Nekaj (samo)kritike

Novi repetitorji, delovanje, izpadi, servisiranje, zemljevidi, ...

Moderator: S56CT

Nekaj (samo)kritike

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 18 Avg 2013, 09:12

Že nekaj časa opažam, da se stanje rpt omrežja na http://rpt.hamradio.si/ ne sklada z dejanskim stanjem, tukaj na forumu pa praktično ni nobenih postov.
No če sem pošten, tudi na repetitorjih ni ravno nekega "življenja". Večinoma kak "telefonski klic", kjer "A" kliče "B" in obratno.

No kaj me "žulji"....
Že nekaj časa ne dela echolink na Kaninu in tudi v seznamu prisotnih v echolink omrežju ga ni.

Po dolgem času je Trstelj ponovno v echolink omrežju, vendar pa zgolj "prisoten" saj nobena komunikacija iz omrežja ne gre skozi, repetitor pa se tudi ne aktivira. V obratni smeri pa itak ne gre......

Malija echolink dela "enosmerno". Možno se je povezati le iz echolink omrežja na repetitor, obratno pa ne. Modulacija zelo šumi.

Piran (438.800) je stalno prisoten nosilec na 438.800 z občasno govorno modulacijo.
Očitno nek italijanski telefonski link.
Kot kaže repetitor ne dela (ne slišim nobenih QSO, pa tudi "repa" od repetitorja ne).

D-Star Trstelj morda občasno dela, ampak v dolini in brez stalne povezave v omrežje.
Sodeč po logu na ircDDB, zgolj testiranje S50XX in S56G.

Vsi ti repetitorji so na rpt.hamradio.si označeni kot normalno delujoči (zelena pika), nobenega obvestila in na forumu nobenega komentarja!

Zato sem v naslov napisal (samo)kritika, saj smo tudi uporabniki krivi, ker na forumu nič ne napišemo in je potem morda celo upravičeno, da tudi povratne informacije ni.

Popolnoma razumem, da smo amaterji in ne profesionalci.
Temu primerno so tudi popravila podrejena drugim obveznostim, da so dopusti, da je treba pokuriti lasten bencin, da je treba založiti tudi kak denar (ki ga običajno nikoli ne dobiš nazaj)........
Vse to vem tudi iz lastnih izkušenj pred mnogimi leti, ko je tehnika bila še slabša, elektrika na točkah "bog pomagaj", ozemljitve še bolj, okvare skoraj dnevno .........

Kljub vsem tem "olajševalnim okoliščinam", pa bi pričakoval vsaj neko sprotno obveščanje in od sysopov, da za časa dopustov imajo vsaj enega "vajenca", ki bi za časa njihove odsotnosti "resetiral računalnik in zamenjal varovalko od napajanja".

Nekako se mi zdi "nedopustno", da nimamo v polni turistični sezoni, enega delujočega repetitorja povezanega v echolink omrežje, ki bi pokrival Primorsko in Istro.
Saj pravimo, da delo prek repetitorjev ni "prava radioamaterščina", ampak to "krivoverno" radiomaterščino počnemo ravno med dopusti, ko smo /M ali /P s svojimi družinami in je "prava radioamaterščina" drugotnega pomena.

Kmalu bo Eurobasket!
Lepo da bomo prisotni s posebnimi klicnimi znaki!
Bi pa bilo dobro, da smo vsaj do tedaj prisotni tudi z Echolink in D-star omrežjem, saj lahko pričakujemo, da bo med množico tudi kaj radioamaterjev iz celega sveta in kakšen bo zagotovo imel tudi kako ročno postajo.
Najbrž tako stanje kot je, ni najboljše sporočilo, ki jim ga lahko damo......

Obenem bi si želel tudi malo več prisotnosti na VHF in UHF, ki je praktično zreducirana na tekmovanja (SSB, CW) in "telefonske klice" na FM.
Pa če ne drugo, vsaj malo več aktivnosti, ko bo Eurobasket!
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Nekaj (samo)kritike

OdgovorNapisal/-a s52id » 30 Avg 2013, 09:55

Pozdravljen, Iztok!

Se ti opravičujem, da nekoliko pozno odgovarjam. Forum namreč zelo redko prebiram, tako da sem bil šele pred kratkim obveščen o tvojem postu na forumu.

Povečini imaš prav. Strinjam se, da bi bilo dobro popraviti vse, kar je nedelujočega. Vendar pa sam nisem opazil napake na Maliji, zato je najbolje, da mi svoja opažanja sporočiš na moj osebni e-mail: marsell.marinsek@gmail.com ali na tel.: 041 771 759. Do mene mora najprej priti informacija, da nekaj ne deluje, šele nato lahko odreagiram. Sem namreč sysop echolink dela Malije in sem pravkar preveril in ugotovil, da bi moralo delovati. S telefonom sem se uspešno povezal na Malijo. Oglasil se mi je Vanja in povedal, da me sliši zelo lepo. Pomeni, da je Malija online in morda je težava kje drugje.

Prevzemam edino kritiko, da nisem objavil, da je trenutno S55UPI v našem klubu nedelujoč. Popravilo je bilo mišljeno že zdavnaj, vendar se še do zdaj nismo uspeli dogovoriti za spuščanje antene, za kar je potrebno uskladiti več ljudi. Glede na to, da sva "visela" na repetitorju resnično le Franko in jaz in je obenem zelo lokalnega tipa, sem smatral, da ni neke posebne škode za širšo radioamatersko družbo. Zato nisem podatka objavil. Mi je pa všeč tvoj poziv k nekoliko večji aktivnosti tudi na "čvek"bandih, pa četudi bomo le o vremenu :-) Tudi sam se bom skušal popraviti.

V izogib slabi volji tako naprošam vse posameznike, da preden izrazite svoje stališče na forumu, najprej obvestite sysope in jim sporočite svoja opažanja o morebitnem nedelovanju, seveda pa dobrodošli tudi predlogi in pobude.

Vsem lep pozdrav in upam, da se slišimo, skušal bom biti bolj prisoten vsaj na Maliji.

Marsell Marinšek, S52ID
s52id
 
Prispevkov: 52
Pridružen: 07 Sep 2004, 09:47

Re: Nekaj (samo)kritike

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 31 Avg 2013, 07:38

Imaš e-mail!
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Nekaj (samo)kritike

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 07 Sep 2013, 07:28

Misli sem, da boš ti zaključil temo ....
Bom pa jaz!

Pojasnilo:
V nastavitvah Echolink na Maliji niso bile nastavljene vse bližnjice, nekateri ukazi pa niso bili usklajeni z ostalimi.
Sedaj naj bi to bilo nastavljeno in naj bi delovalo (preizkusil nisem vsega).

Zjutraj sem imel QSO s S56CT, ki mi je povedal slabo novico, da sta Echolinka na Trstelju in Kaninu izklopljena.
Kot kaže bo to tako ostalo.
Morda bo sam napisal kaj več in predlagal kakšno rešitev....
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Nekaj (samo)kritike

OdgovorNapisal/-a S56CT » 09 Sep 2013, 19:46

Pozdravljeni,

kot je Iztok napisal sta Kanin in Trstelj brez Echolinka. Sysop in lastnik Echolink prehoda repetitorja S55VTO mi je sporočil, da je Echolink povezavo ugasnil zaradi motenj na repetitorju. Skrbnik Echolink prehoda S55UGO-R pa je povedal, da na lokaciji kjer je imel postavljen prehod le ta zaradi določenih težav ne more več delovati.

Edina rešitev je, da prehod za omenjena repetitorja v soglasju z lastnikom in skrbnikom repetitorja postavi nekdo drug. Za Kanin bo potrebno še pred tem najti ustrezno rešitev za zmanjšanje nezaželjenega odpiranja repetitorja.

Letos so na IARU konferenci na Dunaju podaljšali čas za vklop CTCSS-a na 2m repetitorjih.

Poteza, da se kaj premakne na bolje je vsekakor na lokalnih radioamaterjih.
73 de S56CT-Tilen
http://rpt.hamradio.si/
S56CT
S5 RPT Manager
 
Prispevkov: 1106
Pridružen: 20 Jan 2002, 01:00
Kraj: Sevnica

Re: Nekaj (samo)kritike

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 10 Sep 2013, 12:49

Dokler je Echolink na Kaninu delal, nisem opazil kakih posebnih motenj, ki bi odstopale od "normale"
Resda je prihajalo in še prihaja v poletnih mesecih do obojestranskih motenj z Italijani.
Zato je seveda potrebno čimprej preiti na CTCSS.
Obenem je potrebno tudi na izhodni frekvenci RPT vklopiti CTCSS (vsaj na primorskih RPT)
Namreč v pogojih dobre propagacije poslušamo še nekaj drugih italijanskih RPT ali pa njihov medsebojni QRM.
Zato, pogosto enostavno "ni užitno" biti QAP v takem QRM..........

Strinjam se, da je poteza na lokalnih radioamaterjih, da se stvari premaknejo.
Pa se bodo?

Nekako mi podobni problemi pri sosedih v 9A, ki nekako ne (z)morejo ponovno aktivirati "R4" na Učki, ne vlivajo ravno velikega upanja........

PS:
Predlagam poenotenje CTCSS še tistih nekaj RPT, ki odstopajo, na enotnih 123 Hz.
To bi namreč precej olajšalo predelave starejših postaj, ki nimajo CTCSS, saj je izvedba nekih preklopnikov večinoma nepraktična ali neizvedljiva.
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Nekaj (samo)kritike

OdgovorNapisal/-a S52DK » 10 Sep 2013, 18:05

Iztok,

tvoje (samo)kritiziranje mi ni ravno všeč. Zavedaj se, da je v S5 mnogo radioamaterjev, ki v lastni režiji vzdržujejo, kupujejo opremo in skrbijo, da je repetitorsko omrežje kolikor funkcionalno. Enako velja za echolink prehode. Zaradi takšnih in drugačnih kritik, ki ne dajejo čisto nobenih konstruktivnih rešitev se tiste, ki bi želeli kakorkoli pomagati odvrne od tega, saj bodo kasneje ne glede na to, da so delali v dobro vseh nas, bili tarča kritike.
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: Nekaj (samo)kritike

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 11 Sep 2013, 05:24

Popolnoma se zavedam, da je večina RPT omrežja delujočega samo zaradi zavzetosti posameznikov, ki to omrežje ohranjajo delujoče. To danes ni nič drugače, kot je bilo nekoč.

Če si dobro prebral, je bila (samo)kritika predvsem zaradi tega, ker je prišlo do določenih izklopov (kar sem zvedel pred par dnevi od S56CT), brez obvestil ali kakršnegakoli pojasnila.

Popolnoma tudi razumem, da nekdo tega bremena več ne zmore (časovno, finančno, druge obveznosti, ....), a če bi se problemi prikazali (morda kar tu na forumu), bi morda bilo lažje najti rešitve in nekoga drugega, ki bi zadevo prevzel.
Ne vem, a je težko napisati par besed na forumu:
- išče se novi sysop
- ne morem več zagotavljati internetne povezave
ali kakršenkoli drugi problem
?

Evo, jaz bi bil prvi, ki bi se javil, če bi to bilo v moji bližini. Žal ni!

V zadnjem postu, pa mislim da sem pisal predvsem o tehničnih rešitvah za odpravljanje QRM.
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Nekaj (samo)kritike

OdgovorNapisal/-a s56al » 11 Sep 2013, 16:53

S56CT napisal/-a:Pozdravljeni,
kot je Iztok napisal sta Kanin in Trstelj brez Echolinka. Sysop in lastnik Echolink prehoda repetitorja S55VTO mi je sporočil, da je Echolink povezavo ugasnil zaradi motenj na repetitorju...


Razloge za izklop prehoda repetitorja S55VTO v omrežje Echolink sem pred dnevi ob priložnosti (e-pošta) na neko drugo temo sicer že pojasnil Tilnu. Ker pojasnilo v interpretaciji "zaradi motenj na repetitorju" zamegli bistvo problema, bom v izogib morebitni nadaljni brezplodni debati te razloge v nadaljevanju obrazložil še tukaj.


S57UHX napisal/-a:...
Če si dobro prebral, je bila (samo)kritika predvsem zaradi tega, ker je prišlo do določenih izklopov (kar sem zvedel pred par dnevi od S56CT), brez obvestil ali kakršnegakoli pojasnila.
...
Ne vem, a je težko napisati par besed na forumu:
- išče se novi sysop
- ne morem več zagotavljati internetne povezave
ali kakršenkoli drugi problem



Uporabnike Echolink prehoda S55VTO sem imel o izklopu namen obvestiti v naslednji številki CQ ZRS, tako kot sem jih že zadnjih 6 let tudi o drugih novostih in spremembah tako na Echolink prehodu kot repetitorju samem. Ta forum že mnogo let skrajno malo spremljam, potem, ko je bil pred kakimi 7 leti v pučistični maniri do takrat precej bolj svobodni forum prevzet s strani nekaj pregretih glav, od katerih sem jih potem družno dobil po glavi, ko sem "javno" izrazil nestrinjanje z načinom prevzema in omejevanjem svobode na forumu ter s tem nezaslišano dregnil v avtoriteto moderatorjev, kar se smatra kot težja kršitev 5. točke pravilnika, s katerim se ureja delovanje foruma. Neobveščanje o izklopu prehoda Echolink S55VTO na tem forumu torej izhaja iz moje legitimne pravice, da se z načinom vodenja foruma ne strinjam in posledično, ker mi pač ni všeč, v razpravah tudi ne sodelujem. Kot omenjeno, sem imel obveščanje radioamaterske javnosti v načrtu, a me je prehitela tale debata tukaj in bom zaradi zanimanja sedaj to izjemoma storil še tu!

Prehod repetitorja S55VTO v omrežje Echolink sem s soglasjem lastnika repetitorja, Radiokluba Tolmin, postavil približno 6 let nazaj v svoji domači hiši v gornjem Posočju. V tej hiši sicer že dolgo ne živim več. Od postavitve je statistika delovanja prehoda sledeča: z izjemo enega izpada pred leti, ko je prišlo do okvare PC računalnika, enega izklopa za približno dva meseca zaradi večjih obnovitvenih gradbenih del po zadnjem rušilnem potresu na objektu, kjer se nahaja, ter občasnih ne več kot nekaj ur trajajočih načrtovanih izklopov zaradi vzdrževalnih del (nadgradnje HW, SW itd.) je deloval brez prekinitev. V veliki meri tudi zahvaljujoč rezervnemu akumulatorskemu napajanju z avtonomijo več kot 3 dni :), ki se je zaradi pogostih izpadov omrežne napetosti na lokaciji (pozimi sneg, poleti nevihte), če se izrazim malce literarno, izkazala vredne suhega zlata, pa četudi narejena pretežno iz svinca ;).

ZAKAJ torej opustitev Echolink prehoda S55VTO? V enem stavku, ker je po mojih opažanjih povzročal več negodovanja in slabe volje, kot pa prinesel koristi. Dejanski razlog je precej kompleksen in zahteva obrazložitev v več kot enem stavku. V grobem lahko strnem v naslednjih točkah:

1. Namerno motenje in prekinjanje (podiranje) zvez prek repetitorja S55VTO v omrežje Echolink z občasnimi žaljivimi spremljajočimi komentarji (pokrivanje sogovornika) v italijanskem jeziku (ne trdim, da so res bili Italijani, ker narečij tega jezika ne ločim) zlasti v poletnih mesecih, ko so prehod uporabljali amaterji (pretežno iz DL), dopustujoči v Istri ali na Beneškem, za sicer korektne občasne povezave domov.

2. Pritožbe določenih uporabnikov iz širše okolice nad "nerazumnim piskanjem in cviljenjem ter "robotskim govorom" na repetitorju (DTMF komande in avtomatske najave oz. identifikacija prehoda ter repetitorja).

3. Žolčni pozivi posameznih uporabnikov Echolink konference "*Slovenija" za prekinitev povezave (in posledično "dolmetanje"), ko je kdo od "lokalcev" S55VTO povezal tja in se je kasneje na S55VTO razvila kaka debata ali so se pojavile motnje na repetitorju s strani uporabnikov, ki frekvenco 145,1875 MHz uporabljajo za simpleksno delo ... ta problem sem sicer kaki 2 leti nazaj "rešil" (čeprav mi rešitev ni bila všeč) z onemogočanjem vzpostavitve povezave v konferenco Slovenija. V resnici je bilo to sicer še vedno možno narediti "prek ovinka", t.j. kakega drugega repetitorja, povezanega v "Slovenijo".

4. "Zloraba" Echolink prehoda S55VTO za linkanje na repetitorje oz. prehode, prek katerih se je potem prenašalo razne zadeve, med drugim tudi zveze na kratkovalovnih obsegih, zopet v Italijanskem jeziku. Tudi dve taki povezavi sem z namenom preprečitve postavil na "črno listo", a se je kasneje "prenos KV zvez v živo" pojavil neposredno na vhodu repetitorja, tako da je bil učinek le kratkotrajen. Tu naj pripišem, da ni šlo za kake posebne ali kako drugače širše zanimive kratkovalovne zveze z recimo znanimi odpravami, dogodki ali kaj podobnega, temveč za čisto običajen "dvo sogovorniški čvek o vremenu ob kavici".

5. In celo, razumi če moreš, pritožba enega radioamaterja nad govorno identifikacijo, ki vsebuje podajo kanala repetitorja v obliki "RV-63", namesto, kot je on vajen "er - sedem - alfa" (R7A)! Pa razumi, če moreš - od sprejetja predpisa, ki ureja razdelitev dela 2m frekvenčnega obsega namenjenega FM na 12,5 kHz kanale ter njihovo na novo poimenovanje je minilo že... kakih 15 let?

Torej, vse zgoraj našteto, pa verjetno še kaj, kar mi ta trenutek ne pride na misel, me je navedlo, da letos konec meseca junija Echolink prehod začasno ugasnem ter počakam na odzive. Ker me kot edinega investitorja, lastnika in upravljalca Echolink prehoda v dveh mesecih z izjemo enega amaterja iz območja Ajdovščine (pa še to prek skupnega znanca) o nedelovanju prehoda ni obvestil oz. povprašal nihče, sem to razumel kot sporočilo, da Echolink prehod prinaša le malo, če sploh kako korist ter se posledično odločil, da ostane ugasnjen trajno. Kot že napisano, sem imel to namen objaviti v naslednji številki glasila CQ ZRS ter obvestiti tudi RPT managerja, da ustrezno popravi tabele, a me je v nameri prehitela tale debata. Zanimivo pa, da tudi sedaj, ko že nekaj časa poteka razprava tu na tem forumu (prvi prispevek, kot vidim, je datiran 18. avgusta), do danes še nihče ni "prijavil" ali povprašal o razlogih nedelovanja neposredno upravljalca Echolink prehoda. Tudi informacijo o trajnem ugašanju Echolink prehoda, ki jo je dobil Tilen, in objavil tukaj, kot vidim, par dni nazaj, sem mu sporočil zgolj mimogrede ob e-korespodenci na drugo temo (problemi QRM iz OE na S55VTO, ampak to ni predmet te debate).

S52DK napisal/-a:Iztok,

tvoje (samo)kritiziranje mi ni ravno všeč. Zavedaj se, da je v S5 mnogo radioamaterjev, ki v lastni režiji vzdržujejo, kupujejo opremo in skrbijo, da je repetitorsko omrežje kolikor funkcionalno. Enako velja za echolink prehode. Zaradi takšnih in drugačnih kritik, ki ne dajejo čisto nobenih konstruktivnih rešitev se tiste, ki bi želeli kakorkoli pomagati odvrne od tega, saj bodo kasneje ne glede na to, da so delali v dobro vseh nas, bili tarča kritike.


Rab bi izkoristil to priložnost še, da vsem udeležencem te debate in tudi drugim bralcem položim na srce, da malce razmislijo o tem, kar je dva prispevka nazaj napisal Robert. Robert ne govori na pamet ampak iz lastnih bogatih izkušenj. Če naredim bilanco pri sebi, samo Internetna povezava, potrebna za delovanje prehoda Echolink S55VTO, me je v teh 6 letih stala več kot 1000 EUR. In da, imel sem jo naročeno predvsem zaradi povezave repetitorja Echolink, saj kot sem že omenil, na tej lokaciji že dolgo ne živim več, tistih v povprečju 2 ali 3 dni na mesec, ko se na njej nahajam, pa mi zadošča tudi dostop do Interneta prek paketnega omrežja (prej AX.25, sedaj NBP) ali po potrebi GSM. Tudi druga oprema (radijske postaje, napajalni sistem z rezervnim napajanjem, HW vmesnik), pa čeprav v samogradnji oz. oprema "z odpada", niso bili zastonj. Vse to sestavljeno in vzdrževano zaradi veselja, ki ga tudi po 30 letih še vedno čutim do radioamaterščine, pa četudi ta sedaj že vrsto let ni več moj niti prvi, niti drugi hobi. In še neslavni del bilance. Čeprav ni vplivalo na moje odločitve, pa vendarle kaže na stanje in dojemanje prostovoljnega dela radioamaterjev, ki se trudijo prispevati za SKUPNO dobro našega hobija. V vseh 6 letih vzdrževanja Echolink prehoda sem za svoje početje dobil le eno samo e-sporočilo z vzpodbudo (pravzaprav zahvalo) ter en ustni izraz odobravanja za to početje. Kritik nisem nikoli štel, sem jih pa sam neposredno pri občasnem spremljanju prometa na repetitorju slišal mnogo več kot le eno ali dve!

In za konec, če bo v prihodnosti še kdaj kdo slišal na repetitorju S55VTO kakšno "piskanje" (DTMF), to ne pomeni nujno, da je Echolink prehod oživel, temveč gre morda le za občasno daljinsko odčitavanje (telemetričnih) podatkov z repetitorja (temperatura, napetost akumulatorjev rezervnega napajanja). Uporabniki to lahko poskusite tudi sami, telemetrijo pa krmilnik repetitorja sporoča v morsejevi kodi. Sicer vse piše v prispevku o prenovi S55VTO objavljeni pred leti v CQ ZRS. Pa še, kar nekateri motilci očitno še niso dojeli, ton 1750 Hz se prek repetitorja ne spušča (krmilnik ga blokira), medtem ko toni DTMF "gredo čez" le v omejenem trajanju približno 200ms. Torej, ne se matrat z dolgotrajnim "piskanjem", ker tega nihče ne sliši! Sicer predvidevam, da osebe, ki na repetitorju S55VTO to počno, tega pisanja tu najverjetneje niti ne berejo, tako da ta informacija zgolj kot zanimivost .

Upam Iztok, da sem dovollj poglobljeno obrazložil, zakaj sem se odločil, kot sem se. In da, celotno opremo (antena, radijske postaje, HW vmesnik) razen PC računalnika in napajalnika sem brezplačno ponudil edinemu subjektu, za katerega vem in menim, da bi realno morebiti še lahko (geografski pogoji) vzpostavil in vzdrževal solidno povezavo S55VTO v Echolink. Kako se bo odločil oz. ali meni, da je to smiselno, ne vem. Sedaj pa moderatorji disciplinsko ukrepat, saj že drugič kršim pravilnik, točko 5 (= ban).
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

Re: Nekaj (samo)kritike

OdgovorNapisal/-a S57UHX » 11 Sep 2013, 18:17

V bistvu je bil moj namen dosežen, in sicer da se o problemih govori, ker bo le tako možno najti rešitve!
73, Iztok
S57UHX
 
Prispevkov: 244
Pridružen: 04 Nov 2012, 14:57

Re: Nekaj (samo)kritike

OdgovorNapisal/-a S52DK » 11 Sep 2013, 19:01

Sandi,

tvoje pisanje kaže na problematiko, ki bi jo veljalo reševati na ravni ZRS. Stroški (oprema, elektrika, internetne povezave) letno nanesejo kar nekaj denarja. Npr. PC računalnik s porabo 40W/h letno porabi dobrih 350kW energije, prišteti je potrebno še energijo za postajo in modem. Iztok, denarja je čedalje manj, torej bo manj tudi rešitev, žal.

Vsekakor bom ponovno izrazil vse spoštovanje do vseh, ki še vedno nesebično delajo vse, da repetitorsko omrežje in echolink prehodi delujejo.
73 ES GL DE Robi, S52DK.

Član Radiokluba "Študent" Maribor- S59DXX.
Uporabniški avatar
S52DK
 
Prispevkov: 720
Pridružen: 22 Avg 2004, 16:41
Kraj: Poljčane, JN76SH

Re: Nekaj (samo)kritike

OdgovorNapisal/-a s55o » 12 Sep 2013, 08:02

Kot vsako področje v radioamaterstvu skrbništvo nad repetitorji in trud za njihovo delovanje na koncu preide na pleča posemeznikov, ki imajo voljo in veselje se s tem ubadat in svoj prosti čas ter sredstva porabiti za radioamatersko dejavnosti. Problematika € in repetitorjev je že dolgo znana in zanimo, da se o tem širše ne razpravlja na ravni predsedniki - zrs in bi tako prišlo do kakšnega sklepa, kateri repetitorji so/imajo "nacionalni" interes in kateri so "lokalne ravni" in kako z njimi ravnati oziroma, kaj narediti, da bodo delovali dobro naprej in da bomo razbremenili sysope vsaj v delnem (finančnem) pogledu.

Hvala vsem, ki na kakršenkoli način pripomorete k temu.

Lep pozdrav

Boštjan s55o
Ex.S56WTT,S57WTT; All that is necessary for the triumph of evil is that good men do nothing.
Uporabniški avatar
s55o
Tečni Moderator
 
Prispevkov: 2522
Pridružen: 11 Mar 2004, 14:42
Kraj: jn76gh

Re: Nekaj (samo)kritike

OdgovorNapisal/-a s56oa » 13 Sep 2013, 13:34

Iz mojega osebnega vidika, imajo najsvetlejšo prihodnost tisti repetitorji, za katere obstaja velik interes s strani njihovih uporabnikov. Velik interes pa obstaja za tiste repetitorje, kjer par posameznikov samoiniciativno najde čas, denar in voljo, da ga postavijo in vzdržujejo.
Če slednjega ni, gremo v smeri recepta, da bo reč na dolgi rok propadla. Obesit nek repetitor za vrat ZRS, ker lokalnega interesa ni več, je najslabše.

Sicer ne trdim, da je prav, da ZRS ne bi smela skrbeti za repetitorsko infrastrukturo, temveč zgolj to, da brez angažmaja nas samih posamzenih radioamaterjev, bodočnost repetitorjev ne bo prav svetla. Torej veliko dela morajo napraviti ravno radioamaterji posamezniki ter sami radioklubi. Fino bi tudi bilo videt regijski angažma, kjer bi se več radio klubov povezalo med seboj, da bi urejalo problematiko regijske pokritosti. Če bomo samo pričakovali, da bo ZRS vse uredila in postavila, bo efekt slab.

73 de S56OA - Ognjen
Uporabniški avatar
s56oa
 
Prispevkov: 756
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ilirska Bistrica, Slovenia

Re: Nekaj (samo)kritike

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 28 Okt 2013, 23:57

Meni osebno se ne zdi popolnoma nič sporno, če nekdo tukaj zapiše, da ta ali oni repetitor ne deluje. O tem so obveščeni tudi njegovi uporabniki, ki jim ni potrebno študirati, kje je kaj narobe ali na hribu, ali v nejgovi radijski postaji. Seveda je pa dobro, da v kolikor so na razpolago podatki o sysopu, da se istočasno obvesti tudi njega.
Če pa tukaj nekdo napiše, da neki repetitor ne deluje, ne piše zato, da bi nekoga zafrkaval, ampak, napiše svoje ugotovitve. V kolikor je zaradi tega kdo užaljen, potem je po svoji krivdi, ker si napačno intepretira zapis. Saj ni vsaka reč napisana škodoželjno.
Seveda, če sysop ne bere foruma, je pač repetitor dalj časa v temi.
"Vedno se pogovarjam s človekom tako, da si pridobim prijatelja in nikoli tako, da dobim sovražnika!" Medvešček Janez
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 624
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF


Vrni se na REPETITORJI

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost