"Testiranje" v sistemu ZARE, kršitve in globa

Razprave in objave o aktivnosti radioamaterjev ob nesrečah in nevarnostih

Moderatorji: S56ZM, s56g, S56CT

"Testiranje" v sistemu ZARE, kršitve in globa

OdgovorNapisal/-a s55o » 03 Apr 2015, 09:00

No, pa da vidite, kaj se zgodi, če "testirate" v sistemu ZARE brez primernih dovoljenj. Podobne kazni veljajo tudi za uporabo naših frekvenc brez veljavne licence!

http://www.akos-rs.si/odlocba-71033-1-2015-7

lp
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2522
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: "Testiranje" v sistemu ZARE, kršitve in globa

OdgovorNapisal/-a S57D » 03 Apr 2015, 12:38

Vem za koga gre. Model ni "testiral" samo ZARE, ampak je bill "pain in the ass" tudi v klicnem centru 113. Neštetokrat je bil opozorjen .... brez učinka. Zadnji čas je, da je pokasiral globo. V starih dobrih časih bi mu zaplenili še vso tehniko, pa kakšna vzgojna bi tudi priletela okoli kepe. Ima srečo, da je dobil samo položnico.

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: "Testiranje" v sistemu ZARE, kršitve in globa

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 03 Apr 2015, 13:09

Se mi je kar zdelo, da "pacient", mora biti "stari znanec".....
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: "Testiranje" v sistemu ZARE, kršitve in globa

OdgovorNapisal/-a s52kt » 03 Apr 2015, 13:10

Kot sem jaz pred časom nekje slišal mu je bila postaja že enkrat odvzeta (lahko, da je to 'rekla, kazala'), vendar je dobil novo...

73 Cveto - S52KT

PS.: ja, slišal sem ga pa še včeraj :roll:

dopisal ob 12,20 UTC: sem ga ravno sedaj na SOTA frekvenci (145.550) slišal...
ex YU3APO, ex YZ3APO, ex YT3KT
s52kt
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 26 Nov 2006, 21:30
Kraj: Bled

Re: "Testiranje" v sistemu ZARE, kršitve in globa

OdgovorNapisal/-a S51U » 03 Apr 2015, 14:32

Mislim, da dejstvo, da je človek psihični bolnik, malo spremeni zadevo.

Baje je nekoč delal dve fakulteti, ko ga je zadel avtobus z ogledalom se je njegovo življenje obrnilo.

Srečal sem ga pred desetimi dnevi in lahko rečem, da se poba ne zaveda kaj počne,ker ima v glavi kot pač ima.

Bogi... Sodišče pa staršem naloži globo, ne vem no... Marsikdo si jo zasluži mnogo prej kot pa on, pa ne odobravam tega, ampak tudi rešitev ni vzgojna, kar bi morala biti. On osebno ni sposoben nobenega dela.

Preperečiti nakup je tudi skoraj nemogoče, saj lahko preko Bolhe ali E-baya kupiš vse...

Bogi starši in on osebno...
S51U ( ex: S5041U, S52FB, YT3FB, YU3AXR )
Uporabniški avatar
S51U
 
Prispevkov: 368
Pridružen: 12 Jul 2006, 12:50
Kraj: JN75GX

Re: "Testiranje" v sistemu ZARE, kršitve in globa

OdgovorNapisal/-a s55o » 03 Apr 2015, 17:40

Dokler je fant opravilno sposoben, je žal, tudi če ni ravno pri pravi, odgovoren za svoja dejanja.
Kljub žalostnemu dejstvu nastanka te motnje.
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2522
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: "Testiranje" v sistemu ZARE, kršitve in globa

OdgovorNapisal/-a S56CT » 03 Apr 2015, 21:27

S51U napisal/-a:ampak tudi rešitev ni vzgojna, kar bi morala biti


Očitno je bila rešitev vzgojna, ker tega ne počne več.
Pred ukrepom AKOS-a je bil opozorjen neštetokrat in njegovo početje se je zaradi omenjenih razlogov dolgo časa toleriralo. Sicer je dobil najmanjšo možno kazen.
V tem trenutku, je meni osebno najpomembneje, da so ga uspeli umakniti s frekvenc kjer ni imel kaj početi.
Malokdo si lahko predstavlja kako moteče je, če te nekdo klicari za brezveze med intervencijami ali med sprejemom nujnih klicev.
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

Re: "Testiranje" v sistemu ZARE, kršitve in globa

OdgovorNapisal/-a s53al » 04 Apr 2015, 12:37

Mislim, da je AKOS v poročilu zamenjal TX z RX.
s53al
 
Prispevkov: 120
Pridružen: 08 Mar 2004, 14:00
Kraj: Črnomelj

Re: "Testiranje" v sistemu ZARE, kršitve in globa

OdgovorNapisal/-a S56CT » 04 Apr 2015, 12:42

AKOS je napisal prav, ker opisuje frekvenci repetitorja. Sprejemna je nizka, ravno obratno kot pri uporabniku.
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

Re: "Testiranje" v sistemu ZARE, kršitve in globa

OdgovorNapisal/-a s53al » 04 Apr 2015, 12:50

No, napisano sem očitno razumel napačno.
L.p
s53al
 
Prispevkov: 120
Pridružen: 08 Mar 2004, 14:00
Kraj: Črnomelj

Re: "Testiranje" v sistemu ZARE, kršitve in globa

OdgovorNapisal/-a S57GB » 04 Apr 2015, 14:06

pa se vprašajmo, če bo tudi tisti, ki mu je sprogramiral postajo, čeravno na njegovo željo in v vedenju , da tega ne sme, kaznovan!!!
in kdaj bo kdo stopil na prste preprodajalcem radioamaterskih postaj...predvsem kitajčkov...gasilcem in seveda tudi tistim, ki jim jih sprogramirajo.me zanima, če res samo gasilcem sprogramirajo!!
in ali ReCO in ostali pooblaščeni vedo, da se programirajo radioamaterske postaje??

v glavnem...mali človek je spet nasrkal

ne podpiram njegovega ravnanja...samo naj bi bili pred zakonom vsi enaki ane...
73 de Boštjan S57GB
antena je važna!
Uporabniški avatar
S57GB
 
Prispevkov: 271
Pridružen: 12 Mar 2006, 11:05
Kraj: LJ-Podgorica-JN76HC

Re: "Testiranje" v sistemu ZARE, kršitve in globa

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 04 Apr 2015, 15:53

Programiranje postaje na kakršnokoli frekvenco ni niti prepovedano niti kaznivo.
Tudi poslušanje ni prepovedano ali sankcionirano.
Seveda pa je oddaja brez dovoljenja za uporabljeno frekvenco kaznivo.
Večino postaj pa itak lahko programiraš sam na radioamaterskih bandih in izven, in za to ne potrebuješ posrednika.
Ne vidim razloga, da bi zaradi nekih excesov (ki niti niso iz radioamatreskih vrst), sedaj morali omejevati nabavo opreme (morda tako, kot nekoč, ko je bilo potrebno predložiti veljavno radioamatersko dovoljenje ?!?) Konec koncev, taka oseba lahko kupi postajo kjerkoli na svetu novo ali druge roke.......

Take ekscese je treba kaznovati in to je to. Povratnike še bolj!

Tudi sam imam sprogramiranih kup frekvenc, pa mi na pamet ne pade, da bi oddajal izven radioamaterskih frekvenc in morda v sili ali zaradi potrebe na naši službeni frekvenci.
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: "Testiranje" v sistemu ZARE, kršitve in globa

OdgovorNapisal/-a s56llb » 05 Apr 2015, 10:00

Samo vseeno je treba osebo, ki je sprogramirala vsaj opozoriti. Mene je spraševal eden, če mu sprogramiram ZARE frekvence. Sem mu rekel da ja, na oddajo pa bo lahko šel samo v primeru, da mi prinese izpis iz vulkana (gasilske evidence), da vidim, če je operativec. Sicer to ne zagotavlja varnosti, vendar ne poznam sistema kod oz. da te poceni postaje po vsej verjetnosti tudi ne podpirajo tega sistema (pa naj me kdo popravi, če je druače).
No potem več ni bilo odgovora od njega. Sicer kazen se mi zdi kar velika. Po moje bi zalegla že kakšna nižja za prvič.
Lp. Andrej
s56llb
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 07 Dec 2004, 00:22

Re: "Testiranje" v sistemu ZARE, kršitve in globa

OdgovorNapisal/-a S56AFJ » 05 Apr 2015, 20:09

Oj!

Vse več je imetnikov nizko cenovnih vzhodnjaških radijskih postaj in vse več je tistih, ki v te postaje programirajo ZARE frekvence. Večina od teh tudi ne pozna osnove sistema radijskih zvez ZARE in te postaje enostavno programirajo, ne da bi jih registrirali oz. vpisali ID kodo, ki jo izda pristojni ReCO. V nekatere tipe teh postaj pa sploh ni mogoče vpisati ID kodo. Take postaje brez ID kode nimajo kaj aktivno iskati v sistemu zvez ZARE (čeprav se dogaja to tudi s profesionalnimi postajami nekaterih reševalcev).

Upam, da se bomo radioamaterji držali HAM SPIRITA in pustili ZARE frekvence, namreč pri nekontrolirani uporabi ZARE repetitorjev motimo delovni proces v ReCO in s tem bi tudi lahko zgubili zaupanje, ki ga imamo pri URSZR. Do sedaj sicer še nisem slišal o takih kršitvah, vendar je dobro o tem kdaj pa kdaj opozoriti.

73 de s56afj, Janko
S56AFJ
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 18 Nov 2005, 14:00
Kraj: LAŠKO

Re: "Testiranje" v sistemu ZARE, kršitve in globa

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 13 Apr 2015, 20:48

Mogoče še en problem, da radioamaterji sami, nepoznanim osebam podarjajo seznam
vseh radijskih UHF in VHF frekvenc. Potem te ni nikomur težko vpisati v svojo radijsko
postajo. Malček problema vidim v tem, da se podarjajo seznami s službenimi in ne
radioamaterskimi frekvencami.
Kajti profesionalne radijske frekvence in radioamaterske se ne more enačiti za uporabo
in radioamaterji nimamo kaj delati z uporabo službenih frekvenc.

Ja, ta možakar je, če že ne kar celo desetletje skakal po vseh frekvencah in se oglašal, ne
glede na resnost uporabe frekvence. Tudi že kar nekaj postaj mu je bilo odvzeto, vendar
si vedno znova preskrbi novo radijsko postajo. Zato tudi ne verjamem, da bo zdržal dolgo
brez nje.
Prav ali ne prav, nekdo je enkrat sam dal link do sporočila iz ZDA, kako so oglobili kršitelja in to
ne prav malo, pa se mi zdi, da je fasal še zapor. Mislim, da je tukaj v forumu link na ta članek.

Je prav, ni prav, da mu je bila izdana odločba o prekršku? Ja, če gledamo z vidika, da se po
radijskih zvezah predvsem službenih rešujejo tudi življenja, pa ti nekdo otežuje komunikacijo,
je problem res velik. Vsekakor pa, če bi se dalo fantu dopovedati, da njegovo oglašanje
velikokrat onemogoča komunikacijo, ki je nujno potrebna, bi bilo zelo v redu. Samo to mu
ni mogoče dopovedati, niti ne verjamem, da se bo kaj dosti zamislil nad dodeljeno kaznijo.
Mogoče je delna rešitev v tem, da v kolikor dobiva invalidsko podporo, da mu mati poskrbi,
da dobi povrnjeno plačilo kazni iz njegovega naslova in mu jasno pove zakaj.
Vsi pa vemo, kako je, če ti nekdo med radijsko zvezo vpada in prekinja zvezo. Prav prijazen
ni takrat nihče od prizadetih, posebej, če ve, da nekdo to dela zanalašč.
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 624
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Naslednja

Vrni se na ARON

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov