S5/CP-009 Malenski vrh, 21.12.2008

Kaj in kako je bila izvedena aktivacija

Moderatorji: S57D, S58R

S5/CP-009 Malenski vrh, 21.12.2008

OdgovorNapisal/-a S57D » 22 Dec 2008, 10:59

Po dolgem času se je obetala lepa sončna nedelja in pravi greh bi bil ostati doma, zato smo se zopet podali v gore z vso radioamatersko kramo, ki jo premoremo. Odločili smo se, da gremo na 1051m visoki Malenski vrh, S5/CP-009. To je tudi kraj prve SOTA aktivacije, ki jo je 15.6.2008 izvedel Zvone, S57OPZ. Za Sabino in mene pa je bil to nov vrh, zato sva se tudi veselila novih aktivatorskih točk, obogatenih z zimskim bonusom.

Čeprav leži Malenski vrh na sončni strani Blegoša, Koprivnika in Starega vrha, je zaradi nižje nadmorske višine večinoma v njihovi senci. Iz nje se izvije le med romarskim shodom na veliki šmaren, med tradicionalnim oktobrskim pohodom v spomin na radijskega reporterja Staneta Ureka in takrat, ko so planinske poti na sosednje vrhove pokrite s snegom. Pred razcvetom sodobnega izletništva je bilo seveda drugače. Tedaj so se množice zgrinjale le na Malenski vrh, pa še to ne na njegov vrh, ampak k cerkvi Marijinega vnebovzetja, ki stoji tik pod njim.
Med romarji je bil tudi glavni junak Tavčarjeve povesti Cvetje v jeseni, ki ga je cerkev na Gori v otroških letih povsem očarala. V zidu za oltarjem je bilo napravljeno okno iz rumenega stekla in, kadar je sonce zasijalo, je bilo videti Marijo, kakor bi se kopala v samem zlatu. Po moji takratni sodbi se sploh ni moglo na svetu kaj lepšega nahajati. Mnogo let pozneje cerkev nanj ni več napravila tako globokega vtisa, saj mu je srce gorelo le za Meto, v katero se je bil zagledal na bližnjem Jelovem brdu. Zaradi nje se je po maši tudi stepel s tremi brati, ki so se norčevali iz njiju in stegovali roke po krivcih na njegovem klobuku. (Povzeto po http://www.kam.si )

Od cerkve do vrha je še približno deset minut hoje. Na nekaterih mestih je ležalo še precej snega, sam vrh pa je bil kopen. Vrh je dokaj poraščen in nerazgleden.

Slika

Zaradi poraščenosti utegnemo imeti probleme z razpenjanjem dipol antene, zato smo se odločili za postavitev dveh kratkovalovnih vertikalnih anten in sicer za 7 in 14MHz. Tik poleg označbe vrha je tudi lesena klopca, ki nam je služila med aktivacijo kot miza za postavitev radioamaterskih postaj.

Slika

Malenski vrh smo aktivirali na 5 radioamaterskih frekvenčnih področjih in naredili 132 QSOjev, ter delali s 15 različnimi DXCC državami (DL, G, GW, YO, OK, I, HA, S5, ON, HB9, PA, EI, GM, LA, F). Sabina in jaz sva z vrha naredila svoje prve zveze na 50MHz. Zvone je na 6m frekvenčnem področju naredil že mnogo zvez, zato se je med tem ubadal s pravim pileupom postaj na 7MHz.

Slika

Pred tem sem se tudi jaz trudil na 14MHz, vendar brez večjega uspeha, saj je bil band zaprt. Na 433MHz se je spet izkazala zvonetova MOXON antena:

Slika

Zveze po frekvenčnih območjih:
7MHz: 51 QSO
14MHz: 6 QSO
50MHz: 4 QSO
144MHz: 48 QSO
433MHz: 23 QSO

Uporabljena tehnika:
- ICOM IC-703 (10W) in vertikalni anteni na 7 in 14MHz
- Yaesu FT-817 (5W) in vertikalna antena na 50MHz, HB9MTN antena na 144MHz in MOXON na 433MHz

Po aktivaciji, s katero smo bili vsi zelo zadovoljni, smo se odpravili v dolino. Snežno odejo je razmehčalo sonce, tako da se je po poti navzdol pošteno vdirala pod našimi koraki.

Slika

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Vrni se na Izvedene aktivacije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov