S5-0059 Ljubljanski grad

Moderatorji: S57D, s55o, s55x, s50ld

S5-0059 Ljubljanski grad

OdgovorNapisal/-a s52o » 08 Jul 2012, 16:20

Drugi dan mednarodnega vikenda aktivacji gradov v Nedeljo 17.06.2012 sem aktiviral Ljubljanski grad, ki nosi WCA referenčno številko: S5-00059.

Slika
Slika

Grad je pisno prvič omenjen leta 1144 kot sedež koroških vojvod Spanheimov. Svojo prvotno obliko je grad zamenjal v 15. stoletju, ko je doživel povečavo (sklenjeno obzidje z ogelnimi stolpi in dvema vhodnima stolpoma, preko katerih so vodila dvižna vrata ter grajska kapela). V 16. in 17. stoletju so postopno nastali ostali objekti, ki mejijo na grajsko dvorišče in tvorijo sedanjo celoto grajskega poslopja. Zaradi upadanja upravnega pomena (na njem niso bivali vladarji oz. deželni upravniki z mnogimi pooblastili), pa tudi zaradi izgube strateškega pomena gradu z obzidjem, je vzdrževanje gradu postalo finančno breme, zato je počasi začel propadati.

Slika Slika
Slika

V začetku 19. stoletja so oblasti v gradu uredile kaznilnico in delno vojaško utrdbo in s tem zmanjšale priljubljenost zgradbe med prebivalci mesta.

Slika

Mestna občina Ljubljana je leta 1905 odkupila grad in na njem naselila prebivalce, ki so ostali prebivalci gradu do srede šestdesetih let 20. stoletja, ko so se pričele priprave na obnovo. Ob koncu 60-ih let 20. stoletja se je začelo več kot 35-letno obdobje obnavljanja gradu. V 90. letih 20. stoletja je grad zaživel predvsem v sklopu poročnih svečanosti, ki so jih mestne oblasti začele prirejati v prvi obnovljeni grajski stavbi.

Aktivacijo sem izvedel na grajskem griču, v neposredni bližini gradu, kjer je tudi spomenik puntarjem. Utaboril sem se na bližnji klopci, kjer sem na jasi postavil vertikalno anteno za KV in HB9 za 50 MHz.

Slika Slika
Slika

Aktivacijo sem izvedel na 7,14 MHz tako SSB kot CW. Na 7 MHz CW sva z Milošem S57D vzpostavila tudi QRP zvezo. Miloš je na svoji strani uporabljal home made " SPLINTER " RX/TX moči samo 485 mW. Celotna zveza je bila odtipkana na obeh straneh z ročnim tasterjem in obejestranskim raportom 599. Miloš je zvezo posnel in si jo lahko ogledate ali poslušate na njegovi FaceBook strani.

V tem času je potekalo tudi tekmovanje na 50 in 433 MHz, zato sem izkoristil priliko in uspešno zaključil aktivacijo po eni uri dela. V LOGu imam 65 QSO z sledečimi DXCC: S5, I, YO, UA, ON, EA, DL, US, G, SP, LY, EU, PA, LZ, OM, F , IS0, HB9, UA9 in SM.

Na koncu aktivacije me je obiskal Miloš - S57D in skupaj smo se povzpeli na obzidje gradu od kjer je lep razgled na mesto Ljubljana.

Slika
Slika

Z aktivacijo Ljubljanskega gradu sem izredno zadovoljen in se zahvaljujem vsem za spote in zveze.

73 & 11 de S57PZ - Zvone
s52o
 
Prispevkov: 406
Pridružen: 02 Sep 2004, 21:04
Kraj: Hotavlje JN76BC

Re: S5-0059 Ljubljanski grad

OdgovorNapisal/-a S57D » 08 Jul 2012, 16:29

Link na posnetek zveze:

http://www.youtube.com/watch?v=H9onM8uf ... plpp_video

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC


Vrni se na Poročila

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost