Packet Radio

Packet radio, TCP/IP in AX.25 - oprema, elektronika, programska oprema, nastavitve, problemi, ...

Moderatorji: s56g, S57BBA

Packet Radio

OdgovorNapisal/-a kissko1 » 12 Jun 2003, 10:14

Živio!

Nabavil sem si opremo za packet radio, zdaj pa me zanima kako se naj lotim zadeve za usposobitev za delovanje.
Mam pa naslednje komponente:
- 1.2 megabitno PSK postajo
- 1.2 megabitno S5SCC/DMA kartico
- helix anteno

Za kabel se še nisem odločil ali naj bo to H500 ali pa CU2Y (H500 pride v elnaprave Čadež 360 SIT/m z DDV, CU2Y pa 1000 SIT/m z DDV )verjetno pa bi rabil od 15 do 20 metrov kabla, odvisno kako visoko bi postavil anteno. Potem mi naj nekdo svetuje ali naj vse skupaj postavim v Win2000 ali v Win XP, meni osebno so boljši Win2000, bi pa uporabil tiste v katerih zadeva deluje bolše. Moja strojna oprema v računalniku pa je plata QDI Advance 10T z enim ISA slotom, procesor pa je Celeron 1.2 Ghz, vse ostalo pa itak ni pomembno.

Zanima pa me sledeče. Ali rabim vseeno kak program za delovanje, ker Win2000 in Win XP podpirata AX 0.25 protokol, tako da po mojem bi to lahko delovalo kot navaden modem. Pa še to kje bi naj potem dobil drajvere
kissko1
 

OdgovorNapisal/-a s57nob » 12 Jun 2003, 13:29

Kako v praksi zgleda:

Instaliras flexnet, driver za kartico, ki pride s flexnetom, konfiguriras omrezno povezavo in nacelno zadeva deluje ampak.... zadeva se rada obesa, flexnet ni najboljsi... hitrost je zaradi tega manjsa, vendar pa potem delujejo vsi navadni packet programi ne samo internet.

Najboljse se obnese posebej PC P1 133MHz z nekaj malega rama, SCCDMA, 3c5x9/ne2000 ali pa kaj podobnega mrezna kartica disketnik in Coyote linux na 1 disketi predelan kot ga ima S57BLU, ce se nisem zmotil. PC je nekje blizu antene (na podstresju), kar zelo zmanjsa izgube in zagotovi dober link, potem pa potegnes samo mrezni kabel iz podstresja do tvojega pcja. Ce imas prevroce podstresje se lahko zgodi, da ti slabsi kristal odpelje frekvenco in poslabsa link...
- pacekt programi ne delujejo do navadnega ax25 omrezja dostopas preko telnet na podstresje in call ukaza.

Druga opcija isto PC na podstresju, instaliras celo distribucijo linuxa in ostale driverje. Potem ti dela tudi WPP ali pa kaj drugega preko flexneta. Tu se flexnet obnese, ker za obicajen AX25 dostop ne rabis take hitrosti.

Ok. tole je bilo zelo na grobo. Kaj bos naredil se odloci pa ti bomo pomagali.
s57nob
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 31 Jul 2001, 01:00
Kraj: Domzale, JN76HD

packet radio

OdgovorNapisal/-a kissko1 » 12 Jun 2003, 17:12

Havla na odzivu.
Za to možnost sem že slišal, samo to ne pride v poštev meni, ker sem si glih v ta namen nabavil tako plato ki ma ISA slot in še kar zmogljiv procesor (Celeron 1200 Mhz) in zato ne bi rad spet šraufal stare 133-ke. Jaz bi to rad naredil v eni sami mašini. Glede podstrešja pa je tako da, zgoraj ni izolacije in je prevroče, se dam stavit da bi se računalnik poleti pregreval, tak da ni to v redu.

Torej, če sem prav razumel, potem rabim flexnet in tako zadeva deluje.
Kaj pa neki KISS program pa še neki drugi?
kissko1
 

OdgovorNapisal/-a s57nob » 12 Jun 2003, 18:04

Hja. Jaz imam vse na podstresju (tudi brez izolacije) pa zadev dela kar solidno.

Drugace pa flexnet32, zraven pride nek driver, ki ga moras poinstalirat.


KISS ne poznam verjetno je to ax25 program. Verjetno bo delalo, ce ne pa uporabis WPP.
s57nob
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 31 Jul 2001, 01:00
Kraj: Domzale, JN76HD

Packer Radio

OdgovorNapisal/-a kissko1 » 12 Jun 2003, 20:30

Kaj pa je to WPP?
kissko1
 

OdgovorNapisal/-a s57nob » 12 Jun 2003, 22:33

WPP-Windows Packet Program

Za dostop do bbsov, dxclustrov etc.
s57nob
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 31 Jul 2001, 01:00
Kraj: Domzale, JN76HD

OdgovorNapisal/-a Rudi » 21 Jun 2003, 09:06

Da se še jaz malo vmešam v to debato. Jaz moram tudi nabaviti vso to opremo. Kaj mi priporočate in kakšne so kaj cene. Ali je kdo pripravljen, da mi stestira zadevo, da vidim, kam bi se lahko priklopil. Sem na JN75LX. Morda Krvavec, Kum mi je preveč za hrbtom,. ..
Rudi
 

OdgovorNapisal/-a s57nob » 21 Jun 2003, 13:50

Zivjo Rudi!

Lepo, da pametni predlogi pridejo tudi iz UOja in da bo na zvezi tudi koncno spet packet ;) Kaj pa glede tebe:

Se da kaj zmenit, da se oglasimo in probamo.

No glede cen takole:

Kolega, clan UO Simon, S53ZO prodaja komplet za 100KSit
http://lea.hamradio.si/forum/viewtopic.php?t=589

Drugace pa te pride izgradnja malce vec, rabis pa PSK postajo potem se pa odlocas med moznostjo TNCja, ki je malce drazji ali pa SCC DMA -ISA kartico, za katero je priporocljivo, da imas potem se linux PC (opcija disketa-coyote ali debian oz. kaksna druga distribucija, ki potem deluje kot router). Prednost linux pcja ali pa TNC ja je ta, da ju imas lahko skupaj s postajo blizu antene in s tem manj izgub.

23cm je Krvavec malce iz smeri (Sever, Severozahod).
13cm je obrnjen proti Kumu za link. Moras povedati ali imas vidno polje do Krvavca ali ne.

73' de Roza, S57NOB
s57nob
 
Prispevkov: 63
Pridružen: 31 Jul 2001, 01:00
Kraj: Domzale, JN76HD

OdgovorNapisal/-a Rudi » 21 Jun 2003, 20:44

Ni mi težko priznati, da cel kup stvari nisem razumel. Mislim, da bi bilo najbolje, da nekdo pride k meni in pogledamo, kaj bi se dalo storiti. Za Kum ni šans, ker sem na južni strani hriba. Verjetno bi šlo na Krvavec, menda pa je šansa nekje okrog Krima. Na jug pa sem odprt in tam ne bi bilo težav, samo sem po karti gledal in vidim, da nikjer ni kakšne pametne variante.

Vidim, da se bom moral še učiti. Računalnike obvladam, tole pa bi bilo nekaj novega. In vedno mene nove stvari zanimajo.

Če je kdo pripravljen priti pogledat, vabim domov v Sevno (upam, da S56A ne bo zato užaljen, hi), pa pogledamo, pa še kakšno rečemo.
Rudi
 

OdgovorNapisal/-a s56a » 21 Jun 2003, 23:27

S51BR> Če je kdo pripravljen priti pogledat, vabim domov v Sevno (upam, da S56A ne bo zato užaljen, hi), pa pogledamo, pa še kakšno rečemo.

Predsedniče, moj poslovni moto na http://artinian.bit.si je: Dovolite, da Vam profesionalci pomagamo pri izbiri radia!

Očitno si se odločil za najdražjo varianto interneta via hamradio packet. Zaradi S53O in S57NOB naveze ti se bo zagotovo isplačalo, da še mene povabiš zraven...

Danes sem prvič v življenu ujel dve lisici na 80 m z rahlo pomočjo kužka :-) Lep piknik RK Ljubljana na Slivnici JN75ES. Glavni pek Bajko, S57BBA, predsednik RK...
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s53zo » 22 Jun 2003, 08:02

s56a napisal/-a:Ocitno si se odlocil za najdražjo varianto interneta via hamradio packet. Zaradi S53O in S57NOB naveze ti se bo zagotovo isplacalo, da še mene povabiš zraven...


Zdravo!

Razlozi zakaj menis, da je to najdrazja varianta? Hvala za ponujeno pomoc. S S57NOB jo z veseljem sprejmeva.

Drugace pa prosim, da uporabljas moj pravilen znak, ki je S53ZO. Kot si sam rekel, smo radioamaterji obcutljivi na to. :wink:

73
Simon, S53ZO
Uporabniški avatar
s53zo
 
Prispevkov: 208
Pridružen: 21 Maj 2001, 01:00
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a s56a » 22 Jun 2003, 08:19

Začetna investicija je previsoka. Zanesljivost delovanja prenizka. SRI abt call ampak sem bil izčrpan od lova na lisico...
s56a
 

OdgovorNapisal/-a Rudi » 22 Jun 2003, 20:28

Ej, strokovnjaki, me boste čisto zmešal. Saj ne vem več kaj je prav... :D Da me ne boste okrog prinesli... :lol: In da ne bomo na koncu ostali samo pri pikniku... :lol: Sicer pa mislim resno. Se dogovorimo in pridete. Malo piknika, malo pa radioamaterskih testov, da vidim kaj bi bilo najbolje. Se vam priporočam.
Rudi
 

OdgovorNapisal/-a Rudi » 22 Jun 2003, 20:30

s56a napisal/-a:S51BR> Če je kdo pripravljen priti pogledat, vabim domov v Sevno (upam, da S56A ne bo zato užaljen, hi), pa pogledamo, pa še kakšno rečemo.

Očitno si se odločil za najdražjo varianto interneta via hamradio packet. Zaradi S53O in S57NOB naveze ti se bo zagotovo isplačalo, da še mene povabiš zraven...


Zakaj najdražjo? Saj druge izbire razen ISDN na tem koncu nimam. In nenazadnje: zakaj ne bi imel radioamatersko povezavo, če sem že radioamater.
Rudi
 

OdgovorNapisal/-a s56a » 22 Jun 2003, 23:38

Te zadeve bi najboljše predebatirali v Sevnem v nedeljo, če je S53ZO v močvirju! Edino pri S57NOB boš mogoče poceni prišel skozi :-) Znanje magistrov pa košta...
s56a
 

Naslednja

Vrni se na Packet radio

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov