Vaja mobilnih enot URSJV - 21.06.2016 - ekipa S50ALJ

Razprave in objave o aktivnosti radioamaterjev ob nesrečah in nevarnostih

Moderatorji: S56ZM, s56g, S56CT

Vaja mobilnih enot URSJV - 21.06.2016 - ekipa S50ALJ

OdgovorNapisal/-a S56DE » 23 Jun 2016, 11:05

Uprava Republike Slovenije za jedrsko varnost je v sodelovanju z Upravo Republike Slovenije za zaščito in reševanje ter Slovensko vojsko dne 21. 6. 2016 izvedla vajo mobilnih enot v Vojašnici Kranj.

Sodelovale so naslednje mobilne enote: ELME, ZVD, NEK, enota Slovenske vojske, ARON ekipi Zveze radioamaterjev Slovenije in Ekipa za zveze CZ RS (EHI).

Osnovna cilja vaje sta:
- za enote: izvedba meritev ter primerjava rezultatov meritev med posameznimi enotami,
- za radioamaterje: podatkovni prenos odčitanih meritev.

V vaji je sodelovala ekipa S50ALJ, ki je na Upravi RS za jedrsko varnost sprejemala odčitane podatke meritev o dozi ter smeri sevanja.
V kranjski vojašnici je ekipa S50AKR odčitane podatke mobilnih enot pošiljala Ljubljano na URSJV.

Aktivirani sta bili regijski ARON ekipi in sicer ekipa S50AKR (Dejan – S56WDN, Radioklub Marmor Hotavlje) kot podporna mobilna enota na terenu ter ekipa S50ALJ (Lovro - S50LD in Denis - S56DE, Radioklub Triglav) na centru URSJV.
Iz ReCO Ljubljana so nas poklicali ob 08:31 in takrat sva se odpravila na sedež URSJV v Ljubljani.
Prihod na lokacijo je bil okrog 8:45 in po kratkem pogovoru z njihovim predstavnikom sva si ogledala razpoložljiv prostor in pričela s postavljanjem opreme.
Na parkirišču, pod oknom pisarne v kateri je bil predviden najin delovni prostor sva postavila anteno X50 za packet.
Ko sva postavila postajo za packet, sva na okensko polico s pomočjo kovinske škatle postavila še magnetno anteno za APRS. Vse okenske police in razno okovje na stavbi je ali iz aluminija ali Inoxa in zato magnet ni prijel nikjer.

Sicer to ni bila prva vaja URSJV v kateri so sodelovali radioamaterji, vendar je od prejšnje minilo precej časa in tako URSJV ni vedela kaj lako pričakuje od nas in kaj jim mi lahko nudimo, seveda tudi mi nismo vedeli kaj oni od nas pričakujejo oz. potrebujejo. Vseeno smo se zelo hitro ujeli in prenos podatkov s terena preko naših sistemov do njihove pisarne je hitro stekel.

Sistem smo zasnovali na podlagi zahtev:
- sprejem podatkov o meritvah od mobilne ekipe iz terena
- sprejem podatkov avtomatske merilne celice IJS - Reuter Stokes preko APRS telemetrije

Z mobilno ekipo smo se koordinirali s pomočjo UHF repetitorja Krvavec, S55UKV. Za komunikacijo preko Krvavca sta bili uporabljeni Icom IC-92D, ki sva jih tudi uporabljala za interno komunikacijo med nama v D-Star načinu.
Dogovorili smo se za uporabo PACKET - P2P povezave na VHF-u z uporabo WINLINK sistema in RMS Express programa.
Za Packet je bila na naši strani uporabljena postaja Kenwood TM-D710 in prenosnikom za RMS Express. Ker ima TM-D710 dva VFO-ja, se je prvega oz. A uporabljalo za prenos podatkov, drugega B pa tudi za občasno FM komunikacijo preko S55UKV.
Postaja Icom IC-229H je bila uporabljena za oddajo in sprejem APRS prometa s pomočjo AGWTracker programa. Kot rezerva je služila Kenwood TH-D72E.

Z obvestilom »VAJA – VAJA – VAJA« na repetitorju smo začeli z delom ter pri tem zaprosili, da je v času vaje prost. Po končani vaji smo obvestili uporabnike o končanju in sprostili repetitor. Pred samo vajo je Tilen - S56CT repetitor izklopil iz Echolink konference »Slovenija« ter ga po koncu tudi priklopil nazaj.

Povezava P2P je stekla brez posebnosti in elektronska sporočila smo izmenjevali tekoče.
Samodejna celica je pošiljala odčitane meritve vsakih 5 minut.
Vsa sporočila in odčitanja APRS telemetrije smo prenesli v Notepad in kot txt datoteko s pomočjo USB ključka prenašali v center URSJV, kjer so si sporočila prenesli na svoj sistem in iz njih pobrali potrebne podatke.

Vaja se je zaključila ob 14:00 in v temu času smo prejeli in predali okoli 60 avtomatskih meritev celice IJS in prenesli 6 sporočil, ki so jih poslali preko naših povezav.
Bili smo deležni pohvale za naše delo. Dejansko so bili prijetno presenečeni nad našim hitrim odzivom, organiziranostjo ter hitrostjo in kakovostjo informacij, ki smo jih prenašali.

Uporabljena oprema:
- Kenwood TM-D710
- Icom IC-229H
- Icom IC-92D 2x
- Kenwood TH-D72
- Baofeng UV-5R+
- Diamond X50 antena
- Micro magnetna antena
- Računalnik 2x
- Razno kablovje

Uporabljeni protokoli in programska oprema:
- Packet 1200 P2P – peer to peer
- APRS
- Winlink, RMS Expres
- AGWTracker

Lep pozdrav!
Ekipa S50ALJ, Lovro - S50LD in Denis - S56DE

ps. slike so objavljene na FB strani Radioklub Triglav
Denis, S56DE
S56DE
 
Prispevkov: 75
Pridružen: 22 Mar 2013, 19:22
Kraj: Ljubljana

Vrni se na ARON

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov

cron