SOTA in S5

Vse o pravilih SOTA

Moderatorji: S57D, S58R

OdgovorNapisal/-a s55z » 11 Jun 2008, 09:40

HOJLA!

Kako to, da imajo vsi hribi koordinate sredi gvinejskega zavila? :wink:
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a S57XX » 11 Jun 2008, 12:08

s55z napisal/-a:HOJLA!

Kako to, da imajo vsi hribi koordinate sredi gvinejskega zavila? :wink:


Kje si to videl? Če je na SOTA strani, tam baza še ni dostopna. Postane z 15. 6. 2008. :D

LP Jure
LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

OdgovorNapisal/-a s55z » 11 Jun 2008, 18:07

Ja, na SOTA... vse koordinate so na 00 00 00.... torej sredi gvinejskega zaliva, hi... OK, upam, da bo 15. že vse ok, da ne bodo antene stran obračali, hi...
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

OdgovorNapisal/-a S57XX » 11 Jun 2008, 19:28

s55z napisal/-a:Ja, na SOTA... vse koordinate so na 00 00 00.... torej sredi gvinejskega zaliva, hi... OK, upam, da bo 15. že vse ok, da ne bodo antene stran obračali, hi...


Ma, nimajo izgovora, da nebi bilo vse OK. Majo fantje že dovolj dolgo zadeve pri sebi :P ...
LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

OdgovorNapisal/-a S57XX » 16 Jun 2008, 07:32

S57XX napisal/-a:
s55z napisal/-a:Ja, na SOTA... vse koordinate so na 00 00 00.... torej sredi gvinejskega zaliva, hi... OK, upam, da bo 15. že vse ok, da ne bodo antene stran obračali, hi...


Ma, nimajo izgovora, da nebi bilo vse OK. Majo fantje že dovolj dolgo zadeve pri sebi :P ...


Hmmm, pa ga izgleda imajo :-? . Koordinate so še vedno na 0 0 0. Bomo pobarali fante v Angliji, kaj je sedaj na tem.
LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

OdgovorNapisal/-a S57XX » 19 Jun 2008, 18:25

Zdravo!

Ker je že nekaj časa od debate okrog koordinat, ki še vedno manjkajo. Fantje nekaj preračunavajo (zaradi oblike koordinat v njihovi bazi) in ker so bili Švedi pred nam le 14 dni, najprej obdelujejo njih. Pravijo, da bodo tudi naši podatki prišli na vrsto.
LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

Re: SOTA in S5

OdgovorNapisal/-a S57GB » 12 Sep 2008, 18:27

mene pri vsem tem moti kriterij za pridobitev sota klasifikacije ali kako že.da morajo biti neki prelazi in sedla tako in drugače od vrha tega in onega pa malo levo in desno in ......evo sem se zaštrikal :roll: .preprosto vrhovi z višinsko koto toliko in toliko pa je :P .in pa nenazadnje točkovanje,namreč če sem prav prebral dobi lovec točke ob aktivaciji vrha samo za zvezo z prvo postajo s katero je delal za naslednjo zvezo na istem vrhu pa ne.lovec aktivatorjem pomaga do točk sam jih ne dobi več kot za eno postajo.vem da se aktivatorji trudijo priti na vrh in vzpostaviti zveze vendar moramo vedeti tudi to da nekateri zaradi zdravstvenih ali drugih težav ne morejo v hribe da bi bili tudi sami aktivatorji in ne samo lovci.pošteno bi bilo vsaj polovične točke za naslednje postaje z istega vrha.sicer se ne dogaja velikokrat da je več postaj na istem vrhu pa vseeno. 8)

ja to je moje mnenje in se ni treba strinjati z njim :wink:
73 de Boštjan S57GB
antena je važna!
Uporabniški avatar
S57GB
 
Prispevkov: 271
Pridružen: 12 Mar 2006, 11:05
Kraj: LJ-Podgorica-JN76HC

Re: SOTA in S5

OdgovorNapisal/-a s57x » 12 Sep 2008, 19:15

Bog pomagaj, tudi med KV in UKV aktivatorji je velika razlika, slednji so navadno prikrajšani za kar solidno težo nahrbtnika, HI Taka so pač pravila. Ko ta ne bodo več zanimiva, se bodo "pogruntali" pa kaj drugega.
Poskusi, ko te potegne not, ne boš zlepa odnehal!

73 es cu, Jurij, s57x
s57x
 
Prispevkov: 362
Pridružen: 01 Feb 2004, 23:24

Re: SOTA in S5

OdgovorNapisal/-a S57D » 12 Sep 2008, 22:50

Živjo Boštjan.

Vidim, da si vpisal delane aktivatorje v SOTA database in se povzpel po "lovski" lestvici v zavidljive višave. Čestitam in upam, da se še mnogokrat slišimo.

Naj dodam še moje razmišljanje:
osebno tudi mene moti kriterij 150, ampak dokler ga ne spremenijo moramo shajati s tem kar imamo. Za popularizacijo radioamaterstva in SOTA programa bi veliko naredili, če bi tudi bolj navadni, ampak kljub vsemu zelo popularni in obljudeni hribčki dobili svojo SOTA referenčno številko. Tu mislim npr. na sebi bližnje: Šmarna gora, Rožnik, Ljubljanski grad/Orlov vrh, Nadgoriški hrib in drugi. Verjetno bi lahko vsak v svoji okolici našel vzpetino, ki je popularna, množično obiskana, vendar zaradi pravil ne izpolnjuje zahtev za dodelitev SOTA referenčne oznake.

Točkovanje je poglavje zase. Točke za višino so po državah dodeljene izrazito neenakomerno (pri nas je 1000m vrednih 4 točke, drugje pa bistveno več). Dosti bolj pošteno bi bilo, da bi npr. vsakih 100m višine prineslo 1 točko, tako bi bil Triglav vreden 28 točk in ne 10, kot sedaj. Prepričan sem, da bi bilo tako točkovanje pravičnejše in bi še bolj motiviralo aktivatorje. Hkrati bi aktivatorji tudi prej nabrali 1000 točk za "Planinskega kozla". Z obstoječim točkovanjem so aktivatorji postavljeni v izrazito neenakopraven položaj, saj morajo zato, da dosežejo 1000 točk na aktivacije hoditi nekaj let, medtem ko lovci lahko dosežejo 1000 točk v nekaj mesecih in že imajo osvojeno priznanje "Lenobo v kolibi". :D

Včasih se je točkoval vsak aktivatorski znak posebej, saj se je to štelo za dvojno oziroma večkratno ekspedicijo. Če bi naprimer na isti dan delali z istega hriba S57OPZ, S57BNX in S57D, potem bi lovec po vpisu v database dobil trojne točke. Pred nekaj leti so Angleži to spremenili in v istem dnevu se lovcem isti hrib samo enkrat šteje za točke, tudi če je delan na različnih bandih in modih. Točke za isti hrib lahko lovec dobi naslednji dan. Tudi tu so aktivatorji v izrazito neenakopravnem položaju, saj se jim hrib šteje za aktivatorske točke le enkrat v koledarskem letu, pri naslednih aktivacijah istega hriba v toku koledarskega leta dobijo nič točk. To sicer vzpodbuja aktivatorje, da aktivirajo čim več različnih hribov, vse skupaj pa je konec koncev povezano tudi s kar precejšnjimi stroški, saj bližnjih hribov s SOTA referenčno številko hitro zmanjka. Po drugi strani pa imamo v Sloveniji srečo s hribi. Imamo jih več kot dovolj, za razliko od Nizozemske, ki ima 4, ali Belgije, ki jih ima 8. Luc, ON6DSL je na SOTA reflektorju zapisal, da bi morali v Belgiji spustiti kriterij iz 150 na 100m, da bi pridobili še nekaj hribov s SOTA referenčnimi oznakami, kajti ne zdi se mu zanimivo, da hodi na ene in iste hribe večkrat. Razmišlja celo o ukinitvi SOTA programa v Belgiji! Mi takih težav vsekakor nimamo.

In kot je zapisal Jurij, S57X: "taka so pravila". Če so nam všeč ali pa ne, mi smo tisti, ki lahko dajemo predloge, Angleži pa so na koncu tisti, ki jih sprejmejo ali pa tudi ne.

Na koncu lahko izrečem še zahvalo vsem, ki so se potrudili in pripeljali SOTA program v Slovenijo. Opravili so izjemno in obsežno delo. Sadove njihovega dela pa sedaj uživamo vsi, aktivatorji vrhov in lovci na vrhove. Dejstvo je in nekateri to priznajo, da je SOTA dejavnost izjemno popestrila radioamatersko dogajanje v Sloveniji. Najbolje to seveda vemo vsi tisti, ki smo že aktivni v SOTA programu. Veselimo se vsake zveze in vsakega novega SOTA aktivatorja in lovca. Lepo je, ko operator v drugi državi pozna tvoje ime, se veseli zveze s tabo in ti nameni nekaj prijaznih besed. In v prav takih zvezah vidim pravi duh radioamaterstva, ki je svetlobna leta stran od kilovatnih 59(9)/59(9) instant zvez.

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: SOTA in S5

OdgovorNapisal/-a S57XX » 13 Sep 2008, 15:57

Boštjan,

pravil se nismo izmislili v Sloveniji, temveč smo jih povzeli po originalnih pravilih, ki so jih pripravili Angleži - ustanovitelji SOTA aktivnosti. Tudi tam se občasno krešejo mnenja, kaj bi bilo bolje in kaj ne. Nekatere zadeve so bile pred leti precej enostavnejše. A žal se vedno pojavi nekaj posameznikov, ki jim HAM SPIRIT ne pomeni nič in želijo veljavna pravila izigrati. Posledica tega je, da pravila postopoma postajajo vse bolj natančna - pa če je komu to po volji ali ne.

Tudi točkovanje je kar pogosta debata. Določanje višinskih pasov in s tem točk je prepuščeno nacionalnim združenjem. Ravno zaradi tega ne boš nikjer zasledil objavljenih točk vseh udeležencev skupaj. Ali bomo nekoč prišli do enotnega načina točkovanja ne vem. In po pravici povedano, me to v tem trenutku niti ne zanima. Glavno je, da imam nek "uržah" ki me zvleče nekam "gor" - še posebno, ko se lotim kakega vrha, ki se ne nahaja na seznamu vrhov na "ustaljenih planinskih poteh".

Dejstvo je, da je SOTA poživila RA dogajanje v Slovenji, da se postopoma krog pristašev širi - in to je v današnjih časih najbolj pomembno. Predlogov za spremembo pravil se lahko loti vsak, ki je v SOTA programu aktiven in je sposoben svoje poglede korektno zagovarjati pred ustanovitelji in vodji programa v Angliji.

Pa se vrnimo na stvari, ki te motijo:

Na kakšen način bi ti določal vrhove?

Glede točkovanja za lovce je tako, kot pač je in je posledica izigravanja pravil v preteklosti.

Nikjer ne piše, da mora biti aktivator hkrati tudi tudi lovec oziroma da mora biti lovec hkrati tudi aktivator. Vsak lahko najde svoj prostor "pod hribom", če malo priredim znan rek :wink: .

Slovenija ima po mojem vedenju 365 vrhov nad 2000m. Ko smo se lotili določati vrhove po SOTA pravilih smo se ob dostopnih podatkih o skoraj 10000 vrhovih v Sloveniji kar zgrozili. Že s temi, nekaj preko 400 vrhovi, ki so sedaj na listi, je bilo precej dela.

Še vedno obstaja možnost, če ima kdo voljo in čas, da se loti vrhov podobno, kot so se Hrvati otokov. Hrvaška ima le par IOTA številk (vzporednica SOTA številkam), zato so si izmislili IOCA program (recimo "Vrhovi Slovenije na radijskih frekvencah - VSRF" :P ).

Z mnenji, takimi in drugačnimi ni nič narobe, a se vseeno vprašajmo: Kaj je kdo pripravljen narediti za morebitne spremebe in širitev programa? Mislim, da večia nas, ki nekako "skrbimo" za SOTA pravila v Sloveniji, kaj veliko več časa, kot ga namenjamo za SOTA "birokracijo" nimamo. Kljub vsemu je dosti lepše iti nekam in delati zveze.

Za KV operaterje je zadeva lažja - vsaj kar se doseganja števila potrebnih zvez tiče. Težje je za UKV operaterje, kjer je včasih tiste štiri zveze kar težko narediti - še posebno, če si v kakšni luknji. Dajmo dvignit aktivnost tudi tu, pa bo bistveno lažje najti nekaj argumentov, da bi se zadeve spremenile.
LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

Re: SOTA in S5

OdgovorNapisal/-a s52w » 13 Sep 2008, 17:34

S57D napisal/-a: In v prav takih zvezah vidim pravi duh radioamaterstva, ki je svetlobna leta stran od kilovatnih 59(9)/59(9) instant zvez.


Spoštujem SOTA program, čeprav me ne zanima., Sam sem pregazil vse 2500m+ ASL hribe v S5, v glavnem brez RTX-a. Nekateri HAM-i za nekaj tisoč "instant" zvez v tekmovanju pred tem premagajo nekajkrat večjo višinsko razliko po nevarnih železnih stolpih kot aktivatorji SOTA in to brez pompa. Kljub temu pa ne pravijo, da so vsi ostali svetlobna leta stran.
Hotel sem povedati samo to, da je radioamaterstvo tako širok pojem, da enostavno ni fer nekoga premakniti svetlobna leta stran. Res pa je, da v tvojem postu ni definirano, kje s(m)o ostali - naprej s časom ali nazaj ?? :P .

73 Damjan S52W
s52w
 
Prispevkov: 517
Pridružen: 07 Nov 2004, 15:38
Kraj: Črnomelj

Re: SOTA in S5

OdgovorNapisal/-a S57D » 13 Sep 2008, 18:37

Damjan, več kot očitno je, da ne razumeš, kaj sem napisal. Če že citiraš, citiraj kompleten kontekst na katerega se nanaša stavek in ne tistega izseka, ki tebi ustreza za neutemeljeno obtoževanje. Niti pod razno nisem napisal, da si ti ali katerikoli drug ham svetlobna leta stran, zato te prosim, da drugič najprej poskusiš razumeti napisano, saj samo tisto kar razumeš, potem lahko tudi utemeljeno komentiraš. QRMa je dovolj že na frekvencah...... :P

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: SOTA in S5

OdgovorNapisal/-a s57ln » 13 Sep 2008, 19:15

Miloš, morda bližajoča se polna luna name ne učinkuje tako močno kot na ostale, ampak ne vidim prav dobro, kje bi te Damjan "neutemeljeno obtoževal". Ti si rekel, da se ti zdi SOTA delo tisto pravo radioamaterstvo, on pa je dodal, da je pojem "pravega radioamaterstva" odvisen od človeka.

Meni, recimo, se zdi SOTA program super. Tudi kup hitrih zvez v tekmovanju se mi zdi super. Ni problema.
73, Andrej
s57ln
LEA Admin
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 04 Mar 2005, 20:16
Kraj: Ljubljana

Re: SOTA in S5

OdgovorNapisal/-a S57D » 13 Sep 2008, 19:22

Ni problema, vsi smo srečni. Show must go on! Pa bodi dovolj, da ne bo preveč pompa. :lol:

73, Miloš S57D

p.s.
s52w napisal/-a:Kljub temu pa ne pravijo, da so vsi ostali svetlobna leta stran.
Tega v svojem postu nisem napisal. Luna pa name tudi nima vpliva.
Zadnjič spremenil S57D, dne 13 Sep 2008, 19:32, skupaj popravljeno 2 krat.
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: SOTA in S5

OdgovorNapisal/-a s52o » 13 Sep 2008, 19:30

Miloš je mislil " kilovatnih 59(9)" :lol:

Pozdrav ! Zvone
s52o
 
Prispevkov: 406
Pridružen: 02 Sep 2004, 21:04
Kraj: Hotavlje JN76BC

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Pravila

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron