wishlista

Vprasanja, pripombe in ostalo o delovanju streznika S50LEA, S50SOU

Moderatorji: s55o, s51bw, s56wmn

wishlista

OdgovorNapisal/-a s56wmn » 06 Jan 2006, 16:57

Pozdrav
Po dolgem pogovoru z s57c sem se odlocil, da mogoce res malo bolj prisluhnem ljudstvu, zato prosim povejte svoje zelje. Kaj od starega bi radi videli na lea, kaj novega.

Napisite kaksne projekte ponovno uspostavimo na lei.
Hkrati pa naprosam vse ljudi ki so pripravljeni pomagat, (naj se mi javijo)
rabim ljudi za izvedbo, koordinacijo, in vpisovanje podatkov.

Upam da najdem cas za vse:)
73 s56wmn
Uporabniški avatar
s56wmn
LEA Admin
 
Prispevkov: 279
Pridružen: 16 Maj 2001, 01:00
Kraj: Universe Air

OdgovorNapisal/-a s56wmn » 06 Jan 2006, 17:03

73
73 s56wmn
Uporabniški avatar
s56wmn
LEA Admin
 
Prispevkov: 279
Pridružen: 16 Maj 2001, 01:00
Kraj: Universe Air

Re: wishlista

OdgovorNapisal/-a s57c » 07 Jan 2006, 12:55

s56wmn napisal/-a:Pozdrav
Po dolgem pogovoru z s57c sem se odlocil, da mogoce res malo bolj prisluhnem ljudstvu, zato prosim povejte svoje zelje. Kaj od starega bi radi videli na lea, kaj novega.

Napisite kaksne projekte ponovno uspostavimo na lei.
Hkrati pa naprosam vse ljudi ki so pripravljeni pomagat, (naj se mi javijo)
rabim ljudi za izvedbo, koordinacijo, in vpisovanje podatkov.

Upam da najdem cas za vse:)


Pozdrav vsem!

Veseli me, da je Metod prisluhnil mojemu pogledu na težave, ki jih imamo slovenski radioamaterji z uporabo LEA in SOU strežnika.
Vzrok za daljši razgovor je bil že predčasni oklop moje IP številke (na SOU) brez moje vednosti. Izkazalo se je, da je nekdo drugi uporabljal moj IP, kaznovan pa sem bil jaz, ne da bi za to vedel.
Druga težava se je pojavila, ko sva z Andrejem, S56ZAB, preiskušala možnost APRS in ugotovila, da je vzrok za neuspehe in zapravljanje časa - zaprta vrata.

Moj predlog je:
1.) ... naj se ne postopa tako, da se vsem radioamaterjem prepreči VSE. Ker smo radioamterji ljudje "NEMIRNEGA DUHA" in radi preizkušamo razne stvari, ki jih je v naprej teško predvideti bi bilo prav, da je "VSE" dovoljeno. Ko pa se pojavi nekdo/nekaj, kar ni v skladu s "HAMSPIRITOM (najverjetneje bi bilo pametno pripraviti spisek uporabe nedovoljenega, spisek nezaželjenega), naj se opozori nekorektnega uporabnika. V primeru, da se ugotovi, da to ne dela on, bi bilo primerno poiskati pravega "grešnega kozla", če pa to res dela dotični in opozorilo ne pomaga naj se ga kaznuje in odklopi od storitev.

2.) Odprta naj bo večina vrat. Zapre naj se le tisto, kar se že v osnovi ve, da mora biti zaprto, ker s tem hromi široko uporabo omrežja v radioamaterske namene. Postopoma pa naj se zapira tisto, kar se ugotovi, da ne spada v ta okvir. Dobro bi bilo, da uporabniki vemo, kaj je zaprto. V primeru, da to res ni izvedljivo, bi bilo dobro da se vrata za katera se ugotovi, da so v skladu z radioamtersko uporabo odpirajo vsem, ne samo tistemu, ki je določeno potrebo izrazil. Na ta način ne bo prihajalo do "favoriziranih" uporabnikov našega skupnega sistema!

Verjamem, da to predstavlja več dela administratorju, ki to počne za nas praktično brezplačno in v svojem prostem času, kar MORAMO razumeti in SPOŠTOVATI! Je pa res tudi to, da se je zato odločil sam in je prav, da nas vsaj minimalno obvešča, da ima težave, da mu primanjkuje časa ali da potrebuje pomoč. Saj vsak od nas kaj dela za ta hobi. Na koncu koncev so "koristni" tudi tisti, ki samo nergajo in nam povedo kaj med vrsticami...

3). Pred časom je bil dostopen dnevnik uporabe storitev. Zdi se mi prav, da bi to bilo dostopno v vpogled vsem! To je najboljša monitoring služba in bi ADMINa precej razbremenila pri ugotavljanju nedovoljenega/neželjenega prometa in je dobra osnova za argumentirane "kazenske sankcije".

V razmislek dajem pomen naslednjih pojmov:

AMATERSTVO/RADIOAMTERSTVO
pomeni nepoklicno dejavnost-ljubiteljstvo (ukvarjanje s čim iz veselja).

AMATERSKA SLUŽBA je radiokomunikacijska služba, s katero se ukvarjajo amaterji - ustrezno pooblaščene osebe, ki se izključno iz osebnih pobud in brez pridobitniških namenov zanimajo za radiotehniko, in katere namen je samoizobraževanje, medsebojno komuniciranje in tehnične raziskave.

AMTERSKA RADIJSKA POSTAJA je radijska postaja v radioamaterski dejavnosti, namenjena za medsebojno komuniciranje, samoizobraževanje in tehnično raziskovanje, ki ga opravljajo radioamterji izključno iz osebnih nagibov, brez materialnih koristi in imajo za to opravljen predpisan izpit.

HAM SPIRIT
To je pravzaprav sklop v glavnem NENAPISANIH pravil in vodil, ki so nastala v začetku in nadaljnem razvoju radioamaterstva......... ham spirit poznajo vsi radioamterji sveta in vsi se ravnajo po njem - eni več, drugi manj, odvisno tudi od OSEBNIH vrlin.

Definicije sem prepisal iz priročnika za radioamaterje - jaz imam še starega iz leta 1995 in verjamem, da se veliko ni spremenilo! Toplo priporočam osvežitev razumevanja omenjenih in tudi drugih definicij, morda v času, ko prenagljeno in velikokrat žaljivo odreagirate na razna pisanja na radioamterskih forumih!

V nadaljevanju teme "wishlista" (lepše bi jo bilo preimenovati v "Lista želja na radioamterskih strežnikih") predlagam, da se res dobronamerno in konstruktivno držimo namena teme. Da se izognemo nepotrebnim, žaljivim ali zlonamernim komentarjem, predlagam naj vsak, ki želi karkoli pisati na to temo, napiše odgovor, ko ga popade napad pisanja, odpošlje pa to šele čez kakšen dan, pred tem pa svoj komentar še enkrat prebere in razmisli, če je res mislil tako, kot je napisal in ali bo to tako razumljeno tudi s strani bralcev! (ta modrost ni zrasla v mojem "zeljniku"
ampak jo je predlagal v samih začetkih obstoja slovenskih BBSov, Iztok, S52D... jaz se je poskušam držati še danes... so pa neredke izjeme, ki tega še danes ne razumejo!)
Toplo priporočam pisanje v slovenskem jeziku z uporabo velikih začetnic in ločil, da se drugi bralci ne bodo zgražali nad "nepismenostjo" slovenskih radioamterjev!
Ne izključujem možnosti napak tudi pri mojem pisanju... ampak vsak se naj vsaj malo potrudi pri odpravi v oči bodečih napak in izrazov!

Hvala za razumevanje!

73! Branko, S57C

Ps: Če se boste držali mojega priporočila, bodo prvi komentarji na to pisanje prišli na forum šele jutri!
S tem ne bo nič zamujenega. Samo kakšni spotakljivi in žaljivi odgovori bodo ostali na vaših diskih. Delajmo spremembe počasi. En dan, v primerjavi s tem, da nam LEA/SOU že več kot pol leta ne delata, kot bi želeli, res ni veliko.
s57c
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 10 Sep 2002, 13:02

APRS

OdgovorNapisal/-a s57c » 07 Jan 2006, 13:22

Živijo Metod!
Pri uporabi APRS bi prišlo prav, če odpreš vrata, ki omogočajo dostop do:

http://ropotulja.saop.si:14579
(SERVER1=ropotulja.saop.si:14579 ;; aprsdgo.nova.gorica)
ter
http://86.61.67.36:81/

PSK komunikacijo do LEA uporabljam samo iz zidanice in s tekmovalnih lokacij, zato bom dostop lahko preizkusil šele, ko bom šel tja. Vseeno me prosim obvesti, če boš in ko ga boš omogočil (lahko tud ZS).
Hvala!
73! Branko, S57C
---------------------------------------
http://lea.hamradio.si/~s57c
mailto: s57c@hamradio.si
s57c
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 10 Sep 2002, 13:02

Literatura

OdgovorNapisal/-a s57c » 07 Jan 2006, 13:32

Živijo!
Včasih je deloval pregledovalnik člankov objavljenih v raznih revijah (CQ ZRS, SVET elektronike...). Zadeva je po mojem zelo uporabna. Pred časom se je Sandi, S54S, ponudil za dopolnitev podatkov. Kaj je potrebno storiti, da nam bo ponovno omogočena uporaba. Če je potrebna kakšna sprememba/nadgradnja bi bilo dobro nagovoriti avtorja, da to naredi, Sandija pa preveriti ali njegova "ponudba" o dopolnitvi seznama še velja.
Zadeva sicer dela tudi na S50BOX (uka"z LITER"), vendar bi bila dobrodošla med storitvami LEA strežnika.
73! Branko
s57c
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 10 Sep 2002, 13:02

OdgovorNapisal/-a s56al » 07 Jan 2006, 14:04

Moja ponudba še velja, rabil bom le manjšo pomoč za članke v tistih številkah CQ ZRS, ki mi manjkajo (3 ali 4 številke). Tudi sam ta pregledovalnik precej pogrešam. Nekaj je sicer vnešenega v COBIB, žal pa še zdaleč ne vse, ker zgleda, da niso bili vsi letniki CQ ZRS registrirani :(.

LP, Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a s55z » 07 Jan 2006, 16:08

s54s napisal/-a:Moja ponudba še velja, rabil bom le manjšo pomoč za članke v tistih številkah CQ ZRS, ki mi manjkajo (3 ali 4 številke). Tudi sam ta pregledovalnik precej pogrešam. Nekaj je sicer vnešenega v COBIB, žal pa še zdaleč ne vse, ker zgleda, da niso bili vsi letniki CQ ZRS registrirani :(.

LP, Sandi


V COBISu so registrirane samo tiste številke, ki jih za posamezen članek vnesejo zainteresirani avtorji, ponavadi z namenom dokazovanja avtorstva... Založnik ne vnaša izdaj v COBIS.

Morda bi bilo dobro iskalnik realizirati na navem ZRS portalu...
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Re: wishlista

OdgovorNapisal/-a S57XX » 07 Jan 2006, 16:11

s56wmn napisal/-a:... da mogoce res malo bolj prisluhnem ljudstvu ...


Potrebujemo dostop do telneta mimo proxy-ja (S50CLX, S50DXS), FTP mimo proxy-ja (Geo Alert Wizard, Atomic Clock, ...) in https:// strani (LoTW).

Že pred časom si napisal, naj želje objavimo na lei, a je še vedno vse ostalo le pri željah :cry:. Bo sedaj kaj bolje :-??

LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

OdgovorNapisal/-a s56al » 07 Jan 2006, 16:26

s55z napisal/-a:V COBISu so registrirane samo tiste številke, ki jih za posamezen članek vnesejo zainteresirani avtorji, ponavadi z namenom dokazovanja avtorstva... Založnik ne vnaša izdaj v COBIS.


Kako naj si potem razložim, da če grem v COBISS / COBIB bazo in v rubriko "ime avtorja" vtipkam svoje ime, pade ven 6 mojih člankov iz CQ ZRS in to samo tisti iz let 97 do 00? Sam tega nikoli nisem vnašal. Mislim, da je stvar v nekakšni registraciji revije nekje, vem pa ne zagotovo. Ali pa je članke morda vnašala katera od knjižnic, ki je imela CQ ZRS v svojem katalogu?

LP, Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a s56wmn » 09 Jan 2006, 09:14

Pozdravljeni

Literaturo, ki jo je s57ra napisal davnega leta 2001, bi bilo potrebno preprogramirati, dopolniti. Zato iscemo prostovoljca ki bi to naredil.
Dobil ob obstojeco bazo in php kodo, upam da se s57ra strinja z takim dejanjem.
Potem dobi s54s, vmestnik v katerega bo vpisoval nove clanke.
73 s56wmn
Uporabniški avatar
s56wmn
LEA Admin
 
Prispevkov: 279
Pridružen: 16 Maj 2001, 01:00
Kraj: Universe Air

OdgovorNapisal/-a s56wmn » 09 Jan 2006, 09:34

s57xx ali https strani ne delajo preko proxya?
s57xx prosim ce mi poves ip stevlike od vseh teh streznikov, ki si jih nastel od v enem od prejsnjih objav.

s57c odpru sem
ropotulja.saop.si
BSN-61-67-36.dsl.siol.net:81
S50CLX : telnet bonaparte.infrax.si 41112
telnet s50dxs.ods.org 8000
Zadnjič spremenil s56wmn, dne 10 Jan 2006, 22:34, skupaj popravljeno 1 krat.
73 s56wmn
Uporabniški avatar
s56wmn
LEA Admin
 
Prispevkov: 279
Pridružen: 16 Maj 2001, 01:00
Kraj: Universe Air

OdgovorNapisal/-a S57XX » 09 Jan 2006, 19:24

s56wmn napisal/-a:s57xx ali https strani ne delajo preko proxya?
s57xx prosim ce mi poves ip stevlike od vseh teh streznikov, ki si jih nastel od v enem od prejsnjih objav.
...


Ne, https ne dela preko proxija - nekaj ne dela - verjetno je zaprt port za https.

Glede IP-jev bom pa pogledal, če se da kje dobiti. Stvari, ki jih obiskujem poznam le po www naslovih. Zavedaj se, da rabimo prosto pot do določenih portov - ne pa zgolj do določenih strežnikov. Večina programov napisanih za radioamaterje nima možnosti nastavljati proxijev in podobnih zadev. Zahtevajo dostope do standardnih telnet ali FTP vrat in to je to. O vsem skupaj se je pred časom razpisal tudi Gorazd S56VVV, pa je šel njegov predlog mimo vseh ušes.

LP Jure

P.S. Morda bi ti administratorji S50DXS in S50CLX lahko laže sporočili želeen IP številke.
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

OdgovorNapisal/-a S50U » 09 Jan 2006, 23:12

S57XX napisal/-a: Morda bi ti administratorji S50DXS in S50CLX lahko laže sporočili želeen IP številke.


S50CLX : telnet bonaparte.infrax.si 41112

CUL Danilo, S50U
Linux is like living in a teepee. No Windows, no Gates and an Apache in house!
S50CLX Cerkno LinuX dx cluster
https://s50clx.infrax.si
Uporabniški avatar
S50U
 
Prispevkov: 553
Pridružen: 07 Avg 2002, 23:05
Kraj: Cíerkna

OdgovorNapisal/-a s53zo » 10 Jan 2006, 07:22

S57XX napisal/-a:P.S. Morda bi ti administratorji S50DXS in S50CLX lahko laže sporočili želeen IP številke.


telnet s50dxs.ods.org 8000

73
Simon, S53ZO
Uporabniški avatar
s53zo
 
Prispevkov: 208
Pridružen: 21 Maj 2001, 01:00
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a S57XX » 10 Jan 2006, 08:17

S50U napisal/-a:
S57XX napisal/-a: Morda bi ti administratorji S50DXS in S50CLX lahko laže sporočili želeen IP številke.


S50CLX : telnet bonaparte.infrax.si 41112

CUL Danilo, S50U


Uau, temu se reče hitrost :D ... Upam, da bo Metod s tem zadovoljen - prejšnjič ni bil.

LP Jure

P.S. Velja tudi za Simona - da ne pišem dvakrat :P
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

Naslednja

Vrni se na S50LEA

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov