Vprašanja o DMR

Moderator: S56CT

Vprašanja o DMR

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 17 Dec 2022, 11:07

Tole čudo sem ravno začel spoznavat s pomočjo softverskega codeca, "prave" DMR postaje še nimam. Pogledal sem si PDF iz objave v tem delu foruma.

Imam par vprašanj:
1. Ali obstaja kakšna android aplikacija, ki bi omogočala uporabo DMR (rdeč vprašajček na priloženi sliki)?
2. Kaj je glavni namen "pogovorne skupine" ? To se mi zdi, kot bi pri klasični komunikaciji vnaprej izbral pokritost, oz. domet. Ali ni tako, da vsak želi priti kar najdlje?
3. Ali in če sploh se kaj uporablja DMR tudi direktno, mimo repetitorjev?
4. Zakaj je zvok tako slab (bolj retorično vprašanje) - na brzino posnetek, pa še en? Glede na to, da je to digitalna povezava, pa internet vmes, pa oh in sploh, bi človek pričakoval najmanj HiFi kvaliteto :lol:
Priponke
dmr-app.jpg
(99.43 KiB) Še ni prenešeno
Uporabniški avatar
s54mtb
 
Prispevkov: 336
Pridružen: 01 Apr 2014, 18:25
Kraj: JN75OT12LK Novo mesto

Re: Vprašanja o DMR

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 17 Dec 2022, 14:00

Še eno vprašanje: a je na 2m repetitor Mrzlica tudi na DMR ? Občasno se sliši nek podatkovni prenos, ki je v avdio (kot FM ali AM demoduliran signal) zelo podoben kot na 70cm DMR, vendar iz dekoderja pa ne pride nič ven.

mrzlica.jpg
mrzlica.jpg (15.06 KiB) Videno 2967 krat


Bom posnel, ko spet ujamem.
Uporabniški avatar
s54mtb
 
Prispevkov: 336
Pridružen: 01 Apr 2014, 18:25
Kraj: JN75OT12LK Novo mesto

Re: Vprašanja o DMR

OdgovorNapisal/-a S57XZ » 17 Dec 2022, 19:00

Repetitor na Mrzlici 2m je DMR.
Seznam repetitorjev in njihovo stanje: https://dmr.net.hamradio.si/
Odgovori na vprašanja:
1. Obstaja več aplikacij. Jaz uporabljam Droidstar.
2. Glavni namen pogovorne skupine je omejitev števila uporabnikov oz. kot si sam ugotovil vnaprej izprana pokritost, ki pa ni omejena z lokacijo. Probaj enkrat na hotspotu linkati grupo 91 pa še kako zraven. Zadeva postane neuporabna.
3. DMR se uporablja tudi direktno, isto kot simpleks na FM. Pogovorna skupina je 9.
4. Zvok na tvojih posnetkih je veliko slabši, kot na radijskih postajah. Pa tudi sam sem v živo poslušal preko tvoje spletne strani (Odlična spletna stran!) in je bila kvaliteta zvoka slabša, kot drugače. Lahko je slab sprejem ali pa softver. HiFi kvaliteta ne more biti že zaradi osnov, na katerih DMR deluje.
Poglej si Primožev video o DMR: https://www.youtube.com/watch?v=Etc-mhxisgw

73
Toni
S57XZ
 
Prispevkov: 47
Pridružen: 06 Jan 2002, 01:00

Re: Vprašanja o DMR

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 17 Dec 2022, 20:47

Tony, mny tnx za pojasnila.

Slabši sprejem je morda tudi zaradi 8 bitnega vzorčenja (RTLSDR).

Ne uporabljam nič od DMR, ampak samo predvajam, kar odda nekdo na 70cm, dekodirano preko emulacije kodeka. Slišim repetitor na Gorjancih in tistega za Mirno goro, ki je trenutno v S59DJR.
Uporabniški avatar
s54mtb
 
Prispevkov: 336
Pridružen: 01 Apr 2014, 18:25
Kraj: JN75OT12LK Novo mesto

Re: Vprašanja o DMR

OdgovorNapisal/-a S56CT » 21 Dec 2022, 22:52

Pozdravljen,

večino odgovorov si že prejel.

Kvaliteta zvoka je na tvojem webSDR precej slabša kot sem jo poslušal pri drugih. Razlog ugotavljaš sam.

Sicer tudi na postaji kvaliteta DMR ne dosega kvalitete FM-a. Na 12,5 kHz kanalu sta "stlačena" dva govorna kanala (time slota-TS), pasovna širina in vzorčenje, da rezultat.

Pogovorne skupine so lahko statične ali dinamične. Statične so vpisane na master strežniku za posamezen repetitor, kar za repetitor ali hotspot pomeni, da ko ima zvezo z mastrom in nekdo to TG aktivira, dvigne na TX vstopno točko in vse repetitorje ter hotspote, ki imajo statično vpisano pogovorno skupino na mastru.
V profesionalnem svetu master server igra en izmed repetitorjev. V ham svetu pa je master server računalniški strežnik, ki razume IP site connect protokol različnih proizvajalcev opreme in tudi doma narejenih MMDVM.
Pogovorne skupine so v grobem določene po MCC številki v telefoniji. 293 je tako slovenska pogovorna skupina, ki je statično vpisana na vseh repetitorjih na časovnem oknu 1. Z aktiviranjem TG 293 gredo na oddajo vsi S5 repetitorji, ki imajo statično vpisano to skupino. Na časovnem oknu 2 so vpisane regionalne pogovorne skupine, ki so izpeljane iz 293. Za dolenjsko regijo npr. 2937, ki je statično vpisana na mastru za S55DNM na Trdinovem vrhu, S55DBK (Mirno goro) itd.

TG9 ni povezana nikamor in na TS2 omogoča le lokalno uporabo repetitorja.

V zmogljiveših sistemih pri profesionalcih so kapacitete komunikacijskih kanalov na RPT lokacijah prilagojene glede na potrebe po komunikaciji preko več TG sočasno. DMR repetitorji različnih proizvajalcev med sabo niso kompatibilni tako kot v radioamaterskih omrežjih.

DMR repetitorji oddajajo tudi t.i. burst, ki je pomemben del funkcije roaming, na podlagi katere radijska postaja sama najde in izbere najmočnejši repetitor po signalu. Seveda mora biti postaja ustrezno nastavljena, poleg omrežja, saj se nekatere "celice" omrežja prekrivajo.
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

Re: Vprašanja o DMR

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 21 Dec 2022, 23:17

Hvala za razlago.

Trenutna antena je za 868 (2G mobilka) in je že tam veliko dB izgub. Zdaj, ko vidim, da stvar kar OK deluje, bom dal eno 3 elementno jagico proti Gorjancem, z ostalih strani pa bo pobirala tudi kaj iz lokala.

Tisti burst se pa lepo vidi na slapu.
Uporabniški avatar
s54mtb
 
Prispevkov: 336
Pridružen: 01 Apr 2014, 18:25
Kraj: JN75OT12LK Novo mesto

Re: Vprašanja o DMR

OdgovorNapisal/-a s53al » 07 Jan 2023, 21:23

Marko, še imaš dva DMR repetitorja v okolici.
Nevem, zakaj je RPT. Mirna gora že dlje časa nekje v Novem mestu in ne na lokaciji Mirna gora, kjer je že bil?
Če je problem samo internet vseeno lahko RPT deluje samo lokalno naTS 2.
Priponke
mirna gora.jpg
(56.69 KiB) Še ni prenešeno
s53al
 
Prispevkov: 120
Pridružen: 08 Mar 2004, 14:00
Kraj: Črnomelj

Re: Vprašanja o DMR

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 07 Jan 2023, 23:21

Jaz 100% nisem pravi naslov za taka vprašanja. Najbolje, da kontaktiraš sysop-a S56CT:
http://rpt.hamradio.si/?modul=lokacija&site=25

Kolikor mi je znano (ne me držati za besedo), pa je S55DBK v prostorih S59DJR.

73
Marko
Uporabniški avatar
s54mtb
 
Prispevkov: 336
Pridružen: 01 Apr 2014, 18:25
Kraj: JN75OT12LK Novo mesto

Re: Vprašanja o DMR

OdgovorNapisal/-a s53al » 08 Jan 2023, 21:19

Marko, prvi stavek je bil zate v smislu, ker "zbiraš" repetitorje za tvoj SDR, da nebo pomote :D
s53al
 
Prispevkov: 120
Pridružen: 08 Mar 2004, 14:00
Kraj: Črnomelj

Re: Vprašanja o DMR

OdgovorNapisal/-a s54mtb » 08 Jan 2023, 22:28

s53al napisal/-a:Marko, prvi stavek je bil zate v smislu, ker "zbiraš" repetitorje za tvoj SDR, da nebo pomote :D


OK, upam, da sem "polovil" vse, ki se pojavljajo v slapu:
dmr-rpt-jn75OT.jpg
(54.51 KiB) Še ni prenešeno


Eden na 438575kHz pa ni na seznamu, razen če gre za napako v tej tabeli pri Lisci in je dejansko na 70cm, ker na 2m se ne vidi nobenega signala na 145,575:
lisca1.jpg
(41.19 KiB) Še ni prenešeno


Če manjka še kateri, pa javi, da dodam.
Uporabniški avatar
s54mtb
 
Prispevkov: 336
Pridružen: 01 Apr 2014, 18:25
Kraj: JN75OT12LK Novo mesto

Re: Vprašanja o DMR

OdgovorNapisal/-a TilenS » 17 Feb 2023, 00:16

Ko je že ravno tema o DMR zadevah. Ali pri nas deluje kaj od DMR SMS funkcij? Nekaj sem se igral z "SMSGTE" ukazi ampak brez uspeha. Predvidevam da pač nismo povezani z GSM omrežjem?
LP Tilen
TilenS
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 05 Nov 2005, 11:51


Vrni se na DMR - Digital Mobile Radio

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost