Veliki Snežnik, S5/BR-001 in Velika Slivnica, S5/RG-009

Kaj in kako je bila izvedena aktivacija

Moderatorji: S57D, S58R

Veliki Snežnik, S5/BR-001 in Velika Slivnica, S5/RG-009

OdgovorNapisal/-a S57D » 29 Sep 2008, 11:09

Snežnik, S5/BR-001 je z 1796m nadmorske višine najvišji vrh slovenskega Krasa, hkrati pa tudi najvišja slovenska zunajalpska gora. S svojimi tremi vrhovi, obloženimi s snegom še dolgo v pomlad, je viden z večine drugih slovenskih gorskih vrhov. Pa tudi sam ponuja izjemen razgled po večjem delu domovine, po Istri, Kvarnerskem in Tržaškem zalivu. Že pred dvema tisočletjema so goro s snežno belim vrhom poznali kronisti rimskih osvajanj proti vzhodu in jo imenovali Mons Albius - Bela gora. Janez Vajkard Valvasor je razgledu s Snežnika namenil slikovit zapis: " Ta gora, ki se na splošno Snežnik imenuje, je s svojim koničastim vrhom res pravi prebijač oblakov. Dvigne te tako visoko, da se z njenega vrha lahko tvoje oko sprehaja po vsej deželi daleč naokrog in da lahko tvoji vidni žarki poletijo tudi prek morja v Italijo, Dalmacijo, Hrvaško, Turčijo in vsepovsod naokoli. Gora leži ob hrvaško-dalmatinski meji in jo obdaja strašna gozdna divjina..." Potopisci so skozi stoletja k imenu Snežnika dodajali razne pridevke, imenovali so ga Loški Snežnik, Ilirski Snežnik, Notranjski Snežnik, Velikanski Snežnik, Veliki Snežnik, na Hrvaškem ga poznajo tudi kot Kranjski, Slovenski ali celo Kastavski Snežnik, saj ga vidijo z morja prav nad starodavnim mestom Kastav. (povzato po portalu sneznik.net)

Naša mini odprava se je lotila osvajanja Velikega Snežnika s strani Sviščakov. Po gozdni cesti smo se pripeljali do izhodišča, kjer je do vrha še uro in pol hoje.

Slika

Pot proti vrhu je bila zavita v meglice. Vremenske razmere so se slabšale dobesedno z vsakim korakom s katerim smo se bližali vrhu.

Slika

Gora nam je na vrhu, tako kot pred nami prvemu aktivatorju Juretu, S57XX in kasneje Milošu, S53X, pokazala zobe. Na vrhu je pihala močna burja, ki je v sunkih dosegla velike hitrosti. Ker sem na vrh prišel pred Sabino, sem se takoj lotil aktivacije. Topla oblačila: termovelur, wind stop anorak in alpinistične hlače se na mojo žalost niso dolgo upirali neznosnemu mrazu in vetru. Prsti na rokah so seveda zgodba zase, saj so kljub rokavicam otrdeli do te mere, da sem komaj uspel zapisovati zveze v log. Temu primerno so bile tudi kratke zveze, saj je na koncu tudi sam govor predstavljal veliko težavo, na kratko, na koncu je bilo eno samo drgetanje in zvijanje pod udarci neusmiljene burje. Tu je nekaj slik, ki sem jih posnel na vrhu, ki je bil odet v ledeni oklep:

Slika

Slika

Slika

Vsem se opravičujem, ker sem kljub temu, da sem na vrh prinesel tudi opremo za KV aktivacijo, vrh zaradi neznosnih vremenskih razmer aktiviral samo na UKVju. In tu sem modrikast od mraza v megli na vrhu. Lahko mi verjamete, da mi ni bilo do smejanja. :cry:

Slika

Malo kasneje je prišla na vrh tudi Sabina in naredila nekaj zvez pred zavetiščem, kjer so bile razmere za delo malenkost boljše. Sledil je sestop z gore. Po poti navzdol sem na zgornjem obračališču ujel v objektiv zanimiv napis na terencu. Verjetno se Miloš, S53X, ki je zagrizen gorski kolesar ne bi strinjal z njim:

Slika

Polno otovorjen se spuščam v dolino ......

Slika

Ker smo bili v dolini v popoldanskih urah smo sklenili, da spotoma nazaj grede aktiviramo še Veliko Slivnico, S5/RG-009.

Gora Slivnica se nahaja na vzhodni strani Cerkniškega jezera nad naseljem Cerknica. Oblo sleme se dviga od Gradišča (858 m) do najvišjega vrha Velike Slivnice (1114 m). Južna in jugozahodna pobočja so nerazčlenjena in delno porasla z listnatim in iglastim gozdom. Severna pobočja se strmo spuščajo proti dolini Cerkniščice. Travniki in pašniki se zaradi postopnega pogozdovanja in zaraščanja hitro krčijo. Z vrha hriba, ki ga sestavljata jurski dolomit in deloma zakraseli apnenec, je lep razgled na Cerkniško jezero, Notranjsko podolje in okoliške planote. Ob vznožju Slivnice je več kraških izvirov. Tik pod vrhom je oskrbovan planinski dom, ki je dostopen po označenih poteh, pa tudi po cesti. Slivnica je privlačna točka za zmajarje in jadralne padalce. Junija cveti na Slivnici kranjska lilija (Lilium carniolicum). Na severnem pobočju Slivnice, v dolini Cerkniščice, so kopali kremen in ga vozili v glažuto na Javornike.

Legenda o slivniških čarovnicah
Pod vrhom Slivnice je Coprniška jama, ki jo je opisal že Valvasor. Iz jame se pozimi dviga topel in vlažen zrak. Vlaga se kondenzira v meglo, kar je pripomoglo k nastanku legende o coprniškem domovanju na Slivnici. V mnogih legendah se Slivnica omenja kot shajališče coprnic, ki so jih obtoževali, da delajo nevihte, točo, jemljejo mleko kravam, z uroki povzročajo bolezni in škodo, se spreminjajo v živali, letajo na metlah, imajo zveze s hudičem... V knjigi Jožefa Žirovnika Cerkniško jezero iz leta 1898, piše o Slivnici in coprništvu tudi tole:

»O Slivnici vedo ondotni prebivalci marsikaj čudovitega povedati. Dasi je po zunanji podobi prijazna, vendar je baje polna zlobe in hudobije. Ob času bližnje nevihte se zavije vsa v gosto meglo. Kmalu začno iz globoke jame, ki je na najvišjem vrhu, prihajati - po starem Ijudskem mnenju - toča, nevihta in strele. Še pred 220 leti so hodili duhovniki iz Cerknice blagoslavljat omenjeno jamo, da bi zarotili hudo uro. Velika procesija se je pomikala tja vsako leto na binkoštni ponedeljek. Ko je duhovnik odmolil, pokadil in pokropil jamo z blagoslovljeno vodo, postavili so Ijudje poleg nje mlaj s križem na vrhu. Nekateri so celo metali darove notri, da bi menda utolažili zle moči. Nekdaj so hoteli to jamo zadelati z veliko skalo in zapreti pot toči in nevihti, da bi ne mogla ven. V ta namen so premeknili skalnato ploščo in jo valili proti jami, kar jim uide in drvi skokoma v dolino, kjer podere skoraj cerkvenikovo hišo v Martinjaku. Vzrok vsem tem nesrečam so bile baje čarovnice, ki so prebivale v tej jami. Vera v čarovnice je bila v prejšnjih stoletjih zelo razširjena, posebno okoli jezera so jih slutili vse polno, bivajočih po luknjah in jamah. Ko se je pripravljalo k nevihti, zazvonil je v cerkniškem zvoniku mali zvon, s katerim so odganjali čarovnice in točo.« (povzeto po wikipediji)

Tu je bilo vreme prijaznejše do SOTA aktivatorjev, zato sem na vrhu, tik ob skrinjici z žigom razpel tudi KV anteno.

Slika

Najprej sva naredila zveze na UKVju, potem sem se lotil aktivacije še na KVju. Na začetku je kazalo zelo slabo. Band je bil poln signalov postaj, ki so delale Scandinavian contest. Priznam, da sem bil kar malo slabe volje, saj nikakor nisem našel proste frekvence na kateri bi lahko delal, ne da bi imel težave z motnjami. Tako sem najprej začel "pobirati" postaje. Brez težav sem naredil OH9KL, ki se je nahajal v arktičnem krogu daleč na severu in Izraelca, 4Z5AB. Uspelo mi je narediti tudi zveze z nekaj našimi hami. Vmes pa nič. En velik NIČ. Končno sem našel prosto frekvenco bolj proti zgornjemu koncu banda in začel klicati CQ. Zvone, S57OPZ mi je med tem dal spot na SOTAwatch. In tako sem klical CQ ...... in nič .... CQ .... nič .... CQ ..... NIČ ........ postajalo mi je že žal, da s seboj nisem vzel papige, da bi namesto mene klicala CQ.

In potem se je zgodilo: K2VV. Sprejel sem ga takoj, ampak šok, totalen šok, nisem verjel svojim ušesom, "2VV please repeat your call sign". "S57D/P this is K2VV, over", se je še enkrat oglasilo v slušalkah. YES, ALELUJA!!! Dal mi je raport 55, veseli se zveze z mano, še posebaj, ko mu povem, da delam z gore na doma narejen dipol podprt z ribiško palico in 10W outputa. Naši južni sosedje bi rekli "kad krene, krene", saj se mi je takoj zatem na CQ javil še W7JK iz zahodnega dela USA. Da mi raport 59. Nič čudnega, saj ima odličen antenski sistem http://www.qrz.com/w7jk. Sledilo je še nekaj bolj običajnih zvez, med njimi še en Izraelec, 4X1DF.

Slika

Dan se je končal vsekakor bolje, kot se je začel. Vztrajnost in volja je bila nagrajena na najlepši možni način.

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: Veliki Snežnik, S5/BR-001 in Velika Slivnica, S5/RG-009

OdgovorNapisal/-a s55m » 01 Okt 2008, 18:52

Saj vem, da sem težek ampak od kdaj je Snežnik višji za en meter? :)
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Veliki Snežnik, S5/BR-001 in Velika Slivnica, S5/RG-009

OdgovorNapisal/-a S57D » 01 Okt 2008, 19:03

s55m napisal/-a:Saj vem, da sem težek ampak od kdaj je Snežnik višji za en meter? :)


Očitno sem se zatipkal. :oops: Je že popravljeno. Hvala, Adi.

73, Miloš S57D

p.s.
Če upoštevam tisti zamrznjen kamen s strelovodom, pa tudi moj zatipkan podatek ni napačen. :lol:
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: Veliki Snežnik, S5/BR-001 in Velika Slivnica, S5/RG-009

OdgovorNapisal/-a S57D » 27 Okt 2008, 19:37

Dobil sem prvo QSL kartico. Sicer ni iz zahodnega dela ZDA, kot sem sklepal glede na številko v pozivnem znaku, ampak kljub vsemu je to ena od bolj zanimivih zvez s SOTA aktivacij. Do sedaj sem na SOTA aktivacijah naredil 34 različnih DXCC držav.

Slika

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: Veliki Snežnik, S5/BR-001 in Velika Slivnica, S5/RG-009

OdgovorNapisal/-a S54O » 27 Okt 2008, 20:15

S57D napisal/-a:Sicer ni iz zahodnega dela ZDA, kot sem sklepal glede na številko v pozivnem znaku, ...........

Seveda je.
Zgoraj levo
http://www.epa.gov/safewater/ccr/us-reg ... states.gif

73 de Boris S54O
S54O
 
Prispevkov: 217
Pridružen: 02 Jun 2003, 12:35
Kraj: Novo mesto

Re: Veliki Snežnik, S5/BR-001 in Velika Slivnica, S5/RG-009

OdgovorNapisal/-a S57D » 27 Okt 2008, 20:55

Potem pa še bolje.... :D Hvala za info.

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: Veliki Snežnik, S5/BR-001 in Velika Slivnica, S5/RG-009

OdgovorNapisal/-a s57nbt » 28 Okt 2008, 09:36

EEEEEE!!!!
napaka.
Arlington je kraj v okrožju Washington D.C. , kar je okrožje glavnega mesta ZDA in ne spada pod Kolumbijo ampak je država zase, kot Vatikan v Italiji.
Tam je tudi znano vojaško pokopališče
Slika
Washington State ( država) pa je res na severo - zahodu.
Uporabniški avatar
s57nbt
 
Prispevkov: 289
Pridružen: 06 Mar 2005, 15:01

Re: Veliki Snežnik, S5/BR-001 in Velika Slivnica, S5/RG-009

OdgovorNapisal/-a S57D » 28 Okt 2008, 10:06

Tole z Arlingtonom je tudi mene zmedlo, ampak glede na poštno kodo WA in številko 7 bi utegnil biti res iz SZ ZDA? Zvezna država Washington in Washington DC, dovolj za nekaj zmede ...... kakorkoli, ali je V ali Z ZDA je vsekakor lepa zveza s hriba z 10W in doma narejenim dipolom. :wink:

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: Veliki Snežnik, S5/BR-001 in Velika Slivnica, S5/RG-009

OdgovorNapisal/-a S54O » 28 Okt 2008, 10:11

s57nbt napisal/-a:EEEEEE!!!!
napaka.......


Si siguren?
Poglej Grid na QSLki
http://www.ocarc.ca/images/grid-locator.gif

73 de Boris S54O
S54O
 
Prispevkov: 217
Pridružen: 02 Jun 2003, 12:35
Kraj: Novo mesto

Re: Veliki Snežnik, S5/BR-001 in Velika Slivnica, S5/RG-009

OdgovorNapisal/-a s53sx » 28 Okt 2008, 10:13

Hoj

Nadaljujmo ugibanje :P

http://www.ci.arlington.wa.us/
73 de Joze, s53sx
Uporabniški avatar
s53sx
 
Prispevkov: 97
Pridružen: 19 Maj 2001, 01:00
Kraj: there

Re: Veliki Snežnik, S5/BR-001 in Velika Slivnica, S5/RG-009

OdgovorNapisal/-a S57D » 28 Okt 2008, 10:21

CN grid, številka 7 in WA poštna koda so dovolj, da sedaj vsi vemo, da je lokacija na skrajnem SZ ZDA. :D Ko bom velik, bom imel tudi jaz take antene kot W7JK. :P

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: Veliki Snežnik, S5/BR-001 in Velika Slivnica, S5/RG-009

OdgovorNapisal/-a s57nbt » 28 Okt 2008, 10:57

*************, pa res..
google pove, da je "snohomish county" res v zvezni državi Washington in ne v Washington DC.
Kakorkoli USA z 10 W pa z drotom je vseeno odlično, če je pa west coast pa še toliko bolj.
Zgleda da je arlingtonov toliko, da jih je več :)
LP, U.

*****************
malo izražanja brez kletvic S55O
Uporabniški avatar
s57nbt
 
Prispevkov: 289
Pridružen: 06 Mar 2005, 15:01

Re: Veliki Snežnik, S5/BR-001 in Velika Slivnica, S5/RG-009

OdgovorNapisal/-a s55m » 28 Okt 2008, 16:53

To, kar je tebi manjkalo na oddaji, je nadoknadil on na sprejemu.
Slika
s55m
 
Prispevkov: 1579
Pridružen: 05 Feb 2004, 09:05
Kraj: KN12OR

Re: Veliki Snežnik, S5/BR-001 in Velika Slivnica, S5/RG-009

OdgovorNapisal/-a S57D » 28 Okt 2008, 21:23

Res je, Adi. Zato sem tudi napisal, da ko bom velik, bom imel tudi jaz take antene. Ker sem bolj skromne sorte, bi bil zadovoljen tudi s kosom njegovega stolpa in eno HF usmerjeno anteno. :lol:

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC


Vrni se na Izvedene aktivacije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 17 gostov