Amater Linux

Packet radio, TCP/IP in AX.25 - oprema, elektronika, programska oprema, nastavitve, problemi, ...

Moderatorji: s56g, S57BBA

Amater Linux

OdgovorNapisal/-a s56wmn » 29 Maj 2002, 23:19

Pozdrav
Ze nekaj casa razmisljam o svoji popolnoma prirejeni distribuciji linuxa, ki bi bila namenjena samo radio amaterjem oz. packet radiju.
Nekajkrat sem se ze spravil delat diskete nekaj tudi naredil, vendar nikoli nisem imel casa dokoncat svojega dela, ki bi korisitl vsem. Zakaj ne, preprosto ker imam polno dela in bi rabil neko skupino ljudi , ki bi mi pomagali soustvarjati in testirati Amater Linux distribucijo.
Prevzema me pa dejstvo da nekaterim ne bo vsec ce bo linux na dveh disketah. Ampak dejstvo je da na 1 disketo spravimo jedro za podporo malo vec kot eni mrezni kartici, na drugo disketo pa vsa potrebna orodja ki sedaj coyotiju manjkajo.
Ce se bo nasel kdo zainteresiran za kaj narediti na distribuciji, bom trenutne nestabilne diskte dal na razpolago, da se jih popravi in iz njih naredi distribucijo po meri vseh amaterjev :)
73 s56wmn
Uporabniški avatar
s56wmn
LEA Admin
 
Prispevkov: 279
Pridružen: 16 Maj 2001, 01:00
Kraj: Universe Air

OdgovorNapisal/-a s57wos » 30 Maj 2002, 18:08

Zdravo ..

Podpiram idejo, pomagati pa zal nemorem, sem popolen zacetnik kar se tice linuxa.
Cojote je super, problem je edino dostop do AX25 (packet omrezja) ki je preko njega z kaksnim programom ala WPP nemogoc (ali pa jas se nevem kako :oops: )..

Lp.
S56WOS
Kaksna sreca, da je to samo hobi.
s57wos
 
Prispevkov: 188
Pridružen: 20 Maj 2001, 01:00
Kraj: Maribor JN76UN

OdgovorNapisal/-a s51da » 01 Jun 2002, 15:11

Hoj

Tudi jaz podpiram idejo... Preizkusil sem že zipham distribucijo in
pa mini linux for hams, pa vedno najdem kaj, kar mi ne dela kot je treba.
Pri razvoju ne morem veliko pomagat, ker sem prav tako dokaj nov
v linuxu, lahko pa pomagam testirat, ker uspešno sesipam tudi take stvari,
ki drugim prav lepo delujejo :)

Lep pozdrav
David S51DA
s51da
 
Prispevkov: 136
Pridružen: 21 Okt 2001, 01:00
Kraj: Bohinj

OdgovorNapisal/-a S56SJS » 01 Jun 2002, 21:22

Podpiram idejo in se priporočam za testiranje po mojih zmožnostih.
Imam le nekajmesečne izkušnje z linuxom.....

73 de s56sjs Jože Velenje
S56SJS
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 25 Avg 2001, 01:00
Kraj: Velenje

OdgovorNapisal/-a s57blu » 23 Avg 2002, 08:30

Hi,

no ukvarjal sem se ze z coyote linuxom (prvo verzijo sem naredil le z namenom da pokazem moznost distribucije, za podporo PR na eni disketi), sedaj pocasi pripravljam novo verzijo. Imam pa zadnje cdase precej malo casa. Upam da na zimo bo malo bolje.
Sem pa zainteresiran za sodelovanje ce bi ko zelel, za izmenjavo idej in izkusenj. Jaz bi sel naprej kar s coyote linuxom ali kaj podobnega.
Ideja je bila da bi naredili distribucijo ki bi jo lahko dal na disk (lahko img ali pa tudi na dos particijo oz. win) . Ker za na disketo so resni problemi.
Z zadnjo verzijo me muci prevajanje vseh potrebnih programov, ker ima segmentation error. TO se pojavi zaradi knjiznic.... sedaj si moram skonfigurirati eno distribucijo kjer bom lahko razvija z istim knjiznicami kot jih ima coyote. Saj novejse knjiznice so vecje in tezje bi vse potrebno spravil na disketo.
Ce ima kdo se kaj naj pise pa se pogovorimo kaj bi bilo za narediti.

73 de Alen
PS. mi kar zatezite.... ce ne bom redno prebiral foruma :D
s57blu
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 23 Avg 2002, 08:11
Kraj: JN65WR

Dve disketi

OdgovorNapisal/-a S57NAZ » 22 Sep 2002, 15:29

Lep pozdrav! :wink:

Res je, da se ze dobi PC brez malega disketnika in glede pogleda vnaprej to tudi napovedujejo. Vendar je potrebno biti realen in upostevati, da se bo disketnik saj pri amaterskem delu uporabljal se dolgo.
Kaj s tem mslim. Sam zal ne morem pomagati, ker linuxa niti ne poznam niti mi ni simpaticen. K sreci drugi mislijo drugace in prav je tako. Zanima me pa vseeno nekaj drugega.
Danes se ze mnozicno uporablja CD-ROM, ki pa sploh ne pogojuje, da je potrebno imeti takega s najmanj 40x-no hitrostjo ali vec. In prav tukaj mislim, da bi mogoce bilo umesno, da v kolikor se podatki z dveh disket pravilno zazzenejo, uporabniki pa ne marajo uporabljati dveh disket, se bi datoteke z obeh disket skopiralo na CD plosco. S tem res ni mozno delati naprej popravkov, vsekakor pa olajsa zagon, hkrati pa omogoca, da se prg mogoce se malo bolj uporabno razsiri kot na dve disketi, katere lahko sluzita le razvijalcu, uporabniki pa vsake toliko zamenjajo svojo cd-plosco.
Koliko bi bilo to prakticno sam ne vem, ker poznam premalo to zadevo, mogoce bi bilo pa se celo uporabno!

73 de Marko
Uporabniški avatar
S57NAZ
 
Prispevkov: 627
Pridružen: 27 Avg 2001, 01:00
Kraj: Kranj - JN76EF

OdgovorNapisal/-a s57blu » 02 Okt 2002, 08:01

Hi,

se strinjam z zadnjim predlogom da bi lahko dali na cd obe disketi.
Problem nastane ali ti zelis imeti tudi disk ali boot CD, oz. kako hoces zagnati sistem. Nato se pojavi se drugi problem kako in kam sparviti konfiguracijske podatke, tako da bi verjetno spet potrebnai disketa.
Torej bi bila lahko enostavnejsa varianta dati obe disketi na dos particijo in od tam zagnati ali sliko sistema ali pa direkno z dos particije (UMSDOS).
Ce ima kdo se kako idejo kar na dan.

73 de Alen
s57blu
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 23 Avg 2002, 08:11
Kraj: JN65WR

OdgovorNapisal/-a S56VPI » 02 Okt 2002, 19:28

Hi,

sam uporabljam za linux router star PC, ki ima motherboard z 486 procesorjem... in gotovo je takih radioamaterjev se veliko.. problem pri starih motherboardih je, da ne podpirajo zaganjanje sistema iz CD-ja... tako bi v primeru, da imamo to na CD-ju se vedno potrebovali disketar ali HDD... CD ima tudi to slabo lastnost, da ne moremo popravljati vsebine... tako spet potrebujemo disketar ali HDD za shranjevanje konfiguracijskih nastavitev ali pa pecenje novega CD-ja...
Tudi moje mnenje je, da je stvar bolje spraviti na HDD, ce je preobsezen za eno disketo.

73, Igor
S56VPI
 
Prispevkov: 17
Pridružen: 29 Jan 2002, 01:00

zipslack?

OdgovorNapisal/-a s52d » 03 Okt 2002, 06:33

Slackware ima UMSDOS verzijo...
Celo oklesceno.

Najbrz bi bil keks dodati HAM kramo,
AXIP itd... Potem imas pa samo en unzip , vpises znak in gremo.
in to z obicajnim editorjem na masini.

na primer:
ftp.sunsite.informatik.rwth-aachen.de/pub/Linux/slackware/slackware-current/rootdisks/install.zip

je dolg 2 Mb... Po moje kak star disk (ki je tako ali tako zraven stare 486) z 100 Mb placa povsem zadosca.

meni se zdi lazje najti kak star disk do 1 Gbyte kot pa floppy, ki zanesljivo dela.

73 Iztok
s52d
 
Prispevkov: 148
Pridružen: 18 Maj 2001, 01:00
Kraj: yes

OdgovorNapisal/-a s57wos » 03 Okt 2002, 15:17

Zdravo ...

Iztok, je ta link pravi.

Tole dobim :

>DNS Domain 'ftp.sunsite.informatik.rwth-aachen.de' is invalid: Host not found (authoritative).

Drugace pa se meni bolj dopade, da bi vse skupaj delalo iz kaksnega
HDD-ja kot pa iz FDD-ja. Mislim da kak 540mb disk najdes prej, in ceneje kot pa kak star flopy disk.

Se nekaj.

1.) Je kak program, ki lahko dela preko Linux-routerja AX.25 ??

Zdaj lahko pridem do packeta samo preko Windows terminalskega okna, kar pa ni prevec posrecena zadeva.

2.) Se da kje v Linux-routerju aktivirat, da bi posredoval vse AX.25 pakete?

Lp.
Srecko
S56WOS
Kaksna sreca, da je to samo hobi.
s57wos
 
Prispevkov: 188
Pridružen: 20 Maj 2001, 01:00
Kraj: Maribor JN76UN

ax25 client

OdgovorNapisal/-a s57blu » 04 Okt 2002, 08:07

HI,

pod win lahko uporabljas flexnet in wpp.
To je preizkuseno in laufa OK, sicer pa nisem preveril vsek konfiguracij.

Kar se pa tice da je lepse da laufa iz diska se strinajm. Torej ce je kdo zainteresiran, naj da predloge kaj naj bi uporabljalai ali instalacijo na particijo ali UMSDOS. Potem se prevede komponent in spise oziroma lahko prenesem ze stare konfiguracijske skripte. (Meni je se enostavneje iz disk zaradi uporabe novih .lib in novih kernelov(z vec opcijami), ki so nekoliko vecji in jih tezje stlacim na disketo. To mi tudi dela probleme za novo verzijo coyote.- ta ze nekaj casa zaradi tega in se nekaj manjsih problemov miruje.)

73 de Alen
s57blu
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 23 Avg 2002, 08:11
Kraj: JN65WR

OdgovorNapisal/-a s53sx » 04 Okt 2002, 23:35

Zivjo..v razmislek?

Jaz ze nekaj casa furam en industrijski pc v katerega sem vtaknil
kartico RAM za fotoaparate prek IDE adapterja. Zadeva dela kot 128M IDE disk, nima vrtljvih delov, zasede pa zelo malo prostora v skatli...
Cene so cisto dostopne....

lp jk
73 de Joze, s53sx
Uporabniški avatar
s53sx
 
Prispevkov: 97
Pridružen: 19 Maj 2001, 01:00
Kraj: there

OdgovorNapisal/-a S56IAI » 06 Okt 2002, 20:53

> Se nekaj.

> 1.) Je kak program, ki lahko dela preko Linux-routerja AX.25 ??

> Zdaj lahko pridem do packeta samo preko Windows terminalskega okna, kar pa ni prevec posrecena zadeva.

> 2.) Se da kje v Linux-routerju aktivirat, da bi posredoval vse AX.25 pakete?



Hoj

Jaz sem pred casom napisal en dokument kako to nastaviti.

Dokument dobis na http://fpp.hamradio.si/s56iai/AXIP.pdf

Ce ti kaj ne uspe kar napisi. Lahko tudi na moj email.

LP, Ales
S56IAI
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 01 Nov 2001, 01:00

OdgovorNapisal/-a s57wos » 20 Okt 2002, 21:01

Zdravo se enkrat.

Alen, nagradno vprasanje za tebe. :P

Obstaja Coyote Linux mogoce tudi za S5-PCC kartico ?

Sam se trudim na enem PC-ju usposobit Debian 2.2 da bi lahko
"normalno" delal preko tudi AXIP in AX.25 , vendar, kot opazam, sem
glede tega primeren za kaksno knjigo "Linux za telebane" :oops:

Kar pa se tice Coyote linuxa, pa je dobrodosel kakrsen koli medij, razen
diskete, ki je za danasnje razmere, res skromne kapacitete. Dans se dobi
ze taksno osnovno plosco ki dopusca boot iz cr-roma v protivrednosti kaksnega piva.

Lp.
Kaksna sreca, da je to samo hobi.
s57wos
 
Prispevkov: 188
Pridružen: 20 Maj 2001, 01:00
Kraj: Maribor JN76UN

Coyote in S5-PCC

OdgovorNapisal/-a s57blu » 29 Okt 2002, 20:47

Hi,

no Coyote linuxa nisem nikoli pripravil za s5-pcc. Ce pa koga zanima, mu lahko kaj hitro pripravi staro verzijo.

Za medij mislim res da ne bo vec disketa.

73 de Alen
s57blu
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 23 Avg 2002, 08:11
Kraj: JN65WR

Naslednja

Vrni se na Packet radio

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov