Kmalu bo potreben dogovor o delu preko LEA

Vprasanja, pripombe in ostalo o delovanju streznika S50LEA, S50SOU

Moderatorji: s55o, s51bw, s56wmn

OdgovorNapisal/-a S57MCD » 09 Okt 2001, 22:00

Živijo!

Vsekakor, povezava z LEA že nekaj casa deluje, zato so vprašanja, ki so nekoč kar deževala na tem forumu, kar nekako zamrla. Vsi so kar nekako zadovoljni tudi z manjšo hitrostjo prenosa in imajo vklopljen VC nacin dela. V tem trenutku, ko sem pogledal, v katerem nacinu vrli amaterji delajo, so se pretakali podatki v izkljucno VC nacinu. Osebno, sem se trudil priti na ta forum 10 minut v DG, vendar brez uspeha.
Kot verjetno vsi veste VC deluje 90% bolj potratno od DG in ko nekdo dela v VC, blokira vse, ki imajo nastavljen DG nacin.
Vsi pa bi lahko delali z veliko vecjim prenosom podatkov, ce bi vsi imeli DG nacin.
Preizkusi, kateri nacin je boljši, so tudi pokazali, da je boljši DG, razen v zelo slabih pogojih (vremenski, drevesa, cerkve).
Zato se bo potrebno dogovoriti za slednjega. O tem je tekla tudi debata med menoj in S56WMN. Kako bi to izvedli in kdaj, ne vem. Možen je tudi dogovor preko tega foruma ali pa z obvestili na e-pošto. Osebno mislim, da je mogoce blokirati VC nacin tudi softversko na serverju in potem bodo vsi enostavno prisiljeni delati po dogovoru. Osebno sem tudi za DG, vendar ne v primeru, ko vsi delajo v VC.

Lep pozdrav 73 gl de S57MCD (Danilo)
S57MCD
 
Prispevkov: 20
Pridružen: 12 Jul 2001, 01:00
Kraj: SLO

OdgovorNapisal/-a s55oo » 22 Okt 2001, 20:08

Pozdravljeni,

Z Danilom bi se popolnoma strinjal. Cas je pokazal sledece: Link je bil problematicen in ocitno ni vec. Z deli, ki ste jih poceli na KUDu in pa na LJU se je link popravil. Ce niste nic poceli pa se toliko bolje. Turna se vedno stojita, drevesa tudi - listje se tudi ni cisto odpadlo. Torej le-to ni bil tezava!

Predlagam, da sysopa UKINETA VC nacin dela, ker je nespejemljiv za vse uporabnike, ki imamo dobro porihtane antene in dopusca delovanje samo parim (ki nocejo, oz. ne morejo doseci dela z DG) in zato uporabljajo VC. Predvidevam, da je teh manjsina in so se se polenili, saj jim ni treba nic narediti, da bi imeli ok LINK, pa se zadovoljni so, da jim dela INET access samo 10kB/s namesto 80kB/s+. Torej naprosam se ostale uporabnike, da napisete svoje mnenje, ker drugace se nam bo dozdevalo, da je VC resitev.

73 de Goran!

TOREJ JAZ SEM SAMO ZA DATAGRAM nacin dela!
Uporabniški avatar
s55oo
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 02 Avg 2001, 01:00
Kraj: Domzale

OdgovorNapisal/-a s56wmn » 23 Okt 2001, 11:40

Problem je v tem, da tudi vsi tisti, ki imajo dober signal delajo v vc nacinu, in to povzorca da se s55ylj noce odzvati.

Hkrati naprosam vse uporabnike, ki predvidevajo, da imajo slab link naj svojo tezavo povejo tukaj na forum.
Zato da vidimo koliko je teh uporabnikov, da se bova z Andrejem znala pravilno odlociti za nastavitve.
Povejo katero programsko opremo uporabljajo (FlexNet, Linux) in kaksen je njihov QTH.
Hkrati pa naj probajo uporabljati dg nacin nekaj casa.

Ce teh potrebnih informacij ne boste posredovaili, se ne bomo mogli pravilno odlociti, kar pa mislim da ni v interesu nobenega.

73 S56WMN
Uporabniški avatar
s56wmn
LEA Admin
 
Prispevkov: 279
Pridružen: 16 Maj 2001, 01:00
Kraj: Universe Air

OdgovorNapisal/-a S57MCD » 23 Okt 2001, 19:49

Živjo!

Že odkar sem napisal tisto zgoraj, me grize to, da verjetno le nimam prav. Res to velja v mojem primeru, ko iz balkona s prostim ocesom vidim stolp na Krvavcu in imam res dober link. Kaj pa tisti, ki se res trudijo dosecti to, pa je preprosto nemogoce, ker imajo QTH na takem kraju, kjer deluje edino VC nacin. Vsekakor imamo popolnoma enake pravice do dela preko LEA strežnika, zato mislim, da bi bilo mogoce bolje recti, naj delajo vsi po (moralnem) nacelu:
1. Ce je le mogoce, delaj v DG nacinu
2. V VC nacinu cim manj casa obremenjuj zvezo in ne vleci z spleta dolgih in nepotrebnih datotek.
3. Download dolgih datotek, se da izvesti tudi z recimo "Downlater" ob 4h zjutraj.
4. Uporabljati VC nacin v casih majhne obremenitve kanala na LEA server.
5. Ce je mogoce, si naj vsi s slabim linkom izboljšajo povezavo (boljša antena, krajši in boljši kabel itd.), saj so kakor jaz, tudi drugi sigurno pripravljeni pomagati s tehniko v temu pogledu.

Osebno sem zelo vesel, da imamo radioamaterji možnost iz zaprtega kroga radioamaterjev pokukati v cel odprti svet in si potem tega pridobivati nove tehnicne izkušnje, prijatelje in se izobraževati. Zelo sem vesel, da so tudi meni omogocili to povezavo v svet in to, da sem si naredil sam ves hardver za ta link, ni nic v primerjavi z trudom vseh hamov, ki so nam zgradili vse SV-je, ter Andreja (S51BW)in Metoda S56WMN), ki nam omogocajo delo preko LEA strežnika.
Vsled tega, mislim, da nimam pravice do nobenih pritožb, ce pac kdaj kaj od tega ne dela, pac pa lahko edino pomagam po svojih moceh, da bo bolje!

Lep 73 gl de S57MCD (Danilo)

<font size=-1>[ This Message was edited by: S57MCD on 2001-10-25 11:12 ]</font>
S57MCD
 
Prispevkov: 20
Pridružen: 12 Jul 2001, 01:00
Kraj: SLO

OdgovorNapisal/-a S53MM » 24 Okt 2001, 12:51

Zivjo!
Z mojega stalisca se strinjam, da bi obdrzali le DG nacin dela. Tisti, ki si zaradi linkovskih problemov (drevesa, premikajoci se zvoniki in fresnelove cone) ne morejo privosciti DG na 23 ali 13cm, bi najbrz to lahko dosegli na 70cm, kjer je se vedno zadovoljiva hitrost 76k.
73 matija/s53mm
S53MM
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 24 Okt 2001, 01:00

OdgovorNapisal/-a s57nob » 25 Okt 2001, 09:48

Ola..

Tudi jaz se pridruzujem mnenju, da bi bilo treba VC nekako reducirati...

Vprasanje je ali se res ne da postimat linka, da ne bi sel DG ok? Po mojem se da, samo malo vec dela je potrebnega...

73's

<font size=-1>[ This Message was edited by: s57nob on 2001-10-25 10:48 ]</font>
s57nob
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 31 Jul 2001, 01:00
Kraj: Domzale, JN76HD

OdgovorNapisal/-a s57ra » 28 Okt 2001, 17:51

Zivjo,
Ta debata ne polje nikamor, saj je kakrsnokoli omejevanje VC nacina nesmiselno. Gotovo nihce ne vztraja v VC nacinu zaradi trme, ampak zato ker mu DG preprosto ne gre. DG pa ne gre zato, ker imamo na radiu problem v tem, da se uporabniki med seboj ne slisijo, tako da pride do kolizije paketov; VC te napake hitro popravi, DG ki pa ponavljanja na TCP/IP nivoju je sorazmerno pocasen. Pametna resitev je v izdelavi drugacnih postaj, ki sprejemajo na eni in oddajajo na drugi frekvenci; vozlisce v tem primeru hkrati sprejema in oddaja, posamezen uporabnik pa ve kdaj je frekvenca (vozlisce) prosto, tako da CDMA lahko sploh funkcionira. Nekaj v tej smeri kakor vem miga Marko, s57uuu... Seveda ne bi bilo nic narobe ce bi se se kdo lotil zadeve, ki je sorazmerno enostavna in nudi bistveno izboljsanje.
73, Pavle s57ra

<font size=-1>[ This Message was edited by: s57ra on 2001-10-28 17:53 ]</font>
s57ra
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 26 Maj 2001, 01:00

OdgovorNapisal/-a S57MCD » 28 Okt 2001, 20:10

Živjo!

Pavle! Ta debata seveda pelje tja, kot je treba. Potrebno pa je precitati pravilno ter vse in ugotovil boš, da je stvar v tem, da se nihce ni odlocil blokirati VC nacin ampak je bila postavljena prošnja, da se javijo vsi, ki delajo v VC nacinu in povejo v cem je problem, da ne delajo preko LEA strežnika v DG nacinu. Naj povejo ali imajo slabo anteno, slab link, slab hardware ali mogoce ne znajo porihtat softa in mislim, da smo takim vsi pripravljeni pomagati.
Beseda o izklopu VC nacina je padla mogoce zato, ker nekateri, ki imajo dober link in vse možnosti delati v DG, tega ne naredijo in niti nikogar ne vprašajo.
Gre se tudi zato, da bi bilo takih ki delajo v VC cim manj, ker bi lahko imeli vklopljen DG mode, ko bi porihtali svoj software in hardware.
Vsekakor pa tistih, ki nimajo res nobene možnosti dela v DG modu, ne bo nihce omejeval in kakorkoli izklapljal.
Tudi jaz priznam, da ce mi zadeva v DG ne dela, vcasih preklopim na VC, vendar se bom trudil in bom vztrajen z DG.

Lep 73 gl z VC de Danilo
PS: Pa brez zamere prosim!
S57MCD
 
Prispevkov: 20
Pridružen: 12 Jul 2001, 01:00
Kraj: SLO

OdgovorNapisal/-a s51bw » 28 Okt 2001, 20:46

Cetudi bi imeli vsi se tako dober link, zadeva z D nacinom ne bo v redu delala v primeru guzve. Problem je omenil ze Pavle, gre pa za to, da CSMA nacin dostopa do kanala popolnoma odpove v primeru skritih postaj (ko se vsi udelezenci med sabo ne slisijo). Prakticno imamo na kanalu sistem ALOHA, ki - vsaj po teoriji - omogoca le 18% izkoristek kanala. Brez ponavljanj torej ne bo slo, kaj pa le-ta pomenijo za D nacin, pa tako veste.

Bolj pomaga, da si nastavite pohlevne parametre na svoji strani. Bo slo vsem bolje...

73

Andrej
Uporabniški avatar
s51bw
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 17 Maj 2001, 01:00
Kraj: Space


Vrni se na S50LEA

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov

cron