S5/RG-038 Gora (Sv.Ahac), 19.7.2009

Kaj in kako je bila izvedena aktivacija

Moderatorji: S57D, S58R

S5/RG-038 Gora (Sv.Ahac), 19.7.2009

OdgovorNapisal/-a S57D » 20 Jul 2009, 10:04

Po daljšem obdobju nestabilnega in SOTA aktivacijam nenaklonjenega vremena, je bila pretekla nedelja kot naročena za aktivnosti v naravi, saj je bilo napovedano suho in ne prevroče vreme. In tako sem se s Sabino S57BNX odločil, da po dolgem času spet obiščeva kakšen hrib. Seveda sva s seboj vzela tudi radioamatersko opremo in izbrala hrib s SOTA referenčno oznako v bližini Ljubljane na katerem še nisva bila. Izbrala sva 748m visoko Goro - Sv.Ahac, s SOTA referenčno oznako S5/RG-038. Ker sva se za aktivacijo odločila šele zjutraj, pa še otroka sta šla z nama, sem se odpovedal aktivaciji na HF frekvencah in s seboj vzel samo opremo za SOTA aktivacijo na 50, 70, 145 in 433MHz. Do Sv.Ahaca lahko pridemo z dveh strani: severne iz Velikega Ločnika ali južne iz Malega ločnika. Prepustil sem se vodenju "garminove punce" in ona je izbrala severni dostop.

Dostop do izhodišča:
Iz Ljubljane se peljemo proti Kočevju (ali obratno). Le malo pred Turjakom (iz ljubljanske strani) se levo odcepi cesta v Veliki Ločnik, označeno. Že kmalu pa nas cesta pripelje na križišče, kjer zavijemo desno v smeri Velikega Ločnika in le malo naprej parkiramo na manjšem parkirišču ob cesti.

Slika

Opis poti:
S parkirišča nadaljujemo po asfaltirani cesti naprej, ki nas po nekaj minutah pripelje v vas. Sredi vasi pridemo do križišča, kjer nadaljujemo po desni cesti. Nekoliko naprej se cesta konča, mi pa nadaljujemo po desni strani manjšega križa, ki stoji ob poti. Pot gre nato v gozd in se vzpenja po široki poti, ki pa ima nekaj razpotij. Ker pa je pot markirana lahko brez težav izberemo pravo pot. Tej poti, ki se zmerno vzpenja skozi gozd sledimo vse do vrha, kjer se nam odpre lep razgled. (dostop in opis poti povzet po http://www.hribi.net)

Prijazni vaščan mi dovoli parkirati avto v senco pod hruško. Od tu naprej se odpravimo otovorjeni z nahrbtniki in 50MHz anteno v roki peš v hrib. Cesta kmalu preide v kolovoz in pelje skozi gozd v ne prehudem vzponu. Po približno 20 minutah hoje pridemo na vrh Gore, kjer je cerkev Sv.Ahaca z ločenim zvonikom; oboje je zaščiten kulturni spomenik.

Slika

Slika

Cerkev Sv.Ahaca je prvotno bila posvečena Mariji; kdaj je bila zgrajena ni znano. Po porazu turške vojske je bila v zahvalo prezidana in poimenovana po Sv.Ahacu, na katerega dan (22.junija 1593) je Andrej Turjaški premagal Turke pri Sisku. Posebnost v cerkvi je kip Matere Božje, ki tre glavo turškega vojščaka. Na stenah so sledovi fresk iz 14. in 15. stoletja in zazidano gotsko okno.

Slika


Slika Slika

Slika

Razgled z vrha Gore je obširen, odprt na skoraj vse strani, čeprav nekoliko oviran zaradi visokih dreves, zato se na Goro raje povzpnite pozimi ali v zgodnji pomladi. (povzeto po http://www.zaplana.net)

V juliju in avgustu je ob nedeljah cerkvica v sklopu prireditve "Po utrdbah 16. stoletja" odprta med 9.00 in 12:00 uro. V samostoječem zvoniku si lahko ogledamo stalno zgodovinsko razstavo "Po sledeh Andreja Turjaškega", v cerkvi pa freske Janeza Ljubljanskega iz 15. stoletja. Vstop je prost. Cerkev Sv.Ahaca je s svojim ločenim zvonikom predstavljala pomembno signalno točko v času turških vpadov na slovensko ozemlje.

Sama lokacija je za delo na VHF/UHF frekvencah dokaj neugodna, saj cerkev z zvonikom zakriva kompletno vzhodno stran, od severa do juga, pa tudi jasa zahodno ob cerkvi je obraščena z bujno in visoko vegetacijo, nekaj razgleda je le na robu jase proti jugozahodu v smeri Turjaka. Na jasi je dovolj prostora za postavitev vertikalne ali razpenjanje dipol antene:

Slika

Opremo sem postavil v senco bujno košatega drevesa, kjer se nahaja tudi lesena klop:

Slika

Slika

Težišče moje SOTA aktivacije je bilo delo na 50MHz, sabinine pa na 145MHz. Aktivacija v številkah:
- skupno število zvez: 48 QSO
- 50MHz: 15 QSO
- 70MHz: 4 QSO
- 145MHz: 22 QSO
- 433MHz: 7 QSO
- S2S: 6 QSO
- DXCC: 4 (S5, 9A, GM, E7)

Slika

Sožitje starega in novodobnega, zvonik in stolp z anteno za 50MHz:

Slika

SOTA aktivacija je potekala brez posebnosti vse dokler se otroka nista prav pošteno stepla. :oops: Potem je bilo potrebno pospraviti opremo in se odpraviti v dolino ... Ja, je že tako, če imaš preveč časa, ti po glavi rojijo neumnosti, zadnji čas, da naredita radioamaterski izpit. :wink:

Sv.Ahac je prava lokacija za SOTA aktivacijo v poletni pripeki. Severni dostop (iz Velikega Ločnika) poteka ves čas po gozdu v senci, zgoraj je pa tudi klopca (na kateri sedim) pod lipo v stalni senci. Nad klopco je iz drevesa na drevo položena železna palica, tako da si v primeru slabega vremena lahko narediš šotor. Okolica je izredno lepa in zanimiva, prav gotovo je to ena od SOTA lokacij na katero se bom z veseljem vračal. Mogoče velja opozoriti le pred kačami, ki so jih opazili, kako se sončijo na skalah blizu malin ....

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Vrni se na Izvedene aktivacije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov