Linearji, 10W, 0,1W in poraba energije

Vse o radioamaterski tehniki

Moderator: s55o

Re: Nov OM Power HF/6m linearni ojačevalec OM1500

OdgovorNapisal/-a s52ab » 19 Jun 2012, 12:36

s57ad napisal/-a:
s52ab napisal/-a:Še enkrat po domače Mirko: poglej oz. negdo drug ti bo moral opazovati, kako hitro se vrti števec v tem primeru... :wink: Najbolje vklučit 1.5KW...
Ne sklepaj prehitro. Praksa te bo morda presenetila... :D


Pri porabi same postaje sem se malo uštel, nekatere postaje znajo biti zelo požrešne: IC775 na oddaji troši 700W.

Glede gledanja števca - linearja nimam, imamo pa 350l bojler, ki troši kar veliko. Kadar poženemo pralni stroj, moramo bojler izključit, sicer nam 15A varovalko hladno vrže ven. Kako se števec pri maksimalni porabi vrti, sem pa tudi že imel priložnost opazovati...


Pusti bojler, pralni stroj in podobno. Pri teh zadevah se ima števec čas zavrtet. Kot vem in vsi drugi tudi, vemo kaj poganja obstoječe števce porabe el. energije. Da bi se tisti disk zavrtel in s tem tudi številčnica, mora biti poraba kolikor toliko konstantna. Recimo kako sekundo vsaj ali več. Smo bližje ? Tako, da tiste naivne izjave: jaz bi vse iznad 100W prepovedal, niti niso potrebne glede potratnosti. Fantje, kar se porabe elektrike tiče, se ne sekirajte pri delu s KWti. Obstoječe merilne naprave so, vsaj za sedaj, zelo "lene" in vam pri goltanju elektrike iz omrežja, ne bodo pokazale realnega stanja. Več ali manj, le za tok, ki teče v stanju mirovanja (gretje lamp in podobno). Ostala poraba bo vsekakor manjša od realne ! Še enkrat pravim, da se vsak lahko v to prepriča in ne na vse načine ekskivira.
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Nov OM Power HF/6m linearni ojačevalec OM1500

OdgovorNapisal/-a s53v » 19 Jun 2012, 14:29

s52ab napisal/-a:
s57ad napisal/-a:
s52ab napisal/-a:Še enkrat po domače Mirko: poglej oz. negdo drug ti bo moral opazovati, kako hitro se vrti števec v tem primeru... :wink: Najbolje vklučit 1.5KW...
Ne sklepaj prehitro. Praksa te bo morda presenetila... :D


Pri porabi same postaje sem se malo uštel, nekatere postaje znajo biti zelo požrešne: IC775 na oddaji troši 700W.

Glede gledanja števca - linearja nimam, imamo pa 350l bojler, ki troši kar veliko. Kadar poženemo pralni stroj, moramo bojler izključit, sicer nam 15A varovalko hladno vrže ven. Kako se števec pri maksimalni porabi vrti, sem pa tudi že imel priložnost opazovati...


Pusti bojler, pralni stroj in podobno. Pri teh zadevah se ima števec čas zavrtet. Kot vem in vsi drugi tudi, vemo kaj poganja obstoječe števce porabe el. energije. Da bi se tisti disk zavrtel in s tem tudi številčnica, mora biti poraba kolikor toliko konstantna. Recimo kako sekundo vsaj ali več. Smo bližje ? Tako, da tiste naivne izjave: jaz bi vse iznad 100W prepovedal, niti niso potrebne glede potratnosti. Fantje, kar se porabe elektrike tiče, se ne sekirajte pri delu s KWti. Obstoječe merilne naprave so, vsaj za sedaj, zelo "lene" in vam pri goltanju elektrike iz omrežja, ne bodo pokazale realnega stanja. Več ali manj, le za tok, ki teče v stanju mirovanja (gretje lamp in podobno). Ostala poraba bo vsekakor manjša od realne ! Še enkrat pravim, da se vsak lahko v to prepriča in ne na vse načine ekskivira.



Hojla vsem !

Strinjam se, da ta debata sodi v drugo rubriko. Ko sem sprožil debato sem predvsem pomislil na ekološko plat problema . Mogoče malo profesionalne deformacije.!?? Naša firma veliko sodeluje z elektrodistribucijami in institucijami znanja ,kjer so trenutno glavna tema "Pametna omrežja" ali Smart Gridi. http://www.smartgrids.si/index.php/sl/ tako, da se včasih že malo pretirava. Poanta pa je, se z moderno tehnologijo išče prihranke in racionalna izraba energije tako pri potrošniku kot tudi pri razpršenih virih.

Moderni( Smart-pametni) števci energije se razen tega, da se lahko daljinsko odčitavajo tudi uporabljajo kot koncentratorji za druge naprave kot. npr. kalorimetri na radiatorjih. Skratka trend gre v smer,da se bo lahko tudi doma nadzorovalo porabo in po potrebi izklapljalo določena bremena, če tisti hip ne bodo potrebna. Moderni števci,ki se vgrajujejo v Sloveniji proizvajalcev Iskra Emeco ali Landys Gyr reagirajo na mS( mili sekundne ) !!!!! in v Sloveniji je od 800 000 števcev po distribucijah zamenjano že preko 100 000 števcev. Še celo več, zaznavajo višje harmonske in merijo kvaliteto energije.Zato informacija o "lenih števcih" ne drži.Toliko glede števcev.

Pri amaterjih sem z mojim sporočilom želel samo v razmislek prikazati ekološko sliko in koliko relativno ti 2KW Up
linčiji doprinesejo k "onesnaževanju". Tisto koliko vagonov premoga se pokuri za MW/h in "prazen nič" mislim, da je prepričljiv primer.

V energetiki se govori o Smart Gridih, na cestah o Smart Road-ih" , doma o "Smart Home", " ,pametnih avtomobilih ,.... skratka povsod se išče prihranke,kje bi se dalo energijo bolj racionalno izkoristiti. Mi pa nič !!! Ali res ne znamo ???

Pri radioamaterjih,ki bi morali biti pa najnaprednejši in najbolj ozaveščeni pa gremo s temi silnimi 2KW Up popolnoma v drugo smer. Razumem, da nekdo vloži premoženje v to, da je najglasnejši na bandu, krasen občutek je imeti Pile up 150 QSO/h ampak zavedati se mora, da bo to naredil potem njegov konkurent in sosed in zadevi ni konca. Na koncu bo pripeljal do doma še 20KV daljnovod z 100MVA transformatorjem in ko bo takih 100 bodo ob vsakem večjem contestu zalaufati prečrpovalno elektrarno Avče. Kaj res ne moremo razmišljati racionalno in ustaviti konje, kaj res ni meja ?? Ustvarili smo mini H.A.R.P . Le kdaj se bo pri nas pojavil " Smart ham " ??

Malo za razmislek sem omenil tudi H.A.R.P .http://en.wikipedia.org/wiki/High_Frequ ... ch_Program
kjer se eksperimetira z ionosfero na frekvencah od 2.8 do 10MHz z močjo 3.6MW.(The HAARP project directs a 3.6 MW signal, in the 2.8–10 MHz region of the HF (high-frequency) band, into the ionosphere. The signal may be pulsed or continuous.)

Ali ni to nenavadno blizu našim frekvencam in skupni moči,ki jih mi amaterji impulzno spuščamo v zrak v contestih CQ WW , CQ WPX in podobno predvsem zaradi 2KW Up linčijev. Če preberemo vse strokovne in nestrokovne reakcije na H.A.R.P. si lahko vsak ustvari svoje mnenje.

Podal in nakazal sem sicer mejne primere nočem in ne želim pa nobenemu soliti pamet zato z moje strani zaključujem debato.

73/ S53V
Janez
janez
s53v
 
Prispevkov: 596
Pridružen: 04 Dec 2003, 08:06
Kraj: Ljubljana

Re: Nov OM Power HF/6m linearni ojačevalec OM1500

OdgovorNapisal/-a s52ab » 19 Jun 2012, 15:35

Zakaj tema ne bi sodila sem, saj se ne pogovarjamo o zelju in salati ? Razumem pa, da tema marsikomu ne odgovarja.

Se pravi, da je od 800.000, 700.000 števcev še vedno klasičnih... Ne vem zakaj ne bi nekih zadev razčistili. Torej, dela se na tem, da bo poraba električne energije povsod, optimalno izmerjena. Upamo samo lahko, da ne bo podobnih težav, ki nastopajo pri teh merilcih na radiatorjih.

Tudi okoli H.A.A.R.P.a (gre za GW), je bila na tem forumu ze sprožena tema, ki ima zelo dobro obiskanost. Vsak si naj sam ustvari mnenje, ko zadevo kolikor toliko širše(!) prouči.

Kar se tiče "ekološkega" hamovstva, pa imam čisto vest :wink:

Pa brez zamere, lepo prosim !

:)
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Nov OM Power HF/6m linearni ojačevalec OM1500

OdgovorNapisal/-a S51AY » 19 Jun 2012, 15:35

Hehe, prihranki... Najenostavneje bi bilo ob vrtljivi plošči števca namestiti dodaten močan magnet za zaviranje, pa bi se plošča počasneje vrtela.
Samo... kaj će bi se začela vrteti v obratni smeri ? :D Elektro mi tega ne bi plačal, samo prevaro bi odkrili. :D
Seveda to ni možno, samo se šalim. Ideja je pa dobra, to morate priznati... :P
73 de Arpi-S51AY , HSC#1267, CTC#2268, EPC#3826, FH#1448, DMC#2139, 30MDG#3904, BDM#0288, TRC#005SLO, NDG#0851, HPC#451, ERC#0989
http://www.qrz.com/db/S51AY
Uporabniški avatar
S51AY
 
Prispevkov: 1149
Pridružen: 01 Jan 2006, 11:01
Kraj: Lendava

Re: Nov OM Power HF/6m linearni ojačevalec OM1500

OdgovorNapisal/-a s52ab » 19 Jun 2012, 15:57

S51AY napisal/-a:Hehe, prihranki... Najenostavneje bi bilo ob vrtljivi plošči števca namestiti dodaten močan magnet za zaviranje, pa bi se plošča počasneje vrtela.
Samo... kaj će bi se začela vrteti v obratni smeri ? :D Elektro mi tega ne bi plačal, samo prevaro bi odkrili. :D
Seveda to ni možno, samo se šalim. Ideja je pa dobra, to morate priznati... :P


:D drži Arpi. Tudi to se je dogajalo. Pa tudi to, da so jih nekateri pozabili pravočasno odstranit... :-?
73,Jože - S52AB - http://lea.hamradio.si/~s52ab/ ... ni toliko važno kaj kdo reče ali zapiše, za narod je zelo važno, kdo to reče ali zapiše.
Uporabniški avatar
s52ab
 
Prispevkov: 510
Pridružen: 12 Mar 2006, 21:13
Kraj: Novo mesto

Re: Nov OM Power HF/6m linearni ojačevalec OM1500

OdgovorNapisal/-a s57a » 19 Jun 2012, 18:06

Debata vsekakor sodi pod tehniko, le prvi naslov je bil OM linearni ojačevalec.
Torej tisti na AM in FM so pošteni plačniki, ostalim pa delno častijo štrom drugi.
Nič hudega, saj tudi eni hodijo po urejenih pločnikih več kod drugi.. pa se vse pogliha.
O tem ne bom več, da ne bo kdo rekel, da koga ZDBavam.

73 & mni DX , Boris s57a
s57a
 
Prispevkov: 48
Pridružen: 08 Okt 2004, 06:18
Kraj: Nova Gorica

Re: Nov OM Power HF/6m linearni ojačevalec OM1500

OdgovorNapisal/-a S53K » 19 Jun 2012, 20:44

Janez,

Ma se boš moral odločit, še nedolgo nazaj si me spraševal za ceno ojačevalca :-)
73 Simon, S53K
Uporabniški avatar
S53K
 
Prispevkov: 332
Pridružen: 02 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN75RX

Re: Nov OM Power HF/6m linearni ojačevalec OM1500

OdgovorNapisal/-a s53v » 19 Jun 2012, 22:17

S51D napisal/-a:Janez,

Ma se boš moral odločit, še nedolgo nazaj si me spraševal za ceno ojačevalca :-)


PS. Drži Simon pa ne samo pri tebi čeprav imaš precej manjšo moč od OM1500, tudi kje drugje :D , je pa nerealno da po težavah,ki jih imam s sosedom že s 100W o tem razmišljam. Sem pa tudi v začetku debate napisal:

Res krasna in profesionalna izdelava , ni kaj. Kar imel bi ga . Sem se pa ob tem oglasu malo zamislil.In to v smeri ekologije in onesnaževanja okolja.Izrazil bom pač svoje osebno mnenje,ki ni nujno, da se kdo z njim strinja. Da vržem kost v premislek.

Res sem se zamislil,ko sem vzel svinčnik in si malo preračunal,čeprav z zelo velikim približkom !! :roll:



lp/73 S53V sedaj pa res konec z moje strani na to temo
janez
s53v
 
Prispevkov: 596
Pridružen: 04 Dec 2003, 08:06
Kraj: Ljubljana

Re: Nov OM Power HF/6m linearni ojačevalec OM1500

OdgovorNapisal/-a s57j » 20 Jun 2012, 12:04

Oprostite, ampak ob temle »ekološko« obarvanem varčevalnem predlogu mi gre močno na jok.

Zakaj izračune porabljene energije ustaviti pri tako imenovanih »linčijih« (ojačevalcih moči)?

Če radioamaterji ne bi postavljali stolpov za antene bi tudi veliko prihranili pri porabi energije. Martinovke, Bessemerke in ostale peči za proizvodnjo jekla tudi požirajo velike količine elektrike.

Če radioamaterji ne bi postavljali velikih velikoelementnih anten bi tudi veliko prihranili pri porabi energije. Elektroliza aluminija požre še velikokrat več elektrike kot tako imenovani »linčiji«.

Ker trkati na ekološko zavest ne bo dalo želenih rezultatov, je edina rešitev ukinitev DXCC programa in s tem DX-anja ter prepoved radioamaterskih tekmovanj v vzpostavljanju zvez. S tem avtomatsko ukinemo potrebo po »linčijih«, velikih antenskih sistemih in stolpih, po boljših postajah, katerih proizvodnja skupaj s proizvodnjo silicija in posledično čipov, procesorjev itd. tudi požira veliko elektrike. S tem sicer tvegamo izumrtje radioamaterjev in radioamaterstva, saj vemo, da so prav tekmovalci in DX-erji gonilna sila radioamaterstva. Oni, ali pa zaradi njih so razvili elektronski taster, potem takega z več spomini, boljše antene, ki imajo večji izkoristek, boljše prejemnike in razne filtre, razno razne računalniške programe, ki omogočajo razno razne stvari, da naprej sploh ne naštevam. Ampak, kot je nekdo že zapisal v tej temi: šparati je potrebno ne glede na to, koliko to šparanje košta.

Z naslednjo predpostavko ne želim nikogar žaliti ali zapostavljati, niti nisem zanjo delal kakršnihkoli raziskav po raznih rang listah.

Meni tale »ekološko« obarvani varčevalni predlog diši po nekom, ki v svojem radioamaterskem udejstvovanju ni dosegel kakih vidnih rezultatov in zdaj hoče vplivati tudi na druge, naj bodo povprečneži zaradi »ekologije«.

V kratki zgodovini samostojnih slovenskih radioamaterjev so se že nekajkrat pojavili predlogi takih operaterjev, naj se ne objavlja raznih rang in DXCC list, ker naj bi bili radioamaterji skromni in se ne hvalili s svojimi dosežki. Te liste naj bi tudi negativno vplivale na mlade, ker naj bi ne videli svoje perspektive v ravno teh rang listah zaradi tega, ker najbrž nikoli (ali vsaj v doglednem času ne bi mogli doseči in preseči dosežkov tistih, ki se s tem ukvarjajo že desetletja). In vsem vam je znano, da se S5 rang liste večkrat in dolgo niso objavljale predvsem v CQ ZRS in tudi na internetu in drugih medijih ne. Ni mi jasno, zakaj bi se prav radioamaterji morali sramovati svojih dosežkov, medtem, ko druge, predvsem športnike z veseljem gledamo in se vsi veselimo njihovih dosežkov, oni pa na ta račun služijo velike denarje.

Torej, jaz imam ojačevalec moči, ki na 3,5 MHz daje okrog 900 W, na višjih bandih pa manj, ga dokaj poredko uporabim za priklicanje kakega DX-a, v tekmovanjih pa ne. Zadnje čase se veliko ukvarjam z zbiranjem vojaških radijskih postaj, uporabljanih kadarkoli od kogarkoli na tleh Slovenije, zato klasično »klofarijo« malo zanemarjam. Zato pa imam veliko časa vklopljen spajkalnik, razne inštrumente in polnilce akumulatorjev, kar prestavlja večino porabe električne energije pri mojem radioamaterskem udejstvovanju.

Pri vseh velikih porabnikih energije se sam ne nameravam odreči katerikoli od mojih dejavnosti, ali zmanjšati njen obseg samo zaradi kvazi ekološkega obnašanja.

In prosim, naj bo tudi moje razmišljanje na to temo razumljeno kot: Da vržem dodatno kost v premislek.

LP Janez, S57J
s57j
 
Prispevkov: 242
Pridružen: 14 Mar 2004, 08:48

Re: Nov OM Power HF/6m linearni ojačevalec OM1500

OdgovorNapisal/-a s57ad » 20 Jun 2012, 13:10

Cenim in spoštujem Janezovo (S53V, ex YU3CV) skrb za čisto okolje, obenem pa menim, da radioamaterji nismo tako hudi grešniki, kot njegovi izračuni porabe energije kažejo. Kar radioamaterji pokurimo elektrike, je pljunek v morje v primerjavi z megavatnimi radiodifuznimi postajami, ki poleg tega večinoma oddajajo 24/7 in ne le v 12 velikih contestih letno. Primarni namen TE Ušće pri Obrenovcu (Srbija) je bil napajanje oddajnikov Radia Jugoslavija (moči nekaj MW, če se prav spominjam), da ostalih ekstremno močnih radiodifuznih oddajnikov, ki se jih spominjamo s 40m obsega, niti ne omenjam.

Že pri prvih transatlantskih eksperimentih na 200m leta 1922 je na ameriški strani bil uporabljen kW oddajnik (in antenski sistem, ki se ga niti danes ne bi sramoval noben top-band fan). Omenjal sem tudi California Kilowatt epizodo, omenim lahko še YU3EY anekdoto - v klubu je omenil, da povprečni USA hami uporabljajo na 14 MHz kW in 3 el yagi, Martin (YU3AT) mu je pa rekel "Ti boš delal pa s 150W in GP anteno!". Res pa je, da je nekje do začetka 70-ih večina ojačevalcev bila plod tehničnega znanja tistega, ki je ojačevalec napravil in uporabljal. Danes ne potrebuješ nobebega znanja, ampak le dovolj debelo denarnico...

Jaz zastopam filozofijo "Delaj in pokaži, kaj znaš s tistim, kar imaš," v stigmatizaciji tistih, ki uporabljajo velike moči (in pri tem marsikdo res pretirava) pa vidim pogosto motiv kislega grozdja.

73, Mirko S57AD
Uporabniški avatar
s57ad
 
Prispevkov: 415
Pridružen: 17 Apr 2004, 17:40

Prejšnja

Vrni se na Tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 26 gostov