Stran 1 od 1

S5/CP-030 Šmarjetna gora, 17.5.2009

OdgovorObjavljeno: 18 Maj 2009, 09:11
Napisal/-a S57D
Za nedeljsko SOTA aktivacijo sva si izbrala 643m visoko Šmarjetno goro, S5/CP-030, ki se dviguje na obrobju Kranja. Šmarjetna gora je priljubljena razgledna točka, saj se iz njenega vrha odpira pogled na Julijce, Karavanke ter Kamniško-Savinjske Alpe. Pogled na Kranj in reko Savo ....

Slika

.... ter pogled po Ljubljanski kotlini proti Ljubljani. V daljavi, desno, se vidijo obrisi Šmarne gore s 676m visoko Grmado, S5/CP-028:

Slika

Dostop do izhodišča:
Iz Ljubljane se zapeljemo v Kranj po stari cesti. Pri prvem semaforju preden se cesta začne spuščati zavijemo levo. Nato sledimo cesti do križišča kjer nas smerokaz usmeri desno smer Sveta Marjeta. Tej cesti sledimo do križišča, kjer nas smerokaz usmeri levo na Šmarjetno goro. Takoj na začetku ceste na parkirišču parkiramo.
Iz Gorenjske smeri pa na vrhu klanca pri semaforju desno nato pa sledi opisu iz ljubljanske smeri.

Opis poti:
S parkirišča nadaljujemo naprej po cesti ob kateri smo parkirali. Cesta gre z začetnega travnika v gozd in se začne vzpenjati. V začetnem delu cesta naredi nekaj ostrih ovinkov nato pa v zmernem vzponu preči pobočja Šmarjetne gore. Med potjo se nam občasno odpre nekaj razgledov proti Gorenjski. Malo pod vrhom zagledamo cerkvico Svete Marjete. Od tu do vrha imamo le še nekaj korakov. Na vrhu se nam odpre lep razgled. (opis dostopa in opis poti povzet po http://www.hribi.net)

Cerkvica sv. Marjete je bila zgrajena v začetku 14. stoletja. Njene ruševine so obnovili po letu 1989. Pogled na cerkvico, v ozadju, levo, 874m visoki Sv. Jošt, S5/CP-023:

Slika

Ker sva imela bolj malo časa, sva se odločila, da tokrat narediva SOTA aktivacijo samo na frekvenčnih pasovih nad 30MHz, torej na 50, 70, 144 in 433MHz. Na 70MHz nama žal kljub dolgotrajnemu CQ klicanju ni uspelo narediti nobene zveze. Pvič sva na SOTA aktivaciji preizkusila najino novo pridobitev, radijsko postajo Yaesu FT-817ND. Antene so tokrat za vsa področja bile "švicarske": ECO HB9 za 50MHz in HB9MTN za 144 in 433MHz. Postavitev tehnike na vrhu:

Slika

Slika Slika

Na 50MHz so bili dobri pogoji, band je bil odprt v smeri proti Grčiji. Tako sva uspela narediti QSO z radioamaterjem s Krete - SV9CJO, KM25FI <---> JN76EF. Odlična zveza za 5W in dvoelementno anteno. :D Na 433MHz sva imela strašne motnje od bližnjih oddajnikov. Temu primerno je bilo tudi končno število zvez na tem bandu. Mene je na vrhu sonce kar dobro osmodilo. Pozimi smo zmrzovali, sedaj pa bo treba k SOTA opremi dodati še kremo za sončenje:

Slika

Pazljivi opazovalec bo na spodnji fotografiji opazil tablico za ročno pisanje Braillove pisave. S to tablico si Sabina, kadar dela sama, piše dnevnik. Stvar sploh ni tako enostavna, kot izgleda, saj je že samo branje zapisa s tipanjem za nas, ki normalno vidimo nekaj "nemogočega". Pisanje s tako tablico pa je zgodba zase. Naj malo razložim: vsaka Braillova črka je sestavljena iz različnih kombinacij izboklin na polju 6 možnih pozicij. S pomočjo tablice, ki služi kot šablona se potem s šilom zrcalno z desne proti levi vtiskuje posamezne "pike" posameznih črk in ostalih dogovorjenih znakov (npr. za številke sledi pred njimi poseben znak, da vemo, da imamo opravka s številkami, saj imajo številke enake simbole kot prvih 10 črk). Ko damo list iz šablone in ga obrnemo, lahko potem s tipanjem preberemo dnevnik SOTA aktivacije. S pisanjem takega dnevnika je kar nekaj dela, da o potrebni spretnosti sploh ne izgubljam besed. To je tudi vzrok, da kdaj Sabina ne odgovori takoj, saj si mora med zvezami pisati dnevnik, ki ji kljub veliki spretnosti vzame nekaj časa. Torej, če se vam Sabina ne oglasi takoj po klicu ni panike, sigurno pokliče nazaj ...

Slika

Aktivacija v številkah:
- skupno število zvez: 50 QSO
- 50MHz: 34 QSO
- 144MHz: 12 QSO
- 433MHz: 4 QSO
- S2S: 12 QSO

73, Miloš S57D