problemi z 2,3 GHz v Ljubljani

Packet radio, TCP/IP in AX.25 - oprema, elektronika, programska oprema, nastavitve, problemi, ...

Moderatorji: s56g, S57BBA

problemi z 2,3 GHz v Ljubljani

OdgovorNapisal/-a s53bu » 17 Mar 2003, 10:10

Živjo!

V zadnjem tednu smo Simon-s53zo, Matej-s56wix in jaz opazil, da v Ljubljani zelo slabo deluje packet na 2,3 GHz. Zato nas zanima, če ima še kdo podobne probleme in kako zadeve delujejo na 1,2 GHz.

lp, Blaž
s53bu
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 23 Maj 2001, 01:00
Kraj: Ljubljana

1.2GHz

OdgovorNapisal/-a S53K » 17 Mar 2003, 23:31

hi!

dela kot mora... :)

73

Simon
Uporabniški avatar
S53K
 
Prispevkov: 331
Pridružen: 02 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN75RX

OdgovorNapisal/-a s56al » 18 Mar 2003, 09:00

Komercialni (in military???) uporabniki 2,4GHz banda so relativno blizu frekvenc HAM 2,3GHz paketnega omrezja. Morda bi bilo na lokacijah, ker so tezave, smiselno pomeriti spekter v okolici aktualne frekvence?

LP, Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a s53zo » 18 Mar 2003, 09:41

s56al napisal/-a:Komercialni (in military???) uporabniki 2,4GHz banda so relativno blizu frekvenc HAM 2,3GHz paketnega omrezja. Morda bi bilo na lokacijah, ker so tezave, smiselno pomeriti spekter v okolici aktualne frekvence?

LP, Sandi


Zdravo!

Ja, o tem smo tudi mi debatirali, ker nam je vsem trem nehalo kar naenkrat delovati, pa se dokaj blizu skupaj smo doma.

Na sreco se je vse skupaj koncalo s tem, da mi je strokovnjak (lepse receno kolega radioamater) ponovno poglasil postajo. V vseh teh letih in prehodih od -15C na +20C se je izgleda frekvenca malo preselila in to vec ni bilo to.

Se vedno nam ostane nepojasnjena okoliscina, da nam je vecim nehalo delovati naenkrat. To lahko pripisem trem stvarem:

-wudu
-psihicna nestabilnost (eden zacne sprasevati, drugi zacnejo videt probleme)
-motnje

73
Simon, S53ZO
Uporabniški avatar
s53zo
 
Prispevkov: 208
Pridružen: 21 Maj 2001, 01:00
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a s56a » 09 Apr 2003, 20:33

Na cetrti mozni uzrok tezav si pozabil - mladost in spomlad :-)

LP MMIII S56A
s56a
 

OdgovorNapisal/-a S58WW » 11 Apr 2003, 17:34

Živjo vsi!

Ne vem, če so za nevšečnosti krivi ravno military uporabniki - verjemite iz prve roke da ne, kajti niso tudi oni "glupi". Stvari so v MORSU organizirane po normah ITU -ja in držijo se samo predpisanih obsegov to je obsegov za "državno souporabo" (glej uradne liste in tabele o razporeditvah radijskega spektra).

Res pa je da so uporabniki Wireless LAN in WAN omrežij "samo" 100 MHz
višje in če vzamemo v obzir, da še ISKRA antene delajo anteno za ta band (44 el. in cca 20 dBi), po slovenskih in ITU predpisih pa je na tem bandu, to se pravi na 2.4 GHz dovoljeno samo 100 mW (EIRP!!!!!!!!!!), vsaka kartica za PC pa ima najmanj 50 mW, izhoda potem je jasno, da ima antena lahko samo 3dB. Vprašanje kaj dela naše Ministrstvo za informacijsko družbo in njihova nadzorna služba. Seveda če bi motil jaz ali nekdo drug na KV - ju bi jih imel takoj na vratu.
Seveda pa nebi rad razglabljal o ADSL - ju in in " enkratnih" 8MB/s, kar ponuja Telekom. Ali mislite, da tiste neoklopljene žice po katerih "teče" taka pasovna širina nič ne sevajo !!!???

Moj .... k.... ne sevajo!

73 in naj bo dan z namehom!

Pibo
Uporabniški avatar
S58WW
 
Prispevkov: 230
Pridružen: 06 Jun 2002, 08:57
Kraj: Dob pri Domžalah

OdgovorNapisal/-a s56a » 12 Apr 2003, 11:38

Jaz sem pricakoval, da so vsi anonimni in "glupi" radioamaterji odsli iz dezele skupaj z JLA...

LP MMIII S56A
s56a
 

OdgovorNapisal/-a S58WW » 12 Apr 2003, 12:12

Mogoče sem rez malo g..., ampak me zanima kaj si mislil s tem?

Pibo - s58ww


s56a napisal/-a:Jaz sem pricakoval, da so vsi anonimni in "glupi" radioamaterji odsli iz dezele skupaj z JLA...

LP MMIII S56A
73 Pibo S58WW ( ex YU3HP, YU3TDV )
http://www.qrz.com/db/S58WW
A half-truth is the most cowardly of lies.
Uporabniški avatar
S58WW
 
Prispevkov: 230
Pridružen: 06 Jun 2002, 08:57
Kraj: Dob pri Domžalah

OdgovorNapisal/-a s56a » 12 Apr 2003, 15:15

Kot sem ti ze v privatnem odgovoru napisal, samo to, da je manjkalo S58WW in tega se ni dalo ugotoviti iz tvojega profila na Lea Forumu!

Lep vikend, veliko JA CW in EU SSB de Mario, S56A, N1YU
s56a
 

OdgovorNapisal/-a s56al » 12 Apr 2003, 22:16

pibo -s58ww napisal/-a:Živjo vsi!

Ne vem, če so za nevšečnosti krivi ravno military uporabniki - verjemite iz prve roke da ne, kajti niso tudi oni "glupi"...

Pibo


Ko sem omenil komercialne in military uporabnike nisem nikogar nameraval obtoziti, da ni po ITU ali v skladu z EMC. Dovolj je, da je relativno blizu packet frekvence v lokalu dovolj mocan oddajnik, pa bo motil ali celo onemogocal packet sprejem ne glede na to, da je po ITU. Relativno sirok filter in diodni mesalnik na vhodu packet PSK postaje pac nimata idelane selektivnosti in neskoncne linearnosti.

Kar pa se tice ADSL, tudi "postarji" delajo po ITU. ADSL spekter se konca pri 1,1MHz, nad tem pa ITU predpisuje oster gabarit dopustnih spektralnih preostankov signala. Odajne moci so tipicno v razredu 10mW v posukan bakreni par, ki ima zaradi posukanosti precejsen znacaj "samooklapljanja". Ze slabljenje presluha znotraj kabla v sosedni par se meri v nekaj 10 dB. Preprican sem, da povzroca na HF morebitnemu amaterju vec motenj DSP procesor v ADSL modemu :), da ne omenjam PCja, kot pa ADSL signal, ki potuje po tulifonskem paru.

Morda bolj problematicen je VDSL, kjer gre spekter do ca. 10MHz, vendar proizvajalci skatel obljubljajo, da je okoli HAM bandov v spekter namerno vnesenena luknja.

Bolj nas je lahko strah (nemski HAM to ze obcutijo na svoji kozi), ce bo tudi pri nas Elektro zacel ponujati internet po energetskih vodih (Power Line Communications). Energetski vodi niso posukani in sevajo bistveno bolj kot telefonski par.

Lep pozdrav,
Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

OdgovorNapisal/-a S58WW » 13 Apr 2003, 09:26

Spoštovani!

Na koncu me veseli, da smo vsi istega mnenja in verjemite mi, da se skupaj z S51FB, S55AW in S57DX trudimo, da vse mil. komunikacije kar najmanj motijo naše radioamaterske komunikacije.
Treba se je zavedati, da tudi NATU ni vseeno zaradi PLC problematike, saj je večina taktičnih zvez na kratkem valu in tudi na frekvencah od 30 do 88 MHz. To pa so frekvence, ki jih PLC lahko direktno ali indirektno moti.
V S5 so radioamaterske frekvence v bandu 30 do 88 MHz "taboo" in jih MORS ne uporablja. Še celo mednarodne vaje so "managerane" tako, da v MORSU odklonimo uporabo katerekoli od radioamaterskih frekvenc in verjemite mi, da zahteve za uporabo le teh obstajajo.

Pri PLC problematiki moramo združiti skupne napore, če je potrebno tudi na mednarodnem nivoju.

Na žalost v DL nimajo dovolj vpliva nad zahtevami elektrodistribucije, ali pa se že v osnovi niso zavedali nevarnosti ki jo PLC prinaša.

V našo smer govori tudi digitalni radio na kratkem valu (DRM)
( http://www.drm.org/ ), ki je zelo močno združenje in v PLC vidi veliko nevarnost za svoj obstoj.

Okoli VDSL ( 3.5, 7 in 10 MHz so v bandu) sem zelo skeptičen - pustimo se prijetno presenetiti!

Lep dan vsem!

Pibo - s58ww

s56al napisal/-a:
pibo -s58ww napisal/-a:Živjo vsi!

Ne vem, če so za nevšečnosti krivi ravno military uporabniki - verjemite iz prve roke da ne, kajti niso tudi oni "glupi"...

Pibo


Ko sem omenil komercialne in military uporabnike nisem nikogar nameraval obtoziti, da ni po ITU ali v skladu z EMC. Dovolj je, da je relativno blizu packet frekvence v lokalu dovolj mocan oddajnik, pa bo motil ali celo onemogocal packet sprejem ne glede na to, da je po ITU. Relativno sirok filter in diodni mesalnik na vhodu packet PSK postaje pac nimata idelane selektivnosti in neskoncne linearnosti.

Kar pa se tice ADSL, tudi "postarji" delajo po ITU. ADSL spekter se konca pri 1,1MHz, nad tem pa ITU predpisuje oster gabarit dopustnih spektralnih preostankov signala. Odajne moci so tipicno v razredu 10mW v posukan bakreni par, ki ima zaradi posukanosti precejsen znacaj "samooklapljanja". Ze slabljenje presluha znotraj kabla v sosedni par se meri v nekaj 10 dB. Preprican sem, da povzroca na HF morebitnemu amaterju vec motenj DSP procesor v ADSL modemu :), da ne omenjam PCja, kot pa ADSL signal, ki potuje po tulifonskem paru.

Morda bolj problematicen je VDSL, kjer gre spekter do ca. 10MHz, vendar proizvajalci skatel obljubljajo, da je okoli HAM bandov v spekter namerno vnesenena luknja.

Bolj nas je lahko strah (nemski HAM to ze obcutijo na svoji kozi), ce bo tudi pri nas Elektro zacel ponujati internet po energetskih vodih (Power Line Communications). Energetski vodi niso posukani in sevajo bistveno bolj kot telefonski par.

Lep pozdrav,
Sandi
73 Pibo S58WW ( ex YU3HP, YU3TDV )
http://www.qrz.com/db/S58WW
A half-truth is the most cowardly of lies.
Uporabniški avatar
S58WW
 
Prispevkov: 230
Pridružen: 06 Jun 2002, 08:57
Kraj: Dob pri Domžalah

OdgovorNapisal/-a s57wos » 13 Apr 2003, 18:54

pibo - s58ww napisal/-a:Živjo vsi!

Vprašanje kaj dela naše Ministrstvo za informacijsko družbo in njihova nadzorna služba.

Pibo


Ojla ...

Ne klicat dezja pred nevihto. Kajti ce zacne nadzorna sluzba hodit po raznoraznih postojankah, potem lahko nasi vdrzevalci repetitorske mreze vsi po vrsti pogasnejo repetitorje.

-----------------------------------------------------------------------------
7. Clen
(amaterske radijske postaje-repetitorji)

Amaterske radijske postaje-repetitorji smejo delovati na določenih frekvencah znotraj segmentov amaterskih frekvenčnih pasov 50 MHz, 144 MHz, 432 MHz, 1,2 GHz, 2,3 GHz in višjih amaterskih frekvenčnih pasovih (TABELA ŠT. 3). Efektivna sevana moč za amaterske radijske postaje-repetitorje ne sme biti večja od 15W.
-----------------------------------------------------------------------------

Mislim da noben S5 repetitor nebi podlegel tem testom, se vam nezdi !!
V razmislek, da se nebo obtozevalo vse povprek, hkrati pa niti sami nedelamo po PS-u ... he he :oops:

Lp.
Kaksna sreca, da je to samo hobi.
s57wos
 
Prispevkov: 188
Pridružen: 20 Maj 2001, 01:00
Kraj: Maribor JN76UN

OdgovorNapisal/-a s56a » 14 Apr 2003, 17:47

Na racunalniskih forumih sem ze zasledil ponudbo PLC v dezeli :-(

Doma ADSL in ISDN ne slisim na KV, Iskra Racunalniki usmernik pa mocno.

LP MMIII S56A

P.S. Upam, da nam S57UUU pri MORS sciti GHz frekvence :-)
s56a
 

OdgovorNapisal/-a S57S » 28 Maj 2003, 06:21

Dobro jutro!

Ponoči sem oblikoval uvod za KV DX rubriko naslednjega CQ-ja. Med ostalim bi želel omeniti tudi PLC tematiko. V zadnjem QST-ju pišejo o tem, da v USA pravkar potekajo sestanki na to temo, da na te sestanke niso bili povabljeni HAM-i, opisujejo možnosti in pasti te tehnologije. Nekdo je tukaj omenil nekaj v zvezi z Nemci??? Ali kdo ve, kako daleč so te stvari v EU? Bi morda kdo napisal krajši članek na to temo. Mogoće Sandi, Pibo, MMIIIII ... Za CQ ZRS mislim, za tistih 87,34% amaterjev, ki jih na LEI še ni prisotnih!

73,

Aleksander, S57S
S57S
 
Prispevkov: 431
Pridružen: 10 Jan 2002, 01:00
Kraj: Golisce

OdgovorNapisal/-a s56al » 28 Maj 2003, 06:59

Sandi, ce beres nemsko, lahko doma izbrskam kaksen prispevek na temo PLC, objavljen v Funkamateurju. V DL so ze pred leti priceli s pilotnimi projekti kar v nekaj mestih, sedaj pa, ce prav vem, storitev ponujajo tudi komercialno. ETSI se ni rekel zadnje besede, ker se ocitno zaveda problematike.

LP, Sandi
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

Naslednja

Vrni se na Packet radio

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov

cron