CW ROČICE

Forum za ljubitelje CW

Moderatorji: S57D, S58R

CW ROČICE

OdgovorNapisal/-a s53v » 23 Sep 2011, 09:47

Hojla !

Čeprav že velika večina hamov uporablja za telegrafijo že PC računalnik nas kar nekaj dodatno uporablja še CW ročico s elektronskim tasterjem. Zadnje čase sem nekajkrat med oglasi opazil ponudbo CW ročic za nenormalno visoko ceno. Kdor želi res dobro ročico za primerno ceno naj se malo pozabava na Ebayu,kjer se da za majno ceno že od 40€ naprej z malo sreče dobiti odlične Vibroplexove in Bencherjeve ročice. Vibroplexove ročice so v 60 in 70 letih prejšnjega stoletja,ko je bila telegrafija na višku uporabnosti in se še niso za CW uporabljali PC računalniki , uporabljali skoraj vsi profesionalci in HAM CW asi. Sam sem uspel dobiti na Ebayu po izgledu skoraj kot novo ročico Vibroplex Deluxe z poštnino vred za cca 85 €. Seveda kdor ima veliko denarja pa si lahko za 250 do 450 € kupi tudi kakšno šminko in tekočih ponudb.


S53V
Priponke
Vibroplex Iambic.jpg
Vibroplex Iambic.jpg (16.59 KiB) Videno 11561 krat
Vibroplex Deluxe.jpg
Vibroplex Deluxe.jpg (13.52 KiB) Videno 11561 krat
Bencher Iambic.jpg
Bencher Iambic.jpg (12.85 KiB) Videno 11561 krat
janez
s53v
 
Prispevkov: 596
Pridružen: 04 Dec 2003, 08:06
Kraj: Ljubljana

Re: CW ROČICE

OdgovorNapisal/-a S52DD » 24 Sep 2011, 13:15

Hej, čutim se poklicanega ker prodajam eno tako CW ročico, ki je, po vseh standardih, v višjem cenovnem in kvalitativnem razredu. Saj ne misliš, da bi nekdo leto dni staro ročico prodajal za nekaj evrov, če pa stane nova, kot si sam omenil, 300 - 450€, ali pač?? Sicer pa vsak naj presodi sam. Ali sploh potrebuje kdo takšno ali drugačno ročico? To je tako kot s vsemi stvarmi v našem življenju, eno so želje, drugo možnosti, tretje pa kako se kdo navadi. Kakšen avto pa voziš? Verjetno takšnega kot ti ustreza in ga potrebuješ? Sam sem delal že na staro "4", pa Choppy od ZRS (še pomnite tovariši), pa Bencherjem, zdaj imam Begali-jevo, naročil sem pa tudi že Scheunemann-ovo Morsedirigent (nekdanji Profi II). Imam pa tudi ročne tasterje, recimo dva Junkersa (eden je Marine version), JNA ročni, ruski ipd.. V nečem pa se le strinjava, CW ne bo nikdar zamrl, čeprav je vedno več PC-jašev, ki nimajo pojma o telegrafiji in vso delo za njih opravi računalnik, na žalost. In na koncu, vsak naj gleda v avojo skledo. :D
Dušan, S52DD
Uporabniški avatar
S52DD
 
Prispevkov: 121
Pridružen: 14 Maj 2009, 18:53
Kraj: Brežice

Re: CW ROČICE

OdgovorNapisal/-a s55m » 24 Sep 2011, 18:20

Ker se čutim poklicanega, naj povem, da sem jaz izključni PC-jaš in zelo rad stiskam Alt+K na tastaturi, namesto da bi "mlatil" po ročici. To pa ne pomeni, da o CW nimam pojma. Zato ne generalizirajmo vsega s projekcijo enega na vse.
Janez je dal dober predlog in nič drugega.
s55m
 
Prispevkov: 1580
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: CW ROČICE

OdgovorNapisal/-a S52DD » 25 Sep 2011, 07:55

Moje skromno opravičilo Adi. Sicer ni bilo tako mišljeno, mogoče je le zvenelo tako. Jaz pa nikoli ne uporabljam PC, in lahko je tudi to slabo, sem omejen na dve vrsti dela. Lepo se imej :) in naj živi CW.
Dušan, S52DD
Uporabniški avatar
S52DD
 
Prispevkov: 121
Pridružen: 14 Maj 2009, 18:53
Kraj: Brežice

Re: CW ROČICE

OdgovorNapisal/-a S51AY » 25 Sep 2011, 09:33

Jaz se ne čutim poklicanega, samo malo bi pokomentiral... :oops: To je kot glasbeni instrument; za tiste, ki so virtuozi bi naj bil malo kvalitetnejši (?), tu mislim na QRQ. "Marko skače" pa lahko zaigramo tudi na otroško frulico, kaj več pa pri "normalnem" delu, če smo navajeni na ročko, niti ne rabimo. Kje so časi z home made ročkami iz žaginega lista... Janez, hvala za informacijo ! Nekatere ročke so res nesramno drage, te ki jih omenjaš so čisto zadosti dobre.
En prijatelj, ki me je nekoč davno učil CW (sedaj VE3NV) je prodal Vibroplex, vse Bencherje, pa še neke USA ročke, ko je nabavil Begali magnetic classic. Pa mislim, da zaradi tega ne tipka nič bolje... Pač, koliko ti to pomeni, koliko si pripravljen dati, to imaš. Skoraj isto, kot pri glasbenih instrumentih za amatersko-domačo uporabo. Nekateri pa prisegajo na senzorske ročke... Če je dober glasbenik, bo zaigral tudi Bethovnovo 5. simfonijo na navadni tastaturi.
Jaz imam Begali Simplex (ena cenejših Begalijevih) samo zato, ker so me Bencher razjezili z dobavo. Po 3 mesecih čakanja, sem vzel Begali, ker sem jo nujno rabil. Plačal sem ... ebi ga, bil bi pa tudi čisto zadovoljen s cenejšo, malo slabšo. Je pa Begali pojem za kvaliteto pri CW ročkah, samo cena... "#@! ... Stradivarijeva violina...
73 de Arpi-S51AY , HSC#1267, CTC#2268, EPC#3826, FH#1448, DMC#2139, 30MDG#3904, BDM#0288, TRC#005SLO, NDG#0851, HPC#451, ERC#0989
http://www.qrz.com/db/S51AY
Uporabniški avatar
S51AY
 
Prispevkov: 1149
Pridružen: 01 Jan 2006, 11:01
Kraj: Lendava

Re: CW ROČICE

OdgovorNapisal/-a s53v » 25 Sep 2011, 20:32

Hojla !

Ker se imam za poznavalca CW-ja (kot YU3CV prvi VHSC v Sloveniji od leta 1971 in soustanovitelj in prvi sekretar nekdanjega YU CWK) se čutim poklicanega, da CW ljubiteljem sporočim,kje se dajo nabaviti poceni ročice.Ali je to Begali,Vibroplex, Bencher ali celo WBL V22 me ne zanima. Vsak pač uporablja ročico,kot mu leži. Jaz osebno že 40let uporabljam Vibrokeyer. V CW contestih pa že več kot 20 let uporabljam PC in zadnje leto še CW Skimmer. Potrebno je pač s časom iti naprej. Razne primerjave niso umestne sem pa hotel povedati kje se da nabaviti poceni ročico za nekej deset € in to je vse.

Prilagam nekaj linkov in naj pač za primerjavo kdor si hoče pogleda cene.

http://morsetelegraphkey.com/morse-telegraph-key-sale

http://morsetelegraphkey.com/wbl-v-22-i ... lent-shape

http://www.morsecode.nl/commercial%20links.html

PS: da ne bo pomote pri preračunavanju v € je okvirni menjalniški tečaj danes 1€ = 1,33$

73 S53V
janez
s53v
 
Prispevkov: 596
Pridružen: 04 Dec 2003, 08:06
Kraj: Ljubljana

Re: CW ROČICE

OdgovorNapisal/-a S51M » 30 Sep 2011, 21:41

Ob množici raznih S5 radioamaterskih »strokovnjakov«, sem se sicer odločil, da se sploh ne splača tu več pisati, pa vendar, tokrat še izjema.

Kakorkoli že, tukaj se debatira o ročkah za tasterje in CW. Torej, za VHSC in YUCWK diplomo/članstvo je bilo res dovolj imeti že žagin list (dobesedno lastno izkustvo), saj gre za hitrosti okrog 200 z/min Za več od tega (SHSC, EHSC in +), pa mora biti vsekakor kvalitetna ročka, Arpi ima prav.

Odlično tipkanje na iambic ročko hitrosti nad 250 z/min in zveze, ki trajajo vsaj eno uro, vsekakor ni hec. To zmore trenutno morebiti nekje do 20 do 25 ljudi na svetu (večino osebno poznam).

Kvalitetne ročke za QRQ so predvsem: Schurr profi, Begali (Sculpture, HST), I1QOD iambic (I1QOD iambic chrome uporabljam pravkar 2 meseca), P1PAD (to je senzorska, in še druge home made senzorske) in še katera. Za hitrosti nad 300 z/min se izkažejo najzanesljivejše single level ročke.

Najboljšo tipkanje nad 300 z/min sem doslej slišal in imel zveze na frekvenci s TK5NI, Alainom, drugače še z izvrstnim kitaristom, ki pa je, žal, že pokojen. Od njega sem prejel tudi moje četrto EHSC potrditev, tedaj še v francoščini.

PC in CW sta lahko zelo različna pojma! V kontestih sta nujna, drugače pa nezdružljiva.

73 DE S51M, Bruno
S51M
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 12 Mar 2002, 01:00
Kraj: Ptuj


Vrni se na CW

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov