PR in gPRs

Packet radio, TCP/IP in AX.25 - oprema, elektronika, programska oprema, nastavitve, problemi, ...

Moderatorji: s56g, S57BBA

PR in gPRs

OdgovorNapisal/-a s57nag » 28 Dec 2002, 01:55

Zdravo, dragi nasi radioamaterji, zdravo, zdravo, zdravo!

Moj staz je v mirovanju, ampak me pa vseeno zanima, ce mi lahko kdo s cim manj tujkami in kraticami pojasni gPRs (kako dela in kaj je) oziroma me napoti na kako stran, kjer si lahko kaj o tem preberem, predvsem me zanima, a mam lahko jaz od njega kake koristi, ce mi uspe prek neta prit na pr.
Maherji seveda vzemite tole vprasanje kot dobrotljivo vajo v razlaganju za vas kot beli dan preprostih reci. :D

73 in kako 88 zraven de s57nag (Anja).
s57nag
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 28 Dec 2002, 01:32

PR in gPRs

OdgovorNapisal/-a s52d » 28 Dec 2002, 16:43

Zivijo!

PR je radioamaterska zadeva, z HAM protokoli itd.
GPRS je z aviona podobna zadeva, ki uporablja GSM omrezje.

Oboje je namenjeno za paketni prenos podatkov po radiu, potem se pa neha. Protokoli razlicni, zaracunavanje razlicno, povezava v internet malce drugacna itd...

HAM PR je enostaven, razumljiv sistem. Nastal je med amaterji pred veliko leti, ko razmisljanje se ni bilo drazje od hitrega procesorja.

GPRS je kakih 5 let stara rec, zapleteno, vidi se, da ga je delala
komisija. Vsak, ki je prisel mimo, je dodal se kak bitek...

Seveda, IP je namenejen povezovanju razlicnih omrezij, torej se da
z GPRS na drati in z dratov na packet.

Ce malce pogogljas, najdes goro opisov GPRS.
za HAM zadeve pa seveda na HAM skatlah.

73

iztok
s52d
 
Prispevkov: 148
Pridružen: 18 Maj 2001, 01:00
Kraj: yes

OdgovorNapisal/-a s56al » 06 Jan 2003, 10:02

Iztok,

Verjetno ti je to ze kdo predlagal, ce pa ne potem naj te pa malo izzovem - ali si ze razmisljal, da bi GPRS in morda celo UMTS v grobem in na poljuden nacin predstavil HAM javnosti na letosnjem UKV srecanju (predpostavljam, da UKV srecanje BO :))? Verjamem, da bi vecino med nami ta tema zanimala.

Pozdrav,
Sandi S56AL
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

bla-bla

OdgovorNapisal/-a s52d » 06 Jan 2003, 20:09

Hoj!

Z veseljem. Ceprav ne vem, kaj imajo te reci skupaj z HAM...
Ampak za malce zabiti cas, mogoce v bolj dolgocasnem popoldanskem terminu, bi bilo OK.

Mogoce bi bil razlog tak, da se od spodobnega HAMa
pricakuje, da pozna tudi sorodno tehniko...
kako nastaviti kanale na TV, kako z eDonkey potegniti z neta film
in ga potem gledati na zeninem PCju z Linuxom ipd...

Nekaj sem razmisljal o tem v CQ ZRS. Samo res ne vem, kaj ima to
skupaj z HAM zadevami, zato ...

73 Iztok
s52d
 
Prispevkov: 148
Pridružen: 18 Maj 2001, 01:00
Kraj: yes

OdgovorNapisal/-a s56al » 06 Jan 2003, 22:24

HAM se radi hvalimo, da smo vcasih bili gonilo napredka radijske tehnike.V doloceni meri to verjetno drzi (npr. pionirji komunikacij na KV). Danes pa zal pretezno capljamo tako v tehnologiji (briliantni S53MV uvod v gradnjo ZIF SSB RTX) kot po uporabi le-te (vsaka cast paketasem) za profesionalci desetletje ali vec. Po mojem ne bi skodilo, ce bi izvedeli, kje je in cemu sluzi profesionalni radio (za mnozice) danes.

Nima direktne povezave s HAM. Bi pa moralo HAMe zanimati. Kako ze gre IARU definicija radioamaterstva? Nekaj v zvezi z eksperimentiranjem, osvajanjem in odkrivanjem novih moznosti in tehnologij... ali nekaj podobnega?!?

Samo misel! Lahko pa damo na "referendum", da vidimo, kaj meni "demos" :).

S.
s56al
 
Prispevkov: 798
Pridružen: 03 Jul 2001, 01:00
Kraj: JN66SI

Re: PR in gPRs

OdgovorNapisal/-a s56a » 07 Jan 2003, 00:11

[quote="s57nag"]Zdravo, dragi nasi radioamaterji, zdravo, zdravo, zdravo!

Moj staz je v mirovanju, ampak me pa vseeno zanima, ce mi lahko kdo s cim manj tujkami in kraticami pojasni gPRs (kako dela in kaj je) oziroma me napoti na kako stran, kjer si lahko kaj o tem preberem, predvsem me zanima, a mam lahko jaz od njega kake koristi, ce mi uspe prek neta prit na pr.
Maherji seveda vzemite tole vprasanje kot dobrotljivo vajo v razlaganju za vas kot beli dan preprostih reci. :D

73 in kako 88 zraven de s57nag (Anja).[/quote]

Draga Anja, PR ti danes pomaga približno toliko kot CW :-)

Ni vsebine. Internet pa mrgoli od tega.

161 de Mario, S56A
s56a
 


Vrni se na Packet radio

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost