dg vs. vc ter lep dan vs. slab dan

Vprasanja, pripombe in ostalo o delovanju streznika S50LEA, S50SOU

Moderatorji: s55o, s51bw, s56wmn

OdgovorNapisal/-a s56wmn » 11 Jun 2001, 09:26

Evo
Po tezkem vikendu, ko je Krvavec trpel pod stresom VC paketov, smo ga resili te muke.

Kaj se je dogajalo ta vikend na pr.
Za soboto ne morem nic povedat ker sem bil na HSL pickiku v Zicki kartuziji, in moram povedat, da nam je firma priravila nepozaben piknik, cca 800 ljudi je bilo na pikniku.. Kar mi je najbolj ostalo v spominu je malo presenecenje, ki so ga pripravili za ljudi zeljnje pohodov. Ko smo prisli na vr hirba po dobre pol ure hodje, nas na vrhu pricakal helikopter, ja sam nisem mogel verjeti svojim ocem, da se bom prvic pelal z helikopterjem. Nepozabna voznja na drug breg je bila sicer krtaka vendar ne pozabna in edinstvena. Polej tega smo do vecera poceli se veliko prijetnih in zanimivih stvari.

V nedeljo pa je bil pr cisto zasecen daj so nekateri ne racionalno mucili nase naprave.
Na LJU se je bil skratka nemogoce povezati, cas povezave je bil 60 sek + , skratka razmere na packetu se bile neznosne.
LJU je bil v trenutkih zaseden tudi do 80% na 2 in 3 kanalu.
Kaj je pozrocilo takseno obrementiev.
Fora je v tem da je uporabnik uporablja vc nacin, ki je neracionalen saj pr veliki obremeniti ne odpusca sa bi se kdor koli prisel zraven, v mojem trenutku je bilo tako.

Tako smo prisli do zakljucka, da je nuja upoabljati Datagramski nacin, ki ze lep cas deljuje z dolgimi paketi in je veliko bolj prijazen do vseh uporabnikov na packatu.

Tako da smo prisli do zakljucka da je pametno uporabljati datagramski nacin, saj je tudi razlika v hitrosti precejsna, zato ni razlogov za vc nacin.

Za primerjavo v vc vc. dg ( pri mojem testu)
dolzina datoteke 2,133,646 b
vc max(29.1KB/s) average(8.86 KB/s)
dg max(107 KB/s) average(50.16 KB/s)

73 Metod
73 s56wmn
Uporabniški avatar
s56wmn
LEA Admin
 
Prispevkov: 279
Pridružen: 16 Maj 2001, 01:00
Kraj: Universe Air

OdgovorNapisal/-a s51bw » 11 Jun 2001, 11:15

VC res naredi ogromno "navlake". Prav pride le v primeru, ko imamo slabo radijsko zvezo.

Odkar je na leji nova antena je zveza boljsa in z D nacinom zadeva kar v redu deluje.

VC je torej smiselno uporabljati le takrat, ko imamo sami slabo zvezo s Krvavcem. V tem primeru pa se moramo zavedati vse VC navlake in prirediti nase "download" potrebe tej situaciji.

Dilema je seveda se Flexnet, ki MTU 1500 v D nacinu ne prenese. Verjetno je vseeno bolj smiselno zmanjsati MTU na 256 in uporabljati D, kot pa ustvarjati QRM z VC.

73

Andrej
Uporabniški avatar
s51bw
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 17 Maj 2001, 01:00
Kraj: Space

OdgovorNapisal/-a S53RI » 11 Jun 2001, 17:31

JUH!

Se kar strinjam s tabo Metod.Toliko DCD-ja se redko pokaže. Se mi pa zdi,da je nekdo delal direktno.Škoda je,ker na lju ne moreš videt ip uporabnikov. Ukaz g 3 pravzaprav nic ne pove.Ponavadi kadar je slabo vreme ljudje malo bolj posedijo pa se pozna, vendar v nedeljo ni bilo tako slabo..hi Sicer bo pa potrebno enkrat pac reci nic vec VC, namrec ljudi vcasih je težko kaj prepricat...Pravzaprav kakor se bomo zmenili.
S53RI
 
Prispevkov: 51
Pridružen: 22 Maj 2001, 01:00
Kraj: Domžale JN76HD

OdgovorNapisal/-a s56wmn » 12 Jun 2001, 09:49

Ziv
Jah ne vem ce bo ljudi tezko prepricat saj je transfer rate kar ocitno vecji. Tako mislim da se bodo ljudje upamo sami prepricali.

Najdi mi koga, ki bi rad, da mu dela pocasi :smile:
Uporabniški avatar
s56wmn
LEA Admin
 
Prispevkov: 279
Pridružen: 16 Maj 2001, 01:00
Kraj: Universe Air

OdgovorNapisal/-a s52d » 16 Jun 2001, 14:16

9A4GL je naredil (dela) lusten proxy.
Na linux strani TCP/IP protokol, na radiu
pa nekaj prirejenega radiu. Posiljanje kupa UI okvirov, selektivno potrjevanje itd.
Skratka, protokol primeren za cez par SV.

73 Iztok
s52d
 
Prispevkov: 148
Pridružen: 18 Maj 2001, 01:00
Kraj: yes

OdgovorNapisal/-a s56caa » 26 Jun 2001, 09:11

Zivijo...

Morda sem sicer kaj zgresil ker se oglasam prvic.
Vendar zame pomeni izklop VC prakticno izklop povezave. Lociran sem 10 km zracne linije od s55ylj v smeri Kranj. Ko startam vso rec najprej probam DG in ce gre pustim. Ce pa ne gre dam pa VC in ponavadi gre. ampak VC imam 90% ker DG pac ne gre. Mislim pa da nimam slabe opreme. Menjal sem anteno(5 el yagi in Matjazev lonec) kabel (Aircel 7) in dve razlicni wbfm postaji. Ko imam dober dan (ko celo DG dela) si lahko privoscim celo 5dB atenuator na kablu pa se gre. Na 6dB pa mrkne. Za 10km QRB je tukaj nekaj narobe. Morda kdo ve kaj?!
s56caa
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 26 Jun 2001, 01:00

OdgovorNapisal/-a s57mmk » 27 Jun 2001, 22:44

Hoj hoj...

Ce v kratkem kaj ne ukrenemo, bo DG ponovno propadel, tako kot pred leti (se pomnite tovarisi... se spomnis Andrej ko sva nekega vecera odkrila kako VC ufb siba ??).

Po mojem je DG propadel takrat ko je bila nastimana avtomatika VC/DG na ax25rtd... vseeno, ne iskljucujem moznosti da casovno sovpada se kak drug problem. Ce poslusam promet na LJU ponovno vidim same VC okvirje... fantje se hitro prilagodijo.
Istocasno DG na s50yfe siba vzorno !!

Zavedam se prednosti DG in nikakor ne zagovarjam VC, le postimat je treba zadeve. Na vsak nacin tako kot je je neuporabno...

Prav zanimivo bi bilo prebrat se kaksne iskusnje na to temo !

GL & 73 de Marko, s57mmk.
s57mmk
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 07 Jun 2001, 01:00
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a s56wmn » 28 Jun 2001, 13:41

Jah tezave so in moramo najti resitev.

Sem zato da se uporablja DG nacin, VC nacin bi pusil samo tistemu, ki ima res razloge za to.
Trenutno stanje je tako, ce ima kdo vklopljen vc nacin in se spravi kaj dol vlekat potem se vcasih se do LJU ne da priti.
Vcasih ko rabis kaj na hitro pogledat in (mail ali ssh na kaksno masino) pa DG totalno odpove, vendar v vecini dela zadovoljivo.

Vcasih se iz neznaneg razloga promet cez LJU kar zmanjsa in vse skupaj dobesedno leze. Ali ima kdo razlago za to?

9a4gl pise nek protokol max ki temelji na ax25 dg, in naj bi vpeljal potrjevanje dg paketov, ce sem jest kaj prov zastopil ko sem gleda source.

Ce se motim naj me kdo popravi.

V kratkem bom nardil test, ko bom prisel do kaksnih zakljuckov bom kaksno besedo namenil temu.

Vse kakor je treba protokol stestirati pri visoki obremenitiv vsaj 2 ali 3 uporabnikov.


_________________
73 s56wmn

<font size=-1>[ This Message was edited by: s56wmn on 2001-06-28 14:44 ]</font>
Uporabniški avatar
s56wmn
LEA Admin
 
Prispevkov: 279
Pridružen: 16 Maj 2001, 01:00
Kraj: Universe Air

OdgovorNapisal/-a s51bw » 29 Jun 2001, 13:22

Datagram na S50YFE gre vzorno zaradi tega, ker je radijska zveza med YFE in GOLO odlicna. Pri tem nacinu je bistvenega pomena to, da se datagrami ne izgubljajo. V primeru slabe radijske zveze, ali velike zasedenosti kanala (ne pozabiti, da imamo prakticno ALOHA sistem), je izguba UI paketov pogosta, kar povzroci hitro vecanje TCP timerjev, oziroma prakticno to pomeni, da se nam zveza za nekaj casa povsem ustavi.

Pri vsem skupaj je bistvena kvaliteta zveze od nas do vozlisca, oziroma od leje do LJU, saj potem ze SuperVozlji s svojimi VC sluzbenimi zvezami poskrbijo, da pridejo UIji na pravem koncu zanesljivo ven.

VC namesto UI na AX.25 sicer resi problem izgube datagramom, zal pa za to placamo veliko ceno v obliki navlake. Poleg tega imam obcutek, da zadeve na AX.25 niso povsem zdruzljive med razlicnimi sistemi, oziroma implementacijami.

Kot je ze Marko omenil, smo bili pred leti po zamenjavi zicne povezave z ANET vozliscem z 1M2 radijsko povezavo na LJU kar razocarani. Efektivne prenosne hitrosti niso bile nic vecje, ce ne se slabse. Problem je bil seveda D nacin, pa se to tak z 256 MTU. Takrat je "odkritje" VC zadevo bistveno izboljsalo, predvsem zato, ker se datagrami niso vec izgubljali, se bolj pa zaradi tega, ker smo lahko zahvaljujoc AX.25 segmentaciji presli na 1500 bytni MTU (problem simpleksnih zvez so mrtvi casi, zato se je treba preklopom izogniti kolikor je le mogoce).

Po novem prenesejo SuperVozlji 1500 MTU v enem okvirju, kar omogoca D povezavo z zadostno kolicino podatkov. Ce je zveza dobra, potem se stvar obnese. Flexnet zal ne prenese 1500 bytnih okvirjev in v primeru uporabe le-tega imamo dve moznosti: VC ali pa zmanjsati MTU na 256.

Ce prav razumem prispevke, predlagate, da se VC ukine - Lea naj odgovarja le v D nacinu? Ce je VC res tak generator QRMa in ce zadeve z ustreznimi parametri ne moremo ukrotiti, bo morda to res najbolje...


73

Andrej
Uporabniški avatar
s51bw
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 17 Maj 2001, 01:00
Kraj: Space

OdgovorNapisal/-a s56wmn » 29 Jun 2001, 15:58

On 2001-06-29 14:22, s51bw wrote:
Po novem prenesejo SuperVozlji 1500 MTU v enem okvirju, kar omogoca D povezavo z zadostno kolicino podatkov. Ce je zveza dobra, potem se stvar obnese. Flexnet zal ne prenese 1500 bytnih okvirjev in v primeru uporabe le-tega imamo dve moznosti: VC ali pa zmanjsati MTU na 256.


Andrej tukaj si pozabil na 3 in najboljso resitev. Ljudi je treba prepricat da zacnejo uporabljat Linux.

Ce prav razumem prispevke, predlagate, da se VC ukine - Lea naj odgovarja le v D nacinu? Ce je VC res tak generator QRMa in ce zadeve z ustreznimi parametri ne moremo ukrotiti, bo morda to res najbolje...



Menim, da bi bilo potrebno narediti test za kaksen teden, in se potem na podlagi ocene uporabnikov odliciti.
73 s56wmn
Uporabniški avatar
s56wmn
LEA Admin
 
Prispevkov: 279
Pridružen: 16 Maj 2001, 01:00
Kraj: Universe Air

OdgovorNapisal/-a s57mmk » 29 Jun 2001, 20:52

hoj hoj...

Res bi bilo dobar za kak dan sprobat zadevo
brez preklopa na VC... dokler je bilo tako
je orang sibal... Nisem cisto preprican da
se tukaj gre za problem prevelike zasedenosti
linkov... kvaliteta linka LJU - LEA je se vedno vprasljiva... pa po moje tudi se kaksen sw problem okoli ax25rtd.
Mal pretirano nizek persist je po mojem nastavljen za dmascc0 na LEI ... ??? v /proc/sys/net/ax25/dmascc0 je default ax25 mtu 256.. morda to kaj moti ???

Kar se tice win/flex, imam ze skoraj dokoncano resitev na osnovi NDIS driverja za s5scc/dma za win, ki obvlada DG in 1500 ax25 MTU pa se hkrati ax25 linke (ax25 term, dxclus...) z uporabo flexa preko istega driverja (seveda z 256 MTU)... Tako bi resili problem okorelih PR windowsasev v DG 1500MTU tcpip okolju...

gl & 73 de Marko, s57mmk.
s57mmk
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 07 Jun 2001, 01:00
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a s51bw » 30 Jun 2001, 09:25

Pravkar sem izkljucil moznost prilagajanja IP mode pri ax25rtd. Leja bi naj sedaj odgovarjala vse v D nacinu.

73

Andrej
Uporabniški avatar
s51bw
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 17 Maj 2001, 01:00
Kraj: Space

OdgovorNapisal/-a S53K » 02 Jul 2001, 01:28

hei!

A je pri tem mozno, da se tudi sam linux obesi(coyote server)?Dela recimo par minut, potem pa pomaga samo shutdown serverja...

tnx!

lp!

Simon
Uporabniški avatar
S53K
 
Prispevkov: 331
Pridružen: 02 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN75RX

OdgovorNapisal/-a s51bw » 02 Jul 2001, 08:00

Linux se nima kaj obesiti, ce je s HW vse v redu in ce je sistem pravilno skonfiguriran.

73

Andrej
Uporabniški avatar
s51bw
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 17 Maj 2001, 01:00
Kraj: Space

OdgovorNapisal/-a s50ta » 06 Jul 2001, 07:31

Lep pozdrav
Ko je delovala LEA v VC nacinu je
tudi meni IP preko AX25 protokola zadosti vredu funkcioniral in to celo na 76k8 kanalu.
Res je, da Matjaz S53MV pravi, da ce DG nacin ne dela VC pa dela je zveza z Vozljem slaba. Pri meni to ravno ne bi rekel, saj je vidno polje med mojo anteno in anteno SV-ja na Krvavcu. Res pa je da antena na Krvavcu za kanal 76k8 ni obrnjena proti mestu LJ tako, da pridem v bok sevalnega diagrama antene. Vendar moram povedati, da mi je zadeva delovala na tem kanalu ze pred letom dni. Sedaj, v casu eksperimentiranja z VC in DG nacinom dela pa mi zveza deluje le v VC nacinu. Kar se DG nacina tice, sem v registru popravljal vse mozne nastavitve kjer sem nasel MTU na 256 pa mi se ni vspelo.
Moram priznati, da ravno Linuxa ne uporabljam, temvec imam na računalniku nalozene WIN 98.
Tako za prvic sem bil verjetno kar predolg in bo kdo sigurno nergal kaj pa ta zgaga pise.

LP in 73
Andrej S56RTA
s50ta
Moderator
 
Prispevkov: 120
Pridružen: 06 Jul 2001, 01:00

Naslednja

Vrni se na S50LEA

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov