun 2012, 11:25

Hojla Mirko !

Res krasna in profesionalna izdelava , ni kaj. Kar imel bi ga . Sem se pa ob tem oglasu malo zamislil.In to v smeri ekologije in onesnaževanja okolja.Izrazil bom pač svoje osebno mnenje,ki ni nujno, da se kdo z njim strinja. Da vržem kost v premislek.

Zadnje čase so največji hiti v radioamaterstvu prav linearni ojačevalniki.Od OM Power, ACOM, Kitajski CG HF1200,Kitajski MN2000A,..... in še bi lahko naštevali.

Malo sem premišljeval in ob predpostavki, da npr. v nekem CQ WW contestu naenkrat lahko dela 4500 amaterskih radijskih postaj sem si naredil kalkulacijo z neko res grobo aproksimacijo kaj to pomeni energijsko.....

Vzemimo, da teh 4500 amaterskih postaj dela z naslednjo opremo :

500 postaj ima na antenskem priključku moč večjo od 1,5 kW skupaj izsevane moči 0,75MW
1000 postaj ima na antenskem priključku moč enako 1 kW skupaj izsevane moči 1 MW
200 postaj ima na antenskem priključku moč enako 0,5 kW skupaj izsevane moči 0, 1MW
1500 postaj ima na antenskem priključku moč enako 100W skupaj izsevane moči 0,15MW
1300 postaj ima na antenskem priključku moč enako 50W skupaj izsevane moči 0,065MW


Skupaj izsevane RF moči 2.065 MW

Če sedaj predpostavimo, da imamo pri vseh teh naših napravah vsaj 50% izkoristek vlečejo samo oddajniki iz omrežja 4.13 MVA

Nadalje 3000 od teh amaterjev uporablja računalnike,ki skupaj z monitorji porabijo vsaj 250W t.j. kar znese 0,75 MVA
Poleg postaj in računalnikov vsaj 1500 amaterjev uporablja nekatere zunanje enote kot npr. rotor, vmesniki, keyer, kar
nam prinese npr na postajo dodatnih 50 W ozr. skupaj 1500 x 50W = 0,075MVA

Skratka po zelo konzervativni logiki vlečemo iz omrežja za naš hobi v kontestu CQ WW ali CQ WPX 4.13MVA + 0.75MVA + 0.075MVA = 4.95 MVA energije pri izsevani RF moči 2 MW. To je pa že kar mali H.A.R.P. razdeljen dokaj enakomerno po celotni zemeljski obli v območju od 1.8MHz do 28 MHz. Izračun pokaže, da linearni ojačevalniki prispevajo pretežni del porabe naše PPS.

Če pogledamo še malo drugače,ko z 2. MW grejemo oblake in ionosfero,tedaj vlečemo iz omrežja slabih 5 MVA kar je npr. več kot je instalirana moč elektrarne kot je HE Savica !!!

http://www.gorenjske-elektrarne.si/reso ... 9-2007.pdf

Če si ogledamo še termoelektrarno in sedaj predpostavimo, da je za proizvodnjo 1KWh potrebno 1,2kg premoga , z našimi 4.95MVA pokurimo (če vzamemo povprečje da znotraj kontesta, ki traja 48ur dela glavnina vsaj 24ur)
4950KW x 24ur = 118 800KWh x 1.2 = 142560 Kg. ozr. 142 ton premoga ,kar znaša 7 vagonov premoga po 20 ton. !!!. Ne bom pa še računal koliko CO2 izpusta je iz tega premoga.

Glede cene pa velja grobo pravilo 1W/leto = 1 €. Zadeva ni poceni.!


Sam sem pričel z radioamaterstvom tam nekje leta 1964/65 ,kjer praktično še ni bilo tovarniških postaj.Mogoče sem in tja kakšen kit. Moči so bile majhne in ekološke nekje v rangu 30 do 50W ( PA z 1x 807), mogoče je kak USA priletel z 200 W in to je bilo vse. Tudi z 50W in "dratom" se je dalo lepo "podirat" dx-e in zmagovat v kontestih seveda,ker so bile moči majhne in primerljive je bil nivo motenj od hamov majhen motila nas je edino radio Tirana na 7MHZ in kakšna SSSR radijska postaja.Merilo elite pa je bilo tudi tehniško znanje saj kdor si je znal narediti dobro aparaturo je imel več možnosti za kvaliteten rezultat.

Sedaj pa nas je zagrabila neka mrzlica linčijev 2KW up ,ko niti s 100W nimaš prav velikih šans, da prideš na vrsto pri redkem DX-u v doglednem času.Kam to vodi tu ni konca ne kraja. Kvaliteta je postala , kdo najhitreje podre tega DX-a in ne kdo ga uspe narediti z 20W. Vsi " sekamo drva" in grejemo oblake z za tedanje čase nepojmljivo močjo. Tehniško znanje sploh ni več pomenbno saj tisti ki ima kaj pod palcem si lahko nakupi vse po spisku in veselo nažiga po bandu. Sprašujem se kje je tu smisel vsega tega.??? Je to sploh še amaterstvo in hobi in kdaj se bo to nehalo saj je že vse skupaj neproduktivno. Vse skupaj je postalo že pravo bahaštvo s kupljeno opremo podobno kot je slučaj na cestah s terenci.
( po logiki večji terenec večji frajer - večji linči ........... )

Sam zagovarjam tehniški napredek vendar to množično povečevanje moči v nedogled ne vodi prav nikamor saj to je le hobi ( žal vse dražji) vsak sam pa se lahko pri sebi vpraša ali ne obremenjuje zaradi svojih megalomanskih ambicij svojega okolja. Saj moč ni ravno merilo znanja in kvalitete,kar nam lepo pokaže WRTC , kjer elita dela "samo" s 100W in med temi hami ki zmagujejo dostikrat ne zasledimo hama ki " nabija vate do daske ".

Si lahko predstavljamo kaj bo, ko se bodo Kitajci z KW 2Up aktivirali na bandih v taki množičnosti,kot jo imamo sedaj pri Japoncih ,ki so znani da delajo z majhnimi močmi.??? Lep primer je pri Rusih,ki so včasih v SSSR delali klubskih postajah sedaj,ko so obogateli množično s privatnimi znaki in super KW 2Up ter najboljšo opremo na vsake 5kHz zabijajo S-meter do konca.???!!!

Celoten izračun je samo hipotetičen in dopuščam odstopanja v obe smeri( nekatere postaj uporabljajo tudi moči nad 5KW) je pa dejstvo, da nas neskončno povečevanje moči v našem hobiju pelje v stran od radioamaterstva.


lp / 73
S53V
janez
s53v
 
Prispevkov: 596
Pridružen: 04 Dec 2003, 08:06
Kraj: Ljubljana

Re: Nov OM Power HF/6m linearni ojačevalec OM1500

OdgovorNapisal/-a s53nw » 18 Jun 2012, 11:53

Ta prispevek je vreden "nove teme"...
LP HErman / s53nw
ex. s57onw
+ Picasa Public Gallery +
Once Primorec, always Primorec! 8-)
Uporabniški avatar
s53nw
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 31 Okt 2002, 11:39

Re: Nov OM Power HF/6m linearni ojačevalec OM1500

OdgovorNapisal/-a s55m » 18 Jun 2012, 13:20

Janez, podal si problem, za katerega je že vsem nam splošno znano, da obstaja (povečevanje izhodnih moči). Pri zgornjem izračunu si vzel, da smo vsi naenkrat in vedno na oddaji? Kdo potem posluša HI (morda sem kaj spregledal...)
Smo pa pljunec v morje (energijsko gledano) v primerjavi s tistimi, ki za prevoz 80kg tovora uporabljajo 200kW motorje z 33% izkoristkom. Vsak dan, ne samo takrat, ko je tekmovanje :)
Probleme poznamo čisto vsi (no, skoraj vsi).
Išče se junaka, ki bo podal rešitev.


P.S.
Janez, a v službo hodiš z biciklom ali peš ? :)
Če tam izračunaš zgornje, boš na linear in postajo hitro pozabil...
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Nov OM Power HF/6m linearni ojačevalec OM1500

OdgovorNapisal/-a s52w » 18 Jun 2012, 14:27

Sedaj mi je končno jasno zakaj so Aurore v času KV tekmovanj tako pogoste. Ko pa si jo želim na 2m, pa je ni od nikoder :P :P .

73 Damjan S52W

P.S.
Janez TNX QSO na 6m
s52w
 
Prispevkov: 517
Pridružen: 07 Nov 2004, 15:38
Kraj: Črnomelj

Re: Nov OM Power HF/6m linearni ojačevalec OM1500

OdgovorNapisal/-a s53v » 18 Jun 2012, 15:59

Adi Hojla !

Glede izračuna sem napisal, da je hipotetetičen velja bolj za "big gunne" ki drgnejo 150 in več zvez na minuto,upošteval sem samo 24ur
in ne 48/36 ur kolikor traja kontest , te postaje pa običajno na sprejemu kar nekaj pokurijo. Jaz imam samo od solo FT2k kar toplo v PPS-u.

Imaš prav glede primerjave z ostalimi potrošniki energije vendar si z večanjem teh moči samo ustvarjamo težave. Tako kot je ni in ne more biti konca. Si predstavljaš kako fletno bi bilo na bandu,če bi vsi imeli QRP-je. Nobenih strašnih sprejemnikov z najboljšim IP3, roofingov, mehanskih in kristalnih filtrov v kaskado ne bi potrebovali.Sluh bi se izboljšal in razni motilci ekspedicij sploh nebi prišli do izraza.Razumem, da rabimo KW za delo preko lune, ne pa da s 2KW Up drgnemo v CQ ZRS. Tudi tekmovanja v bistvu niso regularna ,ker je nemogoče kontrolirati posameznika če res dela znotraj kategorije ,ki jo prijavlja. Pri formuli I je točno predpisano, merljivo in seveda sankcionirano.

Razlika med nami in ostalimi potrošniki energije je edino, da se mi deklariramo kot amaterji in da naj nam bi bil hobi v užitek.

Povsod in predvsem pri avtomobilih gre trend k manjši porabi mi amaterji pa smo čezdalje večji kurjači. Je to kakšen tehnični napredek.??
Ni naključno, da nas je Matjaž S53MV okrcal z brontozavri.

Še enkrat povdarjam kot sem napisal- malo v razmislek.

lp/73 S53V
janez
s53v
 
Prispevkov: 596
Pridružen: 04 Dec 2003, 08:06
Kraj: Ljubljana

Re: Nov OM Power HF/6m linearni ojačevalec OM1500

OdgovorNapisal/-a s52ab » 18 Jun 2012, 17:20

Za kontrolo: naj vam kdo od bližnjih kakih par minut gleda na el. števec, ki meri porabo el. energije, medtem ko delate CW ali SSB v tekmovalnem stilu s polno močjo.... :wink:
...lahko tudi 1.5 KW
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Nov OM Power HF/6m linearni ojačevalec OM1500

OdgovorNapisal/-a s57ad » 18 Jun 2012, 17:40

Hojla Janez,

zanimivo razmišljanje, dejanska slika je še hujša - upoštevaj vsaj 20 M/M postaj, ki nimajo le po en ojačevalec po obsegu, ampak imajo na vsakem bandu še eno ali dve mult postaji, vsako opremljeno z linčijem, tj. 12 do 18 ojačevalcev. M/S postaje so včasih opremljene še bolje - poleg nekaj mult postaj na drugih bandih še dve ali tri, ki množilce pobirajo na Run obsegu. Sem to opazil/doživel že pred 30+ leti, npr., recimo v nekem WAE CW tekmovanju. Sedel sem na mult postaji, mislim, da na 40m in vrtel skalo. Pa slišim UP2BAS s politehnične fakultete v Kaunasu na začetku banda nabijati CQ. Pomaknem se malo više, slišim UP2BAS, kako se javlja nekem množilcu. Še malo više UP2BAS sprejema QTCje od nekega USAta, pa še malo više skuša prebiti neki pile-up. Poleg tega so množilce iskali & pobirali še na drugih bandih, vsepovsod pa signal, da te vrže na tazadnjo...

Problem moči je starejši in star skoraj toliko, kot je staro radioamaterstvo. Ameriški FCC je v zgodnjih 50-ih napravil kontrolo pri radioamaterjih, našli so marsikoga, ki ni imel samo kW inputa, kolikor so jim tedaj pravila dovoljevala, bilo je nekaj posameznikov, ki so tedaj, v 50-ih, imeli tudi 10kW (saj si slišal za izraz "California Kilowatt")? Nekaj podobnega je Zvezna uprava za radijski promet napravila konec 50-ih v Jugoslaviji, spominjam se, da je nekaj znanih hamov iz LJ (pa tudi drugje po YU) plačalo kazen, ker je input oddajnika bil 227W in ne dovoljenih 200W... No, tedaj so ti kilovati bili plod tehničnega znanja, danes pa odideš v štacuno, plačaš, pa imaš doma kakšen OM3500 (ali še kaj več), čeprav ne znaš niti varovalke zamenjat, če jo ven rukne :D

Sem se pa iz tistih starih, zlatih časov spomnil anekdote, ki pa nima nobene zveze z močjo oddajnika. Neki USAt si je napravil 3 el yagi za 20m, ki je po njegovih prvih vtisih kazala izvrstno usmerjenost - korespodenta je lahko priklical le, če je antena bila obrnjena v njegovo smer. Po enem tednu vnetega DXanja pa je z novo pridobitvijo in poklofanimi DXi hotel pohvaliti na AM netu na 40, in pri tem ugotovil, da je ves čas imel na oddajnik priključen dipol za 7 MHz!

Pred 30+ leti si s TH6DXX ali s kakšnim 2 el quadom bil kralj obsega (oziroma zgornjih bandov), na 80 in 40 so kraljevale W3DZZ, morda kakšen polnovalni dipol in kakšna GP (z GP za 40m si tudi že bil kar kralj obsega). Poglej, koliko je danes 30 - 40m visokih antenskih stolpov, stackov za zgornje bande. Na 40 je 4sq že prešvoh, imeti moraš vsaj shorty forty. Ljudje imajo 4sq za 80 in 160, za 80 imajo ljudje (tisti, ki imajo denar in prostor, seveda) 2 ali celo 3 el yagice... Pred 30+ leti smo o takšnih antenskih sistemih lahko le sanjali...

Aja, med starim SB220 workhorse in med OM3500 je le 3 dB razlike (s tem, da OM3500 pokuri seveda znatno več elektrike), ostalo razliko v jakosti signalov lahko pripišemo antenam. Jaz pšroblema ne vidim toliko v linčijih samih po sebi, temveč v te, da bi nekdo iz ojačevalca izcedil še zadnje milivate, pa ima s prevzbujenim ojačevalnikom "brke" na vsakih nekaj kHz, splatterje in kaj vem kaj še vse, skratka, namesto lepega, čistega signala ima širokopasovni motilec... Ja, pa zvrhan ego. "Kaj, jaz da motim in špricam? Kje pa, za linear sem plačal 7 000€ (ali še več), s tako kvalitetno škatlo jaz že ne morem špricat!"

73, Mirko, S57AD
Uporabniški avatar
s57ad
 
Prispevkov: 415
Pridružen: 17 Apr 2004, 17:40

Re: Nov OM Power HF/6m linearni ojačevalec OM1500

OdgovorNapisal/-a s57ad » 18 Jun 2012, 18:16

s52ab napisal/-a:Za kontrolo: naj vam kdo od bližnjih kakih par minut gleda na el. števec, ki meri porabo el. energije, medtem ko delate CW ali SSB v tekmovalnem stilu s polno močjo.... :wink:
...lahko tudi 1.5 KW


Brez gledanja na števec:

1.5 KW linear potegne cca 15A * 220 V = 3300W,
postaja s 100W outputa okrog 250W,
Računalnik 300W,

skupaj 3850W. No, povprečna poraba je malo manjša, saj nisi ves čas na oddaji...
Uporabniški avatar
s57ad
 
Prispevkov: 415
Pridružen: 17 Apr 2004, 17:40

Re: Nov OM Power HF/6m linearni ojačevalec OM1500

OdgovorNapisal/-a S51AY » 18 Jun 2012, 19:03

Če kdo išče alternativno rešitev tega problema, evo contest (a ni lep ?):

Slika

Brez Gigawatov, antene so nam pa že tako znane. :D
73 de Arpi-S51AY , HSC#1267, CTC#2268, EPC#3826, FH#1448, DMC#2139, 30MDG#3904, BDM#0288, TRC#005SLO, NDG#0851, HPC#451, ERC#0989
http://www.qrz.com/db/S51AY
Uporabniški avatar
S51AY
 
Prispevkov: 1149
Pridružen: 01 Jan 2006, 11:01
Kraj: Lendava

Re: Nov OM Power HF/6m linearni ojačevalec OM1500

OdgovorNapisal/-a S57GB » 18 Jun 2012, 19:43

se popolnoma strinjam in poistovetim z Janezom.moje postaje nabirajo prah, ker s s vojimi 100w itak nimam šans proti kilowatarji.no za lokalni čvek bi pa itak lahko na ročno postajo delal.
73 de Boštjan S57GB
antena je važna!
Uporabniški avatar
S57GB
 
Prispevkov: 271
Pridružen: 12 Mar 2006, 11:05
Kraj: LJ-Podgorica-JN76HC

Re: Nov OM Power HF/6m linearni ojačevalec OM1500

OdgovorNapisal/-a s57ad » 18 Jun 2012, 20:30

S57GB napisal/-a:se popolnoma strinjam in poistovetim z Janezom.moje postaje nabirajo prah, ker s s vojimi 100w itak nimam šans proti kilowatarji.no za lokalni čvek bi pa itak lahko na ročno postajo delal.


Tudi jaz delam le s 100W, kW ojačevalnike lahko občudujem le na slikah - pri moji pokojnini o linčijih ne smem niti sanjati, vendar pa nimam nič proti tistim, ki jih uporabljajo, če jih uporabljajo tako, kot se spodobi (čist signal). S 100W mi je že nekajkrat uspelo priklicati kakšnega DXa pred postajo, ki je uporabljala desetkrat - petnajstkrat večjo moč kot jaz - kot žarčenja moje antene je v tistem trenutku pač proizvedel močnejši signal kot pa antena tistega z večjo močjo. Marsikaj je odvisno od propagacij, lokacije, itd. Spominjam se, da sem pred leti RCC (čvekal) na CW z žal že pokojnim Royem, ZS6QU, ki je s 100W (IC735) in preprosto žično anteno (mislim, da je na 20m uporabljal poševni dipol) imel s hribčka v Johanesburgu 2 S stopnji močnejši signal kot pa njegov brat (ZS6A**- kompleten klicni znak mi je trenutno izpuhtel iz spomina), čeprav je brat uporabljal FL2100 ojačevalec (morda 600W) in 3 el tribander).

Razburjati se zaradi tega, ker nekdo uporablja kW je podobno neplodno, kot razburjati se nad nekom, ki ima 30m s stackom 5 - 6 elementnih yagi, jaz pa le windom anteno na 8m višine...
Uporabniški avatar
s57ad
 
Prispevkov: 415
Pridružen: 17 Apr 2004, 17:40

Re: Nov OM Power HF/6m linearni ojačevalec OM1500

OdgovorNapisal/-a s52ab » 18 Jun 2012, 21:37

s57ad napisal/-a:
s52ab napisal/-a:Za kontrolo: naj vam kdo od bližnjih kakih par minut gleda na el. števec, ki meri porabo el. energije, medtem ko delate CW ali SSB v tekmovalnem stilu s polno močjo.... :wink:
...lahko tudi 1.5 KW


Brez gledanja na števec:

1.5 KW linear potegne cca 15A * 220 V = 3300W,
postaja s 100W outputa okrog 250W,
Računalnik 300W,

skupaj 3850W. No, povprečna poraba je malo manjša, saj nisi ves čas na oddaji...


Še enkrat po domače Mirko: poglej oz. negdo drug ti bo moral opazovati, kako hitro se vrti števec v tem primeru... :wink: Najbolje vklučit 1.5KW...
Ne sklepaj prehitro. Praksa te bo morda presenetila... :D
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Nov OM Power HF/6m linearni ojačevalec OM1500

OdgovorNapisal/-a s57a » 19 Jun 2012, 07:08

Verjetno bi morala biti ta debata pod RAZNO, še boljše pa ob šanku.
Pa vseeno..... kar zbode me na dxclustru: WKD WITH 100 W ONLY in to na višjih bandih. Taka izjava pove vse o znanju
operaterja. Ta je še boljša: Ta teden nisem nič poklofal, ker mi ni delal DXCLUSTER.
Kot ECO-HAM so moji QRO-ji narejeni s tetrodami... pobuda za KW= 5W........ 100-5=95 (prihranek) HI
Na CW naj bo ojačevalnik v C, najvec B in ne v AB klasi............................................ ( prihranek)
Kot cw OP uporabljam na enem bandu QRO s FETi v E klasi, izkoristek preko 90% ( prihranek)
Več poslušam kot v prazno nabijam ..................................................................... ( prihranek)
BIG GUNS... prihranijo ogromno, saj so več ali manj vsi brez imen in QTH-jev, imajo le 59 ali 5nn ( prihranek)

Če uživaš v klicanju DXov v pile-upih, lahko za ceno klicanja ..eno uro s QRO-jem...kličeš istega 10 ur ali več s 100 W oz.
100 ur ali več z 10 W.
Sedaj veste zakaj mi ostaja toliko denarja!

Janezovim izračunom zaupam. Bil je moj učitelj laboratorijskih vaj in to še v časih, ko smo inštrumente več ali manj
lahko samo gledali. Na tak način nismo nič skurili. ( prihranek)

73 Boris, s57a .........aja krajši CALL (prihranek)
s57a
 
Prispevkov: 48
Pridružen: 08 Okt 2004, 06:18
Kraj: Nova Gorica

Re: Nov OM Power HF/6m linearni ojačevalec OM1500

OdgovorNapisal/-a s57ad » 19 Jun 2012, 11:36

s52ab napisal/-a:Še enkrat po domače Mirko: poglej oz. negdo drug ti bo moral opazovati, kako hitro se vrti števec v tem primeru... :wink: Najbolje vklučit 1.5KW...
Ne sklepaj prehitro. Praksa te bo morda presenetila... :D


Pri porabi same postaje sem se malo uštel, nekatere postaje znajo biti zelo požrešne: IC775 na oddaji troši 700W.

Glede gledanja števca - linearja nimam, imamo pa 350l bojler, ki troši kar veliko. Kadar poženemo pralni stroj, moramo bojler izključit, sicer nam 15A varovalko hladno vrže ven. Kako se števec pri maksimalni porabi vrti, sem pa tudi že imel priložnost opazovati...
Uporabniški avatar
s57ad
 
Prispevkov: 415
Pridružen: 17 Apr 2004, 17:40

Linearji

OdgovorNapisal/-a s57ad » 19 Jun 2012, 12:08

s57a napisal/-a:Verjetno bi morala biti ta debata pod RAZNO, še boljše pa ob šanku.
Pa vseeno..... kar zbode me na dxclustru: WKD WITH 100 W ONLY in to na višjih bandih. Taka izjava pove vse o znanju
operaterja. Ta je še boljša: Ta teden nisem nič poklofal, ker mi ni delal DXCLUSTER.
Kot ECO-HAM so moji QRO-ji narejeni s tetrodami... pobuda za KW= 5W........ 100-5=95 (prihranek) HI
Na CW naj bo ojačevalnik v C, najvec B in ne v AB klasi............................................ ( prihranek)
Kot cw OP uporabljam na enem bandu QRO s FETi v E klasi, izkoristek preko 90% ( prihranek)
Več poslušam kot v prazno nabijam ..................................................................... ( prihranek)
BIG GUNS... prihranijo ogromno, saj so več ali manj vsi brez imen in QTH-jev, imajo le 59 ali 5nn ( prihranek)

Če uživaš v klicanju DXov v pile-upih, lahko za ceno klicanja ..eno uro s QRO-jem...kličeš istega 10 ur ali več s 100 W oz.
100 ur ali več z 10 W.
Sedaj veste zakaj mi ostaja toliko denarja!

Janezovim izračunom zaupam. Bil je moj učitelj laboratorijskih vaj in to še v časih, ko smo inštrumente več ali manj
lahko samo gledali. Na tak način nismo nič skurili. ( prihranek)

73 Boris, s57a .........aja krajši CALL (prihranek)


Se strinjam, debata bolj sodi pod Razno :)

Glede prihrankov - šparat je treba, pa naj stane, kar hoče! :D

73, Mirko S57AD
Uporabniški avatar
s57ad
 
Prispevkov: 415
Pridružen: 17 Apr 2004, 17:40

Naslednja

Vrni se na Tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 16 gostov

cron