S5/KA-001 Stol, 27.8.2010

Kaj in kako je bila izvedena aktivacija

Moderatorji: S57D, S58R

S5/KA-001 Stol, 27.8.2010

OdgovorNapisal/-a S57BNX » 29 Avg 2010, 09:45

Najvišji slovenski stol, če odmislimo kakšnega prinešenega na Triglav, si zasluži pisanje z veliko začetnico – Stol. Kako da ne, saj je vendar prvak Karavank, ki se pne 2236 metrov v višave in se spogleduje celo s Triglavom, za nameček pa se dobrika še svojima goratima sosedama: Begunjščici in Vrtači. Plečato pobočje Stola, kakršno se razgrne pogledu iz doline Save, zaključujeta dva vrhova: Veliki in Mali Stol. Kamniti očak nosi SOTA referenčno oznako S5/KA-001 in hkrati avstrijsko OE/KT-063.

Že lansko leto smo nameravali izvesti SOTA aktivacijo Stola, pa jo je delno preprečila poškodba moje noge, delno pa druge okoliščine. Skratka 27.08. smo vendarle dočakali ta dan. Zvone S57PZ je bil na Stolu že večkrat in dobro pozna dostope nanj. Njegovo znanje se je izkazalo za zelo koristno, saj nas je na današnji poti navzdol spremljala gosta megla. No, pa o tem kasneje. Ko sva se vozila proti Kranju, sem prižgala Woxuna in frekvenco nastavila na repetitor na Krvavcu. Fant, koliko prometa je v zraku že ob 5:30 zjutraj. Miha in Marko sta se odpravljala na aktivacijo Kalškega grebena in še nekaj drugih operaterjev se je vozilo na delo, zato je pot hitro minila. V Kranju smo bili zmenjeni z Zvonetom. Skupaj smo se odpeljali do Valvazorjevega doma (1181m). Tam smo pustili avto, si oprtali nahrbtnike in se peš odpravili dalje proti današnjemu cilju. Pot je lepo opisana na http://www.hribi.net. Le ta nas vodi najprej skozi gozd, nato se prične vzpon v klanec:

Slika

Ker je potrebno premagati precejšnjo višinsko razliko, je prav lepo opazovati kako se z višino spreminja tudi vegetacija:

Slika

Kljub poraščenosti in dokaj oblačnemu vremenu pa se vsake toliko časa le odpre čudovit razgled na Gorenjsko z Bledom in okolico ter na greben Karavank:

Slika

Miloš hodi spredaj, jaz na sredini in Zvone zadaj. Pot je dovolj široka in le na redkih delih izpostavljena. Korenine in skale pa so spolzke in zato je potrebno hoditi previdno. Sredi gozda nas dohitita dva planinca, ki stanujeta pod Stolom in se nanj povzpneta skoraj vsak dan. To pa je rekreacija! Fanta mi rečeta: »Umakni se desno, da bosta šla lahko mimo.« In kaj je bilo desno? Same pekoče koprive, jaz pa v kratkih hlačah. Pa se nisem smela preveč pritoževati, saj vsaka moja neupravičena pritožba sproži že znan in vedno učinkovit odgovor, ki mi vedno zapre usta: »Če se boš pritoževala, boš prihodnjič ostala doma.« Samo fantje se lahko spomnite takšne kazni, od nobene punce je še nisem slišala.

Slika

Pot nas iz gozda pripelje na pas ruševja, nato na travnate predele in kasneje na sam skalnat vrh. Nanj gremo kar naravnost, pri koči pa se bomo ustavili na poti navzdol.

Slika

Na vrhu nas pozdravi megla in takšen veter, da me kar prestavlja. Avstrijski vrh Hochstuhl in mejni kamen:
Slika Slika

Skrinjica in žig na slovenskem vrhu:

Slika

Nahrbtnike odložimo tik pod skalnat rob in najprej oblečemo vse kar imamo s seboj. Izgledalo je precej klavrno za aktivacijo, a mi se nismo dali. »Kar smo napovedali, bomo tudi izvedli,« je bil odločen Miloš in to se je tudi zgodilo. Prav hitro so bile postavljene vse antene in aktivacija se je lahko pričela. Delo smo si razdelili tako, da nismo zapravljali časa. Pri tem so nam zelo pomagali lovci v dolini saj so s spoti na DXclustru pripomogli, da je aktivacija na KV potekala zares učinkovito.

Slika
Slika Slika

Zvone S57PZ:
Slika

Sabina S57BNX:
Slika

Miloš S57D:
Slika

Ko je imel Miloš pileup na KV, Zvone pa je na 433MHz klical CQ, prideta na vrh dva planinca. Ker na vrhu ni bilo drugega razen nas, sta se opogumila in nas prosila:»Can you photo us?« Zvone ga ni dobro slišal in je vprašal: »Kaj bi rada?« »O, saj ste naši! Kdo bi to mogel vedeti, če se pa v angleščini pogovarjate!« Pa smo se od srca nasmejali.

Yaesu FT-817 in LDG Z817 antenski tuner:
Slika

Z Milošem sva imela zvezo z Francijem S57ILF. Franci je vedno zraven in tudi zelo občutljiva ušesa ima. Že večkrat je pripomnil, da Miloša sprejema slabše od mene. Tudi tokrat je pripomnil: »Res čudno, da od vseh treh Miloša slišim najslabše.« Spraševala sem se zakaj in prišla do naslednjega zaključka. Miloš je sedel na stolu, jaz pa na tleh. Pri tleh je veter mnogo manj moteč in zato se jaz vedno spravim čim nižje. Miloš pa se ne da motiti. Lahko zamenja postajo, anteno, akumulatorje, karkoli, le od stola se nikoli ne loči. »Moraš poskrbeti, da lahko delaš kot gospod," pravi in je stol nesel tudi na Stol.

Ko takole vztrajamo in vsak po svoje uživamo, je megla postajala vedno gostejša. A kar naenkrat Zvone presenečeno vzklikne: »Poglej tega!« Nekdo je na vrh Stola prinesel kolo. In z njim se je tudi odpeljal v dolino. Povedali smo mu, da poznamo tudi med radioamaterji enega takega kaskaderja in bil je navdušen. Poznata se sicer ne, a nikoli ne veš. Slovenija je majhna deželica.

Slika Slika
Slika Slika

Ko so tudi antene pričele točiti svoje solze, smo sklenili aktivacijo zaključiti:

Slika

Odpravili smo se do koče na malico, potem pa po Zabreški poti v dolino:

Slika

Kljub slabemu vremenu in brez lepih razgledov za katere je bil prikrajšan predvsem Miloš smo aktivacijo uspešno zaključili. Na slovenski strani smo aktivirali 5 frekvenčnih območij, na avstrijski pa 4. Naredili smo 17 DXCC in bili z aktivacijo vsi zadovoljni.

Hvala vsem za zveze in spote na DXclustru in se slišimo z naslednjega hriba.

73, Sabina S57BNX
Uporabniški avatar
S57BNX
 
Prispevkov: 39
Pridružen: 25 Sep 2008, 15:40
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: S5/KA-001 Stol, 27.8.2010

OdgovorNapisal/-a S57GB » 29 Avg 2010, 16:36

lep vzpon na Stol, bil gori večkrat.navadno je tako, da če ima Stol klobuk na vrhu lahko pričakuješ vreme, kot ste ga imeli.vendar ste odšli v dolino nasmejani in to je največ kar šteje.žal službene obveznosti niso dopustile kaj več kot le branje o aktivaciji.
73 de Boštjan S57GB
antena je važna!
Uporabniški avatar
S57GB
 
Prispevkov: 271
Pridružen: 12 Mar 2006, 11:05
Kraj: LJ-Podgorica-JN76HC


Vrni se na Izvedene aktivacije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov