Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetitorja

Novi repetitorji, delovanje, izpadi, servisiranje, zemljevidi, ...

Moderator: S56CT

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 04 Okt 2013, 12:31

Samo,
Ti bi rad postavil radioamatersko analogno "GSM" omrežje s "1001" RPT, ki bo pokrivali nekaj km okrog.......
Izvoli, nihče te ne ovira.
Najdi sponzorje in ekipo, ki bo to vzdrževala.
Menda ne misliš, da bo to počela ZRS?

Pusti pa da se nekaj na višjem tehnološkem nivoju naredi na nivoju regije

To da si lastiš kitajski "vokec", ki ga dobiš tako rekoč "v hrbet", ne more biti izgovor za oviranje novih tehnologij.

Po mojem vedenju DSTAR ni lastništvo ICOM-a (čeprav so edini ki delajo DSTAR postaje), ampak DVSI:
http://www.dvsinc.com/corporate/corpover.htm
ki izdelujejo chipe AMBE2000
Nobene ovire ni, da drugi proizvajalci te chipe vgrajujejo v svoje izdelke. Tudi kitajci!
Ampak potem seveda ne bo postaja za <100€
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a s56oa » 04 Okt 2013, 13:16

DVSI vocoder čipi so za radioamaterje na voljo že po 20 USD. Za velike zverine, kot je Icom in Kitajci, verjetno za drobiž. Kenwood uporablja isto tehnologijo in vocoder čipe za svoje digitalne zadeve - NEXEDGE. Slednji sistem seveda ni kompatibilen z DSTAR.

73 de S56OA - Ognjen
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a s56oa » 04 Okt 2013, 13:55

Še izračun pokritosti prvih dveh kandidatnih lokacij z uporabo mobilne radijske postaje, 25 W oddajna moč, 5 dBi antena 1,5 metra od tal.

Nanos:
Nanos_mobilna.jpg
(798.1 KiB) Še ni prenešeno


Slavnik:
Slavnik_mobilna.jpg
(628.88 KiB) Še ni prenešeno


73 de S56OA - Ognjen
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a s51da » 04 Okt 2013, 13:58

Kako pa AMBE codec dekodiram z gnuradiem ali drugim poljubnim SDR?

73 de s51da
s51da
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 21 Okt 2001, 01:00
Kraj: Bohinj

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a S52DK » 04 Okt 2013, 15:33

Ognjen,

vsekakor je Nanos (po sliki pokrivanja) boljša lokacija za S5. Veljalo bi razmisliti tudi o postavitvi kakšnega 70cm analognega RPT na omenjeni lokaciji.

In kot je nekoč rekel nobelovec Albert Einstain:

Človek, ki ni nikoli naredil napake, ni nikoli poskusil nič novega.

Vsekakor pa želim, da vam uspe v prvo.
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a S55SR » 04 Okt 2013, 21:30

Ti bi rad postavil radioamatersko analogno "GSM" omrežje s "1001" RPT, ki bo pokrivali nekaj km okrog.......


Ne ravno, toda če je glavni namen in cilj, da se od sponzorja, beri CZ, pobere denar za to, potem je to edino smiselno.

Najdi sponzorje in ekipo, ki bo to vzdrževala.


Saj sem rekel tisti ki imate znanje un DENAR
Menda ne misliš, da bo to počela ZRS?


ZRS naj financira repetitorje v lasti ZRS in pika.

Pusti pa da se nekaj na višjem tehnološkem nivoju naredi na nivoju regije


Stvar sponzorja (beri CZ)

To da si lastiš kitajski "vokec", ki ga dobiš tako rekoč "v hrbet", ne more biti izgovor za oviranje novih tehnologij.

Poleg kitajskega "vokiča", ki mimogrede niti ni tako slab, si lastim še tri druge Icom "vokiče". Analogne.
Lastim si tudi Icom 2820 z Dstar modulom, ki pa čaka boljše čase za vgradnjo v avto. Veš kakšnega imam in kje živim. Problem ni v času ampak v kraju. Pred blokom pač ne morem pustiti avta na pol razkopanega in oditi. Verjetno nebi našel pol delov, ko bi se vrnil.

Po mojem vedenju DSTAR ni lastništvo ICOM-a (čeprav so edini ki delajo DSTAR postaje), ampak DVSI:
http://www.dvsinc.com/corporate/corpover.htm
ki izdelujejo chipe AMBE2000
Nobene ovire ni, da drugi proizvajalci te chipe vgrajujejo v svoje izdelke. Tudi kitajci!
Ampak potem seveda ne bo postaja za <100€


Čip je last DVSI, vse ostalo je last Icoma, če ne bi tudi drugi že tlačili ta čip notri. In ja, potem bi bile postaje cenovno v rangu analognih.
ISF (imejte se fantastično)
Samo
S55SR
 
Prispevkov: 420
Pridružen: 28 Nov 2007, 17:11
Kraj: Koper - Capodistria

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 05 Okt 2013, 05:15

Očitno nimaš predstave koliko stane eno tako "gsm" omrežje, ki si ga še CZ težko privošči.
Da ne govorimo o tem, da niti ni toliko razpoložljivih frekvenc, da bi to bilo izvedljivo.

Sicer pa ne razumem, zakaj si si kot velik nasprotnik DSTAR, privoščil IC2820 z vgrajenim DSTAR modulom.
Prodaš modul?
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a S57BMU » 05 Okt 2013, 13:05

s56oa napisal/-a:Fantje, mene samo moti, da se oglaša ogromno ljudi, ki jih preko repetitorja praviloma ne slišim. To je enako, kot da bi jaz jokal, da se prepove delo v UKV tekmovanjih z močjo nad 100 W, ker mene taki motijo na eni strani (povzročanje motenj je pa po mojem bad ham spirit) in ker me delo z večjimi močmi ne zanima na drugi strani. Ampak to je neresno.

Dajte se tudi zavedati, da imamo nekateri radio klubi tudi ekipe, ki sodelujejo na področju zaščite in reševanja. Še več, v našem klubu imamo tudi 5 članov, ki so tudi aktivni sestav Gorske reševalne službe. Zato smo radioamaterji tudi dobili poseben status in možnost, da dobimo del dohodnine. Ne zaradi UKV tekmovanj s kilovati. Ker državi dol visi za za naša tekmovanja, ko pa govorimo o zaščiti in reševanju, je pa nekaj povsem drugega.

In ko se gremo zaščito in reševanje, je repetitorska infrastruktura nekaj najpomembnejšega. Ne močni linearji na 70 cm, ne sistemi 12ih Yagic za 2m. To vse dol visi Občinam in URSZR, ko dajejo denar radio klubom ter ZRS in dajejo soglasja zakonom in predlogom v prid radioamaterjem. Dajte se tega zavedati.

V našem radio klubu dobimo vsako leto 1250 EUR namenskih sredstev za zaščito in reševanje. Imamo kupljeno radijsko tehniko (ja, vsa za 2m in 70cm je z DSTAR), postavljamo lokane svoje repetitorje s svojim denarjem in smo zainteresirani tudi za kvalitetno delujoč regijski repetitor.

Podobno željo po digitalizaciji in po regijskem repetitorju, so mi izrazili še nekateri drugi radioamaterji iz regije. Bom povedal direkt, ja zelo verjetno lahko repetitor postavimo tudi sami v RK Snežnik Ilirska Bistrica. Vendar potem bo jok in stok, zakaj gre za še eden "privat" projekt. In ob tem me srce boli. Ker bi rad videl reči, da delujejo na regijski ravni, tako, kot je nekoč lepo deloval R1 na Nanosu. Zato sem tudi napravil javni poziv. Drugače verjemite, bi bilo že vse speljano, pa še opazili ne bi, tako kot niste za druge projekte, ki so bili narejeni v preteklosti. Morda je moja napaka, da delam na odprt način. V S5 smo pa očitno navajeni drugih režimov delovanja, po principu diktata in izvršenih dejstev, kjer posamezniki ali posamezni klubi sebično poskrbe samo za sebe, za druge jim je pa preprosto vseeno.

Glede alternativnih digitalnih standardov je pa tako. Vse alternative so povsem neradioamaterske. Ena je boljša pri enem, slabša pri drugem, pri vseh pa manjkajo funkcionalnosti, ki jih DSTAR ima, ki so povsem radioamaterske, lahko delujejo decentralizirano, ne rabijo dodajanje in avtoriziranje radijskih postaj, kot nekateri alternativni digitalni standardi. Alternativna tehnika zapovrh ni nič cenejša, je enako patentirana do obisti (odprt standard ni enako zastojn standard), ponavadi za repetitorje celo nekajkrat dražja od Icomove. Odkar pa se za DSTAR repetitorje ni treba obračat samo na Icom tehniko, pa sploh ni debate. Za jurja se lahko brez težav postavi repetitor z vsemi funkcionalnostmi DSTAR, nanj priključi antene, Ethernet internet priključek in dela vse, od DPRS, pa do povezave na DSTAR RPT na drugem koncu Slovenije.

73 de S56OA - Ognjen


Spoštovani Ognjen in tudi ostali.

Naj že v začetku povem da tvojo idejo ZELO podpiram in sem vesel da se dogaja kaj v smeri d-star-ja. In to kljub temu da na mojih najpogostejših poteh verjetno ne bom radijsko prišel na rpt v vašo regijo ampak bo že kaj zalaufalo v našem koncu in se seveda povežemo:)
Že na začetku si veliko povedal da je največ nasprotovanja s strani tistih ki se praviloma ne oglašajo preko rpt-jev. Ja prav hecno, tako da lahko le rečem da tisti ki ste proti uhf konferenci je pač ne uporabljajte, je dovolj primarnih 2m rpt-jev in to v vsaki regiji. Zase vsem da če mi nek režim dela ni všeč se poslužim alternative, za tiste ki so proti so to že omenjeni primarni 2m rpt-ji in pa seveda simplexi, tako da kr izvolite postavite in uporabljajte velike ant sisteme (več anten v grupo) in pa največje mobilke ki se dobijo in pa 100w v avto. Sam sem lahko vesel da imam v bloku na stalnem qth eno vertikalko x50 zunaj in pa mobilno postajo. Kaj večjega ne pride v poštev, zaradi lokacije pa (in pa seveda deloma tudi zaradi skromne ant) pač ne gre ravno daleč, na simplexu sem vesel če tu in tam "ujamem" koga iz kake visokoležeče lokacije ali pa da mobila mimo. Zakaj to razlagam: meni in podobnim je pomembno da imamo repetitorje ki so povezani.

Ognjen, pod tvoj prvi post (in tudi tega ki sem ga citiral) v temi se 100% podpišem, želim veliko sreče pri realizaciji in pa upam da se čim prej slišimo na d-star-ju.

Lep 73 vsem S57BMU.
S57BMU
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 10 Okt 2002, 11:56

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a S57F » 05 Okt 2013, 16:19

Ogo, pa kaj na Snežniku ni več nič mesta?
73 de Dejan S57F
S57F
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 15 Maj 2005, 09:33
Kraj: Pregarje-center Brkinov

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a s56oa » 05 Okt 2013, 17:13

Mesta je. Štroma ni.
Ti bomo dali za nest jederski reaktor gori, pa ne bo problema. :P

73 de S56OA - Ognjen
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a S55SR » 05 Okt 2013, 19:51

S57UHX napisal/-a:Očitno nimaš predstave koliko stane eno tako "gsm" omrežje, ki si ga še CZ težko privošči.
Da ne govorimo o tem, da niti ni toliko razpoložljivih frekvenc, da bi to bilo izvedljivo.


Hja, če si CZ ne more privoščiti, ki je pri koritu,.... Sem hotel še nekaj dodoati,pa je bolje da sem tiho.
Frekvenc na uhf področju je, po mojem zadnjem štetju, predvidenih za repetitorje,če me spomin ne vara, 64.
Torej se s pametnim razporedom, tako, da se repetitorji na isti frekvenci ne slišijo med seboj, da narediti vse in še več.

Sicer pa ne razumem, zakaj si si kot velik nasprotnik DSTAR, privoščil IC2820 z vgrajenim DSTAR modulom.Prodaš modul?


Čisto slučajno sem dobil za ceno brez modula postajo z vgrajenim modulom. Ne, ker ne vem ali jo bom tudi obdržal.Nisem preveč navdušen nad postajo.
ISF (imejte se fantastično)
Samo
S55SR
 
Prispevkov: 420
Pridružen: 28 Nov 2007, 17:11
Kraj: Koper - Capodistria

Re: Projekt Primorsko-Notranjskega regijskega DSTAR repetito

OdgovorNapisal/-a s56rlu » 05 Okt 2013, 19:52

Naslednja investicija bo aksialna veterna elektrarna :)
s56rlu
 
Prispevkov: 70
Pridružen: 07 Sep 2009, 09:30
Kraj: Suhorje-BiRiKiNi nu Izola

Prejšnja

Vrni se na REPETITORJI

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov

cron