Plan repetitorjev v S5 . . .

Novi repetitorji, delovanje, izpadi, servisiranje, zemljevidi, ...

Moderator: S56CT

Plan repetitorjev v S5 . . .

OdgovorNapisal/-a s56bfb » 17 Feb 2022, 09:35

Mene pa zanima, če obstaja (in kje je objavljen) plan (kratkoročni, srednjeročni, . . . ) postavitve novih radioamaterskih repetitorjev (VHF, UHF, DMR, C4FM, D-STAR, 6m) v Sloveniji. Kot sem bil seznanjen, imajo radioamaterske zveze posameznih držav v EU sprejete in objavljene kratkoročne in srednjeročne plane postavitve radioamaterskih repetitorjev v svojih državah, pri nas pa je, po mojem vedenju (upam, da se motim), to bolj "prosto po Prešernu". Opažam velik porast postavitev DMR repetitorjev v zadnjih dveh letih in stagnacijo ostalih, predvsem ostalih dveh digitalnih standardov (D-STAR, C4FM). Zategadelj bi lepo prosil, da me kdo poduči in obrazloži, kako je s tem pri nas v Sloveniji:

1. Kakšen je plan (če sploh obstaja) postavitev repetitorjev v prihodnosti, recimo do leta 2025, tako zasebnih/doniranih kot tistih, ki so lastništvo ZRS?
2. Ali bomo kateremu od digitalnih standardov dali prednost v Sloveniji in kateremu (zaenkrat kaže na DMR standard) in ali bomo vse tri obstoječe digitalne standarde (DMR, D-STAR, C4FM) razvijali enakomerno?
3. Kdo potrjuje predloge oziroma plan postavitev repetitorjev v Sloveniji?
4. Kakšno je pravno stanje zasebnih/doniranih repetitorjev v Sloveniji?

Bojan Edvard Frantar
S56BFB
s56bfb
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 02 Feb 2017, 11:25

Re: Plan repetitorjev v S5 . . .

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 17 Feb 2022, 11:45

Pozdravljen

Obrni se na Tilna - S56CT, on ti bo povedal kaj in kako je s temi plani,
če se ne motim je nekje že objavil.

73 de Marko - S57NAZ
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 624
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Re: Plan repetitorjev v S5 . . .

OdgovorNapisal/-a s57fj » 18 Feb 2022, 22:05

Zakaj se bi moral obrniti direktno na Tilna, v končni fazi je to stvar katera se tiče vseh radioamaterjev v Sloveniji.
Ali je to stvar enega človeka al zrs?
Lp 73 s57fj Florjan
s57fj
 
Prispevkov: 97
Pridružen: 05 Dec 2018, 21:43

Re: Plan repetitorjev v S5 . . .

OdgovorNapisal/-a S57NK » 19 Feb 2022, 14:57

Pozdravljeni,

Če mi dovolite kot skrbniku analognega ter digitalnega repetitorja na Nanosu nekaj misli o stanju ter prihodnosti našega repetitorskega omrežja:

1. Vsekakor moramo ohranjati in še bolj povezati med sabo analogne repetitorje, saj bodo ti še vedno jedro govornih komunikacij predvsem v izrednih razmerah. Kajti analogno radijsko postajo je dosti lažje obvladovati in je zaradi tega dostopna širši množici v primerjavi z digitalno. Poleg tega je videti, da je na analognih repetitorjih še dovolj prometa in ni nevarnosti, da bi zamrli. Potruditi pa se moramo, da se zopet vključijo nazaj v redni mesečni SKED. S povezovanjem, če že ne z EchoLinkom pa z novejšim SVX.

2. Pri digitalnih poznam dobro DMR, D-Star in Yaesu System Fusion (YSF) pa le na splošno. Vsekakor pa je treba priznati, da ima tu DMR veliko prednost, zaradi treh dejstev:

1. cenovno dostopne radijske postaje s Kitajske,
2. programska koda MMDVM za repetitorje, ki je odprta in prosto dostopna,
3. radioamatersko omrežje Brandmeister.

Poleg tega je DMR standardiziran (ETSI), standard je odprt in vsem prosto dostopen. Glavna slabost pa je, da ne podpira naših klicnih znakov, zaradi česar moramo posebej voditi preslikavo DMR številk v klicne znake.

Upam si trditi, da je trenutno daleč največ pogovorov na omrežju DMR, med drugim tudi zato, ker so vsi DMR repetitorji povezani skupaj, torej lahko med sabo debatira vsa Slovenija.

Kar se predvsem novejšega YSF tiče (na D-Staru jih takorekoč ni več zaslediti) je uporabnikov videti le peščica. Seveda se odpira vprašanje kure ali jajca, torej ali bi bilo z več YSF repetitorjev tudi uporabnikov več. Morda, predvsem zato, ker imajo kot kaže vse novejše Yaesu postaje podporo YSF. Ampak dvomim.

S stališča gospodarnosti je torej razumljivo, zakaj poudarek na DMR, kar pa ne pomeni, da ne bi vseeno postavili še kak YSF repetiror več.

En lep 73
Janko S57NK
S57NK
 
Prispevkov: 75
Pridružen: 03 Avg 2013, 09:18
Kraj: Ajdovščina

Re: Plan repetitorjev v S5 . . .

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 19 Feb 2022, 17:59

s57fj napisal/-a:Zakaj se bi moral obrniti direktno na Tilna, v končni fazi je to stvar katera se tiče vseh radioamaterjev v Sloveniji.
Ali je to stvar enega človeka al zrs?
Lp 73 s57fj Florjan


Pa res le zakaj iskati na pravem mestu prave informacije?
Tilen je pač skrbnik repetitorjev in ima verjetno izdelano strategijo tudi za vnaprej.
In kje boš dobil najbol točne informacije, če ne pri ljudeh, ki so odgovorni za določena dela.

Bojan S56BFB je le vprašal če obstaja kakšen plan glede postavitve novih repetitorjev. In le
kdo bi mu lahko dal bolj točne informacije kot skrbnik repetitorjev? Mogoče vsak uporabnik
repetitorjev? Če pač ne obrajtaš Tilna, potem upam, da Bojanu lahko ponudiš kako konkretno
informacijo, kajti vsekakor si človek, tudi radioamater na svoje vprašanje zasluži konkreten
odgovor. Namreč jaz ga nimam, sem pa predlagal dotično osebo pri kateri jo lahko dobi.
Druga zadeva pa je, da se izdela plan in objavi v naši reviji. Ampak se spet pride do vprašanja,
"radi bi videl plan postavitve repetitorjev v Sloveniji, ali mi lahko kdo da ali objavi plan."
In ponovno pridemo do Tilna. On ga lahko naredi, on ga lahko objavi v reviji ali na forumu. Če
pa ima še kdo konkreten vpogled v repetitorsko bodočnost, pa lahko dotični naredi in ustreže
povpraševanju člana. Saj niti ni pomembno kdo, le da so podatki točni.

73 de Marko - S57NAZ
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 624
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Re: Plan repetitorjev v S5 . . .

OdgovorNapisal/-a s57fj » 19 Feb 2022, 23:12

Marko
Ne vem kje si razbral iz objave, da ne obrajtam Tilna !?
Dejstvo je, da je vprašanje postavljeno javno, odgovoril bo pa lahko vsak kateri pozna kako konkretne stvari stojijo. Pač ne vidim razloga zakaj bi se mogel nekdo zasebno pogovarjati z nekom, ker so to stvari katere se tičejo vseh radioamaterjev, kateri imamo v lasti postaje z možnostjo izbire drugih vrst načina dela. In po informacijah zastopnikov prodaje, ni ravno zanemarljiva številka prodanih postaj v Sloveniji.
Za začetek je nekaj informacij podal že Janko.

In v končni fazi skrbnik ni lastnik repetitorskega omrežja in verjetno tudi ni edini kateri odloča o vsemu kar se dogaja okoli celega sistema. Vsaj upam,da ni, da je to v sklopu ZRS s širšimi konsenzom.
Lp 73, s57fj Florjan
s57fj
 
Prispevkov: 97
Pridružen: 05 Dec 2018, 21:43

Re: Plan repetitorjev v S5 . . .

OdgovorNapisal/-a s56bfb » 17 Sep 2023, 11:21

No, po več kot enem letu in pol čakanja sem le prejel en relevanten odziv na moja vprašanja glede RPT v Sloveniji, pa še to sem se moral za odgovore obrniti na predsednika ZRS. Pa naj kdo reče, da se vztrajanje (in potrpljenje) ne izplača :lol:.

Posredujem dopis presednika ZRS in odgovore na moja vprašanja v zvezi s planom RPT v Sloveniji:


Bojan, pozdravljen.

Večkrat smo člani UO  ZRS in managerji ZRS posameznih področij,  "kritizirani" da ne odgovarjamo na vprašanja posameznikov, ki so postavljena na družabnih omrežjih....
Verjemi da se ne izogibamo, še manj da ne bi želeli podati odgovorov ali svojih stališč. Nasprotno, želimo si čim veš konstruktivnega dialoga in sodelovanja, saj je to edini način za doseganje skupnega interesa vseh ki nas ta hobi združuje. Ustanovitelji ZRS in njeni člani so radio klubi, zato pričakujemo, da bodo radioamaterji naslavljali svoja vprašanja in interese preko njih. Osebno zagovarjam tak "protokol" komunikacije, ne samo zaradi napačnih (ne namernih ali namernih) interpretacij ki se-bi se pojavljale na družabnih omrežjih, ampak je potrebno upoštevati raznolikost našega hobija in temu pripadajoča zahtevana kompetentnost posameznika. Tako kot v navedenem primeru, tvojih vprašanj, na katere je pripravil odgovor Tilen Cestnik - S56CT (v ZRS si lahko samo želimo, da bi bilo več takih posameznikov kot je Tilen).

73 de S58R 
Konrad Križanec - Rado


1. Kakšen je plan (če sploh obstaja) postavitev repetitorjev v prihodnosti, recimo do leta 2025, tako zasebnih/doniranih kot tistih, ki so lastništvo ZRS?

Trenutno je strategija zgolj vzdrževanje obstoječega omrežja in posodobitve, nobenih novih postavitev, razen tistega kar bi že moralo biti in še ni (Janče, Mirna gora). Repetitorjev je preveč, ljudi, ki bi bili sposobni in prpiravljeni vzdrževati pa premalo, razen, če se najde tudi skrbnik ne vidim težave v tem, da se mu pomaga. Lep primer je Gorenjska, kjer se je našla skupina in smo pokrili nepokrit teren. 
V primeru, da bo nekdo izrazil željo in pokazal resnost, da projekt postavitve izpelje sam (pridobitev opreme in lokacije, vključno z montažo in vzdrževanjem), bom kot pristojni RPT manager, s strani konference ZRS potrjena oseba, kateri je zaupana ta naloga, preveril vlogo in pripravil vse potrebno (frekvence, vlogo za AKOS), da bodo lahko repetitor postavili. 

2. Ali bomo kateremu od digitalnih standardov dali prednost v Sloveniji in kateremu (zaenkrat kaže na DMR standard) in ali bomo vse tri obstoječe digitalne standarde (DMR, D-STAR, C4FM) razvijali enakomerno?

Ja, standardu DMR, ki je enak standardu katerega uporabljajo službe zaščite in reševanja v Sloveniji in omogoča največ ter je najcenejši za dostop uporabnika.

3. Kdo potrjuje predloge oziroma plan postavitev repetitorjev v Sloveniji?

RPT manager na podlagi vloge, ki jo poda radioklub.

4. Kakšno je pravno stanje zasebnih/doniranih repetitorjev v Sloveniji?

Lastniki repetitorjev so lastniki opreme, ne pa klicnega znaka, ki pripada krovni organizaciji (ZRS) na podlagi veljavnih predpisov. Veliko repetitorjev je v zasebni lasti, vendar poznam le en repetitor (napravo) v zasebni lasti, ki je zgolj del celotnega sistema, da so z njim težave in tudi ta naprava se bo po mojih informacijah vrnila lastniku.
s56bfb
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 02 Feb 2017, 11:25

Re: Plan repetitorjev v S5 . . .

OdgovorNapisal/-a s57fj » 18 Sep 2023, 06:57

To se pravi, da fusion repetitorja, kateri naj bi bil povezan v grupo 293 ne bo v Slo , kljub zagotovilom, da bo se uredilo tudi to.
Kar se tiče odgovora z zrs, ga tudi sam čakam že več kot pol leta. Zgleda, da bo treba prenehati plačevati članarino, saj ni več razlike za uporabnike omrežja ali si plačnik ali ne.
Lp 73
s57fj
 
Prispevkov: 97
Pridružen: 05 Dec 2018, 21:43

Re: Plan repetitorjev v S5 . . .

OdgovorNapisal/-a S56CT » 18 Sep 2023, 13:17

Florjan, tega ne razumem?
To se pravi, da fusion repetitorja, kateri naj bi bil povezan v grupo 293 ne bo v Slo , kljub zagotovilom, da bo se uredilo tudi to.
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

Re: Plan repetitorjev v S5 . . .

OdgovorNapisal/-a s58ru » 18 Sep 2023, 17:06

"saj ni več razlike za uporabnike omrežja ali si plačnik ali ne." ?!?!?!
s58ru
 
Prispevkov: 1058
Pridružen: 28 Okt 2004, 21:07

Re: Plan repetitorjev v S5 . . .

OdgovorNapisal/-a s57fj » 19 Sep 2023, 09:01

S56CT napisal/-a:Florjan, tega ne razumem?
To se pravi, da fusion repetitorja, kateri naj bi bil povezan v grupo 293 ne bo v Slo , kljub zagotovilom, da bo se uredilo tudi to.

Tilen, na enem od predstavitev fusion-c4fm preko zoom- je bilo rečeno, da se bo v slo postavilo, oziroma na obstoječih repetitorjih nadgradilo v tej modulaciji, kateri bodo povezani v grupo 293.. Na Nanosu je že dolgo eden od takih repetitorjev,kateri ni bil nikoli povezan nikamor in kateri bo vrnjen lastniku. Nanos pokriva veliki del Primorske in Notranjske kar bi bil dober doprinos v tej smeri.
Kakšen odnos je med lastnikom repetitorja ,zrs in skrbniki ne bom razpravljal, ker vsega ozadja ne poznam. A toliko vseeno vem, da vem zadeve niso ravno črno-bele.
s57fj
 
Prispevkov: 97
Pridružen: 05 Dec 2018, 21:43

Re: Plan repetitorjev v S5 . . .

OdgovorNapisal/-a S57NK » 19 Sep 2023, 11:21

Na Nanosu se bo 2m repetitor Yaesu DR-2X vrnilo lastniku iz nekaj razlogov: 1.) neprimernega odnosa lastnika do ostalih, ki smo se trudili na lokaciji (glej debato na Facebooku v skupini S5 RPT), 2.) repetitor je bil povezan v zaprto omrežje Wires-X, kar je uporabljal samo lastnik, 3.) kot analogni se je repetitor DR-2X izkazal za gluhega na sprejemu.

Vrnil se bo stari repetitor (dve Motoroli) ali pa celo Spectra MX800. Bomo pa poskušali sestaviti še MMDVM, ki bo namenjen posebej za Fusion uporabnike in bo povezan v odprto omrežje YSF in s tem tudi na DMR, (pogovorna skupina 29320).
S57NK
 
Prispevkov: 75
Pridružen: 03 Avg 2013, 09:18
Kraj: Ajdovščina

Re: Plan repetitorjev v S5 . . .

OdgovorNapisal/-a s56al » 19 Sep 2023, 14:18

s57fj napisal/-a:To se pravi, da fusion repetitorja, kateri naj bi bil povezan v grupo 293 ne bo v Slo , kljub zagotovilom, da bo se uredilo tudi to.


Glede na tabelo https://rpt.hamradio.si/?modul=repetitorji&vrsta=5 je take vrste MMDVM repetitor:

23. 438.500 MHz, S55DLM ...

ter ima, vsaj tako piše v tabeli, aktiviran YSF način dela. Ali ga s svoje lokacije v Logatcu lahko dosežeš? Ali ter kam (v katero "sobo" / reflektor) je v resnici povezan, ne vem. Morda lahko komentira kateri od sysopov?

Če bi obstajal resen interes, recimo vsaj dveh uporabnikov, bi v principu v načinu YSF lahko aktivirali 70 cm MMDVM RPT S55DKN na Kaninu. Sedaj deluje v načinih dela DMR in D-STAR. RPT kar dobro pokriva. Kolikor od daleč spremljam, ga v načinu dela D-STAR že dolgo nihče ni uporabil. Tako da, v principu, bi se dalo "ugasniti" D-STAR in "prižgati" YSF ter povezati v 29320. Kot že omenjeno, pod pogojem, da obstajajo resno zainteresirani uporabniki. Sicer škoda časa sysopa, da se s tem ubada.
Former S54S & S57NAN, member of S51RBC
https://www.s56al.si/ham_radio/
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

Re: Plan repetitorjev v S5 . . .

OdgovorNapisal/-a s56bfb » 19 Sep 2023, 17:43

Ker me je gospod Janko Mivšek (S57NK) izzval s svojim zadnjim prispevkom, sem mu dolžan odgovoriti, predvsem pa pojasniti ostalim kolegom radioamaterjem za kaj v bistvu gre v tej celotni zgodbi z RPT na Nanosu.

Pa podjdimo po vrsti:

1.) neprimernega odnosa lastnika do ostalih, ki smo se trudili na lokaciji (glej debato na Facebooku v skupini S5 RPT)
Ko sem leta 2021 podaril v brezplačno uporabo repetitor Yaesu DR-2X in ostalo opremo (v nadaljevanju: RPT C4FM) postojnskemu radioklubu (Radioklub "Proteus" Postojna) sta bila pri temu dejanju glavna moja "sodelavca" Jurij (S56FC) in Mitja (S55ML), ki sta ustvarila pogoje, da se je RPT C4FM postavil na Nanosu. Kot mi je znano, je Jurij (S56FC) poskrbel za splošno komunikacijo s postojnskim radioklubom, medtem ko je Mitja (S55ML) poskrbel za tehnično-softwersko priključitev le-tega na Nanosu. Takrat je bil tudi dogovor, da se o upravičenosti postavitve RPT C4FM na Nanosu za mnenje povpraša tudi člane postojnskega radiokluba in seveda tudi ostale, ki so uporabniki omenjenga repetitorja. Takrat si bil, gospod Janko Mivšek, za to, da se zamenja stari analogni repetitor z novim RPT C4FM, vendar si bil proti, da se ga vključi v svetovno omrežje WIRES-X (tvojo korespondenco v zvezi s tem hranim pri sebi v PC). Zakaj si bil proti, še sedaj ne vem, pred kratkim si sicer tudi pismeno izjavil, da se v digitalni standard C4FM ti ne razumeš in ga tudi ne poznaš prav dobro. Morda ne obvladaš pogovorne angleščine, ki je osnoven jezik v svetovnem omrežju WIRES-X? Očitno je, da si želel, da se radioamaterji, uporabniki C4FM standarda v Sloveniji ne bi vključevali v svetovno omrežje WIRES-X in da tudi tuji radioamaterji ne bi imeli dostopa preko WIRES-X v Slovenijo. Pred kratkim si tudi napisal, da ti osebno podpiraš vse novitete in različnosti v radioamaterizmu, skratka vse za razvoj le-tega. Omejevanje WIRES-X v Sloveniji jaz osebno pač ne razumem kot podpore razvoju nacionalnega radioamaterizma. Sicer pa naj to tvojo "podporo" presodijo in sodijo tudi drugi kolegi radioamaterji.
Ob sami predaji RPT C4FM sem dejal, da ne žeilim nič drugega kot da bo RPT C4FM deloval letno vsaj 75% v vseh svojih funkcijah. To mi je bilo nekako obljubljeno, vem pa tudi sam prav dobro, da obstajajo objektivne (zima, težak dostop do repetitorja, . . . ) in subjektivne okoliščine, da repetitor pač določen čas ne deluje. In to sem sprejel kot normalno. Letos spomladi sem iz statistike delovanja RPT C4FM na Nanosu prišel do podatka, da je RPT C4FM na Nanosu v obdobju od 01. maja 2022 do 31. maja 2023 bil operativen v vseh svojih funkcijah le 32%. V funkciji analognega repetitorja pa 98%. Izredno slab rezultat - 32% gre na račun digitalnega dela, ker je PC večkrat "zmrznil" in je bilo potrebno fizično obiskati lokacijo na Nanosu in ga na "hard" - resetirati. Dolgo smo se ukvarjali, kako to rešiti in smo končno tudi to rešili s pomočjo Jurija (S56FC) in Mitje (S55ML), ko sta pred PC vključila daljinski vklop/izklop le-tega. Tako smo lahko na daljavo resetirali PC in stvar je bila rešena. Zategadelj zadnja dva meseca in pol deluje C4FM v svojem digitalnem delu brez problema in tudi dostop do WIRES-X je brez dolgotrajnih prekinitev.
Tako je bil problem s C4FM praktično 90% rešen, urediti je bilo potrebno le še obljubljeno postavitev 3. oddajno-sprejemne antene, ki naj bi bila usmerjena proti vzhodu in naj bi "pokrivala" osrednji del Slovenije. Pritožbe so bile s strani radioamaterjev iz Ljubljane, Celja, Logatca, da težko odpirajo C4FM na Nanosu, kar se prej ni dogajalo. To je bil, po mojem vedenju, tudi glavni razlog, da se je šlo v postavitev še 3. s-o antene.
Medtem je postojnski radioklub zapustil Mitja (S55ML), ki je bil glavna tehnična podpora za C4FM. Ko sem v enem e-dopisu predsedniku postojnskega radiokluba - Stojanu (S51WI) "pojamral", da vsa ta odpravljanja pomanjklivosti na repetitorju Nanos potekajo prepoćasi, kajti jaz, kot lastnik RPT C4FM sem najbolj zainteresiran, da repetitor dela odlično in v vseh svojih funkcijah, mi je v e-mailu sporočil, da se on ne spozna na digitalni standard C4FM in da mi kaj dosti ne more pomagati. Takrat sem že približno vedel "kam pes taco moli". Skupaj sta se torej našla dva, ki se ne spoznata dovolj na digitalni standard C4FM (oba sta mi to zapisala) se ne spoznata na WIRES-X in onadva soglasno odločata o usodi RPT C4FM na Nanosu s pretvezo, da so težave z lastnikom repetitorja. Res žalosten argument, značilen za "malega" Slovenca.
Jaz sem bil in sem seveda moteč subjekt, ker sem stalno nekaj "robantil", od marca letošnjega leta kar naprej prosil, da se uredijo prekinitve WIRES-X, da se postavi 3. antena in nenazadnje sem tudi sam ponudil pomoč v mejah svojih fizičnih zmogljivvosti, seveda. Vse to zelo dobro ve Jurij (S56FC), ki je bil z moje strani najbolj na udaru.
In prišel je končno dan D, ko se je šlo na ureditev še zadnje težave z RPT C4FM na Nanosu. O tem, kdaj se bo šlo na Nanos, zainteresirani radioamaterji sploh nismo vedeli, torej radioamaterji, ki bili potrebni za dajanje raporta ob postavitvi 3. s-o antene, npr. Dušan (S51LD) iz Celja, Marjan (S51LJ) iz Ljubljane, Aleš (S56RAV) z Rakitne, Franci (S56KFG) iz Kranja, Simon (S56SG) iz Šetvida pri Stični, . . . in nenazadnje tudi moja malenkost (kot lastnik RPT C4FM), ki, kot že omenjeno, sem bil verjetno najbolj zainteresiran za odlično delovanje RPT C4FM na Nanosu. Sam sem zvedel za "odpravo" na Nanos isti dopoldan slučajno v pogovoru z Ludvikom (S54PLF), ki mi je dejal, da "gredo danes fantje" na Nanos. Zelo sem bil vesel, da se bo RPT C4FM po več kot enoletnem delovanju-nedelovanju končno uredil in da bomo z njim vsi zadovoljni in nam bo v veselje delati z njim. Takoj sem o delu na RPT C4FM obvestil zgoraj naštete kolege - radioamaterje in jih prosil naj bodo stand-by za eventualno dajanje raporta ob testiranju 3. s-o antene. Zakaj vi niste obvestili nekaj nas, radioamaterjev, ki smo najbolj zainteresirani za njegovo dobro delovanje, ne vem . . . .
Rezultat in (ne)uspešnost "ekspedicije" na Nanos poznamo, zato tudi ne mislim več razpravljati o tem. Svoje razočaranje nad "ekspedicijo" sem napisal tudi na družbenem omrežju Facebook v smislu, da je bilo delo na žalost opravljeno le polovičarsko in da bomo morali verjetno spet čakati 1 leto, da bi prišlo do ponovnega obiska Nanosa. Prva reakcija gospoda Janka Mivška (S57NK) na moj dopis je bila, "ti bomo pa RPT C4FM dali nazaj". To je zame čustveno užaljena reakcija nedoraslega človeka. Kaj pa ima RPT C4FM škatla-aparat veze s to mojo kritiko? Nič, če smo realni, gre za "žlehnobo" ob čustveni prizadetosti, saj smo mi vendar heroji, ker smo šli na Nanos, se žrtvovali za vse radioamaterje, čeprav je bil uspeh le polovičen, to je, da je slišnost in sprejem RPT C4FM na Nanosu ob montaži 3. antene slabša kot pred namestitvijo le-te.
Kako si upa en radioamater, ki je lastnik "škatle" C4FM na Nanosu kritizirati naše požrtvovalno delo? On je očitno težaven lastnik repetitorja in treba ga je eliminirati. Kako? Da mu vrnemo RPT C4FM in bomo delali po starem - samo analognem sistemu kot nekoč. Sicer se pa na digitalni standard C4FM itak ne razumemo, zakaj bi ga potemtakem sploh imeli na Nanosu.
Vesta, kolega radioamaterja, gospod Janko Mivšek in gospod Stojan Kuret, tako vajino razmišljanje ni v redu, je zelo slabo, In ni v načelu duha razvoja radioamaterizma v Sloveniji. Če imata težave z lastnikom nekega repetitorja, bi morala ubrati drugačno pot, ne pa lastnika okarakterizirati, da ima neprimeren odnos do tistih, ki so se . . . . . . Sama "škatla" RPT C4FM nima veze s tem dogajanjem.
Ti direktno kaže na vajino neprimerno vedenje in kot že rečeno - žlehnobo.

2.) repetitor je bil povezan v zaprto omrežje Wires-X, kar je uporabljal samo lastnik
Gospod Janko Mivšek, tako neumno izjavo lahko poda samo nekdo, ki ne ve dosti (to si sam potrdil o sebi) oziroma ni nikoli vstopil v svetovno omrežje WIRES-X. Le-to ni zaprto omrežje in je dostopno vsakomur, ki izpolnjuje določene pogoje, ki jih je postavila firma YAESU z Japonske. Kdo vse uporablja omrežje WIRES-X v Sloveniji ti bo lahko najbolje razložil Jurij (S56FC), morda tudi drugi kolegi radioamaterji, ki vedo za kaj gre pri WIRES-X in, ki seveda to omrežje z veseljem uporabljajo. Nenazadnje sem letošnje poletje nekajkrat preko WIRES-X komuniciral s tujci-turisti, ki so prišli v Slovenijo in bili navdušeni, da tak digitalni standard uporabljamo tudi v Sloveniji. Tako so lahko tudi oni preko Nanosa - z obale komunicirali s svojimi kolegi radioamaterji v Avstriji, Nemčiji, . . . RPT C4FM na Nanosu je tudi vpisan v svetovni imenik repetitorjev (http://www.repeaterbook.com), kjer lahko radioamaterji s celega sveta, ki prihajajo v Slovenijo, vidijo, kje se nahaja RPT C4FM na Nanosu in kakšne ima tehnične karakteristike. Upam, da sem ti z močjo argumentov dokazal, da ta tvoja trditev niti približno ne drži in je le plod tvoje "žlehnobe", kako očrniti moje ime.

3.) kot analogni se je repetitor DR-2X izkazal za gluhega na sprejemu.
Gospod Janko Mivšek, ne vem, kako si prišel do tega "rezultata". Imaš morda izvedene kakšne meritve, študijo, lastna opazovanja, opazovanja drugih (koga)?
Jaz nisem strokovnjak na tem področju, zato ne morem komentirati te tvoje izjave, ze njeno objektivnost pa bi bilo koristno, če bi jo lahko natančneje in strokovneje podkrepil. Saj veš tisto "rekla, kazala" zame in morda še za koga, ni dovolj.

Naj na koncu dodam še to, da mi je žal, gospod Janko Mivšek, da si se spustil na tako nizek nivo v komunikaciji z menoj (predvsem na Facebook-u) in nenazadnje posredno tudi z drugimi kolegi radioamaterji, vendar sem ti bil dolžan odgovoriti in to z močjo argumentov in ne z argumentom moči, kot to počneš ti.
Dejstvo je, da si ti konfliktna osebnost, ne prenašaš porazov, upravičene kritike in potem v čustveni nedoraslosti postaneš "žleht" in neupravičeno napadaš. Verjetno imaš previsoko samopodobo. Žal si naletel ravno na mene, ki sem dovolj samokritičen in samorefleksiven, da se ti lahko upravičeno uprem.
Dobronamerno bi ti svetoval, da enkrat sedeš pred ogledalo in se malo pogovoriš z njim. 1 ura bo menda dovolj.
Pa še to: če me boš še naprej neupravičeno izzival, bova nekaj spregovorila tudi o gnojnici, ki si jo zlival na gospoda Tilna Cestnika (S56CT). Saj se še spomniš tistega e-sporočila iz leta 2021, kajne?
Še sedaj ne vem, zakaj sem bil jaz naslovnik le-tega.


Bojan Edvard Frantar
S56BFB
s56bfb
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 02 Feb 2017, 11:25

Re: Plan repetitorjev v S5 . . .

OdgovorNapisal/-a s57fj » 21 Sep 2023, 14:35

s56al napisal/-a:
s57fj napisal/-a:To se pravi, da fusion repetitorja, kateri naj bi bil povezan v grupo 293 ne bo v Slo , kljub zagotovilom, da bo se uredilo tudi to.


Glede na tabelo https://rpt.hamradio.si/?modul=repetitorji&vrsta=5 je take vrste MMDVM repetitor:

23. 438.500 MHz, S55DLM ...

ter ima, vsaj tako piše v tabeli, aktiviran YSF način dela. Ali ga s svoje lokacije v Logatcu lahko dosežeš? Ali ter kam (v katero "sobo" / reflektor) je v resnici povezan, ne vem. Morda lahko komentira kateri od sysopov?


Za ta repetitor niti nisem vedel, da je multi mode.. V mojem dosegu pa je sigurno, ker sem že delal preko njega, vendar ne v YSF.
Probal sem tudi preko Krima , vendar neuspešno.

Kar se tiče Kanina, ima veliko pokritost, koliko bi bilo pa še interesentov pa težko rečem. Pri nas radioamaterjih opažam, da je pri debati na 4 oči veliko govora kaj vse bi, pa ne bi, ko pa je čas realizacije in uporabe se pa zadeva zaključi.
Sam prižgem postaje največ v zimskem času, ko je dolga noč in nimaš kaj zunaj početi zunaj. Takrat si vzamem tudi čas za poslušanje , kakšnega sked-a in skozi to mi je tudi želja, da bi lahko poslušal preko yaesu ftm 400,katera je na zunanjo anteno. Dmr imam samo anytona, kateri z roke doseže samo Javornik in deloma Ermanovec. Na Javorniku so bile težave, katere so bile v avgustu odpravljene, samo še vedno opažam, da se še zgodi , da ne slišim vseh operaterjev. Ne vem ali je pri meni kaj narobe ali v samem sistemu.
Lp 73 s57fj
s57fj
 
Prispevkov: 97
Pridružen: 05 Dec 2018, 21:43

Naslednja

Vrni se na REPETITORJI

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov