Pirati ?

Packet radio, TCP/IP in AX.25 - oprema, elektronika, programska oprema, nastavitve, problemi, ...

Moderatorji: s56g, S57BBA

Pirati ?

OdgovorNapisal/-a Lojz » 03 Jun 2002, 10:08

Pred kratkim sem malo pogledal na Packet radio BBS-e in opazil, da prebirajo sporočila osebe s svojimi znaki, ko pa pogledaš v callbook, pa jih ni zabeleženih. Se pravi, da niso poravnali kotizacije in s tem jim je prenehalo članstvo (ali pač ?).
Komentarji ?!

73!

Lojz, S56AFA
Lojz
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 03 Jun 2002, 10:00

Re: Pirati ?

OdgovorNapisal/-a s57wos » 03 Jun 2002, 21:46

Lojz napisal/-a:Pred kratkim sem malo pogledal na Packet radio BBS-e in opazil, da prebirajo sporocila osebe s svojimi znaki, ko pa pogledaš v callbook, pa jih ni zabeleženih. Se pravi, da niso poravnali kotizacije in s tem jim je prenehalo clanstvo (ali pac ?).
Komentarji ?!

73!

Lojz, S56AFA


Lojze zdravo ..

(ali pac ?) ali so pac izrazili zeljo, da njihovi podatki niso javno dostopni.
Tako si pac eni razlagajo radioamaterstvo, in kaj hitro pomesajo z kaksnimi zakoni.

Lp.
Srecko
S56WOS
Kaksna sreca, da je to samo hobi.
s57wos
 
Prispevkov: 188
Pridružen: 20 Maj 2001, 01:00
Kraj: Maribor JN76UN

OdgovorNapisal/-a Lojz » 04 Jun 2002, 05:04

Mislim, da pozivni znak NE sme biti skrivnost. Če pa noče objavljati drugih podatkov, pa naj bo to poleg znaka napisano.

73!

Lojz, S56AFA
Lojz
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 03 Jun 2002, 10:00

Re: Pirati ?

OdgovorNapisal/-a S57BBA » 06 Jun 2002, 12:59

[quote="Lojz"]Pred kratkim sem malo pogledal na Packet radio BBS-e in opazil, da prebirajo sporočila osebe s svojimi znaki, ko pa pogledaš v callbook, pa jih ni zabeleženih. Se pravi, da niso poravnali kotizacije in s tem jim je prenehalo članstvo (ali pač ?).
Komentarji ?!

Je mar kaj narobe, če se na PR pojavi S5 radioamater, ki ni član ZRS? Saj ima vendar isto pravico do dela, kot Ixxxx, OExxxx, 9Axxxx in konec koncev tudi S5xxx. :o

LP Bajko.
S57BBA
Moderator
 
Prispevkov: 383
Pridružen: 08 Mar 2002, 01:00
Kraj: JN76FC

OdgovorNapisal/-a Lojz » 07 Jun 2002, 14:15

Je mar kaj narobe, če se na PR pojavi S5 radioamater, ki ni član ZRS? Saj ima vendar isto pravico do dela, kot Ixxxx, OExxxx, 9Axxxx in konec koncev tudi S5xxx.

S tem, ko prebira sporočila ni nič narobe, vendar zakaj potem mi plačujemo kotizacijo nekateri pa ne! :o Ne vem zakaj bi imel pravico do dela na PR nek S5xxxx, ki ga ni v Callbook-u ZRS? Mar je član druge organizacije in ima znak S5xxxx ????
Ne razumem najbolje. Mi lahko kdo bolje pojasni zadeve?

73!
Lojz, S56AFA
Lojz
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 03 Jun 2002, 10:00

OdgovorNapisal/-a S57BBA » 07 Jun 2002, 15:48

BBA>Je mar kaj narobe, če se na PR pojavi S5 radioamater, ki ni
BBA>član ZRS? Saj ima vendar isto pravico do dela, kot Ixxxx,
BBA>OExxxx, 9Axxxx in konec koncev tudi S5xxx.

AFA>S tem, ko prebira sporočila ni nič narobe, vendar zakaj potem
AFA>mi plačujemo kotizacijo nekateri pa ne!

Hm, definitivno ne plačuješ kotizacije ZRS zato, da bi delal na PR. Če to misliš, se motiš. Prav tako ne plačuješ kotizacije ZRS zato, da bi delal na radijski postaji, pa naj si bo to preko repetitorjev ali pa preko odboja od Meseca.

AFA>Ne vem zakaj bi imel pravico do dela na PR nek S5xxxx,
AFA>ki ga ni v Callbook-u ZRS?

Vsak radioamater ima pravico dela na radioamaterskih frekvencah, če le ima radijsko dovoljenje, ki mu le to dovoljuje. "Izvor" radioamaterja ni pomemben. Ne razumem te, ali imaš kaj proti, da WU2D dela na PR? Kaj pa N1YU? Ali pa 9A1A? Ali celo S57BBA? ;)

AFA>Mar je član druge organizacije in ima znak S5xxxx ????

Saj vendar ni potrebno, da si član ZRS, da imaš znak S5xxx! ZRS je pač zveza radioklubov - S5 pa je prefiks pozivnega znaka slovenskih radioamaterjev. V radioklubih, ki so člani/ustanovitelji Zveze Radioamaterjev Slovenije pa so radioamaterji, ki so ali pa niso člani le-te zveze.

AFA>Ne razumem najbolje. Mi lahko kdo bolje pojasni zadeve?

Sem bil kaj bolj jasen?

LP, Bajko.
S57BBA
Moderator
 
Prispevkov: 383
Pridružen: 08 Mar 2002, 01:00
Kraj: JN76FC

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 16 Jun 2002, 19:56

:lol: Lep pozdrav! :P

Ja, hm, se ne strinjam cisto s teboj Bajko. Kakor je meni zadeva poznana, spraseval sem pred kratkim, ker se tudi meni zdi neumno, ne, da lahko vsi delajo in na PR in na radijskih frekvencah, brez, da bi placali kotizacijo, ampak, se mi enostavno zdi numno, zakaj moram tudi jaz placevati kotizacijo, ce jo tudi drugi uporabniki ne.
Glede tega, sem vprasal nasega predsednika kluba, ki mi je odgovoril: :cry:
Ni ti potrebno placati kotizacije, vendar se zavedaj, da ti pozivni znak dodeli ZRS, ne klub, da dobis radijsko dovoljenje na ZRS, ne v klubu in ce ne bos placal kotizacije, ti ne bodo dali ne znaka, ne dovoljenja za radijsko delo. Torej se odloci, ni problem biti clan samo kluba, vednar vedi, da delo na frekvencah in na PR, ne dopusca uporabe klubskega znaka.
Torej, ce zelim delati kot do sedaj, "moram" placati kotizacijo, ali postanem pirat, kot je napisano.

Tako, da mislim, da v prvem sestavku z vprasanjem, ni bilo misljeno nic glede fousije, ampak cisto preprosto, bilo je dano vprasanje, zakaj eni lahko, drugi pa moramo placevati, kar moram priznati, da se tudi meni zdi ful neumno.
Zakaj ne bi jaz, ki se nisem strinjal s tavisoko kotizacijo, nisem pa bil delagat, zdaj to moram placevati, ce zelim se normalno delati in uporablajti radioamaterske naprave.
Glede skrivanja znaka, oz. zahteve neobjave, pa mislim, da je tako kot pri telefonu. Vsak ima to pravico, vendar jo ponavadi izkoristijo taki, ki nimajo postenih namenov in se bojijo, da bodo njihova dela drugi takoj avtorizirali oz. pisce prepoznali, se pa bojijo reci bobu bob, ampak so korajzni le takrat ko so anonimni.

Pa lep pozdrav in mirno surfanje in paketiranje.

P.S. me zanima, kje je mozno dobiti statut ZRS kot krovne organizacije klubov. Fino bi blo, ce bi bil lahko dostopen vsem, da si katero zadevo notri ogledamo in dobimo koj resitev, pa se pol ni treba dajati v zobke drugim, ki vsako vprasanje nekoga, ki zadeve ne pozna, spremenijo v super kritiziranje, namesto, da bi cisto preprosto - le odgovorili na vprasanje.
Recimo, konkretno na postavljeno: člen ta in ta, v statutu, dovoljuje, da lahko ne placas kotizacije, podatke, ki pripadajo nosilcu pozivnega znaka, pa se lahko skrivajo. Pika, reseno, brez analize vprasanj.

Pa srecno!, de Marko :wink: :roll:
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 624
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

OdgovorNapisal/-a s53x » 17 Jun 2002, 08:10

123456
Zadnjič spremenil s53x, dne 02 Dec 2006, 13:33, skupaj popravljeno 1 krat.
s53x
 
Prispevkov: 45
Pridružen: 24 Apr 2002, 07:32
Kraj: menda jn65ws

OdgovorNapisal/-a Lojz » 17 Jun 2002, 14:09

Popolnoma se strinjam z Markom - S57NAZ.
Žal pa po informacijah, ki sem jih dobil, lahko delaš na frq. tudi, če nisi član ZRS. :-? Po tej strani pa ima Bajko prav, žal!!
ZRS je primerljiva z AMZ - ni nujno, da si član AMZ in se ravno tako lahko voziš !!!

73 !

Lojz, S56AFA
Lojz
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 03 Jun 2002, 10:00

OdgovorNapisal/-a S57BBA » 17 Jun 2002, 14:17

NAZ>Ja, hm, se ne strinjam cisto s teboj Bajko.

Še dobro, da se ne strinjajo vsi z menoj :) ...

NAZ>Glede tega, sem vprasal nasega predsednika kluba, ki mi je
NAZ>odgovoril:

Žal te moram razočarati - predsednik tvojega kluba žal nima pravih podatkov. ZRS ne "podeljuje" znakov, temveč to počne ATRPRS (Agencija za telekomunikacije, radiodifuzijo in pošto Republike Slovenije), za agencijo pa to delo opravlja ZRS (lahko bi rekli, da ima koncesijo). Enako velja za radijsko (CEPT) dovoljenje. Celo predstavnik ZRS (lahko pokličeš in preveriš) ti bo povedal, da to, ali si član ZRS ali ne (mimogrede, člani ZRS so seveda klubi, ne posamezniki), nima veze s pozivnim znakom, opravljanjem izpita ali pridobitev CEPT licence. Vezo ima dejansko samo s ceno opravljene storitve - za nečlane (beri osebe, ki niso plačale ZRS kotizacije) je seveda dražje.

NAZ>Torej se odloci, ni problem biti clan samo kluba, vednar vedi, da
NAZ>delo na frekvencah in na PR, ne dopusca uporabe klubskega znaka.

:D (SRY, nasmešek je bil povsem brez zlobnih namenov) Mislim, da je v tem stavku malce zmede. "Klubskih" znakov v obliki, kot smo jih poznali pred desetimi in več leti, ko si lahko bil samo klubski član z opravljenim "C" izpitom brez svojega znaka in si delal na klubski postaji s klubskim znakom, ni več. Klubski znak sedaj ne pomeni nič več, kot samo klicni znak kluba. Radioamater operater, ki je opravil izpit za le tega (prvi, drugi ali tretji razred) ima pravico delati pod klubskim znakom (seveda skladno z določili klubskih pravilnikov), vendar le skladno s svojim razredom, čeprav ima radijsko dovoljenje za klubski znak napisan prvi razred (CEPT 1) na papirju.

Radioamater operater, ki je opravil katerega koli od izpitov in je pridobil radijsko dovoljenje, pa ima klicni znak, ki mu ga ne more kar nekdo odtujiti, če ne plača članarine. Dokler ti velja radijsko dovoljenje, ti velja tudi znak. (deset let - letos bo potekla večina dovoljenj)

NAZ>Tako, da mislim, da v prvem sestavku z vprasanjem, ni bilo
NAZ>misljeno nic glede fousije, ampak cisto preprosto, bilo je dano
NAZ>vprasanje, zakaj eni lahko, drugi pa moramo placevati, kar moram
NAZ>priznati, da se tudi meni zdi ful neumno.

Ne, ne, saj ni bilo razumeti, da kdo govori o foušiji - dejstvo je, da ima ZRS legitimno pravico, da brani svoje interese; ker ne želi prevelikega osipa članstva, ima na voljo dva načina: ponuditi več vsebine članom, ali pa omejiti uporabo sredstev, ki so v lasti ZRS nečlanom. Ker tistega prvega bolj ni kot je, se je odločila za drugo. Problem je v izvedbi. Bom podal kar praktičen primer: QSL biro uporabljajo samo člani ZRS. Ker je to res, lahko omejiš (onemogočiš) uporabo tistim, ki to niso. Repetitor (ali vozlišče) pa uporabljajo tudi nečlani (da bom bolj nazoren, jim bom rekel kar tuji radioamaterji), ki pa imajo veljavna radijska dovoljenja. Delo preko repetitorjev torej ne moreš kar onemogočiti vsem nečlanom. Tako prideš do selektivnega izklapljanja, ki pa povzroči več težav, kot prinese koristi. Mimogrede, ZRS se boji tudi pomisliti, kaj bi se zgodilo, če bi omogočila delo preko repetitorja N1YU, omejila pa njegovo uporabo S5xyzw, ki ni plačal kotizacije ZRS.

Bodiva realna; kaj dejansko lahko stori ZRS (pravno formalno)? Nečlanom lahko onemogoči uporabo QSL biroja, prejemanje CQ ZRS, udeležbo na konferenci ZRS, načeloma celo lahko prepove udeležbo v KVP ZRS ali kakšnem drugem tekmovanju, ki ga organizira ZRS (pa še tu mora biti pazljiva, saj mora prepovedati udeležbo vsem nečlanom). Vse ostale grožnje pa niso realne in tudi prepovedi kot take ni bilo nikoli; ne za delo preko repetitorjev, ne za delo v digitalnem omrežju, ne...

NAZ>Zakaj ne bi jaz, ki se nisem strinjal s tavisoko kotizacijo, nisem pa
NAZ>delagat, zdaj to moram placevati, ce zelim se normalno delati in
NAZ>ablajti radioamaterske naprave.

Se popolnoma strinjam s teboj. Na zadnji konferenci ZRS sem kot predstavnik kluba glasoval proti povišanju, a smo bili preglasovani.
(če sem malo zloben, bi rekel, da bo čez pet let kotizacija ZRS cca. 100.000 SIT - le tako bo imela ZRS enak proračun pri konstantnem upadanju članstva).

NAZ>P.S. me zanima, kje je mozno dobiti statut ZRS kot krovne

:))) Ja, le zakaj se mučim, ko pa potem člani ZRS ne pogledajo niti na domačo stran krovne organizacije. Statut je seveda na voljo na http://www.hamradio.si/statut.html .

NAZ>Recimo, konkretno na postavljeno: člen ta in ta, v statutu,
NAZ>dovoljuje, da lahko ne placas kotizacije, podatke, ki pripadajo
NAZ>nosilcu pozivnega znaka, pa se lahko skrivajo.

Na, pa sva tam, kjer ni muh. Statut je bil sprejet 1997 leta, spremembe, o katerih govorimo, pa so se pojavile leta 2000 in kasneje. Mimogrede, celo v statutu ZRS piše, da zastopa vse radioamaterje v Sloveniji ;).

Lep pozdrav!

Bajko.
S57BBA
Moderator
 
Prispevkov: 383
Pridružen: 08 Mar 2002, 01:00
Kraj: JN76FC

OdgovorNapisal/-a S57BBA » 17 Jun 2002, 14:19

AFA>ZRS je primerljiva z AMZ - ni nujno, da si član AMZ in se ravno tako lahko voziš !!!

:) Zelo dobra primerjava; jaz bi dodal le to, da tudi če nisi član AMZ, te še vedno odšlepajo do servisa, samo dražje je, kot če si član...

Lep pozdrav!

Bajko.
S57BBA
Moderator
 
Prispevkov: 383
Pridružen: 08 Mar 2002, 01:00
Kraj: JN76FC

OdgovorNapisal/-a Lojz » 18 Jun 2002, 09:45

Vse kar je Bajko napisal, sem že izvedel od predsednika ZRS - S57U.
Praktično identično mi je razlagal....

LP
Lojz, S56AFA
Lojz
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 03 Jun 2002, 10:00

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 19 Jun 2002, 22:09

Lep pozdrav!

Sem vedel. Treba se je pogovarjat in na lep nacin nam, ki imamo malo manj vpogleda v tole zadevo (verjetno po lastni krivdi) raztolmacit, tako, da je zadeva potem jasna, verjetno pa ne samo za nas, ki postavljamo vprasanja.
Bajko, hvala lepa za odgovor, je zdaj zadeva bolj jasna tudi meni. upam, da bomo v takih ali podobnih debatah tudi v bodoce takole
razclenili zadeve in bomo vsi zadovoljni. Jaz zdaj sem, saj mi je zadeva
zdaj cisto jasna, vsekakor pa bo odgovor v poduk tudi drugim.

Hvala in 73 de Marko
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 624
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

Pirati?

OdgovorNapisal/-a s56a » 20 Jun 2002, 10:35

Vclanite se v S53AJK in boste odlicno obvesceni zahvaljojoc Bajkotu :-)

73 de Mario, S56A, N1YU

P.S. V ZDA ni potrebno potrdilo o drzavljanstvu za pozivni znak.
s56a
 

Re: Pirati?

OdgovorNapisal/-a S57BBA » 20 Jun 2002, 10:45

S56A> V ZDA ni potrebno potrdilo o drzavljanstvu za pozivni znak.

In v Sloveniji tudi ne. :wink:

LP Bajko.
S57BBA
Moderator
 
Prispevkov: 383
Pridružen: 08 Mar 2002, 01:00
Kraj: JN76FC


Vrni se na Packet radio

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov