RV56 na Učki

Novi repetitorji, delovanje, izpadi, servisiranje, zemljevidi, ...

Moderator: S56CT

RV56 na Učki

OdgovorNapisal/-a s56al » 17 Mar 2006, 08:53

Iz začetkov svoje radioamaterske "karirere" pred 24 leti :) se poleg dela na 80m in 40m (kar je bilo na KV v tistih časih pač dovoljeno novopečenim C klasnikom :)) z nostalgijo spominjam tudi zvez prek R4 na Učki. Iz luknje, kot je naša Bovška kotlina, mi je odvisno od pogojev propagacije v poletnih mesecih uspelo prek tega repetitorja z odbojem od Kaninskega pogorja vspostavljati zveze s samo 1,5W FT-202R vokitokijem (6 kvarčnih kanalov :)) in ta-dolgo Elradovo 2m yagico. Kdor se teh časov in aktivnosti v poletnih mesecih na tem repetitorju še spomni, bo gotovo razumel. Zadnjih 10 let vsake toliko še vedno kdaj pa kdaj pokukam tudi na to frekvenco, vendar sem signale s tega repetitorja redko slišal, repetitorja pa tudi s 100W oddajno močjo in 2 x 7 el yagi nikoli nisem uspel aktivirati.

Včeraj pri skeniranju 2m FM kanalov pa prijetno presenečenje - močan signal na RV56. Po nekaj poslušanja sem se prepričal, da je to res Učka in ne repetitor pri zahodnih sosedih. Nekaj k jakosti signala na sprejemu gotovo prispeva temeljito zasneženo hribovje, ki mi služi kot zrcalo, sumim pa, da so na repetitorju morali tudi še kaj drugega spremeniti (lokacija / sevalni diagram antene?), ker sem iz svoje luknjaste lokacije zopet uspel priti čez repetitor že samo s 5W in prej omenjeno križno, krožno polarizirano yagi.

Kolega S57WOM mi je potrdil, da je slišal, da so pred kratkim ta repetitor res popravljali. Ali ima kdo kaj več informacij?

Lep pozdrav,
Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

Re: RV56 na Učki

OdgovorNapisal/-a s54m » 17 Mar 2006, 09:48

Morda pa bo najlažje če vprašaš kar na Forumu HRS :

http://www.hamradio.hr/modules.php?name ... forum&f=11

73 de Maki
Uporabniški avatar
s54m
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 25 Apr 2002, 12:08
Kraj: JN64WU

OdgovorNapisal/-a s56al » 17 Mar 2006, 10:21

Živijo Maki,

Gornje je bilo sicer mišljeno bolj kot splošno sporočilo oz. novička vsem, kot pa resno vprašanje, ki bi me tako močno žrlo, da bi se zaradi tega šel registrirat na še en forum :). Vseeno hvala za namig. Onih časov in vzdušja, o čemer sem zgoraj razglabljal, tako ali tako ni več.

LP, Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a S56CT » 17 Mar 2006, 16:08

Hoj Sandi!

Hrvati so imeli na Učki probleme z intermodulacijo. Potem jim je kapituliral še izhodni del repetitorja Kenwood TKR 720, zato je bil kar nekaj časa neuporaben oziroma v izpadu. Pred zimo so dobili repetitor s servisa in ga postavili na novo lokacijo, na kulo na Učki. Z zamenjavo mikrolokacije so odpravili motnje in pridobili odlično delovanje sistema. Na spodnjem linku imaš nekaj slik ter teksta, za ogled ni potrebno biti prijavljen.

http://www.hamradio.hr/modules.php?name ... le&sid=469)

73, Tilen

P.S.: Samo kot zanimivost; dokler niso vklopili R4 na Učki nazaj smo imeli preko Mrzlice zveze z mobilnimi postajami po AC LJ-KP do odcepa za Ankaran, Zdravko S55C pa se je večkrat oglasil tudi iz Pivke in Udin.
Zadnjič spremenil S56CT, dne 17 Mar 2006, 23:03, skupaj popravljeno 1 krat.
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

OdgovorNapisal/-a s56al » 17 Mar 2006, 20:40

TNX Tilen za info, to bo to :).
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI


Vrni se na REPETITORJI

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov