Govorni repetitor

Vprasanja, pripombe in ostalo o delovanju streznika S50LEA, S50SOU

Moderatorji: s55o, s51bw, s56wmn

Govorni repetitor

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 30 Dec 2002, 02:58

Ali je komu znano, kje bi lahko dobil kaj več gradiva (navodila) za postavitev govornega repetitorja?

Hvala za vsako informacijo!
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 627
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Govorni repetitor!

OdgovorNapisal/-a S56CT » 17 Jan 2003, 06:11

Postavitev govornega RPT-ja danes ne predstavlja več takšnega problema kot je bilo to včasih. Že kar nekaj časa lahko repetitorje postavljajo tudi posamezniki in ne samo ZRS. Tako je tudi prav saj večina privatnih repetitorjev precej bolje deluje kot pa tisti, ki so v lasti ZRS-ja. Najprej se moraš odločiti kakšen RPT bi rad postavil, kakšne finance imaš na razpolago, na katerem frekvenčnem območju boš repetitor postavil in seveda potrebno je imeti lokacijo, ki je stestirana v smislu uporabe frekvence na lokaciji in možnosti kolizije z drugimi RPT-ji ali VF napravami.
Po vsem tem pokličeš Mija(S51KQ), ki je ATV&RPT manager. Obrazložiš mu vse naštete zadeve se dogovoriš za frekvenco (tisto katero si stestiral). Če je vse vredu nimaš s papirji nobenega stroška niti dela več. Vse ti uredi Mijo in ZRS na podlagi formularja, ki ga predhodno izpolneš in pošlješ Miju (dobiš ga pri njemu in je na eni strani)
Kar se tiče same nabave RPT-ja ti prav tako lahko povem iz lastnih izkušenj. V Trbovljah smo se o nabavi novega RPT-ja pogovarjali pet let. Bili smo na poti vse od papige do zamenjave RV 56(R4) na Mrzlici. Ostalo je samo pri govorjenju, dokler nisem zadeve vzel popolnoma v svoje roke ter uredil vse formalnosti. Glede na ceno sem se odločil za postavitev UHF RPT-ja. Repetitor ne potrebuje nekih dragih filtrov pa še prosto frekvenco je lažje najti. Dualband postajo sem zbezal od Radia Trbovlje, pri Miju sem nabavil RRC-4 kontroler, ki je bil okoli 65.000,00 SIT seveda iz svojega žepa. Kontroler je srce sistema, njegove opcije lahko najdeš na Mijevi spletni strani pri hardweru. Omogoča ti krmiljenje z DTMF-ji, priklop 4 postaj (2/2 uporabniški RX/TX in 1 sysop kanal), voice ID, ki je časovno nastavljiv itd.. Potrebuješ še anteno, napajalnik in to je to. Jaz sem zaenkrat priklopil samo 2 kanala 2m RX in 70 cm TX za kar sem potreboval samo eno dualband fullduplex postajo, katerih ceno tudi poznaš. Potem lahko počasi sistem dograjuješ od priklopa na echolink, do priklopa govoreče ure in še in še, zabava s stroški in veselje ob vsaki novi stvari se ne neha. Največje veselje je ko postaje, ki so bile v dolinah, kotlinah in okolici več let neaktivne ponovno zaživijo. Upam, da ti bodo informacije koristile in, da nisem preveč zakompliciral. Pa veliko uspeha ti želim. :D 73 de S56JCT
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

OdgovorNapisal/-a S55WT » 24 Jan 2003, 23:15

Mi (S59DTB) bomo postavili naš repetitor 70cm nazaj na nekdanjo lokacijo, je še sicer v moji kleti, vendar v ličnem ohišju in pripravljen za delo na hribu. Ima tudi krosband na 2m in na 2 metrih je vse pripravljeno za govorni BBS. testiramo program Amvones ( http://db0fhn.efi.fh-nuernberg.de/amvones/download.html ) in se nam kar dopade. Moramo edino rešiti problem z jezikom, downloadaš lahko nemške ali angleške texte, slovenskih pa ni. Pa bo verjetno zaenkrat laufalo v nemščini. Problem je le še računalnik, ki pa bo kmalu, manjka še ATX ohišje. Po izkušnjah iz testiranj, pa bo stvar v krosbandu laufala nekje od Celja in pokrila pomurje.

73!
Uporabniški avatar
S55WT
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 10 Mar 2002, 01:00
Kraj: Radenci JN86AP

RPT v Radencih!

OdgovorNapisal/-a S56CT » 26 Jan 2003, 12:30

Se pravi, da boste S55UTB postavili nazaj na ZG.Kocjan? :o Super. Se pravi, da zabeležke TEMP. OFF v info tekstu na seznamu RPT-jev kmalu ne bo vec.
Cist iz firbca me zanima kaksne postaje in antene ter filtri sestavljajo vas RPT sistem? Pa ta DVMS, ki ga imate, boste priklopili tudi kar na RPT preko 2m, ce sem prav razumel?
A DVMS kartica je made by S51KQ ali imate kej drugega? Tudi jaz imam zeljo po postavitvi voice BBS-a in upam, da bo kdo napisal software, ki bo omogočal delovanje brez kartice.
Najlepša hvala za odgovor, upam, da bom ob naslednjem obisku vasih krajev ze lahko kaj poklical preko repetitorja, se boljse pa bo ce ga boste spravili tudi v ECHOLINK in bo dosegljiv tudi preko nasega lokalnega S55UTR VHF/UHF RPT-ja
:P 73 de S56JCT
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

Repetitor Zg. Kocjan

OdgovorNapisal/-a S55WT » 27 Jan 2003, 15:24

Hm, polno vprašanj. Postaje so 2 x IC-U200 in 2 x IC-V200, od tega na UHF normalno repetitor 1xRX in 1xTX, na VHF pa je ena postaja samo RX za Sysop vhod in ena Rx/Tx tu je pa vezano vsporedno S51KQ controler in računalnik za govorni BBS. Preko controlerja bo stvar delala (že dela pri meni v delavnici, HI) v krosbandu, govorni BBS pa bo deloval samo na VHF.
Je pa svar delovala že parkrat brez controlerja, zvočnik ene postaje na mic vhod druge in squelč izhod ene na ptt druge, tako da za tako kombinacijo controlerja ne potrebuješ. Jaz sem ga dobil, zato sem ga tudi uporabil, drugače pa bi stvar z malo truda prevtako delovala.
Za govorni bbs z zgoraj navedenim software pa tudi ne potrebuješ nič posebnega, minimalno je vezje z enim tranzistorjem, da pripelješ preko com ali lpt porta na postajo ptt signal. Squelč se lahko nastavi softwersko, jaz sem sicer uporabil izhod iz postaje in ga tudi preko enega tranzistorja pripeljal na lpt vhod računalnika. Za DTMF lahko daš zunanji dekoder pravtako na lpt vhod, ima pa tudi softverskega ki prav odlično deluje, če imaš vsaj malo boljši (hitrejši) računalnik. Jaz sem preizkušal na celeronu 366MHz.
Se pravi, za govorni BBS rabiš zvočno kartico in vezje z enim tranzistorjem, pa jaz sem dal vmes pri vhodih-izhodih še potenciometre za prilagoditev nivojev, eno postajo in računalnik, link za software je napisan zgoraj.
Glede ECHOLINK pa je tako, da mora prvo ta stvar res zaživeti, potem pa bomo šli naprej.
Ja še za filtre si vprašal, sedaj je vgrajen samo en filter na 70cm sprejemniku, homemade by S55WT (Hi) priklopljeno pa bo zaenkrat na tri antene 2 x UHF (1 x GP in 1 x kolinear) in 1 x VHF ( 3m kolinear). Drugi sysop rx (VHF) gre preko kretnice zraven na GP, ki je dualband.

73!
Uporabniški avatar
S55WT
 
Prispevkov: 241
Pridružen: 10 Mar 2002, 01:00
Kraj: Radenci JN86AP

Hi!

OdgovorNapisal/-a S56CT » 29 Jan 2003, 18:28

Hvala za izčrpen odgovor. Stvar je zelo zanimiva še posebej, ko vidiš kakšen repetitor lahko narediš brez hudega spajkanja in to dosti ceneje kot pa, če bi kupil že narejenega. Pa še ne dela nič slabše kvečjemu boljše in če kej crkne je vse sestavljeno po komponentah, zamenjaš oddajnik pa je zadeva zopet v pogonu. Tudi profiji čedalje več uporabljajo isti sistem.
Da lahko zadeva deluje brez kontrolerja mi je jasno, samo kontroler ti dejansko omogoča priklope več postaj, izklop-vklop na daljavo, ID-odzivnik itd...je kar super zadeva. Še posebej vklop in izklop na daljavo dobro služi, če se ti na repetitor, v katerega si vložil toliko truda, obesi kak nepridiprav in povzroča namirne motnje. Žalostno je, da so med takimi, ki tvojega truda ne cenijo tudi radioamaterji, a to je že druga zgodba. Je pa dobro, preden se spraviš kaj takšnega postavljat, da računaš tudi na tovrstne probleme. V kratkem se bom preselil in že razmišljam o postavitvi simplex ECHOLINK prehoda v Sevnici, tako bi lahko imel stalno povezavo na S55UTR. Varianta je tudi, da bi postavil samo analogni link, ki mi bo repetitor prenašal v obratni smeri. Še razmišljam. Trenutno se ukvarjam s kolegi iz radiokluba tudi z zamenjavo repetitorja RV 56(R4) na Mrzlici, ki je precej dotrajan.
Kar se tiče ECHOLINK-a, se je kar prijel, veliko obiskovalcev na S55UTR je stalnih, z drugega konca sveta se javljajo skoraj vsakodnevno. Predvsem veliko zdomcev se javi in prav zanimivo je malo podebatirati z vokičem v Avstralijo, Novo Zelandijo, Kanado itd. So se pa že pojavile polemike koliko je v tem radioamaterstva, predvsem v nekaterih ameriških forumih. Mislim, da se je to brezveze spraševati sploh, če je na eni strani radijska povezava. Pa tudi to je že druga tema.
Kar se tiče govornega BBS-a me zelo veseli, da razen priklopa postaje na računalnik z soundblastrom ne rabiš nobene kartice. Spet mam eno stvar več za tuhtat, hi.
Lepo se imejte upam, da nisem preveč naložil pa 73 de S56JCT! :roll:
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica


Vrni se na S50LEA

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov