S5/TK-020 Bevkov vrh, 11.7.2010

Kaj in kako je bila izvedena aktivacija

Moderatorji: S57D, S58R

Re: S5/TK-020 Bevkov vrh, 11.7.2010

OdgovorNapisal/-a s55z » 14 Jul 2010, 07:44

S57D napisal/-a:.... Vsa moja poročila iz SOTA aktivacij so še naprej dostopna na LEA forumu, tako da jih tisti, ki jih to zanima še vedno lahko preberejo.

73, Miloš S57D

In z veseljem jih tule vedno preberem! Kar tako naprej ekipa... Enkrat ob tako lepih opisih, bo še mene zganilo, da se bom poslal na kakšen hrib, HI
VY 73 & GL, Dragan S55Z, EPC #0760
HAMtech - Toys for real CONTEST-ers and DX-ers
s55z
 
Prispevkov: 2455
Pridružen: 13 Jul 2003, 03:29
Kraj: Ljubljana - JN76HB

Re: S5/TK-020 Bevkov vrh, 11.7.2010

OdgovorNapisal/-a S57XX » 14 Jul 2010, 07:54

Vse tole res postaja DQRM.

Prosim, da se še enkrat prebere ARM, točka 2.1. Tam lepo piše, na osnovi česa so določeni vrhovi. Nikjer ni govora o uporabi DMR (digitalnem modelu reliefa). Držimo se v ARM-u navedenih kart in podatkov, ki izhajajo izohips.

O razhajanjih okrog višin pri DMR, TTN in DTK je govora tudi drugod, a pustimo to na tem mestu. Celo med različno pridobljenimi DMR-i so razlike. Kaj je sedaj prav? Če bi upoštevali en DMR, bi se marsikje kaj spremenilo v eno smer, če bi upoštevali drugega, bi se v drugo.

Držimo se (in se še kar nekaj časa tudi bomo) kart, ki so v ARM-u navedene. Ko (in če) bodo splošno dostopna orodja, ki jih malo više uporablja Miloš, in bodo ugotovitve prenesene tudi v TOPO karte, pa se lahko pogovarjamo o ponovni krepki reviziji vrhov.

Še en tak sporen primer je Pasja ravan. Ko sem gor se nikakor ne morem znebiti občutka, da so v kartah označene višine še iz časov, preden je vrh odbila JLA za potrebe protizračne obrambe. Takole po občutku bi rekel, da so odbili vsaj kakih 10m vrha. Če to drži je vprašanje, kako je tam s P150. Še kakšnega bi lahko naštel, a se je pač potrebno odločiti (in znotraj MT smo se), katere podatke bomo uporabljali.
LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

Re: S5/TK-020 Bevkov vrh, 11.7.2010

OdgovorNapisal/-a S57BNX » 14 Jul 2010, 11:27

Dragi fantje!

Lahko mi verjamete, da mi je kot ženi, prijateljici, radioamaterki, sotašici, ljubiteljici hribov ipd resnično žal, da se vse dobronamerne debate, poročila in fotografije razumejo kot napad in žalitev kogarkoli že. Upam in verjamem, da so vsi prispevki na to temo dobronamerni in dokazujejo, da nam vsem vpletenim SOTA veliko pomeni, saj sicer ne bi pisali o tem. Ne dopustimo, da bi karkoli vneslo razdor v našo družbo in ne privoščimo veselja tistim, ki jim je vseeno in jim je važno le, da se dogaja. Uspešne aktivacije s poročili, fotografijami, videoposnetki in številom zvez so tisto, kar nas druži, povezuje, nas predstavlja in vzpodbuja k nadaljnjem delu. Še enkrat hvala S5 SOTA manager teamu za ves trud, ki je bil vložen v to, da SOTA v S5 obstaja in ima tudi marsikaj pokazati. Vedeti pa je potrebno, da brez aktivatorjev in lovcev nebi imeli tistega, kar imamo. Vsi vemo, da kdor dela, tudi greši. Toda naši grehi niso smrtni in z lepo besedo in opravičilom z ene ali druge strani tudi odpustljivi. Za dobrim konjem oz. kobilo pa se vedno kadi!!!

73, Sabina S57BNX
Uporabniški avatar
S57BNX
 
Prispevkov: 39
Pridružen: 25 Sep 2008, 15:40
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: S5/TK-020 Bevkov vrh, 11.7.2010

OdgovorNapisal/-a S57D » 30 Jul 2010, 09:48

Javno dostopni podatki: ARSO Atlas okolja, na katerega se sklicuje SOTA MT pri korekciji SOTA vrhov (zadnji primer - določitev novih vrhov v Karavankah - link: Forum SOTA):

Slika

Bevkov vrh:
Slika

Izbrana lokacija:
GKY:423363
GKX:105127

Nadmorska višina: 1054 m

Lat:46o05'09,53'' (46,085979o)
Lon:14o00'15,23'' (14,004229o)

Vsi podatki so dobljeni iz istega javno dostopnega vira (ARSO Atlas okolja), na isti karti. Opazimo lahko da se podatki izohips na karti TTN5_TTN10 in digitalne izmerjene višine (označeno z rdečim krogom) razlikujejo za 3,5m. Sedaj se moramo samo dogovoriti, ali bomo upoštevali karte "iz časov Marije Terezije", ali pa bomo verjeli novejšim digitalnim odčitkom. Glede na to, da so se v pretekosti korigirali SOTA vrhovi na podlagi digitalnih odčitkov, ki jih je SOTA MT dobil iz Anglije, dajem prednost slednjim.

73, Miloš S57D

p.s.
Izjavljam, da zgornji prispevek ni napad, spreobračanje besed ali žaljenje SOTA MT in želim, da se mi kaj takega v prihodnje ne podtika.

p.s.2
Kdorkoli je bil na lokaciji je lahko na lastne oči videl, da je z označeno izohipso 1050m in najvišjo točko 1050,5m nekaj hudo narobe, saj se hrib strmo spusti, nikakor ne samo za 0,5m.
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: S5/TK-020 Bevkov vrh, 11.7.2010

OdgovorNapisal/-a S57XX » 30 Jul 2010, 17:29

Miloš,

očitno po načelu lastne promocije in želji po čim višji branosti, ponovno delaš zmedo tam, kjer jo je hotela Sabina umiriti. Na kartah piše 1050,5 in to višino bomo imeli za merodajno. Tistih 1054 prihaja iz DMR. Kako gledamo na DMR je povedano nekoliko više.
Ko je bil čas in je Rado pozval ljudi da sodelujejo pri pripravi zadev, ni bilo nikjer nikogar. Zadeve so se postavile, pravila tudi in se jih bomo držali - pa če ti je prav ali ne.

To kar ugotavljamo v Karavankah, nima zveze z DMR - temveč z izohipsami kartah.
LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

Re: S5/TK-020 Bevkov vrh, 11.7.2010

OdgovorNapisal/-a S57D » 30 Jul 2010, 18:43

Jure, prosim, da prenehaš s podlimi podtikanji v katerih mi očitaš željo po samopromociji, višji branosti in zmedi, ki naj bi jo delal. Niti eno od očitanih stvari nikoli nisem in ne bom delal.

S57XX napisal/-a:Prosim, da se še enkrat prebere ARM, točka 2.1. Tam lepo piše, na osnovi česa so določeni vrhovi. Nikjer ni govora o uporabi DMR (digitalnem modelu reliefa). Držimo se v ARM-u navedenih kart in podatkov, ki izhajajo izohips.

Prosim te, če mi lahko jasno odgovoriš, kako to, če so pri nas merodajne edino izohipse kart, ki so naštete v ARMu, ste v reviziji vrhov uporabili digitalne podatke reliefa, ki ste ga dobili od Angležev?

S57XX napisal/-a:Držimo se (in se še kar nekaj časa tudi bomo) kart, ki so v ARM-u navedene. Ko (in če) bodo splošno dostopna orodja, ki jih malo više uporablja Miloš, in bodo ugotovitve prenesene tudi v TOPO karte, pa se lahko pogovarjamo o ponovni krepki reviziji vrhov.

S svojim postom sem hotel samo opozoriti, da so vsi podatki že sedaj javno dostopni. Kdaj bodo preneseni v TOPO karte, pa je seveda drugo vprašanje. To sem pokazal na linku katerega tudi sam uporabljaš za določanje novih vrhov.

Še zmeraj nisem izgubil upanja (sem pač večni optimist), da bom v bodoče deležen bolj kulturnega in konstruktivnega dialoga brez podtikanj in nizkih udarcev.

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: S5/TK-020 Bevkov vrh, 11.7.2010

OdgovorNapisal/-a S57XX » 30 Jul 2010, 19:20

Miloš,

žal je očitno izguba časa, če se ti poizkusi nekaj dopovedati. Enostavno nočeš poslušati. Še enkrat in to definitivno zadnjič.

Na različnih spletnih sraneh se DMR podatki razlikujejo - pri enakih kartah. Kateri DMR je pravilen? ARSO? Geopedia? OZI? QUO2? Tisti, ki ga imamo v QRL-u za izračun radijskih vidljivosti ali čisto neka X varianta? Izohipse v istem merilu kart se ujemajo. Zato se držimo izohips - tako kot se jih bomo pri novih KA in GS vrhovih, pa popravku Hom-a, pa še pri čemu.

Tisto, kar so poslali Angleži je bilo le vodilo, da smo ponovno preverili karte. Kar so poslali je bilo v veliko primerih krepko mimo - smo pa šli še enkrat čez zadeve PO IZOHIPSAH in marsikaj odkrili - rezultat je znan. Tudi v E7 so pri enem območju 100% verjeli podatkom, ki so jim jih izračunali Angleži, pa imajo sedaj večji del vrhov napačno označen. Niti najvišji Maglič ni tam, kot dejansko je. Na območju, kjer so izračune na osnovi DMR-a primerjali s kartami, so zadeve dosti bolj čiste. Ne govorim na pamet - sem jim pomagal narediti kontrolo vseh vrhov - od prvega da zadnjega (žal šele po izdaji ARM-a). Ni mi znano, kdaj bodo objavili popravljene podatke.

Sicer pa lahko vsak, ki ima primerno idejo in seveda voljo za delo, sestavi svoj seznam vrhov na način, kot si ga zaželi (recimo ekvivalent IOTA -> IOCA), določi program aktivnosti, postavi pravila in deluje po pravilih, ki si jih postavi sam.
LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka

Re: S5/TK-020 Bevkov vrh, 11.7.2010

OdgovorNapisal/-a S57D » 30 Jul 2010, 20:38

Jure, hvala za odgovor in za izgubljeni čas, ki si ga porabil s pisanjem. Pravilo določanja vrhov po izohipsah mi je poznano od vsega začetka SOTA programa v S5. Sam nimam nikakršnih težav s poslušanjem, sem pa opazil, da imate nekateri težave z razumevanjem tistega kar sem napisal. K pisanju me je pravzaprav spodbudil tvoj članek o določanju novih vrhov v Karavankah v katerem se sklicuješ na ARSO podatke. Zavedam se, da so trenutno edini merodajni podatki za določanje vrhov izohipse, zato je uporaba tiskanih rdečih črk popolnoma odveč.

Torej še enkrat: s svojim postom sem želel samo odgovoriti na očitek, da podatki niso javno dostopni. Podatki so javno dostopni, seveda je tako kot si napisal, da se DMR podatki različnih virov lahko razlikujejo in temu ne oporekam. ARSO je državna ustanova in glede na to bi se spodobilo, da razpolagajo z natančnimi podatki. Le kdo bi jih imel, če jih nimajo oni? Seveda razumem, da se izohipse na starejših kartah ujemajo in je tako lažja določitev vrhov in tudi temu ne oporekam, saj je logično. Žalosti pa me nivo komunikacije, saj je tvoj način pisanja v prvi vrsti diskreditacija sogovornika. Bodi dovolj. Se bojim, da bom postal preveč popularen z vso "samopromocijo", ki si jo delam na forumu :lol:

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: S5/TK-020 Bevkov vrh, 11.7.2010

OdgovorNapisal/-a s57x » 31 Jul 2010, 17:11

Slika


lp Jurij s57x
s57x
 
Prispevkov: 362
Pridružen: 01 Feb 2004, 23:24

Prejšnja

Vrni se na Izvedene aktivacije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov