S5/RG-010 Krim 26.7.2008

Kaj in kako je bila izvedena aktivacija

Moderatorji: S57D, S58R

S5/RG-010 Krim 26.7.2008

OdgovorNapisal/-a S57D » 26 Jul 2008, 21:01

Spet je bilo napovedano lepo vreme in tokrat je bil na vrsti za aktivacijo Krim, SOTA referenčna oznaka S5/RG-010. Krim je s svojimi 1107m nadmorske višine najvišja gora v bližnji okolici Ljubljane. Gora je nekdaj burila domišljijo okoliških prebivalcev in planincev saj je postal vrh gore kmalu po drugi svetovni vojni zaprto in strogo varovano območje. To se je spremenilo po osamosvojitvi Slovenije in sedaj lahko vrh obišče vsakdo, ki si to želi. Na gori poleg SV domujejo tudi številni TV oddajniki, radioamaterji pa imamo na vrhu instaliran repetitor in hitri packet radio. Takole izgleda gora iz doline, nad poseko je napeljan daljnovod, desno se vidijo stolpi z antenami:
Slika

Tokrat me je na aktivaciji spremljal brat. Avto sva parkirala ob makadamski cesti in si oprtala nahrbtnika. Markacija na drugi strani ceste je sporočala, da je do vrha še eno uro hoje in da se nahajava na nadmorski višini 747m. Torej bo treba premagati še 360 višinskih metrov.
Slika

Pot je bila strma in razdrapana. Mestoma so hojo ovirala podrta drevesa in vejevje. Ker nisva hotela zamuditi Zvoneta, S57OPZ/P, ki je tudi aktiviral čez 2000m visoko goro, sva s hojo pohitela in do vrha prišla v 45 minutah. Z jeziki do tal, ampak zvezo smo uspešno naredili. Vrh z antenskimi stolpi se pokaže v vsej veličini, skrajno desno so radioamaterske antene:
Slika

Sledilo je postavljanje antene za KV in prvo SOTA aktiviranje Krima. Zveze so se vrstile kot po tekočem traku. Veliko postaj - domačih in tujih - je stalnih gostov v mojem logu.
Slika

Kot zanimivost naj omenim, da je po moji oceni polovica gostov prikolesarila na vrh Krima. Med njimi je bil tudi Jošt, S56ZXL, s katerim smo se zapletli v prijeten pogovor. Moja radioamaterska aktivnost je tudi sicer pri obiskovalcih zbujala precej radovednosti in vprašanj "komu telefoniram". :D Za stike z radovedneži je poskrbel brat, medtem, ko sem bil po objavi na DXClustru deležen pravega pileupa. Na sliki desno me opazuje Jošt, medtem ko delam zveze na UKV:
Slika

Vsega skupaj sem naredil 46 zvez, 3 na UKV, 43 na KV ( države S5, DL, OH, RA, SV, G, LA, ON, GW, SM, F, OK, UT, EI), tako da sem z aktivacijo zelo zadovoljen. Na koncu še plošča s planinskega doma na Krimu:
Slika

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Re: S5/RG-010 Krim 26.7.2008

OdgovorNapisal/-a s57nbt » 27 Jul 2008, 06:55

V JN76TK sem te slišal na meji šuma na 2m, vračal sem ti 50W iz Diamond X50-ke, wendar je bilo tam pri tebi v luftu več elektrosmoga kot sem ti ga uspel dostavit jaz....
Čestitke za lep uspeh in lepo dokumentirano aktivacijo.
Uporabniški avatar
s57nbt
 
Prispevkov: 289
Pridružen: 06 Mar 2005, 15:01

Re: S5/RG-010 Krim 26.7.2008

OdgovorNapisal/-a S57D » 27 Jul 2008, 08:21

Res sem imel strašne težave na UKV zaradi bližine drugih močnih oddajnikov. Iz vsega tega sem se tudi naučil, da večja in boljša antena ni zmeraj boljša od navadne helix gumi antenice. Na prenosni UKV postaji sem namreč imel priključeno 5/8 teleskopsko anteno, seveda v želji, da bi imel po Sloveniji čim boljši signal. Napaka! Bližnji signali oddajnikov so mi dobesedno blokirali sprejemnik in onemogočili zveze. Zato sem ugasnil UKV in se posvetil delu na KVju. Med tem časom je na vrh pribicikliral Jošt, S56ZXL, ki je imel s sabo tudi ročno UKV postajo. In glej ga zlomka, na njegovi postaji so se signali amaterjev solidno slišali. Seveda je imel za anteno "dummy load" gumico. In ker zgledi vlečejo sem tudi jaz zamenjal 5/8 anteno z originalno gumi helix anteno. Eureka! Zmagali smo in z vrha Krima sem potem brez večjih težav naredil še dve zvezi na UKVju.

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC


Vrni se na Izvedene aktivacije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov