S5/BI-031 Obolno, 22.9.2019

Kaj in kako je bila izvedena aktivacija

Moderatorji: S57D, S58R

S5/BI-031 Obolno, 22.9.2019

OdgovorNapisal/-a S57D » 23 Sep 2019, 12:46

Hoj.

Včeraj sem na Obolnem S5/BI-031 izvedel prvo poizkusno SOTA aktivacijo samo z uporabo FT8 načina dela. Delal sem s klubskim znakom S50AAA/P. Tokrat je bila kompletna tehnika prvič vsa na akumulatorjih. Preizkušena je bila tudi hot spot WiFi točka narejena na GSM aparatu ter povezljivost do prenosnega računalnika. Pri FT8 komunikaciji je bistvenega pomena točnost ure, ki ne sme odstopati več kot 2s, zato sem prenosni računalnik sinhroniziral na točno uro pred odhodom na hrib in ugotovil, da to povsem zadostuje, saj točnost vgrajene ure ne odstopa tako hitro, ter je tako možna aktivacija tudi brez internetnega dostopa na vrhu hriba.

Uporabljena tehnika je bila:
- Yaesu FT-817ND postaja, izhodna moč zmanjšana na 2,5W
- LDG Z817 ATU
- SignaLink USB vmesnik (zunanja zvočna kartica) za PTT preklapljanje, galvansko ločitev ter audio povezljivost računalnika in postaje
- USB CAT CT-62 kabel za krmiljenje postaje z WJST-X programom
- HP notebook z WJST-X programom ter programom za sinhronizacijo notranje ure s časovnim strežnikom
- Buddistick vertikalna antena

Slika Slika

In kakšne nauke sem spoznal:
- velik problem predstavlja vidljivost zaslona prenosnega računalnika na odprtem, še posebno, če je sončno vreme. Tudi svetilnost na 100% ne pomaga kaj dosti, zato sem vse zastrl s softshell jakno pod katero sem vtaknil tudi svojo glavo in šele potem sem lahko približno videl, kaj se na ekranu dogaja. Problem mi je predstavljala tudi majhna puščica kurzorja, ki jo bom moral za terensko delo povečati. Najbolj učinkovito bi bilo primerno veliko črno prekrivalo, tako kot pri prvih fotografskih aparatih ali pa primerno velika/globoka zaslonka montirana okoli ekrana računalnika.
- ugotovil sem, da se mi je na 14MHz pojavila motnja na CAT USB kablu, ki mi je onemogočila delo na 20m bandu. CAT kabel je bil tudi edini na katerega nisem dal feritne sodčke, saj mi jih je doma zmanjkalo. Nujno jih moram dati tudi na ta kabel!

Kaj lahko še izboljšam:
- namizni računalnik, ki je kar velik zalogaj za nošnjo na hrib moram nadomestiti s tablico ali mobilnim telefonom
- namestitev feritnih sodčkov na CAT USB kabel

Kljub najavi, sem zaradi težav delal samo na 7MHz. Naredil sem 16 zvez z 10 DXCC državami (SP, DK, F, YU, IK, OM, PA, S5, EA, HB9). Na 14MHz sta se na moj CQ odzvali dve UA9 postaji, vendar jih zaradi motenj na CAT USB kablu nisem uspel narediti.

Toliko na kratko o mojem FT8 eksperimentu .....

73, Miloš S57D
SWL: S5-RS-001 EX: S52DM, YT3DM, YU3TEU, YU3-RS-1088
Uporabniški avatar
S57D
Moderator
 
Prispevkov: 1227
Pridružen: 01 Maj 2003, 16:09
Kraj: Ljubljana - JN76GC

Vrni se na Izvedene aktivacije

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov