S5/KA-017 Kriška gora – Tolsti vrh, 25.5.2010

Kaj in kako je bila izvedena aktivacija

Moderatorji: S57D, S58R

S5/KA-017 Kriška gora – Tolsti vrh, 25.5.2010

OdgovorNapisal/-a S57BNX » 28 Maj 2010, 10:58

Za 25. maj se napoveduje čudovit sončen dan. Kako malo je bilo letos takšnih. Ker imam še kar nekaj dni lanskega dopusta, se z Živo dogovoriva za obisk gora. Nameniva se na Tolsti vrh, S5/KA-017. Kriška gora je okoli 5 km dolg greben, ki se razprostira vzhodno od Tržiča in zahodno od Storžiča. Ime je dobila po vasi Križe, ki leži tik ob njenem vznožju. Najvišji vrh tega grebena je Tolsti vrh 1715 m.

Z enourno zamudo se odpeljeva iz Ljubljane proti Golniku. Da je bolj pestro, so na več odsekih postavljene cestne zapore. Peljeva se mimo Golnika, do vasi Senično in naprej do vasi Gornje Vetrno. Nameravali sva pustiti avto v vasi Gozd na višini 891m, pa sva parkirali dosti prej. Na velikem označenem parkirišču s katerega vodi strma pot proti Koči na Kriški planini. »Če se mora, ni težko,« si rečem in zagrizeva v klanec. Pot najprej poteka skozi gozd, nad gozdno mejo pa so travne senožeti, ki se počasi zaraščajo. Trenutno so vse posejane s pomladanskim cvetjem. Vse poti so dobro označene in ni potrebno zapravljati časa z iskanjem. Koča je na višini 1471m in trenutno na njej ravno obnavljajo streho. Zato je tudi odprta. Za nekaj časa odloživa nahrbtnike in se razgledava na okoli. Po kakšnih 20 minutah pa nadaljujeva pot. Od Koče na Kriški gori je lepa in nezahtevna razgledna pot po grebenu preko Vrat (1591m) do Tolstega vrha (1715m). Poteka po sončnem grebenu, le tu in tam daje senco smreka ali borovec. V sončnem dnevu je senca zelo dobrodošla, a kjer je drevo, so tudi korenine čez katere se jaz bolj počasi prebijam. Na tej višini je tudi že vse polno pritličnih borov oz. ruševja, katerih smola in storži v vročini oddajajo meni najljubšo vonjavo na svetu. Že zaradi nje se splača hoditi tako visoko. Pred najvišjim vrhom je še nekaj vzponov in spustov, zato se moja napovedana aktivacija premakne za malo več kot uro. Kadar grem v hribe s fanti, me nikoli ne skrbi uspešnost aktivacije. Vedno bo vse tako, kot je treba. Vedno bomo imeli vse s seboj. Število zvez nikoli ne bo vprašljivo. A če sem sama, je vedno možno, da bo akumulator prazen prej, kakor pričakujem, da pozabim prekonektor za Wouxuna, da bi ostal doma koaksialni kabel ipd. Najbolj neodpustljiva pa je zamuda aktivacije. Na tem mestu se opravičujem vsem, ki ste me morda čakali za S2S zveze ali pa ste doma obupali nad menoj. Ne da se pa opisati občutka, ko se na prvi CQ oglasi Janez in Darko in Drago in Marjan in drugi prijatelji in znanci, ki ste me počakali in ste bili skupaj z menoj veseli mojega uspeha. Prav to sem čutila na Tolstem vrhu. Hvala prav vsem, dekletu in fantom, ki ste mi polepšali letošnji dan mladosti.

Slika

Tolsti vrh je za SOTO odlična lokacija. Na vrhu je miza s klopjo in v premeru kakšnih petih metrov ograja naokoli. Le ta preprečuje stalnim prebivalcem gore dostop do samega vrha in omogoča, da ta ostaja čist. Znotraj obroča je tudi skrinjica z vpisno knjigo in štampiljko vrha.

Slika

Za sestop izbereva pot skozi Ježo do Gozda. Tako se nama ni potrebno vračati čez Kriško planino. Spuščava se počasi in previdno. Na poti naju spremlja vonj borovih storžev. Na dnu doline prideva na traktorsko pot, ki naju pripelje naravnost do koče na Gozdu. Tam sva zmenjeni z dolgoletnim prijateljem Dragom S56LFI. S svojo psičko Pego nama pride naproti in skupaj jo uberemo do avta. Spotoma si gospodična privošči kopel, ki bi se prilegla tudi meni.

Slika

Takrat mi na misel pride legenda o Kriški gori, ki sem jo prebrala pred kratkim:

V vršnem delu gore zaradi prepustnosti apnenca vode ni. Na dan prodre šele v vznožju, ob stiku apnenca in oligocenske sivice ter nekaterih drugih manj prepustnih kamnin. Legenda pripoveduje, da je bilo pred mnogimi leti na Kriški gori jezerce. Po njej so tekli potočki in pastirji so gori pasli svojo živino. Tisti dan je bil lep in sončen in jezerce se je lesketalo v vsej svoji lepoti. Eden od pastirjev je pritekel k svojemu prijatelju. V roki je držal svetleč kos srebra. Pastirja sta se začela prerekati in prerivati za srebro. Kos srebra je med prerivanjem padel v jezerce. Zaradi velike teže se je na dnu jezera naredila luknja. Jezerce in vse čiste potočke je potegnilo v podzemlje. Od takrat dalje na Kriški gori ni niti enega potočka več. Voda, ki je v notranjosti gore pa bo nekoč prišla na dan in poplavila vse okoliške vasi.


Hvala vsem za zveze in za spot! In seveda hvala tudi Živi, ki se je trudila skupaj z menoj!

73, Sabina S57BNX
Uporabniški avatar
S57BNX
 
Prispevkov: 39
Pridružen: 25 Sep 2008, 15:40
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: S5/KA-017 Kriška gora – Tolsti vrh, 25.5.2010

OdgovorNapisal/-a S57GB » 28 Maj 2010, 16:16

pridne punce :P
73 de Boštjan S57GB
antena je važna!
Uporabniški avatar
S57GB
 
Prispevkov: 271
Pridružen: 12 Mar 2006, 11:05
Kraj: LJ-Podgorica-JN76HC

Re: S5/KA-017 Kriška gora – Tolsti vrh, 25.5.2010

OdgovorNapisal/-a S57XX » 30 Maj 2010, 16:42

Lep0! Marsikdo bi se lahko zgledoval ...
LP Jure
S57XX
 
Prispevkov: 676
Pridružen: 28 Feb 2002, 01:00
Kraj: Škofja Loka


Vrni se na Izvedene aktivacije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov