IC-R75

Vse o radioamaterski tehniki

Moderator: s55o

IC-R75

OdgovorNapisal/-a samo.s56ips » 22 Apr 2004, 13:26

POZDRAVLJENI!
Zanima me scanner IC-R75. Kolikor sem uspel razbrati iz tehnične dokumentacije, naj bi imel razpon od 0.03 - 30MHz + 50 - 54 MHz. Če ravno piše ponekod, da ima razpon od 0.03 - 60MHz. Tudi v UScomu mi niso vedeli natančneje pojasniti kako je s tem, kljub vsej prijaznosti sicer.
Zanima me, če ima kdo kakšno izkušnjo s tem sprejemnikom, oz. ali obstaja kakšna boljša alternativa kot nakup tega sprejemnika, ki sicer stane pri uscomu cca 190kSIT. Vesel bom vsakršne razjasnitve okoli frekvenčnega razpona tega sprejemnika, oziroma tudi splošnega mnenja iz prve roke, če ga kdo bolj podrobno pozna.
Lep pozdrav vsem!
samo.s56ips
 

Re: IC-R75

OdgovorNapisal/-a S55WT » 22 Apr 2004, 15:03

Pozdravljen

sprejemnika sicer nimam, verjamem pa, da si pogledal te strani:

http://www.icomamerica.com/receivers/ta ... 75main.asp
http://www.bonito.net/infos/xx_uni_R75.htm

Kolikor jaz to razumem, bi sprejemnik naj delal v celotnem pasu od 0,03 - 60MHz, le da (*) ne garantirajo (pojma nimam zakaj) delovanja na delu med 29,99 in 50MHz. Mogoče je ta del področja zaklenjen za delovanje, vendar se da brez problema odklenit, ker pišejo da je prvi taki sprejemnik, ki gre nad 30 Mhz, skozi celotno območje, do 54MHz.

73, Janko
Uporabniški avatar
S55WT
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 10 Mar 2002, 01:00
Kraj: Radenci JN86AP

OdgovorNapisal/-a samo.s56ips » 23 Apr 2004, 09:54

Zdravo Janko!
Najlepša hvala za odgovor, res je, sem si ogledal že prej prvo stran, ki jo navajaš in prišel do povsem enake ugotovitve, da verjetno "gre" sprejemnik po celem območju do 60 MHz, ob verjetno kakšnem manjšem (za to predvidljivem) posegu. Nisem pa seveda čisto prepričan. Baje so lani pri UScomu enega prodali in sem misli, če je kdo slučajno tukaj, ki ga je imel priložnost preizkusiti.
Sicer pa sem sam tudi včasih bil navdušen radioamater, naredil sem takrat tudi "C" kategorijo, v JLA pa sem bil aktiven telegrafist. Potem je prišla na vrsto družina in hiška in sem se poslovil od tasterja. Danes pa, ko imam stvari že kolikor-toliko poštimane, pa ugotavljam da mi telegrafija še vedno leži in tu in tam vključim "lisičarja"( ZRS) na 3.5 MHz in ugotavljam, da še nisem vsega pozabil. Zato me je zamikalo, da bi si nabavil vsaj kvalititen KV sprejemnik, scanner. Takole sem naletel na tegale IC- R75, vendar nimam nobenih referenc zanj iz "prve toke", če odštejem reklamo. Zato me zanima če ti, ali pa kdo drug, ima kakšnen dober predlog za soliden KV scanner. Mene je tukaj čas že malce povozil, ker so v teh 20 letih postale te zadeve bistveno drugačne od tistih do katerih sem jaz imel takrat dostop.
Kakorkoli, vesel bom vsakega koristnega nasveta za nakup KV scannerja. Mačka v žaklju (cena/kvaliteta)ne bi rad kupoval.
Hvala Janko za odgovor in lep 73 !
samo.s56ips
 

OdgovorNapisal/-a S55WT » 02 Maj 2004, 22:25

Pozdravljen,

nisem prej pogledal, da si mi odgovoril, pa vendar. Videl sem ceno tega sprejemnika. Če bi se jaz odločal, bi verjetno šel raje v nabavo kake rabljene radijske postaje. Drugače pa do prvega radiokluba nekje v soseščini in pridobiti dovoljenje za delo. Glede na to, da si opravil izpit za C kategorijo, ti pripada po sedanjih pravilih Cept I razred. Lažje je priti do tega, če imaš kako diplomo ali izkaznico, od opravljenega izpita. Stane 3.100 sit, bo pa verjetno nek strošek tudi z včlanitvijo v klub,...
Ne vem s katerega konca Slovenije si, če bi bil kje blizu nas, bi ti z veseljem pomagal.

73, Janko
Uporabniški avatar
S55WT
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 10 Mar 2002, 01:00
Kraj: Radenci JN86AP

OdgovorNapisal/-a s55z » 03 Maj 2004, 07:27

A ne! Pripada ti CEPT II.

Ima pa Janko popolnoma prav.

Rabljeno HF + 6m postajo dobiš že za 100 do 150 KSIT, pa večina ima še sprejem po celotnem KV od cca 100kHz do vsaj 30MHz... ter seveda 50 - 54 MHz...

Jaz sem svoj FT 767GX z modulom za 6m kupil za dobrih 100KSIT s tem, da sem moral usposobiti končno stopnjo. 100% delujoči so pa par 10 jurjev dražji...
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a samo.s56ips » 04 Maj 2004, 11:07

Lepo se zahvaljujem obema, S55WT in S57TDA, za koristen nasvet. V tem primeru je res boljše nabaviti transceiver. Problem je seveda, ker potem to (možnost oddajanja) vleče v aktivno delo na bandu, kar malce spremeni svari. Najprej pa se moram pozanimati kaj sploh pomeni, če ti pripada CEPTII. Oziroma, mogoče se neumno sliši, ali je potrebno za posest transceiverja (z radioamaterskimi območji) še vedno biti član kluba in imeti dovoljenje ze delo. Se moram torej ponovno aktivirati, tudi če ne mislim (še) uporabljati oddajnika , pa si hočem nabaviti recimo FT767GX, ali kaj podobnega, ker je cenovno ugodnejši od IC-R75?
Lep pozdrav obema!
samo.s56ips
 

OdgovorNapisal/-a s55z » 04 Maj 2004, 11:48

Nixie, ni potrebno da si član kluba ali ZRS-a, je pa priporočljivo že zaradi QSL biroja (recimo...). Vendar pa ZRS ureja papirologijo okoli dovoljenj, zato je najbolje, da se obrneš na sekretarja, Draga Grabenška, S59AR - popularno Arči, HI.

CEPT II pomeni, da v tujini, kjer je sprejet CEPT, lahko delaš (torej tudi oddajaš) na vseh frekvenčnih področjih NAD 30MHz, doma pa tudi na 1.8, 3.5, 10, 21 in 28 MHz z močjo do 300W, čemur se pri nas reče II. razred.

Med CEPTII in našim II. razredom je torej očitna velika razlika. Za CEPT II ne potrebuješ znanja CW in nimaš dovoljenja za delo na KV obsegih, za naš II. razred pa je potrebno znanje CW in delaš lahko na že omenjenih KV obsegih. Tebi, ki si naredil C klaso, pripada II. razred in CEPT II (žal samo ...). (Če pišem kakšne neresnice, naj me kdo popravi, :-? .)

Torej še enkrat, kupi si raje radijsko postajo, za papirologijo boš pa porabil okoli 4 tisočake SIT.
Ko te bo pa še malce bolj zagrabilo, boš pa hitro našel tudi klub, kjer boš dobil sorodne duše, :D .
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a S55WT » 04 Maj 2004, 12:18

Pozdravljen,
za nakup in posest transceiverja ne rabiš dovoljenj, potrebuješ pa ga za delo z njim. Torej, dokler boš samo sprejemal in poslušal ni problema z dovoljenji (če prav je tudi to delo z njim!), če pa te bo prijelo, da bi začel tudi oddajati, boš pa že poskrbel za dovoljenje. Tako da bi se jaz, na tvojem mestu, v vsakem primeru odločil za to varianto. Je pa kar sigurno, da če tako globoko razmišljaš v tej smeri, verjetno ne bo dolgo trajalo, da bomo dobili novega člana med radioamaterji :wink: .
73, Janko
Uporabniški avatar
S55WT
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 10 Mar 2002, 01:00
Kraj: Radenci JN86AP

OdgovorNapisal/-a samo.s56ips » 04 Maj 2004, 14:10

No, sedaj mi je stvar že bolj jasna. Najbolje bo torej, da premečem arhiv in poiščem svojo "diplomo" iz C kategorije, ki sem jo sicer opravil na Hrvaškem med služenjem vojaščine, potem pa uredim papirologijo. In seveda še ,hmm..hja.., prepričam svojo ženo kako in kaj :o :P
Zaenkrat pa se vama najlepše zahvaljujem za vajine informacije in dobre nasvete.
Lep pozdrav!
samo.s56ips
 


Vrni se na Tehnika

Kdo je na strani

Po forumu brska: Google [Bot] in 27 gostov